reklama

Solární energie

Zima byla a vždycky bude pro solární výrobu elektřiny v našem pásmu mizerná, píší, že se dosahuje tak 10% letní výroby. Přesto a stále můžeme vidět "optimální vytápěcí systémy" - kombinace solár tepelné čerpadlo.
Z důvodu požadavku "energetické soběstačnosti" jsem se rozhodl pro "ostrovní solární systém" ppostavený na dvou bateriích Ecowlow Delta Pro, každá s přídavnou baterii - tedy 14,4 kWh akumulace v bateriích. Celou zimu to fungovalo, slunce málo a nízko, účinnost panelů malá. Pohlídal jsem si limity nabíjecího napětí i proudu, utáhlo to dvě ledničky a počítač spolehlivě, když "se dařilo" občas šlo přebytky pustit do bojleru a teplometu.
Za posledních slunných dní jsem narazil na jiné omezení nabíjecí stanice Ecoflow Delta Pro. Tedy celkový výkon panelů, který je omezen na 1600W. Zasvítilo, a ejhle, nenabíjím, protože baterie je "overloaded". Panely namontovány, do další Delty Pro se mi už nechtělo a ejhle, na trhu se objevila další vychytávka: https://ecoflow.cz/products/ecoflow-power-hub

a mám dalších 3x1600W k dispozici. Ale chce to baterii, takže https://ecoflow.cz/products/ecoflow-2kwh-lfp...

Zachyboval jsem, při hledání levnějšího řešení, jsem koupil 2kWh a ne 5kWh s tím, že bylo-li by potřeba, dokoupím si další 5kWh baterie, jednu nebo dvě. Až v návodu jsem se dočetl, že se nedoporučuje kombinovat 2kWh a 5 kWh na jeden PowerHub. Tedy zrada, jsem odkázán na maximální kapacitu 3x2 místo 3x5, nebo odepsat jednu baterii.

Zase, jako Delta, i tenhle Power hub je udělán pro laiky, nastrkáš kablíky do zásuvek a systém běží. Ta hračka je vymyšlená na malé ostrovní systémy, nebo do karavanů s tím, že maximální výkon solárních panelů je 3x1600W, maximální výstup 3600W.
Trochu jsem si zadrátoval, na solar mi jedou ledničky, televize, počítače, miktrovlnka, konvice a ty cajky v kuchyni kromě sporáku.
Pak bojler a občas přímotop v koupelně.
Vodotrysk a dmychadlo čističky.
V létě místo přímotopu pojede filtr bazénu a čerpadla zalejvání.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 14.04.2023
Autor: Jindra8526
  • Re: Solární energie

Zajímavé, dobře si hraješ :-)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Asi bych šel cestou prodeje 2kwh baterky...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Autor: cibi
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Jak to tu píšeš, tak jednou bude podél jedné stěny 3x2 a u druhé 3x5 :-D

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Autor: Arnošt905
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

To bych ale musel pořídi tu Teslu :-)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

Ten PowerHub umí dynamicky sám přepínat zdroje a spotřebiče podle aktuálních požadavků? Když moc svítí a nemá odběr, tak si sám připne spotřebiče? Když se objeví odběr rychlovarné konvice, tak odřízne bojler přidá výkon z akumulátoru a přesměruje vše do konvice? Nebo to jen přepíná podle tvých aktuálních požadavků po síti z mobilu?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Autor: Brahma
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2

Ne, takhle chytrý není ani malinko.

V podstatě napájí primárně AC/DC výstup (DC nepoužívám) a přebytky posílá do baterie. Když je baterie plná zachová se jako ČEPS a solár odpojí, tedy bere si jen to co AC/DC výstup chce. Naopak, když je baterie pod stanoveným limitem kapacity, bere si přesně to co ten AC/DC výstup potřebuje ze sítě, tedy nenechá ti ledničku odmrazit.

Umí, ale to nemám, sám nahodit benzinovou elektrocentrálu (taky od Ecoflow) když není k dispozici síť, ale tu zatím nemám a neplánuji jejich pořizovat.

Tedy pokud mám jen 2 kWh baterii, dokážu ji za sluníčka nabít za hodinu, a pak by mě potvora stála, ale mohu si nastavit, že přebytky mě budou přetejkat do těch baterii z Delta Pro. Ale to už nenastavuji na PowerHubu, ale každou Deltu si mohu nastavit na AC nabíjení od 200W do 2800W. A každá z obou Delt má ještě vlastní solární nabíjení, ale každá má kapacitu baterie 7200Wh.
      Odběr do bojleru jde automaticky, přímotop si musím spínat sám.

Abych na to napojil veškerou elektrospotřebu doma musel bych už hodně "drátovat" a to moc neumím. Takže světla jedou na ČEZ, stejně jako třífázové čerpadlo ve studni a sporák.

Vše co mám na zahradě dokážu obsloužit tím solárem. Ono to čerpadlo na vodu, kterým zalejvám, bere 2200W, takže celkem rychle přebytky upustím, ale teď zalejvat nepotřebuji, ale zase naopak, těch 2000W protopím hravě.

Ale aby to takhle fungovalo, potřebuji opravdu tu baterii, co umí na výstupu dát ten výkon, solár těch 2000W dá jen občas, ne trvale.

Ale solár dokáže spolehlivě vykrejt tu malou ale trvalou spotřebu, jako jsou ty ledničky, to i dnes, za zachmuřeného dne dává. Ale moc přebytků do baterii nejde.

Jistě, jsou profi systémy, co vše řeší automaticky, ale na ty se dneska čeká rok, a jsou 3x tak drahé.

I tak, je rentabilita celé věci pochybná, jde spíš o to, že udělám dlouhý nos na ČEZ :-)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

Plus navíc musíš tomu neustále poskytovat službu inteligentního regulátora. To jsem toho Huba hodně přecenil. Předpokládal jsem, že se mu naparametrizuje nějaká strategie odpínání a připínání a podle toho pojede podele změn příkonu a spotřeby.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Autor: Brahma
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2

Mají k tomu ještě nějaký další rozvaděč, ale myslím si, že moc "chytrosti" taky nepobral.

https://ecoflow.cz/products/ecoflow-power-hub...

Jo, musím to mít pod kontrolou, všechno jde ovládat dálkově přes mobilní apku, ale věnovat se tomu musím. Ale to není jediná věc, stejně tak musím zapínat a vypínat zalejvání zahrady, když jsem pryč a vůbec celej dům opečovávat.

Jsou automatické závlahové systémy, které mají půdní čidla a všeljaké ty vychytávky, vyjedou trysky, a zalejvá to samo, ale ty předpokládají, že jsi napojen na vodovod, a ne že čerpáš vodu ze studně nebo přečerpáváš vodu z potoka, když prší do nádrží. Takže kroě dálkové ovládání závlah mě přibude ještě dálkové ovládání solárních systémů....

Ono o vlastně spolu souvisí.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Zapoj do toho umělou inteligenci a máš po starostech :))

[ Reagovat ] [ Zpět ]
            Autor: miro5
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Ne, Soňu raději vynechám :-)

Dneska bída. 1,87 kWh.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
              Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na elektrokole po Olomoucku

01.06.2023
Hledám parťačku přiměřeného věku na vyjížďky elektrokolem po Olomoucku, Litovelské Pomoraví, Tovačov, Prostějovsko…

Hledám: Parťačka na kolo, hory, cestování, poznává

31.05.2023
Ahojky, hledám parťačku, kamarádku na cyklovýlety, cyklozájezdy, poznávaní jak okolí, tak cizích zemí, tůry či…

Hledám: Praha Rumburk

25.05.2023
Je-li počasí, snažím se o víkendu absolvovat cestu z Prahy do Rumburku na silničním kole. Jezdí-li někdo po této…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

159 cyklistů (3 přihlášení)

Bikepacking španělsky 6.část: Z Andalusie přes Extremaduru do Castilla y León

Ronda s ikonickým mostem přes hluboký kaňon, poutnické El Rocío, kde sa naše kola topí v písku, nádherná…
Kristina | 29.05.2023

Stezka středozemím

Inspirací pro letošní trasu byly knížky Jana Hocka o dálkových trasách v ČR (na internetu www.viaczechia.cz).…
Aar | 19.05.2023

Norsko 2022 – S děravou botou Hardangerviddou

Náhorní plošina Hardangervidda není pouze norská, nýbrž s největší určitostí i evropská nejrozsáhlejší horská…
šíp | 30.03.2023