reklama

Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

Ahoj. Mám jeden dotaz pro technické znalce. Trochu jsem se hrabal v cyklo e-shopech, prohlížel kliky s převodníky, a udivila mě jedna věc: U klik bylo vždycky napsáno, k jaké kazetě se hodí. Např. kliky s převodníky 48-36-26 k 3x9 nebo k 3x7-8... Myslel jsem vždycky, že převodníky a kazeta jsou na sobě nezávislé a dají se libovolně kombinovat. Samozřejmě musím mít správný přesmykač a přehazku. Na kole jezdím desítky let a tohle fakt nechápu. Proč tomu tak je? Já při svém domácím cyklo servisování vždycky měním poškozený kus za nový ten samý, ale tohle by mě fakt zajímalo.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 28.05.2019
  • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

         

    Jde o šířku řetězu. Jinak široký je pro 7 a méně, jinak pro 8-9 , pro desítku je zase uzší, o jedenáctkách a dvanáctkách nemluvě.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 28.05.2019
    Autor: ronda
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

           

      Jasně.... Tohle mi nedošlo :-) O různých šířkách řetězu ale vím. Díky!

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 31.05.2019
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

           

      Ona hraje roli jak vnitřní šířka řetězu (toho užšího článku) neboli šířka válečku, musí být přiměřeně větší než tloušťka zubů na pastorcích a převodníku aby řetěz správně dosedl. Podle infa zde
      https://bike.bikegremlin.com/3555/bicycle-drive...
      je vnitřní šířka u 9 a více rychlostí stejná. Nicméně vnější šířka se mění s každou rychlostí navíc, stejně tak rozteč pastorků, což je popsáno zde
      https://bike.bikegremlin.com/3573/bicycle...
      Čili nelze použít řetěz pro méně rychlostí než je kazeta, mohl by drhnout o sousední pastorek.

      Na převodníkách tohle nehrozí, ty sou dál od sebe, tam by teoreticky mohlo hrozit, že u převodníků pro málo rychlostí by naopak úzký řetěz pro hodně rychlostí mohl zapadnout mezi převodníky. Bohužel podobnou tabulku jako je pro kazety sem pro převodníky nenašel.

      Výrobce logicky když představuje nový systém (zrovna včera Shimano představilo 12r pohony v řadách XT a SLX) nebo i jen inovovanou sadu, tak k tomu jsou i kliky, takže se u klik vždy uvádí pro rychlostní vzadu jsou, bohužel jak moc se to liší je problém dohledat.

      A ty snahy to kombinovat sou celkem pochopitelné, Shimano postupně likviduje dvojpřevodníky z rozsahem 14z (pro 11r ani nikdy nebyly) a zejména variantu 36-22, takže se dá pochopit snaha kombinovat 10r kliky 36-22 a 11r vzadu, nebo v 10r a více je jen trojpřevodník s rozsahem 18z, takže mohou být snahy vzít kliky 44-32-22 z 9r a použít je s 10r nebo 11r.

      Samozřejmě výrobce kompatibilitu neuvádí, ale nějak to chodit asi bude.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 31.05.2019
      Autor: xtonda
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

             

        Jo, zrovna by mě zajímala možnost použít desetikvaltovej MTB trojpřevodník pro řetěz na devět kvaltů.
        Pro devítikvalty je v podstatě odhoukáno, k dostání je jen nějaké bláto. Chtěl bych to přeházet z octablinku na halloween2 při zachování nesmrtelného devítikvaltu. Jenže kliky veškeré žádné. A v desítkách ještě nějaký solidnější výběr je (Deore a výš).
        Máte někdo zkušenost ?

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 31.05.2019
        Autor: ronda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

               

          Budu hádat, ale tohle bych čekal, že bude chodit, maximálně můžem spekulovat, jestli dát smyk a řetěz devítkovej nebo desítkovej.

          Nicméně zrovna v tomhle případě 9r trojpřevodníky existují. Alivio ti není dost dobrý? Daj se najít ještě nějaký zbytky 9r Deore FC-M590. Nebo vyměnit jen převodníky.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 01.06.2019
          Autor: xtonda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

               

          Mám na MTB trojpřevodník a devítikolečko. Ten převodník je ještě na čtyřhran a začíná mi to lehce při záběru cvakat. Což o to, zdroj cvakání najdu a odstraním to. Jen mi přijde celý ten střed s tou masivní tlustou ocelovou osou hrozně těžký a pozvolna na odchodu. Za jaký typ středu to mám vyměnit. Za Octalink, nebo něco jiného? Proč se na střed montují vnější misky? To se už ložiska do toho domečku nevejdou? A co vnější misky udělají s řetězovou linkou?

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 03.06.2019
          Autor: Brahma
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

                 

            Jestli jsi rozhodnutý pro jiné kliky, tak dej rovnou další generaci Hollowtech2. Jednodušší montáž ložisek i samotných klik, tenká dutá osa, když se to na jednom kole přidrblo (kliky dostaly asi prdu na šutrech a přeneslo se to do ložiska), tak jsem snadno přeházel jen samotná ložiska. S řetězovou linkou to nehne, kliky jsou tomu přizpůsobený.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 03.06.2019
            Autor: ronda
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

         

    Jenom dva příspěvky a téma vyčerpáno :-) :-)
    To je škoda, nešlo by to ještě nějak rozvinout? :-) :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 31.05.2019
    Autor: bara2
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

           

      Kam ? Nahoď směr.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 31.05.2019
      Autor: ronda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

             

        á ti nevím... Ale tady snad už nikdo nejezdí, ani převodníky s kazetama nikdo neřeší :-)
        Tak já teda nahodím:
        Jsem si na Růžence poskládala talíře 48-32-22 a vzadu mám šestikolečko s maxiringem 14-34 a funguje to. Teda kombinace 48-34 zařadit nejde, na to je řetěz moc krátkej, ale takovou kombinaci teda fakt neřadím. Jelo se s tím o víkendu dobře. To už je dobrej rozsah jak do kopce, tak s kopce.
        A řetěz mám tlustej na 6-7 kolo, trojpřevodník je na osmikolo a funguje to. Trojpřevodník jsem zbastlila z horského 22-32-42 Mighty, na kterej jsem dala z Mighty pro treka 26-38-48 ten velkej talíř.

        Zůstal mně "dvojpřevodník" 38-26 (jsem musela dát kratší šrouby) a mám k tomu osmikazetu 11-40, tak přemýšlím, že tuto dvojici dám na Araba. Aspoň využiju všechny pastorky, bo ten rozsah odpovídá trojtácu 42-22-32 s osmikolem 11-34, co tam má Arab teď.

        A nebo si ten dvojpřevodník 38-26 s osmikazetou 11-40 schovám na nějakou silničku z druhé ruky s řazením 2x8 na duálech (až Růženka doslouží) :-) :-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 31.05.2019
        Autor: bara2
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

         

    Trojpřevodník 44/32/22 určený pro 9° a kazeta 8° se budou/nebudou "hádat"? Jaký řetěz - lze užít 8. nebo musí být 9.?
    Děkuji

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 04.06.2019
    Autor: AV
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

           

      řetěz 8 (protože kazeta)
      bude to fungovat, ač přehazování táců nemusí být optimální.
      životnost - nevím

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 04.06.2019
      Autor: cibi
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

             

        Chci na krose pro cestování "na těžko" s vozíkem (horský trojpřevodník mě přijde moc pomalý).
        Nespěchám - až dojedu, tak tam budu ...

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 04.06.2019
        Autor: AV
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

               

          Tak tomu moc nerozumím. Nahoře se ptáš na kombinaci s horským převodníkem, teď se ti zdá moc pomalý, ale "až dojedeš, tak dojedeš..."

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 04.06.2019
          Autor: ronda
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

                 

            Já tomu rozumím naprosto. Horskej převodník je pomalej, proto jsem dala Růžence 48-32-22, abych mohla jet po rovině "po proudu" svižně a současně vyjela do kopce.
            I z Hucula jsem sundala horskej převodník 42-32-22 okamžitě, jak jsem s ním poprvé dojela z Brna dom, pomalej jak sviňa byl. Teď má velkej po Arabovi 48-38-28, ale s tím zas nevyjedu kopec, naštěstí to jezdí jen ke kontošu, ale jakmile zbude něco po Růžence či Arabovi, tak mu hned poskládám převodníky jinak.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 04.06.2019
            Autor: bara2
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

                   

              Řeč ale nejde o tvé Růžence, ale o záměru AV s typicky MTB převodníkem

              https://www.nakole.cz/diskuse/25799-kombinace...

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 04.06.2019
              Autor: ronda
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
              • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

                     

                á píšu, že mu zcela rozumím, že mu horský převodník přijde pomalý! A zdůvodňuji, proč mu rozumím! Mě taky přijde pomalej. On sice má k dispozici 11 zubů vzadu, ale zas je to chlap a ušlape víc jak já, mě stačí 13/14 nejmenší.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 04.06.2019
                Autor: bara2
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
                • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

                       

                  Horský převodník pomalý?
                  Neříkej, že si vážně schopná jezdit trvale rychlostí 35. Tomu nevěřím ani náhodou.

                  [ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Datum: 04.06.2019
                  Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
                  • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

                         

                    ?yslím, že už jsme to tady už řešili a nehodlám to rozvíjet znova, dokonce jsem ti poslala i mapku, kde s tím chci jezdit. Si dám takový převodník, jaký mi vyhovuje.

                    [ Reagovat ] [ Zpět ]
                    Datum: 04.06.2019
                    Autor: bara2
                    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
                    • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

                           

                      To si dej jaký chceš a jezdi si taky jak chceš, to je mi fakt jedno, když ti to vyhovuje, ale já reagovakl na tvrzení, že horský převodník je pomalý.
                      A to pravda není, prostě horský převodník pro nás normální nevýkonnostní cyklisty rozhodně pomalý není, protože dá mnohem víc než je běžný cyklista schopný po delší chvíli utočit.

                      [ Reagovat ] [ Zpět ]
                      Datum: 04.06.2019
                      Hodnocení: +5 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
              • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

                     

                Jinak pro osmikola je "typicky horskej" s největším talířem 42. Pak už jsou jen "trekové" s největším 48, ale ty zas nejsou moc do kopců nebo s vozejkem...

                Jinak mi přijde rozdělení na horský a trekový úplně k hovnu, dají se nasadit na jakýkoliv kolo, podstatnější je počet koleček vzadu a řetěz, aby si to rozumnělo. Já si třeba klidně dám "typicky horskej trojpřevodník" na silničku.

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 04.06.2019
                Autor: bara2
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

                     

                MTB beru 40 resp 42 zubů.
                Prodejci píší Accera, Alivio, délku klik, ale kde kdo převodník použije, záleží na každém ...
                omluva za nedodefinování 8-)

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 04.06.2019
                Autor: AV
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

                   

              Jenže ve tvým případě je to jenom proto, že máš šroubovací vícekolečko s nejmenším pastorkem 14z nebo přinejlepším 13z, na kazetě s 11z je těch 42 až až, víc potřebuje akorát kdo chce šlapat při rychlostech nad 50 km/h.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 04.06.2019
              Autor: xtonda
              Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

             

        To mám ještě horší, bych chtěla převodníky 46-34-22 a proti tomu šestikolečko 14-34 nebo 44-34-22 proti šestikolečku 13-34, šestikolečka mám, ale takový převodníky jsou jem pro devítikolo. Každopádně řetěz bude muset být na ty šestikolečka a na talířích to bude "viklat", bo talíře tenké. Přesmykač mám neindexovanej, tak to snad nějak přesmykat bude.
        Zatím jetě dojíždím kombinací 48-32-22 (pro osmikolo) proti šestikolu 14-34, třeba se něco objeví.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 04.06.2019
        Autor: bara2
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

               

          Upravoval jsem tři staré favority, vzadu shimanovské šestikolečka 14 - 28, kliky se třemi převodníky (všechny od Force, ve dvou případech krossové, v jednom horské, středová osa čtyřhran), shimánovský řetěz určený pro 6 - 7 - 8, řazení Shimano SIS (na talíře neindexované, dozadu indexované), ta tři kola mají dohromady najeto min. 80 tis km, na talířích nic neviklá, prostě to chodí.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 04.06.2019
          Autor: Airline
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -2
          • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

                 

            To já mám teď taky, trojtác pro osmikolo, řetěz pro 6-8 kol, vzadu šestikolečko. To funguje. Na favoritce s řazením SIS.

            Teď tam chci dát trojtác pro devítikolo (to otestované nemáš), to už asi bude mít uzší zuby, bo devítikolečko má už jinej řetěz jak 6-8. Ale já si myslím, že to taky problém dělat nebude, akorát se musí dát řetěz podle kazety, na těch talířích nejspíš ideálně sedět nebude (zuby jsou pro uzší řetěz), ale mělo by to jít taky.

            Zatím se tu neozval nikdo, kdo by takovou kombinaci měl, ale určitě už to někdo má.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 04.06.2019
            Autor: bara2
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

                   

              Trojtác 9sp funguje normálně s řetězem pro indexové řazení 6-8 sp. Odzkoušeno s KMC z8, SHIMANO CN-HG40, SRAM PC850.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 05.06.2019
              Autor: iiki
              Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

                     

                Děkuji

                [ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 05.06.2019
                Autor: AV
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

           

      Horské 9r jsou ve specifikaci v provedení 48-36-26T, 44-32-22T a 40-30-22T, 8r jsou 48-38-28T a 42-32-22T

      Trekový 9r 48-36-26T a 44-32-22T, 8r nejsou.

      Osobně bych to postavil na 9r a dal 44-32-22 a kazetu 11-36, s nákladem co píšeš se lehký převod 22/36 bude hodit, pokud extrémně šetříš, vzal bych 8r 42-32-22, ty dva zuby tě nevytrhnou, to je necelých 5% rozdílu, tedy ani ne půl převodu.

      Tloušťky pastorků 8 vs 9 rychlostí jsou 1,8 vs 1,78 mm, čili by na tom měl chodit 8 i 9 r řetěz, 8r řetěz na 9r klikách by taky neměl být problém, převodníky jsou dál od sebe než pastorky.

      Každopádně převodníky 42 i 44 jsou velké dost, jestli chceš jezdit rychle, nauč se šlapat.

      Taky záleží jaký máš/chceš mít středový složení.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 04.06.2019
      Autor: xtonda
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

             

        XTONDA prosím Ťa, ak môžeš, rád sa poučím aj ja. Ako šlapať? Nemám nášlapy. Dík

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 04.06.2019
        Autor: palot
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

               

          Prostě vyšší frekvencí a menší silou, šetříš kolena, svaly a nepotřebuješ pak 48z převodník pro jízdu rychlostí 30 km/h.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 04.06.2019
          Autor: xtonda
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Kombinace převodníky vs. kazeta - dotaz

                 

            Ďakujem!

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 04.06.2019
            Autor: palot
            Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

15.04.2024
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

272 cyklistů (14 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024