reklama

Pocta Christianu Battagliovi

Christian Battaglia
Christian Battaglia
Foto: Autor

Šumava

Na prodloužený šumavský víkend s manželkou a s našimi kamarády Jitkou a Láďou jsem se těšil. Ale už dopředu jsem věděl, že toho moc nenajezdíme. Holky si budou po cestě povídat a Láďa má špatný kyčelní kloub. A protože na mě bylo, jako vždy, vymyslet trasy, začal jsem přemýšlet, co s tím, abych si trochu zajezdil. A pak jsem na to přišel!

Pár dní před odjezdem jsem nadhodil: „ Hele a co když pojedeš autem sama a já vyrazím hned ráno někam vlakem a zbytek po ose?" Moje drahá choť sice podotkla, že v tom hicu, v mém věku a s mojí váhou to se mnou někde po cestě patrně šlehne, ale protože mě zná, tak ví a nakonec souhlasila. A tak druhého srpna 2018 v panujících tropických teplotách vystupuji něco málo po osmé hodině ráno z osobního vlaku Horažďovicích předměstí a vyrážím. Mým cílem je Vimperk, ale z nádraží jedu místo na jih na severovýchod. Mám před sebou důležitý úkol. Vzdát hold člověku s neuvěřitelným životním příběhem. Původně baronovi, později, (po únoru 1948) pomocnému dělníkovi, Christianu Battagliovi. Tenhle člověk totiž za svůj život najezdil na kole 930 000 kilometrů. Jeho příběh zachytil Ota Pavel v povídce Baroni na kolech a dnes se po něm jmenuje páteřní šumavská cyklotrasa. Takže z Horažďovic na Mečichov a do Bratonic. Tam obhlédnu zámek, který patřil rodu Battagliů a který se dnes opravuje, a na návsi si vyfotím pomník našemu hrdinovi. A odtud se pomalu stáčím k jihu, na Strakonice.

Přes Třebohostice a Hubenov začínám stoupat do vrchu Tisovník. Zde mě čeká ještě jedno zastavení spojené s Battagliou. Tady, cestou z cyklistického závodu, ve svých 77 letech, v roce 1991 vydechl naposledy. Udělalo se mu špatně, slezl s kola a umřel. Jednoduše a stylově. Já sem sledoval bedlivě cestu, neboť křížek připomínající tuto nešťastnou událost je malý a skromný. Ale našel jsem jej. Další nezbytné focení a pak na Strakonice. Krátké bloudění městem a pak s Volyňkou proti proudu. Strunkovice nad Volyňkou (nezastavujeme, máme zpoždění). Hoštice zůstávají trochu stranou, což nevadí, neboť tahle ves se po Troškově trilogii stala poutní místem, lidé nahlížejí do filmových baráků, div, že nelezou domácím na dvůr. No nic moc.

Já ale mířím do Volyně a v první restauraci dávám oběd. Sedím na terase, hlídám kolo a poslouchám partu mladých, kde jeden vypráví, jak byl v Americe a klip točil v Izraeli a jak si všichni myslí, že s ní něco má, ale to by on nikdy kamarádovi neudělal. Nenápadně se otáčím, ale tohohle člověka neznám. Když pak z restaurace vychází maminka asi s desetiletou dcerou a žádají mladíka o podpis, pochopím, že je to opravdu asi nějakej celebrit.

Odjíždím z Volyně a čeká mě pár hezkých kilometrů při Volyňce. Jenže všechno jednou končí , a protože jedu na Šumavu, tak musím logicky stoupat. Nejdřív decentně na Malenice, potom méně decentně přes Zálezly na Štítkov. Po cestě odpočívám v čekárně autobusové zastávky s překrásným názvem Bošice-Brdo, schovávám se před tropickým sluncem a pozoruji nedaleký kopec s radiokomunikační věží. Mářský vrch! Tenhle kopec jsem navštívil asi před pětatřiceti léty s partou bývalých skautů oddílu Stopaři, mezi které jsem patřil. Po zákazu skautingu jsme se občas setkávali na chalupě našeho bývalého vedoucího a vždy jsme tam šli odněkud pěšky. Jednou právě přes Mářský vrch. A tak mě při plánování dnešní trasy napadlo, navštívit jej po mnoha letech znovu. Jenže teď sedím pod ním, na autobusové zastávce a přemýšlím, zda mně stojí za to, se tam hnát. Horko je opravdu strašlivé. No, ale když už jsem tady! A tak do sedla a hezky nahoru. Po chvilce se lehce zatáhne, přijde mrak a chvilku dokonce prší. Sice se trochu ochladí, ale největší efekt celé akce je to, že začne ukrutně smrdět asfalt. Pak už jen do Štítkova, kde závidím koupajícím se na koupališti a poslední stoupání. Jsem tam.

Nejdříve u radiokomunikační věže a pak už jen malý kousek křížovou cestou k vrcholu. Napadá mě, že ta moje cesta dnes je taky taková křížová. Trochu jako na Golgotu. Snad mě nahoře nikdo na nic nepřibije. Musím přece ještě pokračovat! Kolo opírám o kapličku, která je zároveň rozhlednou a jdu po schodech nahoru. Pokochám se pohledem na protější Boubín a sjedu kousek níže k posezení pod střechu v chládku. Zespoda přicházejí dva turisté. Manželský pár. Mohli by mě vyfotit. Požádám je, a jakmile promluví, poznávám, že jsou od nás. Krásné otevřené á a é prozrazuje Plzeňáky: „ Vy budete asi vod Plzně" říkám. Pán odpoví, že přímo z Plzně. (Tady dovolte malou poznámku - z Plzně, opakuji z Plzně! Zez Plzně říkají pouze Pražáci a debilové) Když prozrazuji svoje bydliště, dojdeme i na společného známého. Jó vod vás jsem dělal s jednim, sakra jak von se menoval. Pak se rozloučíme, já jedu zpět ke koupališti a stále dolů přes Svatou Máří do Vimperka.

Před hotelem Zlatá hvězda mám na tachometru 82 kilometrů. V tom hicu- slušný výkon. Tak teď na recepci, kolo do kolárny a na pokoj pod sprchu. Problém s tím, že po vysvlečení dresu a kraťasů nemám nic na převlečení, vyřeším jednoduše tak, že si pustím televizi a lehnu nahý do postele. Když zavolá manželka, že stojí před hotelem, jdu jí naproti. Nejdřív se ale obleču zpět do smradlavého dresu. Po chvilce příjíždějí Láďa s Jitkou a jsme komplet. Může to začít. Tedy pro ně. Pro mě to začalo už dávno.

A jak to pokračovalo? Někdy příště, pokud bude zájem.

 

Fotogalerie

15.01.2019 vložil/a: Stanley58
karma článku: 4.8
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Smutná cesta do Prahy

Cestování
Trvalo mně dlouhých půl roku, než jsem sedl ke kompu a rozhodl se podělit s vámi o moji nejhorší cyklistickou příhodu. A předem varuji!…
04.01.2021
Stanley58
(7.09)

Expedice Česká Kanada 118

Cestování
Sakra, proč vlastně jedeme po ose, když nás předjíždí vlak? Napadlo mě, před Ždírcem, když se okolo nás po souběžně vedené železnici…
08.10.2019
Stanley58
(4.52)

Expedice 116 Novohradské hory

Cestování
Motto : Když se na něco hodně těšíme, tak se to většinou pos... (nepovede). Ale tohle není tento případ. I když začátek tak vypadá. Letošní…
20.11.2018
Stanley58
(3.94)
Tip na letošní dovolenou
 (CK Mamut tour)

Orlické hory na kole

Česko
11.08.2021 - 5 dní
cyklistický
Autobusem
7 200 Kč
PR

Tohle léto ve znamení CYKLOvýletů

Baťův kanál ()
O prázdninách bude na českých, moravských a slezských cyklostezkách o poznání rušněji. Z jakého důvodu?

5 nejdůležitějších faktů, které zohlednit při výběru cyklosedačky

 (Sportisimo)
Máte doma malé začínající cyklisty, ale víte, že delší výlet na svém dětském kole ještě nezvládnou? Není nic snazšího, než pořídit cyklosedačku a naplánovat rodinný cyklovýlet. Nezapomeňte na zásadní věci, nad kterými je potřeba se při výběru pozastavit.

Základní povinná výbava versus pokročilá výbava pro cyklisty fajnšmekry!

 (Sportisimo)
O povinné výbavě automobilů všichni víme a víme i to, že jsou určitá kritéria i pro cyklisty. Co do povinné cyklovýbavy přesně spadá? A pokud jste milovník dálkových cyklotras, máte s sebou opravdu vše, co byste mohli potřebovat? V případě dálkových výletů je totiž potřeba počítat i s těmi nejhoršími scénáři!

Památky a zajímavosti Karlovarského kraje

 ()
Karlovarský kraj je známý nejenom díky filmovému festivalu, na který se sjíždí české a zahraniční hvězdy. Jde především o jedinečnou oblast České republiky protnutou spoustou památek a přírodních zajímavostí. Jestliže v tomto směru plánujete poznat Karlovarský kraj do detailu, přinášíme vám několik zajímavých tipů. Ty vám určitě přijdou vhod.

Kde provětrat kola v Karlovarském kraji

 (Cyklostezka Ohře)
Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je ze sedla koně. I Karlovarský kraj je nejlepší ze sedla, ovšem toho cyklistického. Celkem kraj nabízí více než 2 000 km vyznačených cyklistických tras a své si tu přijde opravdu každý – od rodin s dětmi po “hltače” kilometrů.

Projeďte si Jeseníky i Rychlebské hory

 (zdroj: Unsplash)
V horském ráji na severu Moravy se vyžijí nároční cykloturisté, začátečníci i rodiny s dětmi. Četné cyklotrasy vás během dovolené v Jeseníkách provedou známými zákoutími i opuštěnými místy nejkrásnějších českých hor.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

268 cyklistů (16 přihlášených)

Kavkaz s dětmi - část 9.

Podél řeky Tskhenistsqali a seznámení s Velkým Kavkazem Když už se na to sedlo dáte, tak už ho budete muset…
Peggy | 09.06.2021

Kavkaz s dětmi - část 8.

Z Tbilisi do Kutaisi Trasa z Tbilisi do druhého největšího gruzínského města byla vcelku obyčejná. Nedělo se…
Peggy | 03.06.2021

Okolo ČR - 2. část

Moje cyklistika je biková cyklistika. Postupně jsem se vyvíjel od totálního začátečníka, účastníka bikových…
vrubozubec | 28.05.2021