reklama

Kladenské věžáky

V jiném tématu se narazilo na kladenské Věžáky. Není to na příliš blog, není to nic odborného, ale pár řádků bych o nich rád napsal, protože v jednom jsem prožil kus života.Věžáky byly postavéné v letech 1953 - 1954, jsou číslovány od Rozdělova,takže ten nejblíž zastávce Kladno - město je šestý. Na…

[ Celý text ] [ Zpět ]
Datum: 06.04.2014
Autor: petrp
  • Re: Kladenské věžáky

         

    Moc a moc díky za tohle doplnění.
    Ty domy jsou opravdu zcela nevšední. Ale musím říct, že vypadají řemeslně velmi pěkně udělané.
    Nevím, jak to vypadá zevnitř, ale s ohledem na stáří budov jsou z venčí velmi zachovalé. Vypadají lépe než lecjaké mnohem mladší budovy.

    A ještě bych se z dovolením zeptala, zda náhodou nevíš:
    - jak velké ty byty byly/jsou?!? Jsou to takové klícky jako v panelácích nebo jsou větší?!?
    - jaký architekt je má na svědomí?!?
    - a do třetice by mě ještě zajímalo, jestli byly postaveny jen tak pro obyvatele Kladna nebo pro zaměstnance nějaké konkrétní firmy(dolu).

    [ Zpět ]
    Datum: 06.04.2014
    Autor: radka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kladenské věžáky

           

      Řekl bych, že velikost bytů je s dnešními srovnatelná, spíš jsem vnímal to, že byt 3+1 byl vzácnost, takže žádné velké soukromí. V bytě, ve kterém jsem bydlel (2+1) byla nudlovitá chodba, jedna obytná místnost malá, druhá pěkně prostorná, ale průchozí do kuchyně. V kuchyni byla po třech stranách vestavěná "kuchyňská linka", ale místa tak málo, že když si chtěli tři sednou ke stolu, jeden seděl mezi dveřmi.
      Autorem byl Josef Havlíček
      http://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Havl%C3%AD...
      Jak se byty přidělovaly, to vůbec netuším.

      K tomu soukromí bych ještě přidal, že středem domu vede výtahová šachta společná pro všechny tři výtahy. A do té šachty jsou zaústěny větrací otvory z koupelen a záchodů, takže případný bytový hluk se pěkně rozléhá celým domem.

      [ Zpět ]
      Datum: 06.04.2014
      Autor: petrp
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kladenské věžáky

         

    Děkuji Petrovi za nahlédnutí do historie těchto zajímavých staveb. Bydlím na Kladensku a tyhle stavby, které jsou vidět vážně z daleka třeba při toulkách na kole, mě fakt fascinují už od dětství. V dospělosti jsem měl díky mé profesi to štěstí, že jsem byl na střeše jednoho z věžáků a pohled do krajiny úžasný. Rád jsem se o nich dozvěděl ještě něco dalšího. Díky.

    [ Zpět ]
    Datum: 07.04.2014
    Autor: Robikl
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kladenské věžáky

           

      Pokud si dobře pamatuji z průmyslovky, tak tam bylo u nás poprvé (a možná i naposled) použito ztracené bedničkové bednění železobetonových stropů, v betonové desce jsou pak topné hady podlahového vytápění.

      Docela by mě zajímalo jak to funguje po letech.
      Hezké Petře.

      [ Zpět ]
      Datum: 07.04.2014
      Autor: Jindra8526
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kladenské věžáky

             

        Slyšel jsem, že v rámci rekonstrukce v posledních letech bylo zavedeno klasické topení radiátory. Jak píšu, původní řešení bylo prakticky neregulovatelné, o nějakém individuálním měření spotřeby ani nemluvě.
        Původní systém byl v podstatě bezporuchový a bezúdržbový a nejspíš by fungoval i nyní.

        [ Zpět ]
        Datum: 07.04.2014
        Autor: petrp
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kladenské věžáky

               

          Nevím z čwho ty topné hady měli, asi to byla ocel, a jestli tím honili běžnou vodu, nebo nějakou upravenou směs.

          Mě tady, protože skvělá pivovarská voda, zarůstá potrubí ve fitinkách už po 14 letech.

          [ Zpět ]
          Datum: 07.04.2014
          Autor: Jindra8526
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kladenské věžáky

               

          http://cs.wikipedia.org/wiki/Kolektivní_dům_v_Litvínově

          taky topení v podlaze a taky předěláváno ...
          bytečky (teda aspoň ten ve kterém jsem byl na návštěvě) pěkně malé ...

          [ Zpět ]
          Datum: 07.04.2014
          Autor: macikm
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kladenské věžáky

           

      Výhled je opravdu jedinečný, vždyť sami jsou vidět už kousek za Roudnicí
      http://www.mapy.cz/s/9ARS
      Pro mě je to až hořce symbolické, mnohokrát jsem se stěhoval, s každým dalším bytem byl výhled jen horší, teď čumím přes dvůr na fasády protějších domů a nejspíš v příštím místě pobytu budu koukat na kytičky zespoda.

      [ Zpět ]
      Datum: 07.04.2014
      Autor: petrp
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kladenské věžáky

             

        Nerouhej se :o)))

        [ Zpět ]
        Datum: 07.04.2014
        Autor: radka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kladenské věžáky

             

        Domov důchodců se ´zelenou střechou´?

        [ Zpět ]
        Datum: 07.04.2014
        Autor: AV
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kladenské věžáky

             

        Výhled je z nich asi pěkný, tyhle věžáky jsou i dobrým orientačním bodem pro toho, kdo letí kolem letadlem.

        [ Zpět ]
        Datum: 09.04.2014
        Autor: Aviatik
        Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kladenské věžáky

         

    http://www.slideshare.net/romanhajek/kladno...

    [ Zpět ]
    Datum: 10.04.2014
    Autor: pavka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

326 cyklistů (13 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | včera

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024