reklama

Kam s ním??? - Co (dnes) s ním???...hlavně aby to moc nestálo...A co takhle na

Z náměstí v Sušici vám ukáže k sportovnímu centru směrovka "Luh"
Z náměstí v Sušici vám ukáže k sportovnímu centru směrovka "Luh"
Foto: Autor

Snad každý z nás, kdo má malé děcko, občas o víkendu přemýšlí a pokládá si typicky nerudovskou otázku: „Kam s ním?" nebo ještě lépe „ Co dneska s ním?" Samozřejmě všichni ti s babičkami a dědečky žhavých po vnoučatech hodí prostě sedačku do auta a šup s děckem „ k bábě" na chalupu či na chatu. Ti z velkých měst prostě vyberou na netu něco atraktivního jako aquapark, nějaké dětské centrum, parníček, ZOO apod. a vyrazí. Ale to všechno stojí i tak často nemalé peníze, kterých mladé rodinky obvykle nemají nazbyt. I my s manželkou si tuto otázku pokládáme velmi často - násobenou navíc dvojnásobným jednorázovým rodinným přírustkem.;-)
Tedy řečeno slovy našeho známého: „Vy máte dvojčata a ještě kluka a holku???? No nic dražšího ( rozuměj nákladnějšího) jste si už pořídit nemohli!" :-()
Navíc jsme taková typická „new age" rodina - bez nadšených aktivních babiček a dědečků ;-( ....A tak se nám všechny placené aktivity dost smršťují a vždy z toho nakonec vítězně - ani nevím jak ;-) vychází - jak jinak - prostě kolo....někdy pak kolečkové brusle či odrážedlo...
I proto jsme prakticky ihned po narození dětí a přes silný protest našeho jediného prarodiče pořidili i přívěsný vozík za kolo pro děti a vozíme je tak za kolem již od 6-ti měsíců jejich věku. Rovněž následně na odrážedlech začaly naše děti jezdit již v zimě na sněhu ještě před svými druhými narozeninami. A tak když jsme pak po jaru potkali turisty u nás na městě, mohl zcela oprávněně jeden z nich na adresu našich dětí, které jim prokličkovaly pod nohama jako vítr, snadno utrousit:
„ Proboha, tady se snad ty děti rodí už na kolech nebo co...!"
..... Jenže co u nás???.... Co na malém městě???....všechna nová sportoviště pod zámkem, cyklostezky žádné, stará dětská hřiště prý neodpovídala předpisům EU a tak byla bez diskuze a bez náhrady zrušena a odstraněna. A po těch dvou zbývajících školních minihřištích se potulují psíci a uvolňují své útroby...bleééé....nebo jsou poničena vandaly...a město zřejmě evidentně nemá chuti je spravovat... a tak se zřejmě také stalo, že i to jediné z těchto dvou malinkatých dětských hřišt´ dle předpisů EU v našem městečku se nevešlo nikam jinam nežli ...pod most... hlavně co nejblíže provozu a hluku aut projíždějících neustále po tomto mostě z centra dětem nad hlavou a navíc k „řece", která hodně zapáchá, protože se jedná vlastně o vytékající rybniční vodu. :-( A aby toho nebylo málo, tak pod mostem se obvykle shlukuje ještě často jemně ojíněná pokuřující omladina. Prostě „skvělé" inspirativní prostředí pro malé děti!;-(
A tak jsme si jednoho dne řekli jednoduše: Dost!
Chytli kola, vozík a šup po okolí, co je kde jiného? Jaké bylo naše velké překvapení, když v každé malé vsi o pár číslech bylo mnohem hezčí a pěkně udržované často i zcela nové hřiště pro děti?;-()
A tak jsme si řekli: „Všude dobře, tak co doma?" ... a zvětšili jsme svůj akční radius nejen na nejbližší okolí ale zkusili prozkoumat i nám z dětství známá ale vzdálenější místa. Nakonec jsme celkem nedávno dorazili i do města, kde jsem já trávil jako kluk každé léto u svých prarodičů, jemuž se přezdívá brána Šumavy - do města na Otavě - do Sušice.
Dámy a pánové, zde se pozná radnice, která chce přitáhnout turisty a má absolutní zájem na volnočasové občanské vybavenosti a sportovním vyžití svých občanů! Centrum města jako malované, vzduch zde osvěžuje hned vedle radnice starobylá kašna s mohutnou lípou poblíž dávající navíc stín a prostor k posezení, nově vznikající nábřeží, klid...Ovšem to není vše.
Kousek od centra vyjdete zadem kolem kostela z náměstí, přejdete silnici a projdete kolem židovského hřbitova dále.......
A tu vám poklesne brada úžasem... před očima se vám rozprostře na takto velké město něco nevídaného!!! Vážení, takové dokonale upravené přírodně sportovní a volně přístupné veřejné venkovní centrum, jaké tam při řece Otavě zbudovali v posledních dvou letech za využití evropských dotací, by jim mohlo závidět leckteré krajské město!!!
Pokud nezaparkujete v centru, zaparkujete u kostela či naproti němu nebo za rohem u fotbalového stadionu zcela zdarma. Pak se vrátíte asi tak 500 m - a jak již bylo zmíněno - kolem židovského hřbitova projdete a dostanete se přes lávku na upravené nádherné velké a neuvěřitelně prostorné dětské hřiště, kolem něhož po obvodu již probíhá začínající nová moderní značená cyklostezka s výborným asfaltovým povrchem. Hned vedle hřiště je i restaurace s občerstvením a obrovský upravený travnatý prostor určený pro lenošení na dece. ;-) Všude navíc dostatek nezbytných laviček k odpočinku. V bezprostřední blízkosti rovněž krytý zimní stadion, tenisové kurty taktéž s občerstvením a fotbalový stadion se skateboardovou minidráhou. Z druhé strany pak u řeky lanové centrum a nově zrekonstruované nábřeží řeky Otavy uzpůsobené jako veřejné koupaliště. Pokud byste si ovšem mysleli, že zde bude hlava na hlavě a nevejdete se, tak se velice pletete. Ano, lidé zde jsou, ale překvapivě zatím spíše místní a rozhodně ne v množství „hlava na hlavě". Možná snad uprostřed turistické sezony bude vytíženost podstatně vyšší... My jsme zde však byli o víkendu začátkem června.
A tak zatímco vy v klidu posedíte na některé z laviček, vaše děti mohou skotačit na prolézačkách, houpačkách, klouzačkách, pískovišti nebo lanové pyramidě, lezecké ministěně a nevím na čem ještě... Pak se osvěžíte nanukem, děti chytnou odrážedla či kola nebo ti starší brusle, vy nazujete kolečkové brusle též a můžete se prohnat celá rodina společně podél řeky a předhánět se s projíždějícími vodáky na řece Otavě, pozdravit se společným kolo - vodáckým pozdravem „ Ahoóóó´j!". Zhruba na každých 100 m potkáte opět lavičku, kde si můžete odpočinout nebo rovnou přístřešek s posezením v jehož blízkosti naleznete opět drobné atrakce pro děti jako houpačka či houpací kůň. Vše s výhledem na řeku s její poklidnou atmosférou. Čerstvý vzduch je zde stále prosycen vodou i vůní lesa zvaného Luh, jímž tato cyklostezka prochází. A koho na cyklostezce potkáte? Kromě chodců, na něž je třeba dávat zvýšený pozor, zde potkáte maminky na bruslích s vozíky a dětmi v nich, děti na kolech i odrážedlech všeho věku a samozřejmě cyklisty dospělé. A to cyklisty překvapivě velmi různorodého věku. Tedy počínaje omladinou a konče seniory pokročilého věku evidentně však ve skvělé kondici. Prostě lidé dnes chtějí žít aktivně a to nejen ti mladí ale i ti starší. A takováto možnost v místě je - krátce řečeno - fantastická! Vše zdarma a dostupné co by kamenem dohodil z centra města.
Strávili jsme zde dvě krásná odpoledne a nechtělo se nám odtud vůbec pryč. Slova mojí ženy hovoří za vše: „ Tady tak koupit nějakou chatičku a být tu víkend co víkend. To by bylo něco! Vůbec se mi nechce odtud domů!" ....Napříště jsme plně rozhodnuti se sem znovu vrátit. Tentokrát však již s koly a projet si i s dětmi rovněž již na kolech v závěsu za námi na vlečných tyčích cyklostezku celou na obě dvě strany komplet - jak proti proudu Otavy tak dolů po proudu směrem na Rabí a samozřejmě se tentokrát i vykoupat.;-) Netušíme sice, zda-li tato část cyklostezky po proudu je již dokončena, ale i to objevování bude určitě stát za to! Můžete se k nám klidně přidat!;-)

A tak mohu doporučit následující: Pokud pojedete na Šumavu, vezměte to určitě přes její bránu - přes Sušici. Brusle, odrážedla, vozíky a kola, no a samozřejmě děti ;-))) , nezapoměňte rozhodně vzít s sebou!!!... a pak hajdy rovnou na nábřeží Otavy! Žádné velké finance na vstup nebo útratu k tomu rozhodně nebudete potřebovat a určitě nebudete litovat zde stráveného času. Vaše děti budou nadšené! A to bude pro vás - rodiče - snad tou největší odměnou!;-)

Fotogalerie

22.06.2011 vložil/a: Martis
karma článku: 3.94
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Štafeta 2012 - Putování NaKolíku s dětmi v a kolem Blatné

Štafeta
Je středa 05.07.2012 a očekávám dle domluvy příjezd Básníka s Nakolíkem. Jsem v práci a on má přijet odpolko i s Nakolíkem ještě s…
16.07.2012
Martis
(3.63)

Nejnezdravější generace českých dětí?

O dětech
...aneb Jak plyne čas v té dnešní dětské kotlině? Mám polední pauzu a tedy volnější chvilku....tak listuji chvilku Cykloturistikou,…
28.05.2012
Martis
(4.81)

Jsou odrážedla jen pro prťata? Aneb 2 v 1 = dvojkombinace kola a odrážedla

O dětech
Se zájmem jsem sledoval před časem testy všech možných odrážedel zde na portále NaKole.cz. Už tehdy mě zaujala myšlenka, která v nich padla…
16.04.2012
Martis
(4.25)

Nejčtenější blogy:

PR

Tour de France 2023 se pomalu blíží

 ()
Tour de France, největší svátek světové rychlostní cyklistiky, už bude brzy tu. Mezinárodně sledovaná a velmi populární soutěž je jistou zárukou zhlédnutí vrcholných sportovních výsledků za účasti známých jmen, také ukázkou atraktivního prostředí a získání celkově silného prožitku. Není proto náhodou, že je tato soutěž také lákavým cílem pro sázkaře. Tour de France se pomalu blíží, jak si závod osvěžit online sázkou?

Nová značka skládacích kol v ČR – Montague kola (nejen) amerických výsadkářů

Skládací kola Montague (Citybikes)
Skládací kola si již dávno našla cestu k zákazníkům. Není divu. Jsou praktická a zásadně rozšiřují možnosti rekreační a městské cyklistiky. Díky lehkosti a skladnosti jsou používána při cestách vlakem, autobusem, letadlem, karavanem, osobním autem a dokonce i ultra-light letadlem či vrtulníkem.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

288 cyklistů (21 přihlášených)

Bikepacking španělsky 5.část: Andalusie – Přes Sierru Nevadu do Granady

Z pouště se přesouváme ke stoupákům Sierry Nevady. Čeká nás nejvýše položená cyklostezka Evropy bez…
Kristina | 02.01.2023

Jak jsem jel okolo Čech

Závod Okolo republiky je další z cyklistických ultra-šíleností, do které jsem se po letošním Toulání pustil.…
JohnyB | 23.10.2022

Bikepacking španělsky 4.část: Andalusie – z pouště Gorafe na pláž v Cabo de Gata

Bláto z lesa vymění naše kola za písek z pouště Gorafe a pobřeží v Cabo de Gata. Část čtvrtá. Vyrážíme z…
Kristina | 07.09.2022