reklama

O (cyklistických) helmách

Jest o mne známo, že nejsem žádným zastáncem nošení cyklistických přileb, neboli helem, ba, že jakákoliv zmínka o tom, že jsou potřeba, je mi nepříjemná, až mne to někdy dohání k nepříčetnosti. To ovšem bylo. Nedávno jsem zjistil, jak hluboce jsem se v tomto mýlil.

Ano, i člověk jako já se občas zmýlí. Ovšem já bych šel dál než běžní zastánci těchto bezpečnostních pomůcek. Člověk by měl helmu nosit od narození až po okamžiky poslední. Zvlášť v poslední době na člověka totiž číhá nebezpečí mnohem víc, než dříve. Je selháním přírody, že náš druh nepřizpůsobila novým podmínkám. Nu, asi ji budeme muset pomoct. Ostatně, genetika a lékařství dnes dokáží opravdu neskutečné věci.

Nebezpečí na nás čeká věru na každém kroku, a zdaleka nejde jen o jízdu na kole, kdy při nutnosti rychle zastavit sáhneme po přední brzdě a vší silou ji zmáčkneme, čímž kolo opravdu zastaví, ale my uděláme navíc předvedeme artistické číslo. Nu, nutno říct, že zdaleka ne všíchni jsme schopni jej předvést s plnou parádou a tak to sem tam odnese i naše hlava.

Též při jízdě na koni je helma velmi důležitá. Nejen, že se kůň může splašit a my z něj nakonec spadneme. Taky kůň může spadnout s námi, když špatně šlápne. Ovšem nejen při pádu nám může být helma co k čemu. Též se může stát, že nás kůň omylem kopne, když mu čistíme kopyta. Také se můžeme do hlavy bouchnout v případě, že špatně odhadneme výšku větve stromu, kolem nějž momentálně projíždíme.

I při normální chůzi nám ovšem může být helma užitečná. A nejde zdaleka jen o náledí, či nějaké vysokohorské tůry, kde hrozí, že nám nějaký kolega pošle na hlavu nějaké kamínky, nebo v dolech, kde jsou stropy spíš níže než potřebujeme. Těch nástrah je mnohem víc. Kupříkladu kořeny v lese, kdy při chůzi nějaký kořen přehlédneme. Též kameny mohou být nepříjemné (Stvořidla).

Ale pojďme do oblastí, kde se běžně pohybujeme, tedy do měst. I tady a vlastně právě tady je těch nebezpečenství zdaleka nejvíc. Helma Vás ochrání pádem na koleje, ostrý obrubník, plot, nárazem do zdi či různých značek či sloupků, laviček a podobně. Zejména v případě náhle nevolnosti, epilepsii, nebo když zajdete na jedno, dvě, pět, deset,... Helma též dokáže ochránit Váš mozek při srážce s autem. Nebojte se toho, že zbytek těla bude k ničemu, v dnešní době je jen otázkou času, kdy budeme umět transplantovat celé tělo.

Nebezpečnost dříve uvedeného navíc s rozvojem naší civilizace, respektive její technologie, neustále vzrůstá. Díky sluchátkám, telefonům, zejména těm chytrým, i-padem a podobným věcem dnes dokážeme žít ve dvou realitách zároveň. To je sice hezké, ale na rozdíl od střídání snění a bdění, nežijeme ani v jedné dokonale. Díky tomu nám ale právě i ony obrubníky mohou být daleko nebezpečnější (Kde jsou ty doby, kdy tato nebezpečí hrozila jen náměsíčným).

Ale nejen venku, ale i v místnostech je dost věcí, které nám mohou pořádně zavařit, a zejména těm starším, nebo naopak těm malým, třeba koupelny, schodiště, stoly, kuchyňské linky, lampy, okna, dveře, postele atd. Zejména rodiče malých dětí by povinnou helmu od narození do smrti ocenily, neb by se mohli klidně věnovat svým počítačům, telefonům, televizím a kdoví čemu ještě, bez starostí, že se jejich ratolesti něco přihodí.

Ony vlastně i první chvilky jsou velmi nebezpečné, nejen ten první okamžik na tomto světě, ale třeba i porodník, sestra, která nás vezme první do ruky, maminka, stačí trocha nešikovnosti a může být z události radostné událost tragická.

Tedy, nařízení mít helmu na hlavě po celou dobu svého života, by bylo opravdu velmi užitečné, neb mnoho lidí si tato nebezpečenství neuvědomuje, a zejména ti, kteří teprve do života vstupují. Pravda, některé, a i důležité věci by nošení helmy zkomplikovalo, ale věřte, že těch přínosů mnohem víc, než těch komplikací.

31.05.2015 vložil/a: cyklopalmovka
karma článku: 1.5
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Bohnická historka

Ostatní
Bohnice jsou zvláštní částí Prahy. Jsou proslavené po celé Praze a jejím okolí, možná i daleko na Moravě. O jejich věhlas se postarala…
03.05.2015
cyklopalmovka
(0.21)

Smutný příběh

Ostatní
Kdosi založil ohýnek. Jen malý, takový, který zahřeje a všelijak jinak pomůže. Všichni kolem byli nadšeni a shlukli se kolem ohýnku.…
16.03.2014

O Vánocích

Ze života
Už zas to tu je. Zas po roce. Zas jsou tu Vánoce, na které se těšíme po celý rok. Pojednou se všechno zastaví po tom předvánočním shonu. …
24.12.2013
PR

Jaké vybavení vozit na kole neustále s sebou?

 (pexels)
Jaro se konečně hlásí o slovo, což znamená, že lyžařské vybavení schováváme do kůlny a naopak vytahujeme cyklistické vybavení, na něhož po roce přichází čas. Než se však vydáte na svou první letošní vyjížďku a naženete si pár kilometrů k dobru, zkontrolujte nejen stav kola, ale také se ujistěte, že máte všechny potřebné doplňky k dispozici. Existuje totiž několik věcí, bez kterých byste neměli ujet ani jeden jediný metr.

CBD a regenerace po sportu

 ()
Pokud se pravidelně věnujete sportu, pravděpodobně vám nemusíme vysvětlovat, jak důležitá je dostatečná regenerace. Nejen, že nám pomáhá se co nejrychleji zotavit po náročném tréninku či závodu, ale zároveň je nezbytnou prevencí nepříjemného zranění a vleklé léčby.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

253 cyklistů (18 přihlášených)

Vez mě dál, Esko má 04 - Za mizející krajinou ropáků

Motto výletu. Poslouchej [poslouchej]Píseň mou [varovnou]Jen pár not [jen pár slov]Ten zvláštní tón [snad je…
Favorit1970 | 15.05.2022

Na Kanáry na kole

Někdy nám život připraví okamžiky, kdy je potřeba vzít rozum do hrsti a… …zahodit ho, co nejdál to jde. A tak…
Martin_re-cyklista | 14.05.2022

Vez mě dál, Esko má 03 – Kudy chodil pan Karel s paní Olgou

Který kousek naší země dnes poznám? Pramen Kocáby - Stará Huť - Praha Od pramene Kocáby přes lesy východně od…
Favorit1970 | 24.04.2022