reklama

Jak jsem potkal prase (divoké)!

Ota Pavel potkal ryby a napsal o tom překrásnou knihu. Já jsem potkal pouze divoké prase (latinsky sus strofa), a tak o tom napíši alespoň poučný blog s radou na konci. Jelikož divočáci jsou přemnoženi, možná se někomu bude moje rada hodit.
Jedu si to takhle onehdá od Louňavé polní cestou,…

[ Celý text ] [ Zpět ]
Datum: 31.10.2013
Autor: úslavák
  • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

         

    Hezky jsi mě pobavil. Už jsem slyšel nějaké rady co dělat i od zkušených lidolovců, ale štěkat ještě ne. S touhle radou se musím pochlubit až se zase sejdu s nějakými nimrody, ty teprv budou čumět :-))

    Tohle byl asi nějaký "Pepa", který spíš čekal na to co mu neseš dobrého a ty místo jablka na něj začneš vydávat divné zvuky, tak se nediv, že stál a čuměl :-)

    Potkat divočáka je docela radost, stejně jako jiné divoké zvíře, ale je nutná opatrnost a je potřeba udržet bezpečnou vzdálenost.
    Divočák za normálních okolností nezaútočí, není to šelma, jen se brání. Většinou nejsou na lidi vůbec zvědavý a snaží se včas zmizet. Dost velký problém může nastat pokud je divočák sám a když by byl nějak zraněný, tam je 30 m už dost kritická vzdálenost a je potřeba rychle a bezpečně zmizet.

    [ Zpět ]
    Datum: 31.10.2013
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

           

      No potkal jsem před lety na běžkách v Klánovickém lese ne jedno prase ale hned celou prasečí rodinu.
      Napřed mě tak 20 metrů přede mnou přes stopu přeběhly vyplašené srnky a draly se přes trať zastavil jsem a koukám co je tak vyděsilo...

      No a na stopu důstojně vyšlo z lesa megaprase a zastavilo se, kouká na mě doprava , pak kouká na levo jako na přechodu a pak těsně za ním velmi pomalu přešla celá prasečí rodina a začala se šplhat na násep trati ,hlavní prase se otočilo ke mě a řeknu ti, že na běžkách v křoviskách nikam neutečeš takže jsem zvedl hůlky před sebe a lehce s nima o sebe ťukal ve smyslu tudy ne :)
      No odffrklo a šlo za rodinou, naštěstí....

      [ Zpět ]
      Datum: 31.10.2013
      Autor: újezďák
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

             

        Tak 20 m je na pozorování asi tak, tak. Ta bachyně by k tobě nešla, jen se tě snažila držet v té uctivé vzdálenosti, měla dost starostí o rodinu. A v zimně pokud mají co žrát, nejsou hladové, tak jsou klidné a jdou za svým. Krapet je problém na jaře, když vodí malá selata, tam takové vzájemné překvapení by mohlo zazlobit. Říkají, že je potřeba v klidu a rychle couvat alespoň na 50 m, bachyně má dost starostí aby uhlídala mladé a udržela je pohromadě a v bezpečné vzdálenosti a rychle s nimi zmizela.

        [ Zpět ]
        Datum: 31.10.2013
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

         

    Na prasata jsem narazil už mockrát a nikdy mi to teda radost neudělalo. Každé ráno jezdím do práce teď už za tmy v místech, kde přebíhaj divočáci + daňkové - jak se k těm místům blížím, tak nahlas řvu, snad by to mohlo pomoci :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 31.10.2013
    Autor: Airline
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

           

      Budeš ode dneška štěkat?!? :o)))

      [ Zpět ]
      Datum: 31.10.2013
      Autor: radka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

             

        V případě nutnosti ano. Ale musím se naučit velkého psa.

        [ Zpět ]
        Datum: 01.11.2013
        Autor: úslavák
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

           

      zkus prosím kvůli mě na ně ještě volat čičííí. štěkat moc neumím, tak nevím, jestli by čičitání pomohlo. a lepší, když to vyzkouší někdo jiný :-D

      [ Zpět ]
      Datum: 31.10.2013
      Autor: Bruca
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

             

        Já teda zásadně na jakékoli zvíře volám "čičiči" a nemůžu žíct, že by se to vždy setkalo s kladnou odezvou. Třeba mnohý pes přitom viditelně znervózní :o)))

        [ Zpět ]
        Datum: 31.10.2013
        Autor: radka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

         

    také jsem už měla tu čest se s divočákem potkat, bylo to v zimě, lehký poprašek sněhu, odpolední sluníčko, divočák ležel a vyhříval se, myslela jsem, že tam leží nějaký pytel, ale když jsem se přiblížila, začalo se to hýbat. Prase kvičelo, já ječela, jak bylo rozespalé, tak se vůbec nedokázalo zvednout na ty krátké nožičky, pak se mu to podařilo a odběhl po stráni pryč. Byla jsem dost v šoku, zrovna tam šel pán se psem, tak jsem mu to hned vylíčila a on, že to má tedy smůlu, že strašně touží divoké prase vidět a ještě se mu to nepodařilo, prý mi hrozně závidí, že jsem byla tak blízko. Tak i ječením se divočák dá zaplašit :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 31.10.2013
    Autor: HMS
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

         

    My jsme v sobotu na vyjížďce potkali jelena. Protože vítr šel k nám, zareagoval až když nás uviděl. Pak majestátně odkráčel. Tohle zvíře mě vždy překvapí jak je velké.

    [ Zpět ]
    Datum: 31.10.2013
    Autor: petrp
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

           

      Jelen je nádherné zvíře, škoda, že u nás vůbec nejsou a naživo z blízka ve volné přírodě jsem ho viděl snad jen asi 5 x, zato daňků máme kvanta a jsou už tak oprsklý, že dá někdy docela práci je vyhnat z cesty :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 31.10.2013
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

           

      Před pár rokama jsem v jižních Čechách na hrázi u Nové řeky, mezi rozvodím a stříbřeckým mostem, potkal losa. Nejdřív jsem si myslel, že to není možné, aby to byl los, ale ta charakteristická silueta s hlavou... No, tenkrát jsem to nikomu neříkal, až později jsem si na jedné infotabuli v těch místech přečetl, že tu vzácně můžeme tohle zvíře potkat.
      Teď jsem to říkal mému kolegovi, co se zajímá o zvířata - potvrdil mi to, prý migrují z Polska přes Čechy (mezi Kutnou Horou a Čáslaví) právě na Třeboňsko a dál do Rakouska.
      A musím říct, že ten los byl obrovskej jako prase! :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 31.10.2013
      Autor: Airline
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

             

        To buď rád. Já jsem jednou spolu s mým kamarádem viděl duhu vzhůru nohama. A všichni, co jsme jim to vyprávěli si mysleli, že jsme byli opilí. Kdo ví, co by si říkali o tobě kdybys jim tvrdil, jak si potkal losa.

        Mimochodem viděl jsem i duhu kruhovou. To jsem si pak musel koupit v pražském planetáriu nějakou publika o světelných jevech v atmosféře, abych si potvrdil, že jsem se nezbláznil.

        [ Zpět ]
        Datum: 31.10.2013
        Autor: petrp
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

               

          Je to pár týdnů, co v předpovědi počasí na ČT1 ukázali fotku týhle "obrácený" duhy.

          [ Zpět ]
          Datum: 31.10.2013
          Autor: Airline
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

               

          Obrácenou duhu?!? To fakt existuje?!?

          [ Zpět ]
          Datum: 31.10.2013
          Autor: radka
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

                 

            na jižní polokouli...

            [ Zpět ]
            Datum: 31.10.2013
            Autor: újezďák
            Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

                 

            Já to vlastně jednoduché, musí duha vzniknout v údolí pod tebou, takže se díváš zhora dolů. Já to zažil na Komáří vížce.

            Ta kulatá je horší. Jestli si to dobře pamatuji, vznikne tak, že ostré sluneční světlo se odrazí od vodní plochy, takže koukáš na kapky nasvícené zespoda.
            Bohužel nezažil jsem nikdy zopakování tohoto jevu na zemi i když místo, kde jsem ho pozoroval a příslušná vodní plocha stále existuje.
            A nebo prý může být vidět kruhová duha z letadla.

            [ Zpět ]
            Datum: 31.10.2013
            Autor: petrp
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

             

        Že by se los dostal z Polska přes celou republiku (musel by přejít x hlavních silnic) až k nám na jih? To si spíš myslím, že se moh zatoulat od jihu, z česko-rakouskýho příhraničí.

        [ Zpět ]
        Datum: 31.10.2013
        Autor: mira.l
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

               

          myslím, že máme vlastní malou populaci cca 30-40 let....

          [ Zpět ]
          Datum: 31.10.2013
          Autor: újezďák
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

             

        Jo v jižních Čechách malá losí populace žije.
        A jinak je to milé zvířátko....

        ...teda pokud je za plotem:-))

        [ Zpět ]
        Datum: 01.11.2013
        Autor: Lanna
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

               

          Ale třeba ve Švédsku je považují za velmi nebezpečná zvířata.
          Pokud je potkáš v lese, prý mají tendenci útočit.

          [ Zpět ]
          Datum: 01.11.2013
          Autor: radka
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

                 

            Oni hlavně kvůli losům neuvěřitelně oslňují protijedoucí na silnicích. Kvůli možnosti střetu s losem svítí v noci daleko dopředu a když pak některý z nich zapomene ztlumit světla, je to o strach.
            Teda tak mi to bylo aspoň vysvětleno, když jsem si na to svícení posteskla:-))

            [ Zpět ]
            Datum: 01.11.2013
            Autor: Lanna
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

                   

              Jj, také nám to tchýně říkala.
              Na dálnicích z nich mají strach neuvěřitelný. Střet s losem prý patří mezi jedny z nejhorších nehod.
              Co jsme ale měli možnost vidět mezi Göteborgem a Malmö, tak se snaží dát všude kolem dálnice ploty.

              [ Zpět ]
              Datum: 01.11.2013
              Autor: radka
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

           

      Jelena jsem v lese viděla jen jednou a musím říct, že znovu o to teda nestojím.
      Přeběhnul nám přes cestu a byl to kolos.

      [ Zpět ]
      Datum: 31.10.2013
      Autor: radka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

         

    Tady jsou všude, prý jim vyhovuje ta palivová řepka a biomasa kukuřice, snadno se tam schovají.

    Mám na louce takovou milou prasečí rodinku, člověk by brečel když vidí, jak to dokáže to zvíře rozvorat rypákem, během chvilky zdevastuje celou louku....

    Říkal jsem si, proč tu nejsou v létě, když tu jsou ti chataři, a teď je mi to jasný, Pavlova manželka furt štěká :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 31.10.2013
    Autor: Jindra8526
    Hodnocení: +3 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé -3
  • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

         

    Taky jsem potkal. Mnohokrát...
    Ale vždycky z toho mám radost.
    DOcela mě zaujalo, když jsem poměrně nedávno zjistil, že nás v divoký přírod setsafra dlouho nežily. Od 18 století do druhý světový byly prasata jen v oborách. Válka obory rozmetala a prasata se rozmnožily a rozlezly. To jsem netušil a fakt mě to překvapilo.

    [ Zpět ]
    Datum: 31.10.2013
    Autor: Jurimír
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

         

    Taky jsem před pár dny potkal prase - divoké...

    Chvíli jsem si říkal, také krasne prasca, škoda ich zožrať, pak ale zvítězily pudy a uvažoval jsem, jestli by byly lepší se šípkovou nebo se zelím:).

    Přitom jsem ale po očku nenápadně pročesával okolí, jestli...

    [ Zpět ]
    Datum: 31.10.2013
    Autor: mira.l
    Hodnocení: +1 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

           

      ... jestli v nejbližším okolí není nějaká díra v tý ohradě, skrze kterou jsem na ně koukal:)).
      Neměl jsem nejmenší tušení, že asi 6 km od Třeboně něco takovýho je.

      [ Zpět ]
      Datum: 31.10.2013
      Autor: mira.l
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

         

    Nechte mne zaspominat na prihodu podobnou....Bylo - nebylo mile deti stalo se koncem zimy leta pane 90 ze jsem vzal sobe ski a jel jsem po hrebeni Karpat zvanych Male od horskeho hotelu Pezinska Baba do Prespurku. Vsak ostatni sportsmeni kteri vydali se na tuto trasu autobusem stejnym, ukazali se kondicne lepsimi, i svistot jejich ski zanikl v lese prede mnou. V klidnem slunecnem dnu cesta ubyvala zvolna , nicmene v mladi svem jsem strachu z osamelosti necitil. I slunce urazilo polovinu sve drahy od poledniho a najednou na hreben horsky prede mnou vybehlo z holeho bukoveho lesa divoke prase. V mziku kdy mne spatrilo se v kamen promenilo. Vsak ja take. Hledelo na mne. Po chvili ktera ac jiste dele nezli ctvrtinu minuty netrvala vsak dlouhou se mi zdala ono prase odbehlo na druhou stranu hrebene horskeho. Beda, v chvili teze jse v stopach jeho cele stado soukmenovcu jeho vyritilo! Tyto vsak bez zavahani prez hreben prebehli. I stalo se ze pote co posledni z prasat se z dohledu stratilo bylo mi slezti ze stromu bukoveho na ktery jsem se i se ski na nohou a hulkama visicima na poutkach od zapesti do vysky pul druheho sahu kterak medvide vysplhal.

    Tak mi nerikejte ze s bezkami na nohach se neda utect divocakovi... no dobre pred divocakem... jen ten strom si je treba nosit s sebou:-)

    [ Zpět ]
    Datum: 31.10.2013
    Autor: cibi
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

           

      Nekde jsem na netu cetl, jak se potkali na Chopku bezkari s medvedem. V huste mlze to do nej ten prvni napalil. Kdyz na to misto podle stop a hlavne strasneho revu prijeli ostatni, uvideli vyvaleny lavor, ze ktereho vedly dvoje stopy - vydeseneho medveda vzhuru do svahu a susujiciho bezkare ze svahu dolu.
      Fuj, asi mam prilis vyvinutou predstavivost...

      [ Zpět ]
      Datum: 01.11.2013
      Autor: Murphy
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak jsem potkal prase (divoké)!

           

      Taky jsem divočáka (velkého jak "prase"!) potkal na běžkách. Je to už pár let, ještě jsem měl starý vázání. Kanec ryl na cestě, jak jsem zabrzdil (tak 30m od něj) zpozorněl a rozběhl se mým směrem! Vedle byl posed ale s těma blbejma prkýnkama na nohách to nešlo. Naštěstí mě asi vůbec neviděl a zdrhal do hustého lesa, náhodou skoro přesně mým směrem :o)
      Ujet bych taky nedokázal, prý dokáže běžet šedesátkou ...

      [ Zpět ]
      Datum: 01.11.2013
      Autor: PepikW
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
včera
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

310 cyklistů (5 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024