reklama

Československo s dětmi - kapitola 3.

Slovensko s rouškouKapitola 3 - Střední Slovensko
Spiš, Liptov, Orava... přesně tyhle oblasti jsou důvodem, proč se mi slovenská krajina asi líbí víc než u nás v Česku. Ty strmé stráně, posečené louky s kupkami sena, občas ovce (dnes už moc ne), smrky co mají větve až na zem... Tedy, jasně že už to…

[ Celý text ] [ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 06.12.2021
Autor: Peggy
  • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

         

    Hezké jako vždycky.

    Nedá mi to abych nereagoval na věty "...proč se mi slovenská krajina asi líbí víc než u nás v Česku. Ty strmé stráně, posečené louky s kupkami sena,.. "
    Zrovna jsem o tom přemýšlel letos v létě, jestli se v člověku nějak otiskne krajina dětství. Moje žena má ráda kopcovitou krajinu i když ji na kole nevyhledává. Já mám rád ploché krajiny, nejlépe když končí kopci na vzdáleném obzoru a nevadí mi šlapat jako magor bez toho aniž bych se svezl z kopce, takže když jsem se letos 2x ocitl někde mezi Roudnicí a Slaným, byl jsem v sedmém nebi.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 06.12.2021
    Autor: petrp
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

           

      Moc pěkné.Souhlas se slovenskou krajinou.Letos jsem jezdil po Slovensku dvakrát 6 a 5 dní.Příští rok plánuji na Slovensko minimálně jednu cestu.Zatím jsem to nezkoušel,ale vyřídím si průkazku a po Slevensku můžu jezdit zdarma vlakem.Díval jsem se na možné spoje a všude by do vlaků měly brát kola.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 06.12.2021
      Autor: jarpal
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

             

        Ano, děti do 15 let a senioři si mohou na Slovensku takovou průkazku na cestování vlakem vyřídit. My tu pro děti máme.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 07.12.2021
        Autor: Peggy
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

           

      Tak ona je rovina a rovina. Jsou rovinaté krajiny, které mi nevadí. Třeba když jsme jeli s děckama před lety přes Polsko do Běloruska a Ruska, byla to zábava. Také Pobaltí je rovina a nuda to nebyla, alespoň si ji nepamatuji. Holandsko mě úžasně bavilo a to šlo o placku totální.
      Kde mě ale moc nebavilo, tak to bylo Maďarsko. Ty šílené vzdálenosti mezi vesnicemi a jinak nic, jen pole, kukuřice, slunečnice. Fakt masakr :-)
      Kopce jsou prima, pro mě mají ten faktor "výzvy" někam vyjet a pak odměna být nahoře. Také se tam lépe ukrývá před bouřkami. No a když tě chytne v rovině protivítr, tak i rovinka umí být peklo.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 07.12.2021
      Autor: Peggy
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

             

        Když jsem se vracel kolem Dunaje k Bratislavě,tak jsem měl v hlavě naplánovaný odpočinkový úsek.Posledních cca.20km,kdy se jede průsekem v lese jsem jel 2hod. na hranici svých možností.V té chvíly se mě vzpomínka na cestu na Lysou horu zdála jako relax.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 07.12.2021
        Autor: jarpal
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

               

          Ono i těch pár (desítek) km podél Gabčíkova je na palici...

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 07.12.2021
          Autor: Peggy
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

             

        Protivětru, toho se také děsím. Zažil jsem to naštěstí ve větší míře jen jeden den. Člověk jede celý den do kopce, cíl je v nedohlednu. Nebo ho dohlédne, ale ne a ne se přiblížit.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 07.12.2021
        Autor: petrp
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

         

    Dávám to sem, protože nevím, kam jinam, ale kdybyste někdo měl zájem a nevěděl, co s dnešním večerem, budeme online promítat o naší dva roky staré cestě s dětmi po Kavkaze:

    https://376492.myshoptet.com/vstupenka-na...

    a další dny budou promítat další Cykloturisté... A zkusím přemluvit děti, aby se aspoň přišly ukázat ;-)

    Doporučuji - přijdete na jiné myšlenky v dnešní době :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 07.12.2021
    Autor: Peggy
    Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

           

      Nevím jak to funguje. Poslal jsem peníze a očekával jsem, že mi přijde obratem ID Meeting. Ale zatím nic. :(

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 07.12.2021
      Autor: petrp
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

             

        Pořádá to Slávka Chrpová, šéfredaktorka Cykloturistiky. Možná to pošle později (těsně před?), ale raději jí ještě napíšu.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 07.12.2021
        Autor: Peggy
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

               

          Aha, teď mi došel mail, že když jsem to nestihl do 12. hodiny, tak už bude jen záznam. Tak si zkusíme na večer naplánovat jiné radovánky.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 07.12.2021
          Autor: petrp
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

                 

            Prý to bude posílat hodinu předem...

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 07.12.2021
            Autor: Peggy
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

                   

              Jj.diky. uz mi přišel mail od paní Chrpové.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 07.12.2021
              Autor: petrp
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

           

      Bylo to hezké. Jedna z výhod online přednášky je ta, že se ji mohu zúčastnit i z Výběžku. Těžko bych dojel na nějakou vaši živou prezentaci.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 07.12.2021
      Autor: petrp
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

           

      Neměl jsem čas pokračovat v diskusi po přednášce. Dvě otázky, které mě napadly, možná jsou odpovědi někde uvnitř vašich cestopisů, ale nevím, kde.
      1) jak řešíte dobíjení elektroniky. Přeci jen zmiňujete minimálně GPS a mobil dítěte.
      2) jak řešíte vodu, některé úseky mi přišly nejen bez obyvatel, ale i bez vody.

      Jinak musím konstatovat, že u přednášky vydržel i tchán, který jinak obvykle utíká ke kýčovitým pořadům s Florianem Silbereisnem a Helene Fischer, málokdy vydrží u toho na co se koukáme my. Takže to je co říct!

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 08.12.2021
      Autor: petrp
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

             

        Díky moc za účast. Pro nás to byla zajímavá zkušenost, mělo to výhodu, že jsme nikam nemuseli jezdit (což bychom zrovna v těchto dnech nemohli). Na druhou stranu, chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla a přestala být nervózní. A co hlavně, chyběla mi reakce publika, nevím, zda se nudili, zívali :-) Nebo se pokusíme o vtip a bez reakce... :-)

        Škoda, že nebyly dotazy vznesené ústně, odpověděla bych rychleji.
        Dobíjení elektroniky řešíme všelijak, nejčastěji asi tak, že každý den jdeme někam na oběd a tam požádáme o možnost dobití - telefonu to stačí.
        Dobíjíme kdykoliv to jde. Kdysi Luděk sehnal geniální powebanku, které stačí asi 20-30 minut a dobije se do plna. To je pak rychlejší dobít si tu powerbanku a mobil dobíjet později s ní. Bohužel už ale odchází a náhrada není.
        Foťák má akumulátory, tři stačí většinou na těch 6 neděl, pokud nenatáčím videa (už nenatáčím skoro nic, děcka už nespolupracují, naopak to spíš kazí :-( ).
        Horší jsou vysílačky, ty chtějí čas od času dobití pořádnější. Telefony máme všichni v průběhu dne v režimu letadlo (i když i mapy něco žerou), a na příjem hovorů necháváme zapnutý jen jeden. Šetří se, aspoň si trošku odpočinu od závislosti :-) Jinou elektroniku nemáme.

        Na vodu se tam někdo včera ptal. Voda se vždycky nějak sežene, v horách jí bývá dost, a až na pár úseků to obydlené bylo. A zrovna na ten Kavkaz jsme ale poprvé vezli filtr.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 08.12.2021
        Autor: Peggy
        Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

             

        Když pak jdeme do hospody, vypadá to nějak takhle. :-D Dřív nám stačila ta rozčtyřka, dneska už jsou potřeba dvě :-))

        PS: Elektřina zatím nikdy nikomu nevypadla :-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 08.12.2021
        Autor: Peggy
        Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

               

          Děsný sen každého revizáka.
          Pro zajímavost, my používáme nabíječky s několika USB porty, je to možná jednodušší s místem v zásuvce i asi skladnější. Máme to pak často i s mobily/powerbankami v jednom paklíku staženém pruženkou a z paklíku kouká jeden kabílek do zásuvky.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 08.12.2021
          Autor: petrp
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

                 

            Jednodušší a skladnější to určitě je, ale zrovna ty vysílačky přes USB nabíjet nelze... A vysílačky jsou taková naše specialitka :-)
            Ale napadlo mne, jestli když tady zveřejním tu fotku, zda se tu "náhodou" neobjeví téma "Somrování o elektřinu" :-)))

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 08.12.2021
            Autor: Peggy
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

                   

              Copak somrování. Já ji jednou i kradl. Vstávám brzo, takže někdy okolo 8 ranní jsem byl na pláži u jakéhosi jezera. Tam zavřený kiosek, ale funkční zásuvka. Tak jsem si tam telefon dobyl.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 08.12.2021
              Autor: petrp
              Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

                     

                :-)
                Také umíme takhle krást ;-)

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 09.12.2021
                Autor: Peggy
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

               

          Jenom pro informaci (pravděpodobnost, že vás někdo chytí a bude to řešit, je mizivá), Slovensko pokud vím nemá nic jako jsou české sdílené kmitočty, a na PMR pásmu se Baofeng nesmí používat, takže bez radioamatérského nebo individuálního oprávnění ho nesmíte používat. Ale možná nedávejte ven úplně viditelné fotky ;)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 11.12.2021
          Autor: JendaH
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

                 

            Dobrý postřeh v půl páté ráno.
            Ale ta fotka není ze Slovenska, je to fotka z letošního roku, focena někde v Srbsku pod pohořím Rtanj ;-) (je to pravda)
            A jinak používáme právě PMR pásmo.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 11.12.2021
            Autor: Peggy
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

         

    AD Sivá Brada:
    původně vyvěral pramen nahoře vedle kapličky.
    (do doby než udělali nový vrt pro stáčírnu minerálky v Baldovej)
    Tchán to jako kluk pamatuje- je z Levoče, na Sivú Bradu chodil na poutě.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 07.12.2021
    Autor: cibi
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

           

      Aha. Takže to, co vyvěrá dole u toho parkoviště, je udělané uměle?

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 08.12.2021
      Autor: Peggy
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

             

        myslím že ne, že to byl "bočný" gejzír, zeptám se tchána a napíšu sem.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 08.12.2021
        Autor: cibi
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

               

          takže doplňuji:
          -v horním "jezírku" gejzíru vedle kapličky se
          tchán "pľačkal" jako dítko předškolní max jako druhák, letos je mu bude 80.
          Takže to bude kolem roku 1947-49.

          Pro vodu si chodili do té trubky u silnice, ta je prý "stále stejná co pamatuje"

          boční vývěr u dnešního parkoviště byl, ale byl "akýsi menší" a bolo tam kriačie a vobec.
          tolik výsluch pamětníka :-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 30.01.2022
          Autor: cibi
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

         

    Vim ztratu trasu ,,Slovinky a Spissky hrad,,. Jasne cyklisti maji prednost Spissky hrad. Jinak nadherne take kouzelne prirody ze Slovinky pres Porač do Markusovice. Žila jsem 22 let v Krompachy, asi 100 krat ruzne Spissky hrad, na obed s rodiče na salaši,vylet,folklorovy festival,na navštevu u stare rodiče,.......

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 08.12.2021
    Autor: Arabice
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
    • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

           

      Vloni jsme šli pěší vandr z Telgártu do Krompach. Krásný kraj - a nejlepší asi, když jsme odbočili z frekventované červené na zelenou
      Hnilec - Závadka - Havrania hlava - Krompachy
      Snad dva dny žádní turisté, vzácnost.

      https://www.epastorek.cz/vypravy/2020/slovenske...

      Do Poráčské doliny jsme koukali dolů, na ty skály. OK, někdy si ji projdeme taky. Díky za tip.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 08.12.2021
      Autor: Peggy
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

             

        Parada!!!!
        Vlakove nadraži v roce 1970 bylo to nadherne,ryby plavou ,obrovske palmy,bufet,restaurace, božske krasne. Bohužel roste cigani zničit ,škoda,po revoluce už horši. Smutne.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 08.12.2021
        Autor: Arabice
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Československo s dětmi - kapitola 3.

               

          S elektronikou a jejím dobíjením to nemají jednoduché cestovatelé, jako jsou právě Peggy@spol, protože ti ještě, pokud je mi známo, musí na cestách řešit i provoz e-shopu, takže nemohou být úplně off-line.
          My naštěstí tohle až tak řešit nemusíme, při našich obvyklých dovolených, tedy 10-14 dnů mimo divočinu, si mobily ani nezapínáme, není důvod, když tam ani není signál, fotím na zrcadlovku, kde i v chladném počasí vydržím s jedním náhradním akumulátorem, a mapy používám papírové.
          Když jsme ale 2020 kvůli covidovým opatřením museli zůstat v ČR, a vydali se na pěší 10 denní vandr, tak jsem mobil měla na letadlo, stejně jako Peggy, asi každý druhý den jsem si ho zapnula, abych se ozvala domů, a když byla příležitost, nabila jsem si ho. Příležitostí myslím oběd v restauraci, kde rychlonabíječkou mi to nezabralo více než hodinu, a tak dlouho jsme se tam vždy zdrželi. Kromě toho nosíme jako zálohu powerbanku.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 14.02.2022
          Autor: šíp
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

15.04.2024
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

306 cyklistů (15 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024