reklama

O (cyklistických) helmách

Jest o mne známo, že nejsem žádným zastáncem nošení cyklistických přileb, neboli helem, ba, že jakákoliv zmínka o tom, že jsou potřeba, je mi nepříjemná, až mne to někdy dohání k nepříčetnosti. To ovšem bylo. Nedávno jsem zjistil, jak hluboce jsem se v tomto mýlil.

Ano, i člověk jako já se občas zmýlí. Ovšem já bych šel dál než běžní zastánci těchto bezpečnostních pomůcek. Člověk by měl helmu nosit od narození až po okamžiky poslední. Zvlášť v poslední době na člověka totiž číhá nebezpečí mnohem víc, než dříve. Je selháním přírody, že náš druh nepřizpůsobila novým podmínkám. Nu, asi ji budeme muset pomoct. Ostatně, genetika a lékařství dnes dokáží opravdu neskutečné věci.

Nebezpečí na nás čeká věru na každém kroku, a zdaleka nejde jen o jízdu na kole, kdy při nutnosti rychle zastavit sáhneme po přední brzdě a vší silou ji zmáčkneme, čímž kolo opravdu zastaví, ale my uděláme navíc předvedeme artistické číslo. Nu, nutno říct, že zdaleka ne všíchni jsme schopni jej předvést s plnou parádou a tak to sem tam odnese i naše hlava.

Též při jízdě na koni je helma velmi důležitá. Nejen, že se kůň může splašit a my z něj nakonec spadneme. Taky kůň může spadnout s námi, když špatně šlápne. Ovšem nejen při pádu nám může být helma co k čemu. Též se může stát, že nás kůň omylem kopne, když mu čistíme kopyta. Také se můžeme do hlavy bouchnout v případě, že špatně odhadneme výšku větve stromu, kolem nějž momentálně projíždíme.

I při normální chůzi nám ovšem může být helma užitečná. A nejde zdaleka jen o náledí, či nějaké vysokohorské tůry, kde hrozí, že nám nějaký kolega pošle na hlavu nějaké kamínky, nebo v dolech, kde jsou stropy spíš níže než potřebujeme. Těch nástrah je mnohem víc. Kupříkladu kořeny v lese, kdy při chůzi nějaký kořen přehlédneme. Též kameny mohou být nepříjemné (Stvořidla).

Ale pojďme do oblastí, kde se běžně pohybujeme, tedy do měst. I tady a vlastně právě tady je těch nebezpečenství zdaleka nejvíc. Helma Vás ochrání pádem na koleje, ostrý obrubník, plot, nárazem do zdi či různých značek či sloupků, laviček a podobně. Zejména v případě náhle nevolnosti, epilepsii, nebo když zajdete na jedno, dvě, pět, deset,... Helma též dokáže ochránit Váš mozek při srážce s autem. Nebojte se toho, že zbytek těla bude k ničemu, v dnešní době je jen otázkou času, kdy budeme umět transplantovat celé tělo.

Nebezpečnost dříve uvedeného navíc s rozvojem naší civilizace, respektive její technologie, neustále vzrůstá. Díky sluchátkám, telefonům, zejména těm chytrým, i-padem a podobným věcem dnes dokážeme žít ve dvou realitách zároveň. To je sice hezké, ale na rozdíl od střídání snění a bdění, nežijeme ani v jedné dokonale. Díky tomu nám ale právě i ony obrubníky mohou být daleko nebezpečnější (Kde jsou ty doby, kdy tato nebezpečí hrozila jen náměsíčným).

Ale nejen venku, ale i v místnostech je dost věcí, které nám mohou pořádně zavařit, a zejména těm starším, nebo naopak těm malým, třeba koupelny, schodiště, stoly, kuchyňské linky, lampy, okna, dveře, postele atd. Zejména rodiče malých dětí by povinnou helmu od narození do smrti ocenily, neb by se mohli klidně věnovat svým počítačům, telefonům, televizím a kdoví čemu ještě, bez starostí, že se jejich ratolesti něco přihodí.

Ony vlastně i první chvilky jsou velmi nebezpečné, nejen ten první okamžik na tomto světě, ale třeba i porodník, sestra, která nás vezme první do ruky, maminka, stačí trocha nešikovnosti a může být z události radostné událost tragická.

Tedy, nařízení mít helmu na hlavě po celou dobu svého života, by bylo opravdu velmi užitečné, neb mnoho lidí si tato nebezpečenství neuvědomuje, a zejména ti, kteří teprve do života vstupují. Pravda, některé, a i důležité věci by nošení helmy zkomplikovalo, ale věřte, že těch přínosů mnohem víc, než těch komplikací.

31.05.2015 vložil/a: cyklopalmovka
karma článku: 1.5
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Bohnická historka

Ostatní
Bohnice jsou zvláštní částí Prahy. Jsou proslavené po celé Praze a jejím okolí, možná i daleko na Moravě. O jejich věhlas se postarala…
03.05.2015
cyklopalmovka
(0.21)

Smutný příběh

Ostatní
Kdosi založil ohýnek. Jen malý, takový, který zahřeje a všelijak jinak pomůže. Všichni kolem byli nadšeni a shlukli se kolem ohýnku.…
16.03.2014

O Vánocích

Ze života
Už zas to tu je. Zas po roce. Zas jsou tu Vánoce, na které se těšíme po celý rok. Pojednou se všechno zastaví po tom předvánočním shonu. …
24.12.2013
PR

Hledáte kolo pro sebe? Zde je několik tipů

 ()
Rostoucí obliba kol z nich dělá na jaře a v létě výborný dopravní prostředek zejména ve městech. Cyklistika (rekreační i turistická) je také vždy jedním z nejlepších způsobů trávení volného času. Kolo je geniální vynález, který dává spoustu radosti, umožňuje dívat se na svět z jiné perspektivy a zároveň má fantastický vliv na zlepšení kondice a duševní pohody.

Nová značka skládacích kol v ČR – Montague kola (nejen) amerických výsadkářů

Skládací kola Montague (Citybikes)
Skládací kola si již dávno našla cestu k zákazníkům. Není divu. Jsou praktická a zásadně rozšiřují možnosti rekreační a městské cyklistiky. Díky lehkosti a skladnosti jsou používána při cestách vlakem, autobusem, letadlem, karavanem, osobním autem a dokonce i ultra-light letadlem či vrtulníkem.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

176 cyklistů (2 přihlášení)

Premiéra na Bohemia Divide

Bohemia Divide je název jednoho z dnes už asi kultovních cyklistických ultra-závodů bez podpory. 750-800…
JohnyB | 28.10.2023

6.část - Bulharsko – k moři!

Naše děti už dávno vědí, že když k moři, tak si k němu musí dojet na kole. Těšily se, ale to horko tyhle…
Peggy | 18.10.2023

Východní Balkán - 5. část - Bulharsko - průsmyky Staré Planiny

Stará Planina, skoro 600 km dlouhý horský hřeben začíná na severovýchodě Srbska a táhne se napříč celým…
Peggy | 08.10.2023