reklama

Změření kapacity baterie

Ahoj, zdravím všechny „e-bikery“. Koupil jsem na netu čínský noname Li-Ion akupak 36V, s jmenovitou kapacitou 12800mAh, který je sestavený ze 40 údajně originálních článků LG 18650MH1. Kapacita originálního článku je 3.2A, takže čistě matematicky to odpovídá (3.2 x 40 = 128), ale vzhledem k podezřele nízké ceně těm údajům již od začátku příliš nevěřím. Proto by mě zajímalo, jak alespoň přibližně zjistit skutečnou kapacitu této baterie a to například i kvůli tomu, abych případné zájemce v hodnocení koupě včas varoval. Má laická představa je, že bych baterii, nabitou na 42V, připojil na nějakou vhodnou zátěž (například žárovku 36V/400 w), sledoval čas, za který její napětí klesne na 30V a z toho odvodil Wh, resp. její kapacitu v mAh. Co vy na to?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 16.04.2019
Autor: Modus
  • Re: Změření kapacity baterie

To je taky možnost (nepřesná, ale pomohlo by alespoň tam mít ampérmetr).

Lepší je použít charge counter, na Ali jsou za 3 dolary. Bohužel tento je koukám jenom do 15 V, takže tu baterii budeš muset změřit natřikrát.

https://www.aliexpress.com/item/HW-586-1-2v-12v...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Autor: JendaH
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Na ebay a ali je kopec wattmetrov, niektoré merajú kapacitu vo Wh, niektoré aj Ah. Či lacné zariadenie meria správne je potrebné overiť multimetrom, a to konkrétne prúd, v prípade Wh aj napätie a v oboch prípadoch čas (ak meria napätie aj prúd správne ale výsledné Ah alebo Wh nesedia, bude to chybnou časovou základňou).
    Treba rátať ešte aj s tým, že jedna vec je kapacita uvedená výrobcom článku v datasheete (a pozor, väčšinou ich tam je hneď niekoľko rôznych), a druhá je reálne využiteľná kapacita ktorá je daná hlavne BMS modulom. Ten spolu s nabíjačkou určuje, na aké napätie budú články nabité a tiež pokiaľ je možné ich vybiť. Táto reálne využiteľná kapacita bude nižšia. Na výsledok merania majú samozrejme vplyv aj podmienky testu, a to hlavne zvolený vybíjací prúd a teplota pri ktorej test prebieha. Pre hodnovernosť výsledkov by mali byť uvedené podmienky merania aj použité zariadenia a postup.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Autor: Lubo990
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Při přímém vybíjení přes odpor se ti bude časem snižovat napětí té baterie a tím bude klesat proud tekoucí skrz odpor. Protože wathodiny jsou sumou násobků proudu a napětí přes celý vybíjecí čas, je potřeba průběžně měřit to napětí a proud a čas po který to mělo změřenou hodnotu. Takže když to občas změříš a křivku nahradíš naměřenou lomenou funkcí, tak provedeš přibližně totéž, co dělá ten vybíjecí watmetr. Nemusíš to ani vybíjet úplně, z tvaru naměřené charakteristiky můžeš předpokládat čas a hodnoty parametrů v době odpojení. Podle toho to dopočítáš.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
    Autor: Brahma

Pánové, dík za informace a tipy. Nejdřív to zkusím změřit jen tak nahrubo přes vybíjecí odpor a zároveň si objednám ten watt meter, ať to má nějakou vyšší úroveň. :-)

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 17.04.2019

Takovýto mám na kole (koupeno na Hobbykingu) a je to fajn věc, poprvé člověk změří do úplného vybití, kolik mu baterka dá, a při příští jízdě snadno zjistí, kolik Ah již vyjel a kolik mu v ní ještě zbývá, mohu jen doporučit.: https://it.aliexpress.com/item/MYLB-FT08-RC...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
      Autor: pobrdny

No a pro náročné je pak cycleanalyst :-)
        http://www.elektrokola-dh.cz/prislusenstvi...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Autor: Bobbob

Za ty peníze vypadá ten wattmetr docela slušně. Předpokládám správně, že ho zapojím mezi baterku a regulátor? A že pokud ho budu chtít mít někde na očích (řídítkách), budu k němu muset od baterky nebo regulátoru natáhnou 4 "silové" vodiče?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
        Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

zapojíš ho plus a mínus mezi baterii a regulátor, pokud má ale baterie samousínání--když třeba na chvíli zastavíš a baterie se automaticky vypne, vynuluje se i regulátor, z tohoto duvodu má regulátor možnost externího napájení--stačí 9V baterie, to samé platí při testovacím vybijení, pokud cyklobaterie při vybijení vypne na výstupu--vybijení pod cca 2,9V na článek, tak pokud není připojená externí napájecí baterie, data z vybijení se ztratí.

externí konektor je klasický modelářský

https://www.jxservo.cz/FUT-servo-konektor...

https://www.bel-shop.eu/cz-detail-871...

kamenné prodejny třeba pecka modelář

[ Reagovat ] [ Zpět ]
          Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Ano, vložíte ho mezi baterii a motor, normálně jsem natáhnul silnou dvoulinku, co mě zbyla od repráků, má na jedné straně červený proužek, abych věděl, kde vedu +, je nutné jednak dodržet polaritu a pak taky vstup (source), a výstup (load), označené na wattmetru. Jezdím s ním už rok a paráda :-) Baterie "samovypínání" nemá, to má jen motor, což nevadí. Jediná nevýhoda je, že na displeji trvale ukazuje hodnoty:napětí, proud, a výkon, ale ty spotřebované Ah se tam střídají s jinými hodnotami (max.výkon,max.proud,spotř.watthodiny),takže člověk na to musí chvilku koukat, než se mu objeví ty Ah. A pak je ten displej blbě vidět proti sluníčku, naopak za tmy je vidět perfektně-je podsvícený.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
          Autor: pobrdny
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0

Ja som ho používal vo svojich začiatkoch, a aby ho bolo vidieť aj na slnku vymenil som displej za žltozelený (na ebay stojí 2USD), akurát to chce zručnosť v letovaní... Neskôr som si vyrobil plnohodnotný "palubný počítač", pretože som chcel merať a zaznamenávať ďaleko viac hodnôt a tiež sa mi nepáčilo ťahať hrubé káble až na riadítka. Nakoľko je stále spojený s batériou (tá je napevno v ráme) meria aj pri nabíjaní a tak ukazuje kapacitu aj v % a tiež predpokladaný dojazd, nadmorskú výšku, bežné údaje cyklocomputera a napr. aj teplotu motora a ďalšie... Ukladá kumulatívne údaje z jednotlivých jázd a tak na konci roka mám peknú štatistiku :-)

[ Reagovat ] [ Zpět ]

A že pokud ho budu chtít mít někde na očích (řídítkách), budu k němu muset od baterky nebo regulátoru natáhnou 4 "silové" vodiče?--------------------------------------------------------------------

pokud máš na kole nějaký lcd display, který nějak orientačně ukazuje momentální odběr--žravost přípomoci, tak na ty řidítka ten wattmetr vubec nedávej, za prvé není vodotěsnej, ani voděodolnej a za druhý, čučet na něj za jízdy je akorát tak o rozbití čumy, stačí ho mít někde nejkratší cestou od baterie k regulátoru třeba v brašničce.

Větší dojezd stejně nevykoukáš a podle stylu jizdy opravdu stačí jen při pauze kouknout, kolik jsem svojim stylem jízdy vysosal .

jde v podstatě jen o to, vědět kolikaampérovou mám skutečně baterku, kolik ampér určitou jízdou vysosám třeba po 10km a podle toho už odhadneš dojezd a za použití hlavy třeba zhodnotíš, jestli je dost kapacity i na výjezd třeba nějakého dlouhého kopce, nebo ho hold vyjedeš --vytlačíš na nohy.

S vybijením--klesajícím napětím baterie se odběr nepatrně zvyšuje--stejný kopec jedeš na méně voltu pomaleji-- delší dobu s přípomocí.

pokud budeš doma měřit skutečnou kapacitu té koupené baterie, je dobré ji vybijet něčím--nějakým proudem, kterým ji budeš vybijet i příště--třeba když ji budeš znovu měřit za rok a ty naměřené hodnoty a i datum kdy jsi a kolik naměřil někam--třeba na tu baterii si zapsat.

U těch opravdu levných baterií z číny to beru tak, že když má baterie na článek skutečnou vysosatelnou kapacitu 2000ma, tak jsem za ty peníze spokojený a když mám na výběr koupit o stejné kapacitě bud 3P sadu, nebo 4P sadu, volím raději 4P sadu----za ty peníze se mi zdá nereálné, aby mohli být ty sady poskládané z článku o výrazně větší kapacitě, než cca 2000ma.

třeba se ale pletu, ted mám na cestě 10Ah baterii, tak jsem zvědavej, jestli naměřím víc, než 8000ma, moc tomu ale nevěřim.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1

Máš pravdu, taky se mi zdá, že dávat na řídítka ještě wattmetr, když tam je už LCD display, je trochu moc a k tomu ještě nutnost natáhnout další 4 kabely. Přesto by bylo dobré vědět, jakou skutečnou kapacitu ta čínská baterka skutečně má, protože příliš nevěřím tomu, že by se za 120 USD dala pořídit baterie s údajnou kapacitou 460 Wh, což mi vychází na těžko uvěřitelných cca 6,- Kč za 1 Wh. Než dorazí z Číny wattmetr, pořídil jsem si odporový drát, ze kterého navinu odpovídající zátěž a uvidím, co mi s pomocí voltmetru, ampérmetru a hodinek vyjde.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 18.04.2019

Pri týchto batériách by som bol opatrný, jednak je otázne z čoho je to skutočne poskladané, a navyše je takmer isté že je to poskladané nekvalitne, niekedy až nebezpečne... Používal a hlavne nabíjal by som to len pod dozorom niekde kde nehrozí požiar... A ja osobne by som ako prvé pack otvoril nech viem s čím mám tú česť a prípadne by som to trochu upravil ak by to šlo...
              Batéria je drahá a nebezpečná vec, kupovať lacno od čínskych diletantov a podvodníkov je vcelku riskantné... Pár firiem je ako tak dôveryhodných že aspoň použijú články ktoré deklarujú, ale kvalita zhotovenia je pochybná takmer vždy...

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Je mi jasné, že ta baterka není žádný hi-tech. Je to provizorní řešení pro partnerku na pár společných vyjížděk v kopcích, kde mě nebaví na ní čekat. Až budou na podzim zas nějaké slevy, koupím lipolky Multistar.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                Datum: 19.04.2019

pořídil jsem si odporový drát, ze kterého navinu odpovídající zátěž a uvidím, co mi s pomocí voltmetru, ampérmetru a hodinek vyjde---------------------------------------------------------------------vyprdni se na odporový drát a zapoj na tu baterii obyčejnou rychlovarnou konvici s trochou vody, vyzkoušeno, funguje to, voda nedojde k varu.

jednu baterii asi rozeberu a nafotim, připrsknul jsem k ní loni na prasáka pouze plus a mínus ještě šuplíkový 10čl lion 1P, tak to alespon v rámci té kontrolní rozborky propojím k BMS

[ Reagovat ] [ Zpět ]

S tou konvicí se mi to nezdá, je na 220V a má topné tělísko s odporem cca 40 ohmů, při 36 voltech by odebírala jen 0,75A. Já potřebuju vybíjecí proud cca 6A při 36V (motor mám 250W) a na to potřebuju odporovou zátěž cca 6 ohmů.

[ Reagovat ] [ Zpět ]

Dobré riešenie je kúpiť na ebay FeCrAl odporovú špirálu za 2-3 USD trebárs 2kW a nastrihať ju na potrebné "napätie"...

[ Reagovat ] [ Zpět ]
                  Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Společné vyjižďky a nej to...

dnes
Jsem pohodový důchodce, nekuřák, abstinent. Jezdím na kole, rád bych se seznámil s ženou podobných zajmu. Třinec a…

dnes
Jsem pohodový důchodce, nekuřák, abstinent. Jezdím na kole, rád bych se seznámil s ženou podobných zajmu. Třinec a…

Hledám: Cyklo vyjizdky, Ostravsko

dnes
Ahoj, hledam nebo klidne dam dohromady pokud bude zajem partu lidi (vek neresim, ja sam jsem dosahl jiz 40ti let…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

268 cyklistů (18 přihlášených)

Karpatský oblouk na kole s dětmi - část 5.

Průzkum cyklostezek východní Evropy 2 aneb jak jsme přejeli Karpatský oblouk na kole s dětmi (léto 2017) Část…
Peggy | včera

Karpatský oblouk na kole s dětmi - část 4.

Průzkum cyklostezek východní Evropy 2 aneb jak jsme přejeli Karpatský oblouk na kole s dětmi (léto 2017) Část…
Peggy | 15.04.2019

Jak jsme přejeli Karpatský oblouk na kole s dětmi (Léto 2017) - část 3.

Průzkum cyklostezek východní Evropy 2 aneb jak jsme přejeli Karpatský oblouk na kole s dětmi (léto 2017) …
Peggy | 07.04.2019