reklama

O Vánocích

Už zas to tu je. Zas po roce. Zas jsou tu Vánoce, na které se těšíme po celý rok. Pojednou se všechno zastaví po tom předvánočním shonu.

Je to zvláštní čas. Bylo to cítit už včera ráno. Silnice se pojednou uklidnily. Řidiči byli ohleduplní. Jedeš taky do práce? Tak jeď. Úplná idyla, která pokračuje i dnes. Televizní kanály zas pojednou ovládly pohádky. Najednou nikam nespěcháme a užíváme si dne. Večer zasedneme s přáteli nebo s rodinou. Na našem stole se opět pojednou objeví ryba, byť jinak se tak nestane, jak je rok dlouhý. A pak přijdeme ke stromečku, nebo si alespoň předáme dárky. Zas pojednou budeme dávat.

Je to krásná idyla. Co se ale stane pak? Prospíme se a svět se zas stane takovým, jakým byl před Vánoci. S rodinou a přáteli se rozejdeme. Televizní kanály zase postupně místo pohádek, které zůstanou jen na speciálních kanálech pro nejmenší, vystřídají dílka povětšinou dost pochybné kvality. Silnice se opět promění na to, na co jsme si již po léta zvykli. Řidiči se opět stanou neklidnými. Každý z nás bude spěchat, aby urval co nejvíc pro sebe, zejména toho, co se stále víc stává virtuálním, neb kdo má prachy, ten je i v právu. Naši přátelé a příbuzní nás opět přestanou zajímat a dostaneme se opět do běžného shonu, který vyvrcholí tím předvánočním. Jen jediné z nás v nás zůstane, touha po té idyle, která se objevuje každoročně jeden den v roce, případně bezprostředním okolí tohoto dne.

Jistě, jsou komunity, třeba kolem cyklojízd, kde to takhle úplně nebude, ale já o těch výjimkách protvrzujících pravidlo nepíšu. Píšu o většině. Proč nejsme schopni alespoň základ toho, co se vždy objeví o Vánocích, přenést do našeho každodenního života? Proč se musíme neustále hnát za majetkem, který nás stejně nikdy neuspokojí?

Na závět připojím odkaz na píseň, na níž jsem si vzpomněl při psaní tohohle článku. Snad se pan Plíhal nebude moc zlobit.

http://www.youtube.com/watch?v=hmiTdcX4bLs

Pozn. Já tu píseň na youtube nedal, ani tam nemám účet.

24.12.2013 vložil/a: cyklopalmovka
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

O (cyklistických) helmách

Ostatní
Jest o mne známo, že nejsem žádným zastáncem nošení cyklistických přileb, neboli helem, ba, že jakákoliv zmínka o tom, že jsou potřeba, je…
31.05.2015

Bohnická historka

Ostatní
Bohnice jsou zvláštní částí Prahy. Jsou proslavené po celé Praze a jejím okolí, možná i daleko na Moravě. O jejich věhlas se postarala…
03.05.2015

Smutný příběh

Ostatní
Kdosi založil ohýnek. Jen malý, takový, který zahřeje a všelijak jinak pomůže. Všichni kolem byli nadšeni a shlukli se kolem ohýnku.…
16.03.2014
PR

Cestovní pojištění na kolo

 ()
Možná se vám zdá, že cyklistická sezóna je ještě daleko. Opak je ale pravdou. Kolo je narozdíl od jiných sportů asi to jediné, co s jistotou budete moci hned na jaře využít. Pokud se navíc rozjedete za hranice, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění online.

Dovolená s nápadem? Vydejte se na cyklovýlety po naší republice

Milotice (m-ARK)
Hledáte aktivní dovolenou nebo jen program na víkend? Vydejte se na cyklovýlety. Díky nové ediční řadě Dovolená s nápadem od olomoucké agentury m-ARK dostanete ověřené a zároveň atraktivní tipy, kam vyrazit.

Stoneman Miriquidi. Žádné zaklínadlo, ale jedinečná trasa po hřebenech Krušných hor

 (Zdroj: Unsplash)
Oblast jako dělaná pro túry na horských kolech. Čedičové sloupy, vonící lesy, památky po sopečné činnosti s bohatými výskyty kovových rud a léčivých pramenů. Germánské hrdinské ságy popisují ten Krušnohoří jako neproniknutelnou výzvu.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

245 cyklistů (26 přihlášených)

Kavkaz s dětmi - část 3.

S Johnem do Jerevanu... Arménie leží v pohoří Malý Kavkaz, takže většinu jejího území tvoří hory. Vlastně…
Peggy | 21.04.2021

Kavkaz s dětmi - část 2.

V bouřkách náhorními planinami na arménskou hranici... Město Akhaltsikhe (jehož jméno nejsem zaboha schopná…
Peggy | 17.04.2021

Kavkazská odysea aneb Gruzie, Arménie a Náhorní Karabach s dětmi - část 1.

léto 2019Markéta, Luděk, Víťa a Šárka Zigáčkovi Pocity, které se mi honily hlavou, když se po dvoudenní…
Peggy | 14.04.2021