reklama

Ošetření turistických bot

Leckdo tu couráte i v extrémnějších podmínkách a máte na to odpovídající vybavení. A zkušenosti s jeho údržbou.
Pořídil jsem si boty na motorku, které nejsou určené na motorku, ale na rozdíl od těch určených mi vyhovují. Navíc byly v opravdu citelné slevě a i když vypadají trochu divoce, pásnou mi k mundůru.

Dneska cestou z práce dostaly pořádnou sprchu, za ten rok co je mám už asi třetí. Skrz nepromokly, ale vrch byl nadojený slušně.
Materiál svršku by prý měla být kůže Nubuk, TPU. Netuším o co jde konkrétně.
Máte někdo zkušenost s jejich údržbou ? Něčím je pajcovat, napouštět, impregnovat ? V těch botách nachodím doslova jen pár kilometrů za rok, tak mi jde o to, aby dřív nějak neztvrdly a nepopraskaly, než je ošlápnu.

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 05.04.2018
Autor: ronda
  • Re: Ošetření turistických bot

         

    Olej WD-40. Tím je občas nastříkej. Boty udržují a dělají skoro nepromokavé. Sám ho používám a můžu jen doporučit.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 06.04.2018
    Autor: Pepíček
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Ošetření turistických bot

           

      Rozpoustedla a mineralni olej ve wedecku kuzi nejak naleptaji, takze se nejspis uzavre (otazka, co to casem udela s membranou). Ale stejne ho radsi budu pouzivat na povoleni zarezlych sroubu. Na boty radsi neco na kuzi. Vyber je, jen se v nem zorientovat.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 06.04.2018
      Autor: ronda
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Ošetření turistických bot

           

      ??
      Tak to by mě teda nenapadlo.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 06.04.2018
      Autor: mira.l
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Ošetření turistických bot

         

    Kdysi, ještě za bolševníka, mi kámoš poradil mazat pohory samoróbo pastou ze včelího vosku a jeleního loje (1:1). Obě složky se naředily terpentýnem. Fungovalo to, ale teď si podobný náčinky snad můžeš koupit hotový.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 06.04.2018
    Autor: abernathy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
    • Re: Ošetření turistických bot

           

      Pamatuju- za dob rozmachu trempingu se impregnovaly kož. voj. kamady, ale bez membrány (včelí vosk rozpuštěný v benzinu)- laciný, účinný a hlavně dostupný......

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 06.04.2018
      Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Ošetření turistických bot

           

      Před 1968 plukovník, po 1968 vojín, před změnou režimu major, po změně režimu generál tvrdí, že na kůži je nejlepší modrá Indulona.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 06.04.2018
      Autor: AV
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Ošetření turistických bot

             

        Modrá indulóna je plná vody, kterou zrovna do bot jako impregnaci proti vodě není vhodné cpát. No a také indulóna je krém na ruce, který změkčuje kůži. Kdo potřebuje změkčit kůži na turistických botách, aby z toho vznikly bačkory? Jsou lidé, kteří používali indulónu jako univerzální mazadlo na všechno, ale je to opravdu to nejlepší?
        A nakonec to nejdůležitější. Kdo by se na cokoliv ptal profesionálního vojáka ČSLA, když každý ví, jací to byli pitomci, kteří prošli vymýváním mozku ve Vyškově a jejihž jedinou kvalifikací bylo internacionální přátelství k vojákům Rudé armády.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 06.04.2018
        Autor: Brahma
        Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Ošetření turistických bot

               

          Na hydrataci a zvlacneni kuze mozna neco od Dermacolu. A taky neco proti bedarum...

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 06.04.2018
          Autor: ronda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Ošetření turistických bot

             

        Tobě dali obršta k maturitě nebo už na Žizkárně?

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 06.04.2018
        Autor: abernathy
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Ošetření turistických bot

         

    Mrkni na tuto stránku- jsou tam názory a os. zkušenosti s různými materiály a přípravky....
    https://www.svetoutdooru.cz/znalosti/impregnace...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 06.04.2018
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Ošetření turistických bot

           

      Dik, mrknu.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 06.04.2018
      Autor: ronda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Ošetření turistických bot

         

    Trekovy boty pouzivam obcas na motorku taky,striknu je po obcasnem ocisteni impregnaci z Lidlu a jsou porad ok

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 06.04.2018
    Autor: mech
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Ošetření turistických bot

           

      Ha, Lidl. Nevyhledavam, ale nebranim se. Dik za tip.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 06.04.2018
      Autor: ronda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Ošetření turistických bot

         

    Dvakrát jsem si takovéhle boty kupoval a vždy jsem k tomu dostal návod na ošetřování. Jestli ho nemáš, tak si ho v tom kšeftě vyžádej :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 06.04.2018
    Autor: Airline
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Ošetření turistických bot

           

      Ale jo, rovnou mi k tem botam vnucovali nejaky neduveryhodny sprej. Doslova kapesni balenike trem stovkam. A pry strikat co ctrnact dnu. I kdybych tu cetnost vydelil peti, tak by motorka furt zrala min :-)

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 06.04.2018
      Autor: ronda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: Ošetření turistických bot

         

    Já osobně bych na takový trekingový boty s goretexovou membranou volil nějaký impregnační sprej na kůži, textil a membrány, je jich spousta, používám je a je to OK.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 06.04.2018
    Autor: mira.l
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Ošetření turistických bot

         

    S botama ti neporadím, ale chci abys věděl, že se mi podařilo definitivně vyřešit problém se vzducháčem :-)

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 06.04.2018
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Ošetření turistických bot

           

      Hezke reseni :-) Kolikatka ?
      Ja rovnou vyresil i mrmlani s retezem.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 06.04.2018
      Autor: ronda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Ošetření turistických bot

             

        Honda CRF 250 M, já myslel že s měl obrovskýho Baworáka čtyřválec? Kardanka je boží, ale já dost řeším váhu, na těžký motorce jsem připosranej :-)

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 06.04.2018
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Ošetření turistických bot

               

          Bawo je promenadni skoroveteranek. Tohle je sice taky skoroveteran, ale lehouckej delnik silnice. Toho se nebojim nechat stat v desti pred fabrikou. A taky na manevrovani pohodicka.
          S tezkou motorkou je to pohoda, kdyz uz jede, neni seceho bat. Naopak treba pri poryvech bocaku lip drzi. Ale priposranej jsem prave kdyz mam nekde poskakovat, manevrovat, otacet se. Malou chytnes pod pazuchu a delas si s ni co chces - velka kdyz udelas skolackou chybu a ona si usmysli, ze na miste lehne, tak lehne a ty se muzes vetsinou jen koukat :-)

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 06.04.2018
          Autor: ronda
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: Ošetření turistických bot

                 

            No já zas přemýšlím, že bych na veterána pasoval tu stopětadvácu :-) má jen asi čtyři tisíce najeto, všechno původní, je jak nová.
            Na tý první 660-tce jsem byl připosranej jak při jízdě tak i při manévrování, prostě mi nesedla, měla motardovej posaz, připadal jsem si na tom jak tydýt, jednoválec byl při padesátce přes ves děsně nervózní, ve svým živlu byl až přes osmdesát a to už jsem se zase bál já.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 06.04.2018
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Ošetření turistických bot

               

          S dvaapulou uz lepsi svezeni, ne ? Nejde o maximalku, tu ani u te me neznam (na nahotine je to spis vopruz), ale o zadejchavani se v kopci. Miris s ni do Spanel ?

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 06.04.2018
          Autor: ronda
          Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
          • Re: Ošetření turistických bot

                 

            Napoprvé mě trochu vyděsila, přeci jen má dvojnásobný výkon než Prdlavka, díky níž jsem ztratil cit na plynu, navíc je to čtyřventil, ale nějak se mi to rozleželo v hlavě, včera jsem dal kilčo do Kokořína a byl jsem nadšenej, při troše citu se s ní dá jet mírně jako s Prdlavkou, žere to přibližně stejně, ale umí bejt i pěkně vostrá, ten šestikvalt nemá chybu. Do Španěl mířím, akorát nevym, esi se vykopu už letos, pojedeme tam s manželkou Jimnikem, tak aby toho nakonec nebylo až moc :-)

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 06.04.2018
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Ošetření turistických bot

         

    Ty boty mají hodně silonové tkaniny, na kterou stejně musíš použít jen tekutou impregnaci. Na semišový povrch té kůže také těžko můžeš použít nějaký vosk či krém. Použít by to šlo, ale totálně to změní vzhled té kůže. Takže pokud ty boty nechceš zničit, tak je musíš vzít impregnací ve spreji na látkovou obuv s vnitřní membránou. Nepromokavost těch bot stejně zajišťuje hlavně ta membrána a ta je bezúdržbová. Jen jí nesmíš ucpat póry, jinak z toho vznikne igelitový pytlík.
    Impregnování včelím voskem je skvělá věc, ale na celokožené boty s hladkým povrchem a bez membrány. Ten včelí vosk totiž tu kůži totálně zneprůchodní, což u klasických pohorek zase tolik nevadí. Respektive jsme na to zvyklí. Kdo se naučí na větrání a váhu membránových bot, tomu se to už možná nebude tolik líbit.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 06.04.2018
    Autor: Brahma
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Ošetření turistických bot

           

      Jde mi o to, aby kuze opakovanym namachanim neztvrdla, nelamala se. Takze ani tak neresim impregnaci, jako spis udrzbu kuze - i kdyz, ono to vlastne bude uzce souviset.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 06.04.2018
      Autor: ronda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Ošetření turistických bot

             

        Tak to občas vezmi tou ipregnací ze spraye. Já mám doma podobné lehounké pohorky s membránou. Koupil jsem si je okolo Prahy na houby a teď s mým kolenem už tahám jenom je. No také na hory už nejezdím :( No a ty jen omyju od bláta a nic s nimi nedělám. Jsou stále ve skvělé kondici. Skoro nové Popradky z dvojité kůže na míru šité jen stojí ve skříni. Jsou skoro nepromokavé, odolné všemu, ale také zoufale těžké.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 06.04.2018
        Autor: Brahma
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Ošetření turistických bot

         

    Já si přečet ten výše odkazovaný článek na Světě outdooru. A od té doby mažu všechny tmavé boty vojenským leštidlem na obuv. Snobský vzhled semiše se změní na správnou patinu poctivých škrpálů, i stará kůže zvláční, a docela vydrží i v břečce tajícího sněhu.
    Pro důkladnou impregnaci by asi pomohlo nechat pár hodin kůži absorbovat leštidlo a pak tomu vytvořit povrch včelím voskem.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 07.04.2018
    Autor: Joe-CUBE
    Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Ošetření turistických bot

           

      Ale tím sajrajtem na vojenský boty definitivně zlikviduješ vlastnosti toho materiálu a membrány.
      Vojenský mazadlo je výborný na boty z z hladké celistvé kůže.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 07.04.2018
      Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
      • Re: Ošetření turistických bot

             

        To je pravda. Ale dokud se boty definitivně nerozpadnou, budeš mít nohy v suchu.

        [ Reagovat ] [ Zpět ]
        Datum: 09.04.2018
        Autor: Joe-CUBE
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
        • Re: Ošetření turistických bot

               

          V suchu nikoliv. Budou soustavně zapařené, zpocené. To je vlastnost klasických kožených nejlépe dvouvrstvých pohorek. Navíc jsou pěkně těžké. Bota s fungující membránou je proti tomu veliké zlepšení. Jen nevydrží to, co ta klasická dobře udržovaná pohorka, ale to se ocení až v těch horách.

          [ Reagovat ] [ Zpět ]
          Datum: 10.04.2018
          Autor: Brahma
          Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Ošetření turistických bot

                 

            No nevím, já propotím i lehoučké trekovky hadr-goráč. Samozřejmě, váha a tuhost je jinde než u pohorek, v podstatě dokud s sebou nepotřebuješ mačky, tak trekovky jsou pohodlnější. Ale jak je nad nulou, mám i z nich ponožky na ždímání. Fakt poctivě jsem je impregnoval nano-tamto šplíchátkem. Až začly téct dírama, podezřelá místa jsem utěsnil Aquasealem, celou botu napatlal vojenským svinstvem, a ještě nějaký rok vydrží.

            [ Reagovat ] [ Zpět ]
            Datum: 10.04.2018
            Autor: Joe-CUBE
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Ošetření turistických bot

                   

              O pohodlnosti membránových trekových bot netřeba polemizovat. Ty těžké klasické pohorky se prosadí až v těch opravdu nejtěžších podmínkách, zejména na sněhu, ledu či firnu.
              Zmíňka o mačkách je na tomto fóru na pováženou. Není to tak dávno, kdy mi za to zdejší chytrolíni myli hlavu.

              [ Reagovat ] [ Zpět ]
              Datum: 10.04.2018
              Autor: Brahma
              Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Ošetření turistických bot

         

    Mají boty membránu? Předpokládám, že asi ano. Pokud použiješ vosk, zacpeč v membráně póry. Do bot sice nepoteče, ale budou jako gumáky a časem začne kůže praskat, protože se vysuší.
    Dokud bude membrána funční, použil bych impragnaci ve spreji, např. https://www.mall.cz/udrzba-obuvi/grangers...
    a občas kondicioner na kůži, aby nezačala praskat.
    Až časem odejde membrána, tak to zapatlej klidně voskem.

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 08.04.2018
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Ošetření turistických bot

         

    https://e50style.cz/panske/boty/trekove

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 26.06.2018
    Autor: KoleStyle
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
    • Re: Ošetření turistických bot

           

      A co jsi chtěl reklamou na ty srágorky říct ? Že jsou hnusný tak, že je nikdo ani za cenu vietnamský tržnice nechce ?

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 26.06.2018
      Autor: ronda
      Hodnocení: +2 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -1
  • Re: Ošetření turistických bot

         

    https://www.nakole.cz/diskuse/24797-osetreni...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 26.06.2018
    Autor: KoleStyle
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -4
  • Re: Ošetření turistických bot

         

    https://www.nakole.cz/diskuse/24797-osetreni...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 26.06.2018
    Autor: KoleStyle
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -4
  • Re: Ošetření turistických bot

         

    https://www.nakole.cz/diskuse/24797-osetreni...

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 26.06.2018
    Autor: KoleStyle
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -4
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Na kole z Prahy

02.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

188 cyklistů (2 přihlášení)

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024

Východní Balkán - 8. část - Rumunsko, Maďarsko - ZÁVĚR

Po probuzení v Transylvánii, nedaleko města Reghin, jsme si na snídani opět dojeli do první vesnice. Oproti…
Peggy | 15.12.2023

7. část - Do Rumunska!

Zastavili jsme hned v další vesnici Zachari Stojanovo, že si tam dáme kafe. Stálo 0,4 leva, takže se cena…
Peggy | 01.12.2023