reklama

Není to tak zlé

Vtrhlo to do naší vlasti jako vichřice, někdy v té době, kdy se na krajích měst začínaly objevovat ty hyper-super markety, a u nich vyrostla podivná stavení, kde začali nabízet kus mletého masa politého kečupem, zastrčeného mezi rozpůlenou napařenou žemli, za cenu poctivého maďarského guláše se šesti knedlíky, a z televizních reklam jsem nabyl pocit, že v Československu se polovinu času menstruuje a druhou polovinu pak ty skvrny perou.

Jak se daří?"
Najednou se mě velmi vlezle ptal kdejaký neznámý člověk hned v druhé větě, jakoby tradiční pozdrav „dobrý den" byl bez této otázky nějak neúplný nebo nedokonalý. Pochopitelně, každému je lhostejné, jak se opravdu mám, a očekává se odpověď:
„Velmi dobře, děkuji" doprovázená širokánským úsměvem vyběleným chrupem.
A to i v případě, kdy vám právě lékař oznámil, že od teď až do konce svých dnů se musíte omezit v konzumaci všeho, co se na tomhle Božím světě dá jíst a pít a mít z toho nějaké potěšení, a aby toho nebylo málo, paní maminka vám oznámila, že protože u nich zateplují barák a mění stará dřevěná okna za plastová, nastěhuje se k vám na blíže neurčený počet týdnů, spíše větší než malý.

Dříve, v době „výkrmu bojlerů", bylo zvykem na otázku: „Jak se máš?" odpovídat ustálenou frází „Ani se neptej" a když se ptal dobrý známý, vyslechnul si hromadu důvodů, ze kterých pochopil, proč by bylo dobré, se takové otázce příště vyhnout.

Jak se daří?"
Děkuji za optání, skvěle, v životě mi nebylo lépe!" drolím do telefonu ta zbytečná slůvka, která vlastně jen zdržují a hůře, i sám jsem se naučil se takhle ptát bez zájmu o skutečný stav věcí.

Až nedávno jsem si uvědomil, jak na tuhle plevelnou otázku odpovídá můj kamarád Robert.
Rob trpí dědičnou atrofii, postupně mu odcházejí klouby v nohách a medicína je na jeho chorobu zatím krátká. Trpí neustálými bolestmi, někdy většími, jindy menšími, někdy prudkou bolest tlumí prášky, ale jak říká, ty mu kromě toho zmírnění bolesti i zpomalují myšlení a otupují fantazii, takže musí uvážlivě balancovat snesitelnou míru bolesti.
Robert si nikdy nestěžuje, snaží se žít pro svoji malou sedmikrásku Daisy a její matku Lyn.
Ví, že lepší už to nebude a přeje si jen jedno:
Aby to nebylo horší.

Na otázku:
How are you?" odpovídá tichým hlasem „Thanks, not so bad."

A v té odpovědi je vlastně úplně všechno.
"Není to tak zlé."
Bolí ho každičký krok, ale ví, že se s tím musí poprat a také ví, že by to mohlo být mnohem horší.

Ráno, když jsem vyjížděl, svítilo krásně sluníčko, přejel jsem kopeček a najednou nebe jak z olova a nahoře Na křížkách pak už bylo opravdu škaredě sychravo.
To jsem si vybral den na výlet...." hudral jsem si pro sebe a oblékal si další vrstvu.

A pak mi to cvaklo.
Vlastně není tak zle, když své trápení člověk může vyřešit tím, že si natáhne teplejší bundu.
Vždyť je prvního prosince!

Vážně, není tak zle.
Díky Robe, zdravím do Kinveru!

Jindra Pařík 1.12. 2012

 

http://www.youtube.com/watch?v=8lOJi4mCj1Q&list=PLhUrU-0W1TsHiibe7oyV_OR-vAupMxQV_

02.12.2013 vložil/a: Jindra8526
karma článku: 6.05
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Být králem na cestě ... 6. NDR

Cestování
Budou to už dva měsíce, a stále jsem nedopsal své vyprávění o poslední části cesty.Nedokážu, jako třeba Peggy, sepsat to po pár měsících,…
04.10.2019
Jindra8526
(5.08)

Být králem na cestě ... 5. Do Hamburku

Cestování
Čas, který potřebuji k tomu, abych se ráno vypravil jsem za ty dva týdny v sedle dokázal zkrátit na půl hodiny. Večer zbytečně nekrámuji,…
24.08.2019
Jindra8526
(3.64)

Být králem na cestě ... 4. Holandsko

Cestování
Cesta z frankofonního Bruselu do holandských Flander vede prostě přes arabsky mluvící Střední východ. Přijede-li člověk po dálnici, nemá…
10.08.2019
Jindra8526
(5.34)
PR

Maďarsko, úchvatné výlety na kole a kde pohodlně sehnat dálniční známku

 (freepik.com)
Patříte-li mezi vášnivé cyklisty, jistě vám nemohlo uniknout, kolik krásných a pohodlných tras nabízí nedaleké Maďarsko. A pokud se rozhodnete právě pro Maďarsko dálniční známka vám značně ušetří čas i najeté kilometry. Pojďme se tedy podívat, co všechno lze očekávat a v závěru článku vám poradíme, kde nejlépe si maďarskou dál-niční známku opatřit.

Na dovolenou, na kole, na víno… Přichází období dovolených – užijte si ji na kole!

EuroVelo 13 (Niederösterreich-Werbung)
Chladný vánek ve vlasech, krása ubíhající krajiny. Nekonečnou idylu jemně ruší jen vlastní dech. Zní to neodolatelně? Pak vzhůru do sedla a hurá do Dolního Rakouska, kde na vás čeká šest skvěle připravených cyklistických poznávacích tras a objevte malý, dobrý hotel - skrytý klenot mezi hostinci. Prozradíme vám tajné tipy, které znají jen místní nebo je doporučují dobří přátelé.

Na kole za snem: Přeměň vášeň pro cyklistiku na vítězství

 (licence NATALIS/shutterstock.com)
Cyklistika je pro mnoho lidí více než jen koníček nebo způsob dopravy; je to vášeň, která přináší radost, zdraví a pocit svobody. Jak ale tuto vášeň přeměnit na skutečné vítězství? Tento článek vám ukáže cestu, jak dosáhnout svých cyklistických cílů a proměnit nadšení ve skutečné úspěchy, a to i s lehkým nádechem adrenalinu a rizika.

Spojte zábavu a pohyb: Cyklistika a hazard v jednom

 (licence NATALIS/shutterstock.com)
Kombinace zábavy, pohybu a adrenalinu je snem mnoha lidí, kteří hledají nové a vzrušující zážitky. Na první pohled se zdá, že cyklistika a hazard nemají mnoho společného, ale při hlubším pohledu zjistíme, že mohou být velmi dobře kombinovatelné. Obě aktivity spojuje vzrušení, soutěživost a dobrodružství.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

136 cyklistů (2 přihlášení)

Alpe Adria cycling route červen 2024

Cesta V červnu 2024 jsem se dohodl se synem, že za nimi na jejich dovolenou do Chorvatska do Privlaky u…
Brahma | 16.07.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 9. část

Už se nám to pomalu chýlí ke konci Začal čtvrtý týden našeho putování. Chtěla bych psát o tom, že mám tohle…
Peggy | 10.06.2024

Z Drásova do Říma

Z Drásova do Říma, květen 2024 Po cestě 1000 km Polskem podél Baltu a Odry a Z Lince do Budapešti přes Alpy…
Monolema | 06.06.2024