reklama

Kap Arkona (a její Findling)

pozdrav ode mě
pozdrav ode mě
Foto: Autor

„ ... do Demmin na kruháč - použijeme 3. výjezd, přes řeku Peene, za levotočivou zatáčkou 6. odbočka vpravo a tou ulicí z města ven ..." = malá ukázka mého návodu, podle kterého jsme dojeli na kole ze Stralsundu na německý Nordkap a z něj skoro až domů.
Největší obavy jsem měla z cesty vlakem. Z Liberce jsme odjížděli v neděli 3. 5. 7:02 a ve 14:51 jsme byli ve Stralsundu. Přestupy se nám povedly rychle. V Zittau a Cottbusu stál další vlak hned naproti. Když jsem se v Berlíně zastavila s naloženým kolem a psem u schodů, hned se objevila kouzelná babička Rote Mütze: Tak tady tudy ne! Dovedla nás k výtahu, sjeli jsme o čtyři patra dolů: Tady počkejte, za chvíli přijede váš vlak. Schönes-Wochenende-Ticket jsme koupili v prvním vlaku, ve druhém jsme přikoupili jízdenku pro dvě kola: 48 + 10 = 58 euro celkem.
10denní cesta byla pěkná, počasí víc než dobré, u moře teplo. Na kole jsme ujeli 889 km, 6 dní po sobě to bylo víc než 100 km. Kromě několika rušných úseků na Deutsche Alleenstrasse to byla parádní jízda. Po cyklostezkách, z nichž některé byly opravdové cyklodálnice, jsme jeli většinou sami.
Od nádraží jsme projeli Stralsundem ke dvěma mostům - Ziegelgrabenbrücke a Rügenbrücke a hned jsme byli na ostrově Rügen - Rujána a za chvíli i na Deutsche Alleenstrasse. Naším cílem byla Kap Arkona a její Findling - bludný balvan, 4. největší na Rujáně a zároveň nejsevernější bod ostrova a východního Německa.
Cesta na Arkonu vedla přes Garz, Putbus, Binz, Proru, Sassnitz, NP Jasmund s nejvyšším křídovým útesem Königsstuhl, Spyker, Glowe, po asi 10 km dlouhé Schaabe, kde vpravo bylo moře a vlevo voda Grosser Jasmunder Bodden, dál městem Juliusruh, pak už jen po útesech osadami Goor a Vitt.
Kap Arkona je 45 m vysoký mys, pobyli jsme si nahoře i dole na pobřeží. Je tam co prohlížet. A i kdyby nebylo, mořské vlny by mi stačily. Nejsem geocacher, ale protože k němu trochu blízko mám, tak jsem si na Arkoně i něco odlovila.
Nazpět jsme se vydali stejnou cestou, ve Glowe se zastavili v přístavu, dál pak kolem města Lietzow, pěkně se jelo z kopce až do Bergen auf Rügen. Po pauze s výbornou rybou v přístavu Altefähr jsme se rozloučili s Rujánou, přejeli mosty, projeli se Stralsundem a vydali se kolem nádraží na cestu domů.
Od severu k jihu nás vedla většinou silnice Deutsche Alleenstrasse.
Několik míst, kudy jsme projížděli: Steinhagen, Grimmen, Demmin, Stavenhagen, Nationalpark Müritz, Federow, Lärz, Mirow, Wesenberg, Canow, Rheinsberg, oblast Zechower Heide, Lindow, Herzberg, oblast Beetzer Heide, mezi Kremmen a Börnicke jsme uháněli po Deutsche Tonstrasse, Nauen, Wachow, Brandenburg an der Havel, Golzow, Bad Belzig, Niemegk, Naturpark Fläming. Po projetí městem Lutherstadt Wittenberg s jeho Altstadt jsme byli u Labe a užívali si Elberadweg, ale jen k mostu přes řeku Schwarze Elster za obcí Listerfehrda.
Chtěla jsem jet radši po Schwarze Elster - Radweg. Cesta podél této řeky byla pěkná, neradi jsme ji u obce Prieschka opouštěli. Potřebovali jsme se ale dostat znovu k Labi. Na spojnici mezi řekami však bylo také něco hezkého - Landschaftspark Tiefenau, cesta vodstvem, mezi potoky a rybníky a dál rovně k jihu cesta podél kanálu Flosskanal, spojujícího řeky Elster a Elbe.
Na Elberadweg jsme najeli ve městě Nünchritz. U obce Zadel bylo vidět na protějším břehu Labe Deutsche Alleenstrasse. My přejeli na levý břeh Labe za Míšní u Radebeul do Cossebaude a odsud stále po stejném břehu přes Drážďany, Königstein a Bad Schandau do Děčína. Tentokrát jsme to prostě vzali k babičce přes Kap Arkonu.
Z Děčína jsme vyjeli po stezce Ploučnice a hned tu byly první kopce. Už jsem nechtěla cestovat další den, tak jsem požádala syna, aby nám jel autem naproti. Naše cyklocestování skončilo u Zákup mezi Českou Lípou a Mimoní.
Najít pěkná místa na noc nebylo jednoduché, nakonec to byla opravdu vždy odměna. Nejhůř jsme dopadli poslední noc, kdy jsme skončili v Bad Schandau pod mostem. Jinak jsme mívali kromě našeho stanu k dispozici ještě altán a jednou rozhlednu. Bez altánu to bylo na úžině Schaabe mezi Glowe a Juliusruh, ale tam jsme zase měli nejblíž k moři, ráno bylo celé Ostsee jenom moje a psa a vlevo v dálce byla vidět Kap Arkona s blikajícím majákem.

http://jana-l.rajce.idnes.cz/Kap_Arkona/

 

Fotogalerie

16.05.2015 vložil/a: Quatsch
karma článku: 4.79
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

RUNDREISE 2020: Durch die Schweiz

Cestování
Je neděle, bydlíme na nádraží v Realpu, od včerejších 14:00 prší. Každou hodinu, 10 minut před celou a 5 minut po celé, tu projíždějí vlaky…
19.09.2020
Quatsch
(4.79)

RUNDREISE 2019: Durch die Schweiz

Cestování
Těžké bylo určit den začátku expedice za hranice všedních dnů a se všelijakými obavami na chvíli opustit domov. Těžší byl návrat, když už…
01.07.2019
Quatsch
(5.07)

RUNDREISE 2018: Donau - Enns - SALZA - Mariazell - Walster - Traisen - Donau

Cestování
Salza se mi zalíbila v r. 2010, když jsme na jejím břehu tábořili v kempu Weiberlauf, do něhož jsme odbočili z Ennské cyklostezky.Je to…
17.05.2018
Quatsch
(5.57)
Tip na letošní dovolenou
 (CK Mamut tour)

Na skok do Bavorska na kole

Německo
18.06.2021 - 3 dny
cyklistický
Autobusem
5 500 Kč
 (CK Mamut tour)

Lužická jezera na kole

Německo
22.07.2021 - 5 dní
cyklistický
Autobusem
7 300 Kč
PR

Vybavení na kolo, bez kterého se neobejdete: cyklodresy a kalhoty jsou základ

 (TORWAISTUDIO / Shutterstock.com)
Milujete trávit celé léto v sedle svého kola? To určitě máte veškeré potřebné vybavení, včetně funkčního oblečení a bot. Ale pojďme si přeci jen vyjmenovat, které věci by ve skříni každého cyklisty neměly chybět. A nebojte se, pokud jste teprve začátečníci, následující řádky přijdou vhod i vám.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

178 cyklistů (3 přihlášení)

Kavkaz s dětmi - část 5.

Náhorní Karabach Tahle kapitola se mi nebude psát lehce. Neuplynuly ani dva roky - a kolik se toho změnilo…
Peggy | 04.05.2021

Kavkaz s dětmi - část 4.

Arménské kláštery V Jerevanu jsme strávili asi půl dne. Nebyli jsme úplně dokonale připraveni, co v metropoli…
Peggy | 27.04.2021

Kavkaz s dětmi - část 3.

S Johnem do Jerevanu... Arménie leží v pohoří Malý Kavkaz, takže většinu jejího území tvoří hory. Vlastně…
Peggy | 21.04.2021