reklama

Milenecký defekt

Kruhový objezd v Nýrsku
Kruhový objezd v Nýrsku
Foto: Autor

Dnešní den byl možná poslední s relativně solidním počasím. Sice foukal studený vítr od východu, takže ani sluníčko na modré obloze bez mráčků nevytáhlo sloupec teploměru nad desítku, ale silnice byly suché, provoz minimální a tak jsem se vydal na projížďku kolem Nýrské vodní nádrže. S foťákem. U té příležitosti jsem si vzpomněl na příhodu, která mě potkala před šesti lety, když jsem si koupil kolo. Tady je k dispozici, jmenuje se ten fejeton

Milenecký defekt

Původně to měla být kratší rekreační projížďka. Žádné závody, žádné kopce, žádné focení, prostě jízda na sklonku slunečného dne po rovinaté silnici III. třídy do Nýrska a zpět.
A první polovina cesty taky taková byla.
Navlékl jsem dres, pirátský šáteček na hlavu pod přilbu, do lahve vodu se šťávou, vynuloval jsem počítadlo kilometrů a vyrazil. Měl jsem cukání vzít alespoň malý foťák (Sony) do brašničky kolem pasu, ale to by znamenalo občas zastavit... ne, dnes to bude prostě výlet tam a zpět, jak jezdí většina cyklistů.
Kolo jsem si koupil v zimě 2009 a hned jak oschly silnice, šlápl jsem do pedálů. První kilometry byly kruté a dostavily se dokonce i pochybnosti, jestli zrovna kolo byla ta správná investice. Vždyť jsem na něm seděl naposledy... ani nevzpomínat. Před 45ti lety! Kolem naší vesničky je to samý kopec a zabrat mi dával i ten krátký kolem kostela!
Snažil jsem se jezdit alespoň 2x týdně a po měsíci jsem s potěšením konstatoval zlepšení fyzičky - kopce se nezdály tak vysoké a v jejich závěru jsem kolo tlačil pěšky už jen sporadicky.

Takže když jsem onen zmiňovaný podvečer vyrazil na projížďku k Nýrsku, upaloval jsem docela svižně - pětadvacetikilometrový průměr to jistil! Profičel jsem Pocinovicemi, rovinkou kolem Stříbrného mlýna, ostrou zatáčkou na most přes Úhlavu, do mírného kopečka k Bystřickému zámečku a šup, byl jsem na rovince k Nýrsku. Po únavě ani stopy, pojedu kousek za město, tam si odpočinu a hurá zpátky, padlo rozhodnutí. Za hospůdkou Zemanka už se přede mnou objevily první domky vesničky s půvabným jménem - Milence.
Projel jsem vesnicí, vyšlápl krátký kopeček a na jeho vrcholku zastavil.
Před chalupou kousek od silnice chlapík v poklidu stavěl kamenný sloupek budoucí branky, nad silnicí se táhla dlouhá budova úpravny vody z Nýrské přehrady a přede mnou krásný výhled na údolí a věžičku loučimského kostelíka v mlžném oparu. Počítadlo ukazovalo 18 kilometrů... natáhl jsem se do trávy v příkopu, chvíli sledoval bílé obláčky na modrém nebi, budu muset napsat něco o pocitu z jízdy na kole, napadlo mě, ještě jednou jsem se pokochal pohledem do krajiny a zvedl se. Nasadil jsem přilbu, obrátil kolo k vesnici a chystal se nasednout, když jsem zaslechl syčení. Slabé a nepřetržité. Had syčí jinak a taky že jo, syčela propíchlá duše mého kola! Osten trnkové větvičky, povalující se u příkopu, je pěkně ostrý!

Vskutku nemilá záležitost, ale správný cyklista počítá i s touto eventualitou a vozí náhradí duši včetně pumpičky! S povzdechem jsem vymontoval zadní kolo, pomocí montpák vyndal píchlou duši a chystal se přifouknout duši náhradní. Malinko mě zarazil jiný ventilek, nic se neděje, sundal jsem z pumpičky nástavec, pár šťouchů, duše dostala svůj tvar, našel jsem v ráfku dírku na ventilek a zkusil jej nasadit. A v tu chvíli mě polilo horko. Ventilek náhradní duše byl širší, než otvor v ráfku! Jako náhradní jsem použil duši z jiného kola, že by měla jiný rozměr ventilku mě ani nenapadlo!
Bylo jasné, že na téhle duši neodjedu a začal jsem uvažovat, co dál.
Můžu dojít do Nýrska a pokusit se najít obchod s cyklopotřebami... v tu chvíli mi došlo, že v brašničce na foťák, který jsem takticky nechal doma, byly kromě občanky taky peníze!
Mobilem jsem oznámil domů skutečnost, že mě čeká dlouhá štreka pěšky. Tak někomu zavolej, jestli by pro tebe nepřijel, dostal jsem radu... no jo, koho ale budu teď večer obtěžovat?

Než jsem dořešil tohle dilema, přestal chlapík zdít sloupek a pomalým krokem došel ke mně.
Nějakej problém, zeptal se a já mu vylíčil situaci.
Možná by nějaká pomoc byla, pravil ten dobrý muž, kolo máme doma a třeba ta duše bude stejná... není, konstatoval jsem při pohledu na ventilek. To už byl venku i jeho patnáctiletý syn - nemáš lepicí soupravu? zeptal se otec, mladík přikývl a po čtvrt hodině jsem pumpoval opravenou pneumatiku.
Nemám sebou ani floka, abych se vám revanšoval, poděkoval jsem oběma, ale muž mávl rukou. Lidi si mají pomáhat, řekl a zmizel v chalupě.
A věžička našeho kostelíka, která ještě před chvíli zdála se být hodně daleko, byla vzdálená už zase jen osmnáct kilometrů!

Hned v následujících dnech jsem zakoupil novou duši se správným ventilkem, lepeníčko a příslušné nářadíčko a všechno to, včetně pumpičky, vozím s brašničce pod rámem. Za těch šest let jsou píchnul naštěstí jen 2x a výměna duše proběhla bez problémů...

Popis dnešního výletu včetně fotografií bude následovat.

Fotogalerie

11.10.2015 vložil/a: zdenek_01
karma článku: 5.07
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Jak jsem vstoupil dvakrát do jedné řeky

Ostatní
Na první pohled to vypadá, jako bych i já před šesti lety podlehl módní cyklovlně, pořídil si kolo, příslušné oblečení a začal čas od času…
05.11.2015
zdenek_01
(6.7)

Na kole okolo Nýrské přehrady

Cestování
Že letošní podzim nebude krásně barevnou přírodou oplývat bylo jasné už v září. Díky nedostatku vláhy zůstávaly stromy pořád zelené a jak…
15.10.2015
zdenek_01
(4.24)

Prohlédl jsem si Chodsko z rozhledny

Cestování
Na Chodsku se pohybujeme od počátku devadesátých let, trvale zde žijeme 13 let a celou tu dobu jsem hleděl na dvě věžičky na vrcholu…
04.10.2015
zdenek_01
(3.62)
PR

Vyrazte na kole a vyhrajte spoustu cen se soutěží Natura!

 ()
Letní měsíce jsou pro výlety na kole ideálním obdobím. Ne že by se jindy na kole jezdit nedalo, ale hezké počasí a volnější režim jsou ideální pro zábavné, relaxační i kondiční projížďky. Ale pozor, ačkoliv vás během jízdy ovívá větřík, neměli byste zapomínat na dostatečný pitný režim.

6 tipů, co všechno zabalit do lékárničky na dovolenou

 (Unsplash.com)
Dovolená není jen čas radosti a odpočinku, ale i zvýšeného rizika zdravotních obtíží. Nevolnost, zažívací potíže nebo alergie. To a ještě více může doprovázet změnu prostředí a režimu. Co všechno byste si neměli zapomenout zabalit s sebou do lékárničky?

I při cestách na kole oceníte úrazové pojištění

 ()
Slunečné počasí přímo vybízí k tomu, abyste vytáhli kolo, oprášili ho, zkontrolovali, na hlavu nasadili helmu a vyrazili na projížďku. Ať už vaše cesty povedou silnicí, loukou, lesem, úzkými cestičkami nebo vyrazíte za hranice naší vlasti, určitě se vám bude hodit i pojištění.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

260 cyklistů (20 přihlášených)

Dámská 2022 – Na břehu řeky Svratky kvete... cyklistika 16.7. až 19.7.2022

Polovina července se již stala tradičním časem Dámské. Tu letošní jsme naplánovaly už v zimě a po jedenácti…
HMS | 04.08.2022

Na Kanáry na kole 4

Kanárský ostrov El Hierro mě vtáhnul do svých krás větší silou než jsem čekal. Do toho pár setkání se…
Martin_re-cyklista | 21.06.2022

Bikepacking španělsky 2.část: Z Valencie přes Castilla-La Mancha

Po příhodách v Katalánsku nás čeká nový terén a další životní zkušenosti ve Valencii a Castilla-La Mancha.…
Kristina | 16.06.2022