reklama

Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

Technické památky u Mělníka. 29. 8. 2021
Poslední prázdninovou neděli chci strávit na kole. Počasí je však velmi nejisté a nezdá se mi rozumné cestovat s kolem přespříliš daleko. Chci trasu s návratem k nějaké konečné pražského metra. Chci však také vidět nějaká zajímavá - pro mě - místa. Volba…

[ Celý text ] [ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 31.08.2021
  • Re: Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

         

    Škoda toho počasí, ale památky to jsou krásné. A taky se dopouštím důvěrností na kočkách. :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 31.08.2021
    Autor: Marin7
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Fotky, co se nevešly do blogu.

         

    Hrochovod.

    Jó, kdyby venku nepršelo, tak teď cvičím prostná s hořákem na střeše. Páč ale prší, mohu se hrabat ve fotkách. A to jsem vstával ve 4. Takže až se dohrabu, šup do postele, a dá-li osud, tak podělit se o peřinu s číčou. Ta moje není kousací.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 31.08.2021
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  •      

    Příspěvek byl smazán zakladatelem tématu.

    Datum: 31.08.2021
    Autor: radka
  • Fotky, co se nevešly do blogu.

         

    Zdymadlo Hořín.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 31.08.2021
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Fotky, co se nevešly do blogu.

         

    Obříství.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 31.08.2021
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Fotky, co se nevešly do blogu.

         

    Horalkovod.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 31.08.2021
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Fotky, co se nevešly do blogu.

         

    Skládací kolo Eska.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 31.08.2021
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Fotky, co se nevešly do blogu.

           

      Fajn, pekná. Dobrá Eska nie je zlá.
      Pekný chránič na reťaz Ti nechýba? Pekne by skladačku doplnil.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 31.08.2021
      Autor: palot
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Fotky, co se nevešly do blogu.

             

        Chránič na řetěz mám, je trochu pomuchlaný a odřený. Šel dolů, když jsem měnil středovou osu, tj. demontoval pravou kliku. No a mezitím jsem ztratil originální šroubky s půlkulatou hlavou. Nejbližší železářství má jen se šestrihrannou, a tu nechci :-)

        Jo, jo, jako za socíku, když stovky drahých osobních škodovek stály kvůli chybějícímu těsnění vodní pumpu za pár korun...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 31.08.2021
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

         

    No pokud je to opravdu jeto Eskou smekám. Pak se jen divím, že někdo koupí ono https://www.nakole.cz/clanky/1502-horske...
    za cenu dobrého ojetého auta.
    APP. Od svýho prodejce kol a doplňků jsem dostal varování, že ony staré skládačky jsou momentálně v zorném poli nenechavců. Asi je to opravdu dnešním trhem "trhem"...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 31.08.2021
    Autor: zanyn
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
    •      

      Příspěvek byl smazán zakladatelem tématu.

      Datum: 31.08.2021
      Autor: AV
    • Re: Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

           

      Jako obvykle jsi naprosto mimo, ale to tady nikoho nepřekvapuje. Divíš se, že si někdo koupí plnohodnotné horské kolo, když se dá jezdit na skládačce... No comment.
      A cena "dobrého ojetého auta" je nějaký parametr? Nepíšu to pro tebe, protože jsi cyklistikou nepostižený, ale pro bikery, kteří si ještě pamatují na Klein Mantra. To napadne každého, když vidí onu skládačku na odkazu. Ve své době kolo jako z jiného světa za které bych tehdy dal taky vagón peněz...

      Pro ty, komu se nechce gůglit přidávám obrázky...

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 31.08.2021
      Autor: ckp13
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

             

        Nevím, proč bych měl bejt mimo, ale beru.to. Vy prostě do onoho jiného světa patříte, já ne, jako spousta jinejch lidí, takže se snad divit můžu. Mě jen víceméně upoutala ona poznámka využití - jako do auta a na ryby. Tam opravdu většinou stačí stará Eska...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 31.08.2021
        Autor: zanyn
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        •      

          Příspěvek byl smazán zakladatelem tématu.

          Datum: 31.08.2021
          Autor: radka
      • Re: Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

             

        Jako študák a 3 roky po škole jsem si přivydělával
        jako mechanik ve Wika-bike.
        Přišel jsem do obchodu v pátek po práci (15:30), psal se rok 1994.
        a majitel mi řekl: Marek (mechanik) dnes nepřijde, potřebuji složit kolo v sobotu si přijde zákazník.
        "Jasně, v klidu, udělám" Jo, tady máš cenovku a až to budeš projíždět zavolej, přijdu se podívat.
        Jo, jenže kolo byl full AMP s paralelogramovou vidlicí AMP.
        A cenovka cca 250 000. Škoda Favorit stála méně.
        No klepali se mi ruce, titanové šroubky s palcovými imbusy... ale večer jsem se byl projet po uličce za obchodem a majitel obchodu jel za mnou pro každý případ...

        Proč o tom píšu? Protože si každý může udělat radost podle svého (a za své peníze) a nikoho do toho nic není. Majitel toho kola se se mnou podělil o krásný pocit projetí kola které bylo (a je) pro mne ikonou a stejně jako onen svatý obrázek nedostupnou.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 31.08.2021
        Autor: cibi
        Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

         

    Hezký článek, hezké TPČ (technicky- poznávací... )
    pokud mohu dotaz k Tvé Esce...
    nikde nevidím řazení od toho 2 rychlostního náboje?

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 31.08.2021
    Autor: cibi
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

           

      No to je právě ončo vončo! Nechtěl jsem žádné lanovody a žádné ovládací páčky. Tak jsem volil to, co Sturmey Archer nazývá "Kick Shift". Neboli Kopni a změň. Převodovka má dva převody. Lehkým pohybem klik dozadu, dříve, než zabere brzda, dochází ke změně převodu.

      Převody jsou 1:1 a 1:1,38. Eska dosti zrychlila, takhle od oka bych řekl, že asi tak o 40 % :-) Když to srovnám se silničním Favoritem, tak původní Esčí převod je jako asi 46/22 na Favoritu, a nyní ten rychlejší jako asi 46/16 na Favoritu. Pro mě optimální na kochací jízdu.

      A hlavně, mě to baví. Kolikrát mám chuť jet se projet na Esce jenom proto, abych mohl řadit.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 31.08.2021
      Hodnocení: +4 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

             

        Zajímalo by mě, jakým způsobem či výpočtem volíš náboj (převody) z pohledu velikosti kol a řetězového převodu. Snad dle dosažené rychlosti či zkusmo?

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 01.09.2021
        Autor: zanyn
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Převody na skládací Esce s nábojem Sturmey Archer Kick Shift.

               

          Nerozumím přesně dotazu. Rozepíši se o převodech, snad si z toho něco vybereš.

          1. Stanovení pojmů.
          Pro účely této diskuse mějme referenční kopec https://mapy.cz/s/purufugase , kde se stoupání postupně zvyšuje a v poslední třetině je dosti prudké.
          Pro účely této diskuse mějme referenční převody na silničním kole Favorit. Dvoupřevodník 52 - 46 zubů a pětikolečko 13-15-17-20-24 zuby, co jsem měl jako kluk. Na "velkou" i "malou" sedmnáctku jezdíš tak obyč pomalu po rovince bez spěchání. Pro sportovní jízdu jsou rozety 13 a 15 zubů. Pastorky 20 a 24 zuby jsou do kopců. Např. na výše uvedený referenční kopec je v závěru nutné 46/24. A s tím jsem také jako kluk vyjel z Jáchymova na Klínovec, nebo z Prostřední Bečvy na Pustevny.

          2. Tovární převod skládacího kola Eska.
          Originální osazení je převodník 46 a pastorek 16 zubů. Měřme vzdálenosti, jakou ujede Esčí kolo na jedno otočení a jakou ujede Favorití kolo na jedno otočení. Zjistíme, že tovární převod Eska zhruba odpovídá Favoritímu 46/22 zuby.
          To je velmi lehký Esčí převod. Např. výše uvedený referenční kopec s tím vyjedu bez dýchání pusou, dýchám jen nosem. Podmínkou je nespěchat a šinout se skutečně pomalu.

          3. Sturmey Archer Kick Shift.
          Dvoustupňová nábojová převodovka se dodává s pastorkem 22 zuby. To jsem ale nechal při zaplétání převodovky do ráfku u pana Štorka v řevnickém Sport - Kola sundat, naštěstí na náboj pasoval původní Esčí pastorek 16 zubů.
          Výsledné převody nyní odpovídají zhruba Favoritím 46/22 a 46/16.
          Pro mě optimální pro pojížďky v Praze a pro klidné kochací výlety v okolí Prahy - viz dosavadní blogy.

          4. Zrychlit či zpomalit Esku.
          Vzájemné odstupňování obou převodů mi vyhovuje.
          Ale na Třeboňsko bych chtěl celkově zrychlit, a např. do Krušných Hor celkově zpomalit. Již jsem nakoupil pastorky 14, 18, 22 mám a 24. Ale ouha. Výřez v patce zadní vidlice nestačí na změnu pastorků. Na 14 by chtěl řetěz zkrátit, na velké pastorky by se musel řetěz prodloužit.¨
          Zatím špekuluji, co s tím.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 01.09.2021
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • eska - změna pastorků

                 

            Eska má řetez se spojkou, prostě si udělej segmenty a kromě nejmenšího pastorku tam budeš mít 2 spojky.
            Problémem bude bohužel nerovnoměrné opotřebení (natažení) řetězu v těch vkládacích segmentech- nebudou mít najeto stejně jako "základní část".

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 01.09.2021
            Autor: cibi
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: eska - změna pastorků

                   

              Ano, to má. To, co píšeš, je asi jediná možnost, nic jiného mne dosud nenapadlo.

              To je prostě ta moje krásná představa. Že v Praze a okolí budu jezdit s pastorkem 16, šestnáctku tam nechám i z Lokte přes Karlovy Vary do Ostrova nad Ohří, v Jáchymově tam vrazím 22 a vyhrabu se na Klínovec, kde změním rozetu na 14 a sletím zpátky do Ostrova.

              Tak, a teď už konečně musí přijít ta zásadní otázka, která dosud nezazněla. Proč si tam propánakrále nedám pětistupňovou nebo sedmistupňovou převodovku?
              Protože nechci. Protože příliš mnoho převodů by mě svádělo k závodění, a to nechci. Na skládací Esce se nedá závodit. Nemá na to ergonomii. Je to cestovní kolo, ne závodní. Když jsem se jednou dvakrát snažil na skládací Esce honit čas, jen jsem se "přepálil" a odpadl a neujel ani tolik, co normálně v klidu.

              Mě ty dva převody včetně jejich vzájemného poměru výborně vyhovují pro účely turistické vyhlídkové jízdy. Jen bych si přál mít možnost jednorázově celkově zrychlit, nebo celkově zpomalit...

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 01.09.2021
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: eska - změna pastorků

                     

                Tak ještě můžeš mít k výměnnému pastorku příslušně dlouhý řetěz a měnit to jako sady. Tím budeš mít celý řetěz stejně jetý.

                S přehazkou na Esce bych se ještě bál že jí někde nechám, ramínko sice není tak extrémně dlouhé, ale kola jsou malá...

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 01.09.2021
                Autor: Sodoma
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: eska - změna pastorků

                       

                  Jo, to by šlo, tímhle směrem mě nenapadlo uvažovat.

                  Přehazku nechci, o přehazce není řeč. Po polích a lesích často drhnu o zem i pedály.

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 01.09.2021
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: eska - změna pastorků

                         

                    Jo soráč, já četl "pětistupňovou" a "sedmistupňovou", a "převodovku" už jsem nějak vytěsnil :-D
                    Však říkám že ten podvis ramínka by byl na malých kolech k zlosti. To jsou 20" ne?

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 01.09.2021
                    Autor: Sodoma
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: eska - změna pastorků

                     

                Ještě bych mohl měnit vždy zároveň pastorek i převodník tak, aby celková délka řetězu zůstávala stejná. A na nosiči bych si k tomu vozil dílenský montážní stojan na kolo. Nebo na extrawheelu, a měl bych tam rovnou i elektrocentrálu na montážní zářivku. Akorát nevím, jak potom s průchodností terénem...

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 01.09.2021
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: eska - změna pastorků

                     

                Ono u těch nábojů bývá rozdílné řazení převodů. U 6 Sfimano byl řetízek a ten odešel, ergo převod je k ničemu. Starej Sachs co mám na Kamě má tyčku a ta slouží už skoro 40 roků...

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 01.09.2021
                Autor: zanyn
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
              • Re: eska - změna pastorků

                     

                Jen tak na okraj. Babetta má na nožní pohon štelovací napínák řetězu. Nevím, jaké jsou s tím zkušenosti a zda by šel použít i tuhle...

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 01.09.2021
                Autor: zanyn
                Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: Převody na skládací Esce s nábojem Sturmey Archer Kick Shift

                 

            Dík. Stačí mi ony body 2 a 4. pochopil.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 01.09.2021
            Autor: zanyn
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: Převody na skládací Esce s nábojem Sturmey Archer Kick Shift

                 

            Čítal som, že nechceš lanovody atď., ale tá trostupňová je tiež fajn. Neľutujem kúpu. Tá retiazka je ešte pekne plastovým krytom chránená.Prikladam foto.
            Sturmey má aj 13 zubové koliesko to tzv.zaklapávacie.
            Mám aj skladačku,ako máš aj Ty, len som iiel do úpravy toho malého
            Mám ho na tom trojstupňovom Sturmey. Na 16" kolesách a prevode do rýchla (36:13)viem ísť tak max.25 km/h.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 01.09.2021
            Autor: palot
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Převody na skládací Esce s nábojem Sturmey Archer Kick Shift

                 

            Řeknu moji zkušenost: před několika rokama mi tady jeden soused dovezl skládačku Eska a chtěl tam dát více převodů. Vyřešili jsme to tak, že vzadu zůstal jeden původní pastorek, dopředu jsem dal (měl jsem starší doma, ale plně funkční) kliky se třemi převodníky, myslím, že to mělo 50/36/26 zubů, takže na levé ruce měl SIS páčku, jezdí na tom stále.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 02.09.2021
            Autor: Airline
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

             

        díky za vysvětlení.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 01.09.2021
        Autor: cibi
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

         

    Co bylo spatneho na prispevku k jezovemu mostu ve Veltrusich? Ze je to unikatni stavba, to snad nemuzes poprit.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 01.09.2021
    Autor: radka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
    • Re: Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

           

      Žádný faktický příspěvek o tomto mostu jsem v této diskusi nezaznamenal. Věnuj pozornost slovu "faktický".

      Máš-li chuť informace doplnit a poskytnout, zde je to pravé místo. Zjišťuj, zkoumej, ověřuj, navštiv, prohlédni, piš, cizeluj, foť, vybírej fotky, upravuj fotky, zveřejni.

      Ale to by byla práce, že? Pracnější, než přispěchat s urejpnutím, co mi na blogu chybí.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 01.09.2021
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
      • Re: Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

             

        Tu praci jsem si dala uz v roce 2016 https://vrstevnice.rajce.idnes.cz/20160709...

        Je fakt, ze kdyz si psal o vyletu za technickymi pamatkami, tak jsem cekala, ze si o nich take neco zjistis a napises. Ja to tak delam. Ale chapu, ze kazdy jsme jiny a kazdeho bavi delat vylety jinak.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 02.09.2021
        Autor: radka
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

         

    Jednou si udělej výlet za humny, vlakem a skládačkou tam dojedeš. Stačí na to jízdenka Praha-Hněvice + Labe-Elbe.
    https://mapy.cz/s/mufuvupana
    https://mapy.cz/s/panocovahe

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 04.09.2021
    Autor: petrp
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Parťáka na vyjížďky

05.05.2024
Jezdila jsem často a aktivně. Změna bydliště, přátel a možností vše zhatilo. Ráda bych aktivního parťáka, který by…

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

PR články:

[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

240 cyklistů (12 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 4. část

4. část - Chtěla jsem Kyrgyzstán, mám Kyrgyzstán... Podepsaly se na nás únava, hlad a stres, jestli seženeme…
Peggy | 06.05.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 3. část

3. část - Krát dvě to mělo bejt Čtvrtý den od startu jsme vjeli do velkoměsta, do Almaty. Zde měly děti…
Peggy | 02.05.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 2. část

2. část - Welcome to Kazachstán!   „Tahle země není pro starý!" všimnul si Luděk, když jsme seděli v bufetu…
Peggy | 28.04.2024