reklama

Cyklotramvaj v Ostravě

Již dva roky jezdí v letní sezóně po Ostravě unikátní vozidlo – cyklotramvaj. Jedná se o speciálně upravený vůz, který po odmontování sedadel v zadní části vozu a namontování úchytů umožňuje přepravu jízdních kol.

Datum: 26.01.2006
Autor: Redakce
  • Re: Cyklotramvaj v Ostravě

         

    Tak já nevím, čtu to dobře? Tramvaj byla v provozu 50 dní, a v průměru převezla každý den 16 (!) cyklistů tam a zase zpět? V souvislosti s druhou, plánovanou trasou jsou tam zmíněny jakési tři miliony za úpravy. Pokud by se zas rozdělily mezi 1600 jízd, vyšlo by na jednu jízdu 1850 Kč. Což tak odpovídá, průměrně v takové tramvaji asi cestuje půl cyklisty.

    Jestli si to teda nepletu, tak z toho vyplývá, že v Ostravě o víkendu takřka nikdo kolo k rekreačním jízdám nepoužívá. Což se shoduje i s mými náhodnými poznatky z Prahy, kde se může s kolem jezdit (mimo špičku) metrem. Když tam jsou o víkendu tři kola, tak je to hodně. A to ještě nesmí pršet. Pořád mi teda vrtá hlavou, co tylidi o víkendu vlastně dělaj.

    [ Zpět ]
    Datum: 27.01.2006
    Autor: žofka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Cyklotramvaj v Ostravě

           

      To se ani neptej...;-) To se sem může napsat až po 22:00...;-)))

      Nebo spíš leží doma na kanapi, čučí do bedny cpou se brambůrkama a jen krafou, jaké by to bylo krásné, kdyby mohli po městě jezdit na kole... Ale vzhledem k tomu, že jim cyklostezka nevede přímo od baráku až tam kam by chtěli jet, tak jezdit nemohou...;-)

      [ Zpět ]
      Datum: 27.01.2006
      Autor: Jarda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Cyklotramvaj v Ostravě

           

      Chtělo by to CykloMetro, zadní vůz by zustal bez sedaček a bylo by to ještě levnější :-)))

      [ Zpět ]
      Datum: 27.01.2006
      Autor: Dan
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Cyklotramvaj v Ostravě

           

      No a abych si ze všeho nedělal jen legraci, tak já mám i své vysvětlení...

      Jedna věc je ta, že metro jezdí věčně přecpané, jak ve všední den, tak i občas o víkendu. A pokud tam nemáš místo na kolo, tak se do vozu nedostaneš. Vím co říkám, když jsem předloni kupoval to svoje kolo (u Štěrby), tak pak jsem nadšeně chvátal na metro na Vyšehrad a už jsem se těšil, jak to v pohodě dovezu domů. Ale chybka se vloudila - než jsem se dostal do vagonu kam se vejdu, tak jsem byl nucen nechat odjet 4 soupravy... Jedna byla totálně plná, ve druhé tam zrovna u byl u dveří kočárek, ve třetí jel vozíčkář a ve čtvrté už jely 3 kola... Bylo to ve všední den kolem 20:30... Toto absolvovat každou svoji vyjížďku by mne tedy zrovna moc nebavilo...

      No, a ta druhá věc je to, že většina stanic nemá bezbariérový přístup... Pokaždé rvát kolo po pevných schodech dolů nebo nahoru také není žádný med. A na jezdících to taky není zrovna žádná sranda...Pro samotného bikera ale ještě celkem brnkačka.
      Ale jak například pojede "na kolo" žena s dvěma dětma, které to kolo ještě neunesou...? Sejít se svým kolem dolů i s jednou dcerou, nechat dceru hlídat kolo dole, vyběhnout pro další kolo nahoru, snést ho dolů a pro velký úspěch ještě jednou to samé... Prostě opruz... Mám v práci kolegyni, která má dvě dcery (10 a 12 let) a asi dvakrát si to zkusily a už se zařekla, že všichni s kolama metrem už nikdy... V těchto případech by asi pomohlo, kdyby dozorčí nebyli takoví paka a povolovali použít výtahy, které na hodně stanicích jsou...

      [ Zpět ]
      Datum: 27.01.2006
      Autor: Jarda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Cyklotramvaj v Ostravě

             

        Neměl jsem na mysli všední den (ta tramvaj v Ostravě taky jezdí jen o víkendu). Ale ten víkend. To je dopoledne metro celkem prázdné (i když zadní pošina lidi opravdu nějak přitahuje). Matka s malými dětmi, budiž. Ale co ten zbylý milión, to mi vrtá hlavou. Nemají čas, asi, co. A přece dát si sraz na některé stanici metra je právě výhodné. :')

        [ Zpět ]
        Datum: 27.01.2006
        Autor: žofka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Cyklotramvaj v Ostravě

               

          Dobře, tak ty víkendy, pokud je hezky (kdy vyjíždím já...), tak podle mne metro prázdné dvakrát není... Ale to je asi subjektivní názor, nemá cenu se o to přít...

          Matka s menšími dětmi, otec s menšími dětmi i celá 4-členná rodina, dokonce i jeden rodič s jedním dítětem může mít problémy...

          Tohle ale nejsou argumenty, které bych si nedal vyvrátit, prostě si myslím, že i tohle hraje nějakou roli v rozhodování jetli metrem nebo jinudy... Je to jen názor...

          No, a jinak si myslím, že jako národ postupně lenivíme a lenivíme až budeme jenom ležet až se nebudem moci vůbec hnout... Ono i to kolo je bohužel stále považované jen za "módu", které se věnují jen blázni a ostatní "normální" se jen pošklebují atd....

          [ Zpět ]
          Datum: 27.01.2006
          Autor: Jarda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Cyklotramvaj v Ostravě

                 

            .. možná už to tak je. Že už většina jen leží a není schopna se pohnout. :')

            [ Zpět ]
            Datum: 27.01.2006
            Autor: žofka
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Cyklotramvaj v Ostravě

               

          Teda do metra se mi s kolem moc nechce, casto radeji jedu po meste na kole nez metrem. Ono totiz neni nikdy jiste, do kolikateho metra se vlastne vlezu, navic lide jsou dost bezohledni, navic malokdy vi, ze cyklista muze jenom do zadnich dveri, zatimco ostatni do kterychkoliv (a stejne nejvice cestujicich bude nastupovat zadnima ;) To s tim, ze cykliste nepouzivaji metro je ponekud v rozporu s mymi zkusenostmi, skoro vzdycky porusuju pravidlo, ze v jednom metru muzou byt maximalne dve kola, vsechny na zadni plosine; viz preprava kol v metru:
          http://www.dp-praha.cz/cz/di-spp04.htm

          [ Zpět ]
          Datum: 27.01.2006
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Ludek)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Cyklotramvaj v Ostravě

                 

            Musíš odhadnout, kde budou zadní dveře a s kolem se v tom místě předem roztáhnout. Taky nerad jezdim metrem, ale něco holt musim vydržet. Jinak bysme třeba výlet na Řevničák těžko plánovali, když to máme každej úplně odjinud.

            Jo je tam někdy i víc kol než dvě. Mám zkušenosti takový spíš náhodný. Ale stejně je to nepatrnej zlomek. No, a s lidma je to těžký. Už mě i napadlo, proč je vlastně nejsem schopen zdvořile poprosit, aby mi plošinu uvolnili. Jistě by to s pochopením udělali.

            [ Zpět ]
            Datum: 27.01.2006
            Autor: žofka
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Cyklotramvaj v Ostravě

           

      Asi neví co roupama dělat, tak raději nedělají nic aby si neublížili. Kde je radost ze života? Člověk pozná důvod žít až tehdy, kdy si hrábne na dno. Ale to je extrém. Dobří druhové spojme se a zatlačme povaleče a kynoucí obyvatelstvo! Tacoví lidé nemůžou mít radost ze života. Sme tu jen jednouu. Tak tu šanci, kterou nám dal Ten nezahazujme a využíjme ji plnými doušky. Go people Go! Live is live! a přes to nejede vlak a už vůbec ne Pendolíno

      [ Zpět ]
      Datum: 31.01.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Kuba ([email protected]))
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Cyklotramvaj v Ostravě

         

    Máte všichni celkem zajímavé názory a chápu i ty, kdo mají jedinou možnost se z centra města dostat tramvají, autobusem nebo metrem, ale zamyslel se někdo z Vás nad tím, že lidé kteří nejezdí tramvají s kolem, jedou třeba na něm?

    [ Zpět ]
    Datum: 27.01.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Papji)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Cyklotramvaj v Ostravě

           

      Ano, to přímo či nepřímo řešíme. Tramvaj s kolem může být v konkurenčním vztahu. Je nám příliš často tramvaj (MD) předkládána jako jediná alternativa náhrady auta. V mnohých případech je kolo + stezka lepší alternativa než upravená tramvaj. Jenže kolo + stezka už dále neprodukují zisk pro určitou slupinu, pokud ovšem nebude ta skupina vybírat mýtné. A jsme zase na začátku diskuze.

      [ Zpět ]
      Datum: 27.01.2006
      Autor: Marco
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Cyklotramvaj v Ostravě

           

      To je jasný, že řada (většina) lidí jede rovnou na kole. Nebo i vlakem, někam dál. Ale pro ty lenivější nebo méně zkušené, případně s menšími dětmi, je ta tramvaj přece výhodná nabídka. A podle těch čísel se zdá, že ji moc nevyužívají. Vždyť jsou to čtyři cyklisti za hodinu na celou Ostravu. Mě se ta nabídka líbí, ale takhle to vypadá, že o to skoro nikdo nestojí.

      [ Zpět ]
      Datum: 27.01.2006
      Autor: žofka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Cyklotramvaj v Ostravě

             

        Hmm mně spíše trápí fakt, že ta tramvaj jezdí jen o víkendech když právě je menší provoz a dá se přejet na kole město, a právě vyrazit na kole přes týden je nejhorší no a to ta tramvaj zase nejezdí.

        [ Zpět ]
        Datum: 29.01.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Petr z ostravy)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Cyklotramvaj v Ostravě

         

    Je to sice dobrý nápad,ale je mírně nedořešený-což jako Ostravak vím,než se štrachat z jednoho konce města na druhý abych dojel prakticky zase zpátky je mrhání časemi energií.Když u baráku nasednu na kolo tak jsem ve Vřesině rychleji než jet na Dubinu počkat na lokajku zaplatit jízdné a drkotat se v ní 3/4 hodiny,když kolmo mi cesta zabere po kvalitní asvaltce 20mimut.

    [ Zpět ]
    Datum: 27.01.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Mirocykl)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Cyklotramvaj v Ostravě

           

      Je to dobrý nápad a klidně bych ho i využíval, kdyby byl zavedený i u nás v Plzni.
      Než přejedu Plzeň, mám najeto min 15 Km (bydlím na okraji).
      Stačilo by, aby třeba jednou za hodinu jela tramavaj, která by brala i kola, ale tyhle tramvaje by musely jezdit na všech linkách. Ne jenom na jedné.

      [ Zpět ]
      Datum: 29.01.2006
      Autor: Bejbís
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Cyklotramvaj v Ostravě

         

    U nás jezdí pro kolaře v době od 29.4 do 1.10. o sobotách a nedělích asi 4 krát za dopoledne do Bedřichova cyklobus, uspořádáním stejný jako ostravská tramvaj. V době školních prázdnin jezdí denně. Pobere asi 25 lidí s kolama. Potíž je v tom, že se do něj cpou i pěšáci, ač těm jezdí do hor MHD. Kdo si netroufá na čtyřistametrovej výškovej rozdíl, ten ho využije. Já už letos asi taky. :-[[

    [ Zpět ]
    Datum: 29.01.2006
    Autor: abernathy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Cyklotramvaj v Ostravě

         

    jsem z Ostravy a cyklotramvaj jsem nikdy nevyuzil a myslim, ze ani nevyuziju. S kolem jsem se po meste nechal vezt jen jednou ze servisu, kdyz bylo dost hnusne, prselo a bylo +2° C. Myslim, ze bezna doprava staci, chce to nejet ve spicku a vlezu se. Mozna ze nejaka rodina na vylete, ale o vikendu se vpohode vlezou i do normal tramvaje. Abych se priznal, zatim jsem ji videl jen na letaku a to bydlim 100m od koleji :-) Ostrava se da celkem slusne projet normal na kole, chce si to vybrat nejakou rozumnou dobu, nebo trosku znat ulicky. Verim tomu, ze ji vyuzije jen nekolik malo "cyklistu". Naopak povedena vec, myslim ze jsem to tu nekde zahledl, se mi jevi cyklobus co jezdi do beskyd, sam uz jsem jej vyuzil, uz jsem i registrovany na rezervaci mist, jeho kapacita je casto nedostacujici. Kdyz jsme jeli posledne na Lysou, tak uz od rana poprchavalo a i tak tam zbylo asi jen 6 volnych mist na kolo.

    [ Zpět ]
    Datum: 30.01.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Pomalik ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Cyklotramvaj v Ostravě

           

      Také se domnívám, že tramvaj není řešení. U nás (Most - Litvínov) má taková tramvaj jezdit na jaře. Přitom by stačilo dobudovat nějakých 6 -7 km stezky vedle stávajíci silnice. Spojila by se perfektně Města Most a Litvínov. Mezi těmito městy je něco jako průmyslová zóna (Chemopetrol a ostatní firmy na trase) kde je zaměstnáno odhadem 8 000 lidí. Mnoho lidí dojíždí do práce na kole a počet by se určitě zvyšil. Jedna tramvaj, která jede jednou v sobotu dopoledne není řešení, aspoň né pro nás cyklisty.

      [ Zpět ]
      Datum: 30.01.2006
      Autor: Marco
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

329 cyklistů (9 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | 24.04.2024

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024