reklama

Amsterdam – evropská metropole cyklistů

Do Amsterdamu se jezdí hlavně za dobrou trávou, romantickými kanály a tolerantní společností. Kdo jednou Amsterdam navštívil, bezpečně ví, že nejlepší je poznávat ho ze sedla kola. Na kole tu jezdí všude – do práce, do obchodů, na kole tu jezdí policie, kurýři i pošťáci. Čím to, že téměř polovina veškeré dopravy ve městě náleží cyklistům?

Datum: 12.02.2004
Autor: Redakce
  • Re: Amsterdam – evropská metropole cyklistů

         

    Na Amsterodam a zvlášť na Utrecht mám mnoho vzpomínek z dob kdy jsem jezdil pravidelně na universitu do Utrechtu v letech 1960 až 1965. Obdivoval jsem hladce fungující dopravu se stovkami cyklistů proudících po ulicích souběžně s auty,mopedy i tramvajovou dopravou.Co se mně obzvlášť líbilo, byla vzájemná ohleduplnost, neagresivní trvání na přednosti v jízdě, patrně to vyplývá z toho, že každý chodec je také cyklista,mopedista či automobilista.Nezáleží do které skupiny zrovna patříte, ale s jakou morálkou se mezi ostatními pohybujete. Jak říkají psychologové:"morálka je nedělitelná" a podle toho se člověk chová.V těch šedesátých létech byl povolen i boční posez na nosiči kola, hodně využívaný školáky při jízdách do školy.Rád bych připojil k tomuto příspěvku i fotografii, ale nevím jak bych to v tomto případě technicky mohl udělat.Mám ještě jednu poznámku, která poněkud znevýhodňuje ten rovinatý terén a to je vítr.Protivítr je horší než kopec.Snad jen malá pomůcka, kterou jsem objevil kdysi v Neue Zuercher Zeitung, pokud máte dojem, že jedete stále proti větru, sedněte si na kolo opačně a bude vám foukat do zad.Přeji všem kdož jezdí na kole, bezzávadovou jízdu a hlavně "nezranit se". Váš Fous

    [ Zpět ]
    Datum: 06.05.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Jiří Kala)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Amsterdam – evropská metropole cyklistů

         

    Holandsko byla první moje zahraniční cesta na kole a moc jsem se na ni těšil. Ovšem hned první den v Amsterodamu nám ukradli 3 kola, takže dojem úplně zkažený.

    [ Zpět ]
    Datum: 06.05.2007
    Autor: JIF
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Amsterdam – evropská metropole cyklistů

           

      Ano v A se kradou kola neskutečně/hlavně feťáci/.Dále mi docela vadili okrajové čtvrti barevných obyvatel,kam bylo nebezpečné vjet i ve dne.Jinak: A je lepší pouze projet..

      [ Zpět ]
      Datum: 08.04.2008
      Autor: Neregistrovaný uživatel (sosacek)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Amsterdam – evropská metropole cyklistů

         

    Na Amsterdam a bicyklovanie v nom spominam velmi rad. Vzdy, ked som tam bol na viacej dni, tak som si pozical bicykel. Pamatam si na dve rady , ktore mi povedal kamarat, ktory mi poziciaval bicykle:
    1. Davaj si pozor na cudzincov vodicov a elektricky, vsetci ostatni ti daju prednost.
    2. Zamykaj bicykle vzdy o nieco velmi pevne

    A myslim,z e mal pravdu. Cyklista v amsterdame ked vychadza z vedlajsej na hlavnu doprava tak sa nezaujima, ci po hlavnej ide auto, alebo nie, ma prednost. Tiez som sa tam naucil jazdit na cervenu, lebo ked som na prvu cervenu zastavil , skoro ma traja domaci cyklisti presli. Oni zistili, ako prejst bezpecne krizovatku na cervenu! Zistil som, ze davat nohu na zem je u nich potupa cyklistu, cyklista je stale v pohybe bez ohladu na prednost v jazde. Ale akosi vsetko sa dialo uplne v pohode, na bicykli som sa citil bezpecnejsie ako ked som siel pesi. S kradezami je to komplikovane, vraj kazdy obyvatel Amsterdamu ma kupeny kradnuty bicykel (tie su lacnejsie)len mi nie je jasne, kto potom kupuje nove bicykle. Kamaratovi ukradli bicykel trikrat a on si trikrat kupil iny kradnuty bicykel. Mimo mesta je to uplne ina situacia, tam sa vobec nekradne. Zazil som aj to, ze na uzkej ceste islo za nou auto asi 4 kilometre, kym neodbocilo z cesty, vobec sa nesnazilo ma predbehnut, lebo nebolo miesto(cesta bola uzka). U nas by ma najradsej presiel,alebo by minimalne pol hodiny trubil (stava sa mi to, dokonca na ceste , kde je zakaz vjazdu).

    [ Zpět ]
    Datum: 08.04.2008
    Autor: Jaroslav
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Amsterdam – evropská metropole cyklistů

           

      Každý obyvatel Amsterdamu má kolo, které patřilo někomu, kdo nebyl Amstrdaňan. :)

      [ Zpět ]
      Datum: 08.04.2008
      Autor: petrp
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Amsterdam – evropská metropole cyklistů

             

        Ano to bude asi pravda. Pocul som, ze najryhclejsi sposob ako ziskat bicykel je zastavit prveho cyklistu a zrevat na neho: Toto bol moj biyckle ukradli mi ho!

        [ Zpět ]
        Datum: 09.04.2008
        Autor: Jaroslav
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Na kole z Prahy

02.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

247 cyklistů (14 přihlášených)

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024

Východní Balkán - 8. část - Rumunsko, Maďarsko - ZÁVĚR

Po probuzení v Transylvánii, nedaleko města Reghin, jsme si na snídani opět dojeli do první vesnice. Oproti…
Peggy | 15.12.2023

7. část - Do Rumunska!

Zastavili jsme hned v další vesnici Zachari Stojanovo, že si tam dáme kafe. Stálo 0,4 leva, takže se cena…
Peggy | 01.12.2023