reklama

Repase baterie do elektrokola

Skončila sezóna a mnoho z vás, kteří vlastní elektrokolo, se rozhodne pro výměnu baterie. Baterie už nemá takový dojezd jako na začátku a zvláště pro starší cyklisty je kratší dojezd elektrokola značně nevyhovující.

Služba repase baterie. Co to obnáší?

Repase baterie spočívá v kompletní výměně všech článků v baterii za nové články. Repase umožňuje navýšení kapacity tím, že se k repasi použijí silnější články. Pokud je to však možné. Někdy jsou v baterii již články s vysokou energetickou hustotou a kapacitu již nelze navýšit. Výhoda repase spočívá také v tom, že jsou vždy použity nové, předem otestované články. Máte tedy jistotu, že baterie dosáhne požadovaný počet cyklů. To neplatí vždy pokud se rozhodnete koupit baterii úplně novou. Může ležet delší dobu ve skladu a pokud není na udržovací kapacitě, může klesnout její napětí a ztratit požadovanou životnost. Pro testování baterie používáme speciální tester, který umí simulovat skutečnou jízdu elektrokola. Po provedení repase od nás dostanete měřící protokol, který je garančním testem baterie.

Baterie Bosch
Rozebraná baterie Bosch

Jaká je životnost baterie, co jí svědčí a co ne?

Je určitě rozdíl, jak kdo na elektrokole jezdí a do jaké míry využívá asistenci elektromotoru. Jestli jede po rovince nebo do kopce, jestli je elektrokolo „odblokované“ a jede víc jak 25 km/h a baterii tím přetěžuje. Někdo rád víc šlape a asistenci elektromotoru využívá jen jako doplněk, někdo však používá asistenci naplno a raději se veze. To vše má samozřejmě vliv na životnost baterie. Otázka je počet nabíjecích cyklů, ale pokud se baterie přetěžuje, počet nabíjecích cyklů se snižuje. Nejvíc tedy baterie dostává zabrat při rozjezdech a jízdě do kopce. Pokud ale přišlápnete, baterii hodně pomůžete a její životnost nebude tak klesat. Některá elektrokola jsou i „odblokovaná“ a není nutné se při rozjezdu rozšlapat. Můžou jet i větší rychlostí než je povolená z vyhlášky. Pokud se rozjíždíte bez rozšlapání, je vybíjecí proud o několik ampér vyšší, než by byl se šlapáním. Neplatí to však u silnějších baterií s vyšším výkonem. Tam se zátěžový proud rozloží do paralelně zapojených článků. Také záleží jak výkonný je motor. Při repasi baterie je to důležitý faktor, aby byla baterie správně dimenzovaná. Totéž platí, pokud máte kolo rychlostně neomezené, může jet i 50 km/h i více. Motor jede tedy na špičkový výkon a z baterie si bere víc než na co je dimenzovaná.

Jak se o baterii starat?

Baterii zbytečně nevystavujte dešti. Je sice vodotěsná, ale záruka na baterii po vniknutí kapaliny většinou zaniká.

Baterii nenechávejte dlouhodobě na mrazu. Li-ion články nemají rády teploty pod bodem mrazu. Pokud však jezdíte v zimě, tak to nevadí. Jízdou se totiž články zahřívají. Pokud však necháte dlouhodobě baterii na mrazu, není to dobře.

Graf
Graf kapacity v závislosti na teplotě

Baterie li-ion by se neměly dlouhodobě (déle jak 6 měsíců) skladovat nabité na 100 procent kapacity. Doporučená skladovací kapacita je přibližně 70 procent. Ale určitě je lepší mít baterii nabitou nežli vybitou.

V každé li-ion baterii je BMS elektronika (Battery management system), která má několik funkcí. Jednak hlídá prahové hodnoty napětí vybití a nabití baterie, řídí nabíjení baterie a dále balancuje napětí na jednotlivých akublocích (tuto funkci ale nemá každá BMS).

Při repasi baterie lze navýšit její výkon. Lze toho dosáhnout použitím článků s vyšší kapacitou nebo pokud je to možné, přidat do baterie články navíc.

Pro každou baterii je vždy lepší, když se používá, než když leží ladem.

Formát baterie

Spočívá v úplném vybití baterie na prahovou hodnotu a opětovném nabití na 100 procent kapacity. Úplného vybití baterie se nemusíte bát, protože je tu BMS, která při požadovaném napětí baterii odstaví. Nedojde tudíž k jejímu podvybití. Nesmíte však zapomenout baterii zpětně nabít. Doporučuje se po 1 hodině po skončení jízdy (články zchladnou). Např. u 36V baterie je plné nabití max. 42 V a úplné vybití okolo 30 V. Pokud dojde k poklesu napětí pod 25 V, začíná se zvyšovat vnitřní odpor baterie a dochází k jejímu trvalému poškození. My tento test doporučujeme zvláště na konci sezóny, kdy baterii změříme, případně na přání zákazníka nabijeme na skladovací kapacitu 70 procent.

Pokud Vás tento článek zaujal a máte zájem o repasi Vaší baterie do elektrokola, neváhejte se na nás obrátit.

Najdete nás na adrese: Zdeněk Brada, Sušilova 1347, 768 24 Hulín
Případně volejte na číslo: +420 777 8­28 360
nebo nás navštivte na našich stránkách: www­.repase-baterie.eu

www.repase-baterie.eu

- inzerce -, 14.01.2020
Blogy

Gruzie s dětmi na kole - Jak jsme měli psa...

 ()
Asi před rokem, ani ne, jsme si začali pohrávat s myšlenkou, že s dětmi a koly vyrazíme do Gruzie, Arménie a Náhorního Karabachu. Po této oblasti jsme pokukovali dlouho. Nejprve se nám ale děti zdály moc malé, pak tam v pohraničí v roce 2016 vypukl krátký ale ozbrojený konflikt, v dalších letech…
Peggy | 24.04.2020

Západní Evropou s dětmi - část 6. - Provence

 ()
Naše děti už vědí, že když se chtějí vykoupat v moři, musí si k němu dojet na kole. Letos to měly obzvláště daleko. Z Hamburku se to sice podél Labe zdálo na pláž kousek, ale na koupání to tam nebylo. Tak jsme to museli vzít na jih, přes státy Beneluxu, městečkem Schengen do Francie, pak podél Rýnu…
Peggy | 10.03.2020

Západní Evropou s dětmi - část 5. - Route des Grandes Alpes

 ()
To se prostě ráno vzbudíte, po snídani sbalíte stany a vyjedete si nějaké dvoutisícové sedlo... :-) Jmenuje se to Route des Grandes Alpes, a jde o slavnou silnici vedoucí napříč francouzskými Alpami. Oficiálně začíná u Ženevského jezera, vine se skrz hory poblíž italské hranice, kde překonává šest…
Peggy | 26.02.2020

Dámská zdraví z PoSázaví aneb jaké jsou cesty podél Sázavy

 ()
Dámská 2019 se nesla pod heslem "Pramen zdraví z PoSázaví" a Posázaví jsme si užily opravdu dost. Jely jsme Sázavu od pramene k soutoku. HMS chtěla původně jet obráceně, ale akceptovala můj návrh, že je lepší vyjet z domova vlakem a po svých se pak vrátit, než někde poslední den stíhat vlak. A…
radka | 14.02.2020

Západní Evropou s dětmi - část 4. - Alpami pod Mont Blanc

 ()
Oberalppass (2046 m n. m.) tak tam končí naše cesta podél Rýna. Nebude to žádné dlouhé psaní, asi tak jako nám trval výjezd do sedla. Ráno jsme stáli on the road ještě dřív, než se objevili první motorkáři, a za dvě hodinky jsme byli nahoře. Překvapilo nás ta snadnost, taková rozehřívačka po ránu,…
Peggy | 14.02.2020

O čem se mluví:

Elektrokola Vypadávání motoru u elektrokola dnes v 03:33
NEcyklo Francouzský tisk 5 včera v 22:24
COVID - 24 včera v 22:22
Lehokola Tak jsem viděl lehokolo VII. včera v 21:47
Vyjížďky, srazy, akce Letní slunovrat 2020 včera v 21:27
Lehokola Tak jsem neviděl kolo. včera v 21:27
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

256 cyklistů (5 přihlášených)

Gruzie s dětmi na kole - Jak jsme měli psa...

Asi před rokem, ani ne, jsme si začali pohrávat s myšlenkou, že s dětmi a koly vyrazíme do Gruzie, Arménie a…
Peggy | 24.04.2020

Západní Evropou s dětmi - část 6. - Provence

Naše děti už vědí, že když se chtějí vykoupat v moři, musí si k němu dojet na kole. Letos to měly obzvláště…
Peggy | 10.03.2020

Západní Evropou s dětmi - část 5. - Route des Grandes Alpes

To se prostě ráno vzbudíte, po snídani sbalíte stany a vyjedete si nějaké dvoutisícové sedlo... :-) Jmenuje…
Peggy | 26.02.2020