reklama

Dovolená v Novohradských horách – na kole s 9 letým klukem

Následující blog není pokusem o beletrii, ale souhrn zkušeností ze sedmidenního puťáku na kolech. Snad pomůže někomu, kdo by chtěl absolvovat něco podobného...
Záměr: Vyjedeme z domova, projedeme Novohradské hory a oklikou podél Vltavy se vrátíme zpět. Máme na to sedm dnů. Chceme se projet krásnou přírodou oblastmi, kde nejsou davy lidí. Nechceme táhnout spacáky a stan, takže si dopředu domluvíme noclehy v penzionech. Pojedeme ve třech (táta, máma, syn) společně se známými (kamarád syna ze školy a jeho otec). Pro plánování tras jsem použil mapy.cz. Po cestě jsme bavili děti hledáním kešek.

30.7.2016 sobota
Veselí - Suchdol 50km

Kdo zná Veselsko a Třeboňsko, ví, že jde o rovinatou krajinu plnou rybníků a lesů. Vyrazili jsme po Lužnické cyklotrase až k Rožmberku a pak jsme pokračovali po červené turistické do Třeboně. Cesta byla krásná, pouze turistická byla dle očekávání trochu bahnitější. V Třeboni jsme zajeli na oběd do vyhlášené restaurace Šupinka. Tady nás čekalo obrovské zklamání: Ceny na jídelním lístku jsou snad z jiného světa. Polévky by ještě šly (55 Kč), ale hlavní jídla kromě Kapřích hranolků (265 Kč) nelze pořídit pod 350 Kč! Při tom polévka byla sice na velkém talíři, ale v malém množství stejně jako Kapří hranolky, které jsme si dali. A chuť byla průměrná, zejména pokud budeme poměřovat s dalšími restauracemi, které jsme navštívili např. v Krumlově nebo Tereziině údolí.
V Třeboni jsme také navštívili městskou věž, ze které je nádherný výhled na červené střechy města a do okolní krajiny.
Z Třeboně jsme pokračovali kolem rybníka Svět a Opatovický po cyklotrase NS Okolo Třeboně. Vede lesy, bohužel velká část po panelech, ale lze to vydržet. Příště bych však spíše volil paralelní trasu kolem pískoven.
Nocleh jsme měli domluven v Penzionu U Lípy, Husova 11 (tel. 728 845 045, 5 lůžák, dospělý 450,-, dítě 250,- vč. snídaně). Penzion vlastní a provozuje příjemný pán. Pokoj byl čistý, v přízemí jídelna s točeným pivem a dětským koutkem a na dvoře nám pan domácí večer griloval maso. Mohu jen doporučit.

31.7. neděle - 3.8.2016 středa
Suchdol - Hojná voda 35km

Ráno jsme vyrazili po Lužnické a Vitorazské cyklotrase přes Nové Hrady do Hojné Vody. Krásná cesta rovinatou krajinou lesy a loukami s roztroušenými chaloupkami. Obědvali jsme v Tereziině údolí v restauraci Hamr, kterou nám místní doporučili a rozhodně jsme neprohloupili: Vynikající jídlo za rozumné ceny! Zejména „borůvkáče", ale i pokrmy pro masožravce. Krásné prostředí.
Za Horní Stropnicí nás mile překvapil krásný plavecký bazén a pak to přišlo: Protože jsem si dobře neprohlédl vrstevnice v mapě, zaskočil nás trhák směrem k Dobré Vodě a dále k Hojné Vodě. Jeli jsme jej po silnici a dal nám co proto. Snad jen majestátní kostel viditelný desítky kilometrů z okolí nás vábil a pomohl vynikající vodou prýštící ze zázračného pramene.
Nocleh v hotelu Hojná Voda (8420,- za 3 noci za 2 pokoje (3+4 osoby) včetně polopenze) byl průměrný. Hotelu vládne starší rázná paní, která diktuje přesné časy snídaní a večeří. Pokoje jsou čisté, ale starší, jídlo průměrné.
V pondělí děti odmítly jet kamkoli na kole, aby nemuseli znovu při návratu šlapat do kopce, na jehož vrcholku se Hojná Voda nachází. Udělali jsme si proto pěší den. Dopoledne jsme si vyšlápli na Kraví horu a zpět (5 km) a po obědě zase na Vysokou horu (8 km). Na Kraví hoře je kovová rozhledna a cesta na Vysokou je lemovaná zajímavými skalními útvary. Navíc jsme našli spoustu hub, které nám pak kuchařka zamíchala do jídla.
V úterý jsme sjeli po cyklostezce Paměti Novohradska do Nových Hradů. Nádherný dlouhý sjezd, lesy, louky, ... a opět jsme poobědvali v Tereziině údolí v restauraci Hamr. Pak jsme jeli k vodopádu a kolem přehrady a Horní Stropnice po červené turistické opět do krpálu směrem k Dobré Vodě. Cesta byla kratší než po silnici, ale prudší a po louce, takže jsme občas museli kola tlačit.
Oblast kolem Hojné Vody je nádherná a určitě obsahuje spoustu cyklotras po vrstevnicích, které jsme nestihli projet. Nejkrásnější na ní je klid a malé množství turistů.


3.8. středa - 5.8. pátek
Hojná Voda - Přísečná 53km

Ve středu jsme zahájili opět dlouhým krásným sjezdem tentokrát po silnici do Horní Stropnice, přes Žumberk do Trhových Svinů. Tam hned u silnice nedaleko náměstí následoval na malé terase dobrý oběd a přes Ločenici, Římovskou přehradu a Zlatou Korunu jsme dorazili do Přísečné u Českého Krumlova. Cesta byla nahoru, dolů, slušný záběr pro nohy.
V Přísečné jsme spali v penzionu Gallery (4595 Kč celkem za 4 lůžák+2 lůžák bez snídaně (+85 Kč za osobu)). Gallery je zcela přebudovaná zemědělská budova. Krásný nový čistý interier pokojů, společná vybavená kuchyňka a klidný zatravněný dvůr s krbem a posezením potěšily unavené cyklisty. Chybělo snad jen čepované pivo. Pro nápoje a jídlo jsme zajeli do nedalekých supermarketů.
Ve čtvrtek jsme vyrazili na vrcholek Kletě. Ačkoli se to zdá nemožné, byl to ještě větší trhák, než do Hojné Vody. Nahoře jsme ale dobře poobědvali, zašli na rozhlednu a doporučuji i návštěvu planetária. Sjezd dolů se mi podařilo vybrat tak, že byl dlouhý a téměř pozvolný. Směřovali jsme k severu do Třísova, kde bylo pěkné přírodní koupaliště a pak hurá zpět do Gallery.

5.8. pátek - 7.8. neděle
Přísečná - Kamenný Újezd 20km

Z Přísečné do Kamenného Újezdu jsme zamířili po turistické červené, protože vedla slibně kolem Vltavy. Bohužel, protože byla po dešti rozbahněná, museli jsme ji u Jamného opustit a pokračovat přes Boršov po silnici. Za sucha tuto pěšinu ale určitě doporučuji a určitě nelze minout zříceninu Dívčí Kámen.
Nocleh v Apartmánu Vyhlídka, Na Vyhlídce 578, Kamenný Újezd (Kadlec, Tel:721 698 883, 1300,-Kč / 5 osob/ noc) byl solidní. Jde o novostavbu, kde kuchyňka a podkroví se čtyřmi postelemi „jako pro medvídky" má vlastní vchod. Na zahradě je k dispozici gril a pískoviště.
V sobotu jsme si dali 30 km okruh přes Doudleby, Komařice a Římov. Trasa, ačkoli cyklo, nás překvapila bahnitými pěšinami, mostky se schody a střídavým stoupáním a klesáním. Přesto - krásná příroda.

7.8.neděle
Kamenný Újezd - Veselí 34km

Cestu domů do Veselí jsme vzali přes Č. Budějovice. Opět nás čekal snad nikdy nekončící dokopec z budějovické kotliny, přes Rudolfov a Kolný. Pak už jen krásné lesy kolem Ševětína a rovinka do Veselí.

Co se týká ustájení kol, nikde jsme neměli problém. Všude byla k k dispozici nějaká kolárna, garáž, zamykatelná stodola, ... a ubytovatelé s tím automaticky počítají.
Dovolená celkově opět nezklamala. Vynikající relax...

16.08.2016 vložil/a: VLB
karma článku: 3.94
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Přejezd Šumavy na kole z Železné Rudy k Lipnu

Cestování
V zimě jsem přejížděl Šumavu na běžkách, a tak se mi zalíbila, že jsem tam zamířil i v létě, s manželkou a 11letým synem na kolech. Přes…
11.09.2018
VLB
(3.95)

Dovolená na kole s 10 letým klukem: Veselí n.Luž.- Pálava– Veselí

Cestování
Plán Vyjedeme z domova z Veselí nad Lužnicí přes Jindřichův Hradec, Českou Kanadu, Dačice, Jemnici, Vranov, podél hranic Podyjím, Šobes,…
01.09.2017
VLB
(3.96)

V Moravském krasu na kole

Cestování
Poznat Moravský kras na kolech. To byl náš cíl, když jsme vyrazili ve třech – rodiče s desetiletým synem. Přes akční pobyty na internetu…
03.08.2017
VLB
(3.32)
Tip na letošní dovolenou
 (CK Kudrna)

Bikepackingová výzva Rakouskem až domů

Česko, Rakousko
04.07.2024 - 6 dní
cyklistický
Autobusem
7 800 Kč
 (CK Frčíme)

Šumava na kole

Česko
12.07.2024 - 3 dny
cyklistický
Autobusem
5 900 Kč
 (CK Frčíme)

Teplické cyklostezky na pohodu

Česko
20.08.2024 - 5 dní
cyklistický
Autobusem
10 500 Kč
PR
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

1973 cyklistů (39 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 9. část

Už se nám to pomalu chýlí ke konci Začal čtvrtý týden našeho putování. Chtěla bych psát o tom, že mám tohle…
Peggy | 10.06.2024

Z Drásova do Říma

Z Drásova do Říma, květen 2024 Po cestě 1000 km Polskem podél Baltu a Odry a Z Lince do Budapešti přes Alpy…
Monolema | 06.06.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 8. část

Civilizace po Kyrgyzsku Mysleli jsme, že na noc zůstaneme někde blízko sedla, ale nakonec jsme ujeli ještě 11…
Peggy | 02.06.2024