reklama

4 mýty o výživě po tréninku (nejen) na kole, kterými byste řídit neměli

Cyklistika se stala masovým sportem. A jako tako každá jiná masovost, i tato láká mnoho výrobců a prodejců ke snadnému výdělku. Stačí trocha reklamy, v ní zahrát na city a na obavu o zdraví, a je to – speciální nápoje, výživové doplňky či přímo hotová jídla ve „správném“ složení, oblečení či výbava už frčí do domácností – a peníze opačným směrem.

Foto: Daria Shevtsova, Pexels

Doplnit kalorie (Replenish), rehydratovat (Rehydrate) a opravit (Repair)

Drtivá většina cyklistů z českých domácností je jen na úrovni rekreačního sportovce, případně sportovce klubového, ovšem zdaleka nedosahujícího výkonnosti vrcholových závodníků, kteří jediní musejí mít opravdu speciální stravu, a to ještě jen někdy.

Klasickému, i denně jezdícímu cyklistovi, stačí jen běžná zdravá strava a dodržet základní trojici pravidel pro chování ke svému tělu po výkonu na kole (a samozřejmě i po každém jiném náročnějším sportování): doplnit energii (Replenish), rehydratovat (Rehydrate) a opravit (Repair).

Ale i o tomto pravidle je potřeba vědět své, abyste jej správně využili. V poslední době se totiž mezi cyklisty rozšiřují mýty o tom, co dělat ihned po jízdě, aby se tělo lépe regenerovalo. Nejčastěji narážíme na čtyři z nich. Podívejme se na ně pěkně jeden po druhém a uveďme je na pravou míru.

1. Na regeneraci jsou nejlepší regenerační koktejly a nápoje

Z toho, co jsme napsali v úvodu, je všem jistě již jasné, že jde o reklamní tahák, hru na city, možná trochu kupčení s leností mnoha cyklistů, kteří raději zaplatí za „pro regeneraci ten nejlepší" koktejl látek, než aby se věnovali přípravě rozumné stravy a nápojů, nebo šli s kamarády z klubu či s rodinou do restaurace.


Foto: Karolina Grabowska, Pexels

Naše těla jsou přece postavena tak, aby dokázala z normální stravy vytáhnout všechny potřebné látky (snad až na výjimky, např. vitamín D, ale ten si zase dovyrobíme jinak). Studie dokonce ukazují, že není žádný rozdíl v regeneraci glykogenu po výkonu u sportovce, který baští normální stravu a u toho, který „uvědoměle" pije speciální koktejly a pojídá tyčinky. Tělo je na tom v obou situacích stejně, zchudne jen peněženka toho, kdo investuje do koktejlů a tyčinek. 

Tím nechceme koktejly a bílkovinné (proteinové) tyčinky zcela zatracovat. Dobře se hodí v situacích, kdy opravdu nemáte čas na běžné jídlo, třeba během cyklovíkendu. Ale rozhodně byste se na ně neměli spoléhat jako na jedinou spásu! Vyplatí se nakupovat je ve větším množství během cenových akcí, protože mají dlouhou trvanlivost. Na cyklisty často cílí Lidl leták, kde bývají právě proteinové tyčinky i nápoje ve velkých slevách.

2. Po tréninku by se mělo jíst více

Kdo má po tréninku větší hlad, rozhodně se může najíst. Ale nemá smysl do sebe „cpát" více jídla jen proto, že jste podlehli dojmu, že jíst více po tréninku, znamení více doplnit zásoby energie a bílkovin, rychleji se zotavit.

Takhle to opravdu nefunguje. Při rekreační cyklistice tělo není vystaveno žádným extrémům, takže si vystačí s tím, co mu dodáváte během běžného stravovacího režimu (pokud je vaše stravování alespoň trochu vyvážené).

3. Anabolické okno vzniká ihned po tréninku

Co je anabolické okno? Pokud se zajímáte o speciální stravu pro cyklisty, jistě jste se o něm už dozvěděli, protože i na tuhle notu hrají výrobci doplňků stravy velmi rádi. Tvrdí, že ihned po tréninku vznikne anabolické okno – a aby se maximalizovala svalová odezva a co nejrychleji se regenerovaly tkáně, je nutno tělu ihned dodat bílkoviny.

Problém je v tom „ihned". Časový pres se skvěle hodí právě výrobcům, aby dodali lidem pocit, že ihned po zaparkování kola je nutné do sebe „dostat" dávku správné výživy. A jak jinak to dokázat než díky speciálnímu koktejlu či tyčince, které si snadno vezete kamkoliv s sebou a jsou pro vás ihned připraveny.

Skutečnost je samozřejmě úplně jiná. Tělo je na příjem dalších bílkovin určených k regeneraci svalů připraveno až několik hodin po tréninku. Do té doby raději čerpá ze zásob předešlé stravy. Tu byste samozřejmě neměli přijímat těsně před jízdou, ale s odstupem alespoň dvou hodin. Nicméně chvíli před tréninkem se skvěle hodí trocha ovoce, které poskytne energii v podobě jednoduchých (a ihned využitelných) cukrů, přitom nezatíží trávení.


Foto: Trang Doan, Pexels

4. Po tréninku se musí jíst spousta bílkovin

Neméně častým mýtem jsou bílkoviny ve stravě přijímané ihned (nebo brzy) po tréninku (výkonu). Zase se jedná dílo výrobců, kteří jsou si moc dobře vědomi, že bílkoviny jsou součástí těch jídel, která se déle připravují (pokud vám tedy nestačí jen si otevřít misku s tvarohem a sníst ho tak, jak je).

Proto zase hrají na lenost a nutí nám bílkovinné preparáty, které je nutno zbaštit nejlépe ještě během čištění a parkování kola. Bílkoviny samozřejmě potřebujeme, ale ne hned po tréninku a ne pouze bílkoviny. Neobejdeme se ani bez vody, sacharidů a solí (minerálů).

Jak je to vlastně s pravidlem doplnit kalorie (replenish), rehydratovat (rehydrate) a opravit (repair)?

Tohle pravidlo nám říká, že po tréninku vždy potřebujeme pět základních složek stravy, abychom správně regenerovali pro další tréninky a život obecně. Potřebujeme:

  • sacharidy k doplnění zásob energie (replenish)
  • vodu, soli a minerály k rehydrataci (rehydrate)
  • bílkoviny k obnově tkání (repair).

Možná patříte k lidem, kteří neradi jedí brzy po tréninku. To samozřejmě ničemu nevadí. Stačí minerálka, voda, k tomu nejlépe hodně vodnaté ovoce typu meloun, pomeranč, ananas. A až bude na jídlo chuť, teprve pak se do něj pustíte a příjemně vychutnáte.

Podívejte se na skupinu receptů na zajímavé pokrmy, které mají vyvážené složení, a tak se hodí jak (pár hodin) před tréninkem, tak (nějakou tu hodinku) po něm.

- inzerce -, 29.10.2021
Blogy

Československo s dětmi - kapitola 2.

 ()
Slovensko s rouškouKapitola 2 - Východní Slovensko První opravdový cykloexpediční den byl ve znamení geografických zajímavostí. Takových těch, o kterých si roky říkáte, že možná jednou, až bude víc času...Tak třeba nejnižší bod Slovenska. Leží tam, kde řeka Bodrog opouští slovenské území, a…
Peggy | dnes

Československo s dětmi - kapitola 1.

 ()
Československo s dětmi - rok 2020 1. část Slovensko s rouškou Kapitola 1 - Cesta na východ Něco málo na úvod... Nebyla to tak úplně naše volba, ale jak každý ví, tak v březnu se zavřely hranice států a nikdo nevěděl, co bude. Sice jsme si tehdy říkali, že do léta daleko, ale postupem času bylo…
Peggy | 24.11.2021

Rok kovidový-druhý

 ()
Po loňském, předčasném jásotu, na nás na začátku letošního roku 2021 zaútočila ta čínská svině znovu. Opět se zavíraly hranice, nejprve okresů, později i katastrů. No jo, ale co my cyklisté, co s tím máme dělat? Naštěstí jsem před těmi lockdowny stačil alespoň jednou navštívit moje oblíbené…
Stanley58 | 24.11.2021

Belánské Tatry a okolí – srpen 2021

 ()
Už jsem skoro zapomněla balit na dovolenou a psát blog se mi vlastně ani nechtělo, ale pak jsem si uvědomila, že až opravdu nebudu nikam jezdit, tak se popis dovolené bude hodit. V době Covidové jsem prošlapala pohorky, praskla podrážka, tak když bylo jasné, že zase jedeme do Vysokých Tater a budu…
HMS | 10.09.2021

O kouzelné holčičce

 ()
Vyrazili jsme k moři, v autě celou cestu překáželo moje kolo. Manželka ho považuje za zbytečnou komplikaci. Jenže v kopcích, co rostou u moře, je to ve vedru na kole sado-maso, to mám rád, chci zase vidět moře z výšky. A chci ho vidět ze sedla, ne z auta. Cestou jsme se zastavili na Mont Ventoux,…
šíravník | 09.09.2021

O čem se mluví:

Ostatní – cyklo Jaké to bylo 115. před minutou
NEcyklo Covidové aktuality před minutou
Komentáře k blogu Československo s dětmi - kapitola 2. dnes v 15:00
NEcyklo Co vás zaujalo 250 dnes v 13:56
Lehokola Homebuilders lehokol 13 dnes v 13:45
Bezpečnost na kole Doufám že to nebude pravda. dnes v 13:19
Elektrokola Motor TSDZ2 jak rozeznat 500w či 750w dnes v 10:03
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

213 cyklistů (23 přihlášených)

Československo s dětmi - kapitola 2.

Slovensko s rouškouKapitola 2 - Východní Slovensko První opravdový cykloexpediční den byl ve znamení…
Peggy | dnes

Československo s dětmi - kapitola 1.

Československo s dětmi - rok 2020 1. část Slovensko s rouškou Kapitola 1 - Cesta na východ Něco málo na úvod…
Peggy | 24.11.2021

Rok kovidový-druhý

Po loňském, předčasném jásotu, na nás na začátku letošního roku 2021 zaútočila ta čínská svině znovu. Opět se…
Stanley58 | 24.11.2021