Bavili jsme se s kolegou z Tanzánie, který žije částečně v Česku, co tady vlastně máme zajímavého a co stojí za návštěvu. On dělá průvodce po safari v Tanzanii a taky vozí turisty z Tanzanie do ČR. Do Prahy, Kutné hory a Krumlova.
Tak jsem přemýšlel, co s tím. Osobně nemám k Praze příliš vřelý vztah a turistovi bych ji nedoporučil. Ty ostatní dvě města jsou fajn, ale názor na ČR bych si z nich taky nedělal.
Vysvětlil jsem mu, že tady vlastně nic speciálního pro turisty nemáme. Nic největšího nebo nejkrásnějšího, co by musel turista vidět. Ale že si tak jedu na koloběžce kolem republiky a jsem spokojený. Každou chvilku narážím na krásné místo, které jsem neznal. Ale že bych tam posílal turistu, to zase ne. Kam byste poslali turistu vy?
No, toť otázka. Chvíli jsem se zamyslela a nevím. Nevím, jaké místo bych vybrala. Souhlasím s tím, co jsi napsal.
Je to tak, že zajímavých měst je hodně, ale jsou to často třeba jen dvě ulice okolo náměstí, takže na nějaký výlet to není.
Člověk to pak musí kombinovat ve stylu Železniční muzeum v Lužné, oběd a procházka v Rakovníku a výlet na Křivoklát.
Ona je i hezká cesta po silnici č. 608 směrem z Phy do Litoměřic kvůli kulise Českého Středohoří. Otázkou je, jestli je to zajímavé pro někoho z Tanzánie.
Tak hlavně bych mu doporučila, aby se vyhnul místům, která jsou uvedena v průvodcích.
Stačí sejít z tras vyšlapaných turisty a člověk objeví úžasné zajímavosti. Stačí jen zvednout hlavu a dívat se kolem sebe.
Sama to takhle dělám a kolikrát jsem překvapená, co všechno objevím, když jdu třeba jen o ulici vedle než běžně chodím.
Aha, tak neuvidí Karlův Most, ani Hradčany, Staroměstské náměstí????
Píšeš, jako vždy, krávoviny.
A pak hledáš konflikt a na to ti peču. Pokud Marin soudí, že kámošovi z Tanzanie nemůže doporučit Prahu, jeho problém. Praze tím neublíží.
Jinak, samozřejmě, vždycky a všude je dobré se kouknout do průvodce (tedy na netu) "co vidět".
To neznamená, že se postavíš do fronty naonu Lízu, ale získáš jakýsi přehled. A pak místo blaafů radky si u těch věcí přečíst recenze těch co tam byli. Na Google, Tripadvisoru.
Každý má jiné představy a z recenzí snadno poznáš,co by ti mohlo sedět.
Takže, milá cestovatelko z gauče, první, co v cizím městě udělám, že kouknu do průvodce a přečtu recenze.
Víš prd a radíš
P
Opravdu je nutné rozesrat i tohle téma?!?
Neporadil si nic, namasturboval sis tady akorát svoje ego a už zase rozesíráš.
P.S.
Průvodce si umí přečíst každý. To se nemusí nikomu radit.
Ja to dělám podobně. Tedy úplně se jim nevyhýbam, ale ani na ně nesázím. Když mě teď v Sintře v Portugalsku chtěli zkasírovat za každou blbost, tak jsem se otočil a jel na maják.
Ale kolega mě docela překvapil. Na všechno, co jsem mu nabídl třeba v Ostravě se tvářil kysele a neviděl důvod, proč by tam měl jít. Tak se mi zdá, že hledá něco podobného safari.
Nabídl jsem mu i safari ve Dvoře Královém, ale to se mu taky nezdálo. Proč by tam měl jezdit, když doma má lepší. A to je člověk, který má barák u Ostravy a spoustu času.
Pokud žije částečně v ČR(u Ostravy) a má zájem, tak si najde hromadu zajímavých míst v nedalekém okolí (Beskydy, Valašsko), které obsahují krásnou přírodu a její zajímavost, skanzeny,přehrady, jeskyně propast, lázně ap. a pak cestovat i dál. Jestli mu na začátek toto nestačí, pak je patriot a neuspokojí jej ani daleké Hradčany- těžko radit někomu něco, co si může sám vyhledat na netu podle svého zájmu(případně zájem oznámit)..... :-(
Tak to by mě docela zajímalo, co jsi mu v Ostravě nabídnul jako místní znalec.
Za posledních cca 5 let jsem byla v Ostravě a Karviné asi 4x (včetně jednoho NaKoláckého srazu) a musím říct, že čím víc Ostravu a Ostravsko objevuji, tím víc se mi tenhle kout jeví zajímavým.
Musím říct, že je fascinující, jak se tahle hornická oblast mění. Samozřejmě hornická činnost je nepřehlédnutelná - haldy, upozornění na to, kde byla jaká jáma, ze zatravněných kopečků koukající roury kvůli odvodu plynů apod.
Pro běžného člověka je neskutečné vidět tu změť kolejí a potrubí v okolí Bolt Tower. Moc pěkná je i místní expozice.
Zajímavá je i návštěva dolu na Landeku.
Úžasné je jak se mění okolí Odry, Ostravice a Olše - po cyklostezkách se tady jezdí skvěle.
Byla jsem v Karviné na zámku i v lázeňské části.
Navštívila jsem Severočeskou galerii i novou galerii přetvořenou z bývalých jatek - myslím, že tahle přeměna získala cenu architektury v roce 2023. A v místní kavárně tu vaří naprosto úžasnou kávu z džezvy.
A, samozřejmě, jsem zkusila i co je "zažít Stodolní" - při jednom pobytu jsem přenechala volbu hotelu jiným a bydleli jsme přímo uprostřed této ulice. V parném létě, kdy není možné zavřít okna, opravdu nevšední zážitek :o)))
Teď čtu Šikmý kostel a na Ostravsko a Karvinsko se ještě plánuji vrátit. Za mě je tam toho k vidění víc než dost a opravdu stojí za to vidět, jak se z "uhlí" rodí město.
A přece jenom jedno mírné negativum - na skladbě obyvatelstva je historie tohoto koutu vidět víc než na městech samotných. Ale i to se již začíná měnit...
Takže za mě - Ostravě, Bohumínu a Karviné se nevyhýbejte. Naopak - určitě budete překvapeni.
Díky za důvěru. V Ostravě jsem se narodil a mám ji rád, takže vím o spoustě míst. Kdybych se hluboce zamyslel, tak je i vypíšu. Ale v zásadě jde spíše o Genius Loci. Jako dítě jsem se s dědou procházel po haldách, to ještě kouřily. Takže mám rád haldy. Ale kdybych měl uvést jedno místo, které má taky ducha Ostravy, tak Dolní oblast Vítkovice.
Mě se zase líbí ta sorela v Porubě. Je to takové hodně vypovídající o době vzniku.
Jo, byl jsem tam s odborným výkladem. Prý ty zakroucené baráky stavěli z obou stran zároveň a když se setkali, tak jim to nevycházelo výškově. Takže některé podlahy jsou z kopce. :-)
Severočeská galerie je v Litoměřicích ...
Pravda, nějak jsem se nechala unést tím "severem". A to jsem to po sobě 2x četla :o)))
V Ostravě je Galerie výtvarného umění a pak nová galerie Jatka78.
A pak vlastně ještě galerie Plato v bývalém Bauhausu - také hodně zajímavé prostředí.
Děkuji za upozornění.
V každém případě Slavín na Vyšehradě.
Tak Slavín na Vyšehradě není volně nepřístupný.
Zřejmě si ale myslel Vyšehradský hřbitov.
A myslíš, že ta jména na náhrobcích něco řeknou cizinci z Tanzánie?!? Ne, neřeknou mu vůbec nic. Ten hřbitov má smysl pro nás, pro Čechy. Pro cizince ne.
I z hlediska funerálního umění se najdou mnohem zajímavější hřbitovy než je ten Vyšehradský.
To je přesně ono. Tanzánec nezná historii Evropy a už vůbec ne Česka. A taky ho bohužel nezajímá. Ví o tom, že byla nějaká válka ale kdo byl hodný a kdo zlý už neřeší. :-)
Akorát se ptal, proč tady pořád blbneme z nějakýma válkama.
Oni tam nikdy žádné války neměli? To snad ani nemůže být až tak velký ignoratský tydýt.
Tipuji, že války našeho rozsahu a podoby ne.
T6o sice ne, ale co vím, tak kmenové války jsou často o dost víc zničující, než co byly tady.
Občas je někdo kolonizoval, ale jinak o válce nevím. Když narazím na nějakou africkou prasarnu typu kmenové války nebo okrádání turistů, tak řekne, že je to vedle. V Kongu. :-)
Jo a mimochodem fandí Rusakum. Ne že by se zajímal o Ukrajinu, ale prý mají v Tanzanii a vůbec v Africe s rusakama lepší zkušenosti, než s ostatníma. Němce toleruje, Brity rád nemá, ale uznává jistý přínos. Francouze nenávidí.
Tak mu můžeš říct, že u nás byla fakticky nějaká válka naposledy před víc jak 150 lety, jinak, že ty další byly taky vedle.
V té souvislosti si vzpomínám na rozhovor s jedním Norem u nich. Svezl mě autem, i když jsem nestopoval. Říkal, že u nás byl a obdivuje české vesnice a hrady. Ale že je škoda, že jsme za války o většinu přišli. Myslel si, že tady šla fronta a všechno bylo zničeno.
Tak fronta, která hrady ničila prošla - v 15. stol. s jednookým vojevůdcem...
Nejvíc hradů tady zničila královská vojska a vojska zemské hotovosti aby znemožnili ukrývání loupeživých rytířů a dalších lapků a mnoho opuštěných hradů se "zrecyklovalo" na okolní stavby.
Tak Slavín na Vyšehradě není volně nepřístupný
Neuhodila ses do hlavy!?
Jestli ono by nebylo vhodnější zjistit si, co je vlastně v rámci Vyšehradského hřbitova Slavín https://cs.wikipedia.org/wiki/Slav%C3%ADn_(hrobka)
Vyšehradský hřbitov běžně přístupný je, ale Slavín volně přístupný nebyl. Pokud se to změnilo, pak se omlouvám za mystifikaci. Vím, že se tam pořádaly prohlídky s průvodcem.
O Slavín pečuje spolek Svatobor, který i dohlíží na to, aby do hrobky byly ukládány ostatky podle pravidel, která jsou pro Slavín stanovena. Mimochodem - tato pravidla stojí za přečtení. Je to velmi zajímavé.
https://slavin.cz/
Tak do hrobek se pochopitelně nemůže a projít tou uličkou mezi nimi se snad vždy mohlo. Močit tam snad nikdo nechodil.
Teď nějak nevím, jaké hrobky máš přesně na mysli.
Ve Slavíně žádné uličky nejsou - tam je sál a ostatky jsou uloženy v columbáriích, které jsou kryty deskou se jménem a datací dotyčného.
Hm, tak to jsem uvnitř nikdy nebyl a neznám to. Zajedu se tam podívat.
Zajeď, ale do Slavína volný vstup není.
Jen na ten hřbitov.
Jojo, vypadá to tak. Žil jsem v bludu.
Jestli tě to uklidní, rozhodně nejsi sám.
Vyšehradský hřbitov za Slavín zaměňují občas i novináři.
Já nemám žadný vztah k Ostrave ani Brnu :-)
Napsal jsem to předevčírem:
Je známo, že jsem spíše venkovan, z vesničky střediskové proslulé vlastně jen kvůli pivovaru, kde dnes Japonci vaří našeho Kozla.
Ale jsem zde "naplavený", což mi zbytek naší party dědků z restaurace Pod ledem nikdy neopomene připomenout. Sice už 48 let, ale stále jsem náplava.
Ve skutečnosti jsem z jiné dědiny, i když připojené k matičce Stověžaté, ale za dob mého dětství a mládí byla přeci jenom periferií. Z Braníka.
Ale ne toho dole, u řeky, ale nahoře, na skále, tam kde je Dobeška, u nás se tomu říkalo Na Zemance. Mezi námi a "městem" bylo pole a kopec Cinklák, a bylo to tam takové, jak nastínil Ondra Trojan ve filmu Občanský průkaz. S Ondrou jsem seděl v jedné lavici naší ZDŠ a svorně, nerozborně a vytrvale jsme prudili naší ruštinářku.
A a pak jsem poporostl a jezdil čtyři roky po nábřeží tramvají do "opravdové" Prahy, na průmyslovku ve Zborovské ulici.
Vystupoval jsem u Národního divadla, a každé ráno mašíroval přes most s panoramatem Hradčan na pravé straně.
V hodinách tělocviku jsme chodili běhat na Kampu nebo, když byl tělocvikář Blažej ve formě, na Petřín, v hodinách odborného kreslení jsme sedávali se skicáky u Vltavy a snažili se realisticky nakreslit Karlův Most, nebo právě ty Hradčany.
Proč to píšu.
To proto, že včera večer, když jsem vystoupal z podzemního parkoviště na Palachově náměstí jsem je uviděl. Sice trochu v mlžném oparu, ale stále krásné, nasvětlené, moje.
A pak se dostavil ten zvláštní pocit. Směs hrdosti a pýchy kombinovaný s trochou melancholické nostalgie.
Tady jsem doma. Tohle je MOJE město, MOJE mládí, MOJE vlast.
Moje, a přitom o nic z toho jsem se vlastně nezasloužil, prostě měl jsem prostě štěstí se tu narodit. Žádná, ani sebemenší moje zásluha tu není.
A pak dál o něčem jiném...
Tak to prostě je.
Jinak, pokud by ses zeptal Pod ledem, kam pislat turisty, dostal bys jasnou odpověď: do prdele :-)
To je tak, když je jedinou atrakcí v dědině pivovar
Protože jsme každý jiný, těžko radit cizinci(navíc průvodci částečně žijícímu v ČR), neznaje jeho zájem. Pokud chce, najde si cokoliv se mu líbí i v nedalekém okolí. Ty také jistě nejezdíš do Francie bezdůvodně...
Blábolení radky mě nasměrovalo.
Pokud někam jedu, chci něco poznat a vidět, hledám na netu informace. Čtu si průvodce.
Dneska už každý prd má svůj web, je někde veden a hlavně, a to je podstatné, je návštěvníky hodnocen. Hvězdičky, ale hlavně písemné hodnocení. A to je dobré si číst, aby člověk věděl. A může jít o restauraci, hrad nebo Verdonský kaňon.
Není to tak dlouho, co jsme o fránině právě tohle debatovali. Vlastně šlo jen o konverzační cvičení - jsou dobré tyhle recenze, nebo ne?
Tři na tři, já byl ve skupině,co měla být proti.
A poctivě jsme hledali argumenty, proč tyhle recenze jsou špatně a neměli bychom je brát v úvahu. Našli jsme vlastně jen jediný argument proti: lze je falšovat a s použitím AI i velmi sofistikovaně.
Ale ruku na srdce, když čtu recenzi, jak to stálo za prd, a hned na to se mi objeví tři recenze s pěti hvězdičkami,vím že je to podvod.
Takže moje rada, nejen hochovi s Tanzanie, čtěte si si na netu a čtěte recenze.
Hele a jakého typu by vlastně ty zajímavosti měly být?!?
Architektura, technické zajímavosti, vyhlídky, sakrální památky, historie nebo něco jiného?!?
Rozhodně s tebou nesouhlasím, že třeba zrovna v Praze nemáme nic výjimečného - máme tu JEDINOU KUBISTICKOU KAVÁRNU na světe!!! Ostatně z hlediska kubismu v architektuře je zrovna Praha jedinečná.
Zajímavých vyhlídek bych ti v Praze mohla natipovat víc než dost.
Pro zájemce železnice je tu třeba Pražský semering.
Ze zajímavých sakrálních památek je to třeba kostel v Bartolomějské, kde je výzdoba od Reinera. A velmi zajímavá je hlavně barokní výzdoba jeho zadní strany, která je přístupná průchodem u dopravní fakulty.
Ze starého města bych doporučila třeba Jánský vršek plný malých uliček BEZ turistů.
Docela zajímavá je i projížďka lanovkou z hotelu Mövempick nahoru na Mrázovku.
A příjemná je i procházka parkem Sacré Coure, který je přístupný z OC Smíchov. Těch zajímavých parků mimo turismus je v Praze také víc než dost. A najdou se i v centru - třeba Vojanovy sady na Kampě. Nenápadný park, ale oáza klidu.
Z hřbitovů bych doporučila starý Malostranský hřbitov - to je úžasná galerie funerálního umění.
A pak jsou tu zajímavé lokality jako Ořechovka, Baba, staré Bohnice a hřbitov bláznů apod.
Poblíž Prahy - v Noutonicích - je hřbitov, který patří mezi jedno z nejtajemnější míst u nás. A mimochodem je tu pohřbený Petr Hapka.
Tak to jen takový nástřel z toho, co mě teď honem napadlo.
Pokud by ho zajímala "neznámá" místa v Praze a okolí, která stojí za návštěvu, mohu mu doporučit i nějaké konkrétní čtivo - jak na netu, tak v knižní podobě.
Mě by něco opravdu originálního a málo známého v Praze zajímalo. Udělal bych si takový pražský víkend.
Zkoušel si inspiraci a nápady na Kluci z Prahy? Už jsem pár míst jejich nápadu navštívil a dost dobrý.
Vim o nich ale že by doporučovali nějaké místa, to nevím.
Je fakt, že místa která doporučují k návštěvě můžeme ocenit jen my a ti co mají ponětí a lepší znalosti naši historie a kultury. Ostatním by to nejspíš nic neřeklo a asi by nechápali co jim vlastně ukazuješ.
Přesně tak. Opět si dovolím vlastní zkušenost.
Asi jako každý jsem byl v Sedlci u Kutné Hory. Nerad to dělám, ale nechal jsem se vlákat do pasti na turisty. Prostě jsem vlezl do kostnice za naprosto nesmyslné prachy.
Velice rychle jsem zase vylezl a říkal si, že jsem pěkný blbec.
Po letech jsem ale zjistil zajímavost, která možná není pravdivá, ale do jisté míry není vyloučená.
Tedy to, proč vlastně kostnice vznikla. Tato informace dost změnila můj pohled na tuto ždímačku turistů.
Jéje, to bych věděl hned. S mým zájmem o technické památky.
https://mapy.cz/s/lagojejene
Začal bych v Braníku a z vyhlídky (3) bych mrknul na most. Prošel bych okrajem hezké Jiráskovy čtvrti a ve Vrbově ulici bych si vylezl na trať do Dobříše. Po ních bych doťapal až k nevyužitému a zapomenutému železničnímu nadjezdu (5). Když budeš mít štěstí, tak ani NEvlezeš do stanové vesničky bezdomovců v lese u východního okraje pivovaru.
Pak bych prošmejdil chodníčky na Mostě Krásného Tonyho. Mrknul bych na bývalý bazén, ve Zbravské ulici jsou zajímavé informační tabule naučné stezky. Znovuotevřeným schodištěm okolo památníku květnových bojů na Barrandov na vyhlídku ve Skalní ulici (11).
Pak bych si rozmyslel, jestli si vylezu na viadukt Pražského Semmeringu z Kosořské ulice (13). Nebo zda to na Žvahov vezmu raději přes železniční zářez (14).
Vodárenská věž (17) na Děvíně nesmí chybět. Projektoval architekt Hubáček. Proto je vršek modré věžě bílý. Než se na vodojem naplácaly antény, z dálky to vytvářelo písmeno "H".
Koulka, sympatická čtvrť a hezké schody na Smíchov. Zkratkou k metru už se nedostaneš, lávka je zrušena :-((
Budeš-li ještě při síle, mrkni na Santošku.
Okolo Malvazinek je také pěkně.
V parku Waltrovka je druhoválečná protiletecká pozorovatelna.
No a už jsi na Cibulce.
Jsem se nějak rozvášnil, takhle prstem po mapě. Jsou to všechna místa, která mám rád.
Nevyužité podjezdy v Braníku:
https://www.youtube.com/watch?v=IcezOfSBKBQ
Zrušená Radlická lávka:
https://www.youtube.com/watch?v=D24jdlHCBHk
- - -
A čistě soukromě: nemůžes jako zakladatel tématu smazat výblitky Xigo a zablokovat ho? Dost to otravuje tohle téma.
Oprava: vstup na Semmering (13) je tady:
50.0392606N, 14.3916225E
Tak díky. Až tuto trasu absolvuji, dám vědět.
Chichi, to jsem ani nedoufal, že bys tam doopravdy vyrazil.
Tak jestli tam někdy vážně půjdeš, tak jsem zvědavý, co řekneš na objekt nynější mateřské školy naproti dětskému hřišti v ulici Nad Údolím.
My tam někdy chodíme na to hřiště a mě a malému turistovi se styl připomínající konstruktivismus moc líbí. Jen se nám to zdá na rodinný dům, kterým to asi původně bylo, příliš velké.
Malý turista tvrdí, že by zrušil jeden ten celý ležatý hranol ze tří, které jsou umístěny kolmo k ulici. Já mu oponuji, že tím by to ztratilo styl, a že já bych hranoly ponechal jak jsou a jen to celé zkrátil na poloviční délku.
:-)
A o kus dříve je v té ulici dům s fasádou z klinkerů, z lícových cihel bez omítky...
No to jsou prostě ty netušené zajímavosti v úplně běžných neznámých ulicích, co tu už někdo zmiňoval.
Ono i ten Barrandov bys mohl prolézat půl dne. 30. léta, zajímavé vily, ale na mě často moc velké. A najednou bác - a najdeš domeček jak pro pejska a kočičku, s pásovými okny a s kulatým oknem nad schodištěm a přitom sympaticky malý v udržované zahradě.
Je tu moc hezky.
No a třeba skála u dolního konce Barrandovského mostu 50.0400489N, 14.4041889E si zahrála vysokohorskou "jedovatou stěnu" ve filmu Útěk ze seriálu.
O tom chystám také video pro YT kanál Krásná země česká, ale pořád není čas.
Tož je pozvi okoštovat:
https://www.jizni-morava.cz/cz/
Vzhledem k tomu, že jsem od Brna a ve studentských letech jsem se něco nadoprovázela zahraničních návštěv (ne jako průvodce, ale byla jsem ve své "sociální bublině" jediná, kdo mluvil plynně německy, tak mě tak porůznu přifařovali k různým družebním návštěvám z en-dé-er :-), tak mi jako evergreen naskakuje hlavně Moravský kras. Punkevní jeskyně jako hlavní tahák a spousta menších v okolí pro nadšence (nebo naopak pro ty, co tak úplně nemusí ty davové záležitosti).
Pokud bys chtěl přeci jen zůstat v Praze, půjč si v knihovně "Osobisty przewodnik po Pradze", možná tam najdeš nějakou inspiraci.
Na to se budu muset podívat. Není to nějaká bejkárna? Kdysi jsem na nějakém polském fóru četl návod "kterak z czajnika elektricnego zbudovacs tramwaj"...
:-)
Dostal jsem tu knížku asi tak týden poté co vyšla. Jel jsem později do Prahy a navštívil s ní v ruce antikvariát v Hybernské ulici, byl totiž mezi těmi tipy v knize. A když se personál ptal co sháním, povídám nic, ale tahle knížka mi se přivedla. A on povídá, už jste kolikátý s touhle knížkou, ale první Čech, ostatní byli Poláci. :)
"Aha, tak neuvidí Karlův Most, ani Hradčany, Staroměstské náměstí????
Autor: Jindra8526"
No prosím. A potom kdo reaguje jen proto, aby si mohl do někoho rýpnout.
Byly doby, kdy jsem věřil, že zbloudilého přivedu argumenty na lepší cestu. Ale už jsem toho nechal. Neboť jsem si nastudoval, že narcis nikdy nikdy nikdy neuzná cizí názor. Zná jen dva druhy lidí - ti, co sním souhlasí, jsou hodní podřízení, které laskavě podrbe za ušima a shovívavě jim udělí moudré rady do života. Ti, co mají názor jiný, jsou nepřátelé, nedovzdělanci a ubožáci, a to už navždy.
Někdy se mi daří automaticky nejprve mrknout na autora příspěvku. Blbé jindroviny, ale i třeba blbé zázvuroviny, přeskakuji bez čtení. Nedej přírodo na ně reagovat.
Očistné. Doporučuji.
Předpokládám, že samožer sem nas.re ještě pár dalších příspěvků, které sice budou zcela mimo mísu, ale ve kterým nám objasní, že se ve škole kamarádil s Petrem Parléřem, kterému dal pár cenných stavařských tipů, a že Zifčáka osobně nasměroval místo na Národní do Nádražní, čímž "jsem VÁM zachránil revoluci".
:-)
Zkus stejnou optikou posoudit svůj poslední příspěvek, jako by ho napsal někdo jiný. Třeba budeš překvapen, kam ho zařadíš.
Na takto položenou otázku objektivně nemůže existovat žádná odpověď. Aneb jaké auto je nejlepší?
Je třeba nejprve si utřídit oblasti a témata, co vlastně ČR nabízí. Příroda divoká - CHKO, kaňony řek, vodopád u Tetína... Příroda domestikovaná - zahrady, parky, rybňíci. Kultura stavební historická - hrady, zámky. Kultura stavební technická - přehrady, viadukty, rozhledny, Březenský drak.
Dále je třeba si utřídit styl prohlídky: chci na to koukat z auta, chci tam dojet autem a kousíček jít pěšky, chci jít pěšky půl dne.
Dále je třeba si utřídit časovou náročnost - chci za odpoledne stihnout tři atrakce, nevadí mi jet tam dvě hodiny a být tam celý den.
No a až si tohle všechno specifikuješ, pak se Ti to nekonečno možností smrskne na pouhých pár desítek. A z toho už si vybereš.
Ale tohle všechno nepochybně víš sám, se svojí cestovatelskou zkušeností. Myslím si, že spíše než v očekávání rady jsi nadhodil diskusní téma. Ale v reakci na takto nekonkrétní zadání z té diskuse nemůže být nic jiného, než nikam nevedoucí směsice zcela nesourodých postů.
Osobně si z toho beru ta místa v Praze, malý turista Prahu překvapiě rád, klidně dvakrát - třikrát do přírody a jednou do Prahy.
- - -
No a nebo teda - v noci do Sherwoodu..?
Ale jo, proč by nemohla být objektivní odpověď? Když někam letím, kouknu na cestujlevne a v zásadě jsem spokojený. Ale kdybych měl takový výběr sestavit pro ČR, tak nevím. Samozřejmě vím o spoustě míst, ale mám pochybnosti, jestli by kvůli nim někdo specialně přiletěl. A nebo, že by cestoval na druhý konec republiky.
Vezmi ho na safari do Dvora Králové. Tam by mohl vidět i druhy, které už na jihu vyhubili...
To už prý zkusil a nepochodil
https://www.nakole.cz/diskuse/30923-co...
To je otázka na několik dýmek. Odvez bych je do Města piva na prohlídku tamního pivovaru, zakončenou ochutnávkou přímo v areálu. Tomu se nic nevyrovná a vzpomínka bude u některých jedinců trvalá. :-)
..do prdele..
Primitivismus a ubohost se velice často pozná podle jednoho výkřiku.
Ono to není tak, že by mě kolega na kolenou prosil, ať mu prozradím, co stojí za návštěvu. Jenom na to občas přijde řeč v AJ. A zaujalo mě to proto, že vlastně nevím.
Jako opak mám kamarádku z Ruska, která tu taky žije roky. Ta je se vším u nás naprosto spokojená a odmítá jet kamkoli za hranice, třeba to Alp. A hlavně ne do Ruska. Možná má obavu, že by ji nepustili zpátky. :-)
Taky by ji mohli v Rusku rovnou zavřít za šíření protiruské propagandy.
To je pravda. Říkal mi to i známý z Ruska, co tu žije taky. Že se už nemůže vrátit.
Tak to je snad jasné. Dostane-li se rusák do Evropy, nedej přírodo západní, tak, nemá-li v hlavě úplné seno, se bude návratu do ráje bránit zuby nehty.
Pokud tedy není tam u nich příslušníkem vládnoucí třídy. Což, je-li můj světonázor správný, je už třeba jen člen samosprávy nějakého ne úplně malého celku, nebo nějaký ne úplně řadový úředník.
Mafie srostlá se správou státu, bezpráví, úpadek, bída, neexistující infrastruktura kousek za Moskvou, to jsou věci, které se mi vybaví při pojmu Rusko. Ale k největšímu úžasu a odporu mě vždy znovu a znovu přivádí představa těch jejich odpadkových košů na záchodech...
Ono je dost Rusů, co sice Putina nesnášejí, ale jinak chudinku matičku Rus nikdo nechápe a všichni ji ubližují.
Svého času jsem slyšel krásný popis po nějakém průseru v CCCP... "ten lid si to zaslouží ale ty lidi lituju"
příp z "městské" turistiky doporuč Kroměříž- jak zahrady, tak arcibiskupský palác, taky věž na arcibiskupském paláci. kousek vedle je zrcadlové bludistě.
dále meandry Moravy, ideálně na kanoi.
Lze spojit /jen o víkendu/ s průchodem pískovnou.
Ty meandry Moravy jsem jel 2x úplně shora a do Olomouce. Sám a s kamarádkou. Nejsem vodak a podle toho to taky dopadlo. Myslím, že to je zábava jen pro ty největší drsňáky. :-)
aha, tak to myslíš Litovelské Pomoraví.
O tamějších komárech schopných odnést pětileté dítě se vypráví legendy.
já toto- u Mor. Písku
https://mapy.cz/s/hebalonedo
Doma je doma!
Na co si dát pozor v Tanzanii?
Choďte v dostatečné vzdálenosti od silnice a vyhněte se samostatným nočním procházkám či projížďkám na kole. Nezacházejte do opuštěných a temných míst (hlavně o samotě). Vyhněte se při výletech nošení vysokých částek v hotovosti či jiných cenností včetně drahých šperků.
Asi bbych mu doporučil koupi péřového spacáku (v Brně údajně šijí nejlepší, nejteplejší), půjčil bych mu kolo, karimatku, stan a brašny na nosič. Vyzval bych ho, aby jel přímo ´za nosem´. Po týdnu (po dvou) aby se vrátil a sdělil mě, co se mu kde líbilo, co ho zaujalo i co se mu nelíbilo.
Tím pádem budu vědět, co ho zajímá, co by rád viděl. Mnoho zdejších radilo kam, jenže nikdo nevěděl/neví, co ho zajímá.
Poměry, které panují v Tanzánii (viz předchozí příspšvek) bude v ČR těžko hledat.
Česká republika možná nemá nic "největšího" nebo "nejkrásnějšího" v globálním měřítku, ale právě ta rozmanitost a kouzlo méně známých míst jsou její největší devizou. Doporučil bych třeba Jizerské hory pro krásné přírodní scenérie, Kokořínsko s pískovcovými útvary nebo Lednicko-valtický areál pro jedinečnou kombinaci historie a přírody. Pro milovníky kultury bych zmínil Olomouc s její bohatou historií a nádhernou architekturou, nebo třeba Telč. Každý kout naší země má své kouzlo, ale většinou je třeba jít trochu mimo hlavní turistické tahy, aby člověk objevil to pravé kouzlo Česka.
Česká republika možná nemá žádné "největší" nebo "nejkrásnější" atrakce v globálním měřítku, ale právě její rozmanitost a kouzlo méně známých míst tvoří její unikátní krásu. Jizerské hory jsou skvělé pro milovníky přírody, kteří ocení klidné scenérie a pohádkové lesy. Kokořínsko s jeho pískovcovými útvary nabízí nádhernou krajinu a tajemná zákoutí, zatímco Lednicko-valtický areál je ideální pro ty, kteří hledají kombinaci historie a přírody. Olomouc, město plné historie a kultury, s jedinečnou architekturou, a Telč, známá svou renesanční atmosférou, jsou skvélé destinace pro kulturní nadšence. Pro ty, kteří hledají pohodlnou zábavu na cestách, můžete si stáhnout aplikaci https://mostbet-casino-cz.bet/aplikace/ zde, kde najdete skvélé možnosti pro hraní a sázení. Každý kout Česka má něco, co stojí za to objevovat, ale často je nejlepší vyhnout se hlavním turistickým trasám, aby člověk objevil pravé kouzlo naší země.
Opakování jest matkou moudrosti
8-D
Je otázka, zda to, co se líbí tobě jako Čechovi a tuzemci je to, co budou obdivovat cizinci, kteří sem zavítají na 3 dny jednou v životě.
Ale tady vůbec nejde o to co se jemu líbí a soupis míst, ale jen a pouze o ten odkaz.
Ale že si dal takovou práci. Nebo že by AI opět pokročila?
Jinak nejsem žádný odborník na cizince, ale mám takový pocit, že především nejsou naladěni na strunu ČR a vůbec nechápou, proč by se jim měly líbit nějaké hory. Když to řeknu mojemu černouškovi, tak mi odpoví, že oni mají taky hory, a větší. :-)
Ten můj má hromadu času cestovat kdekoli a nedělá to. Protože o ničem pořádném neví. Ale normální víkendový turista určitě nesmí vynechat Prahu a zbytek už ani nestihne.
Zrovna Prahu s klidem vynechat může, už tak tu není k hnutí...
Když vynechá předimenzované centrum, může se hýbat bez problémů a najde spoustu zajímavých věcí.
Praha není jen Hrad, Staromák, Václavák a židovské město.
Jasňačka, všichni turisti na jižňák! :-D
Pokud vím tak v Praze se jezdí do Chuchle
https://www.youtube.com/watch?v=fpNkqt4OlVk&...
Těžko najít a doporučit něco někomu, kdo sám nejen že neví, ale ani nemá sám žádný zájem- to je lepší tradiční "házení hrachu na stěnu".... :-/