reklama

Moje cyklo-půl-Španělsko 2011/IV - závěr

Cuenca
Cuenca
Foto: Autor

Fotodokumentace:

http://bugabooess.rajce.idnes.cz/Spanelsko_na_kole_4/

http://bugabooess.rajce.idnes.cz/Spanelsko_na_kole_5/

Španělsko, Puente de Vadillos, 18. července 2011
V tábořišti bylo po ránu chladno a vlhko. Pas 1156 m n. m., který byl před námi, jsme překonali dopravním přestupkem. Podjeli jsme ho 650 m dlouhým tunelem určeným pro motorová vozidla. Zapnuli jsme všechna světla a zezadu nás jistil Martin doprovodným vozidlem. Geograficky jsme opustili kraj Aragonie s hlavním městem Zaragoza a přesunuli se do Kastilie s hlavním městem Madrid.
Sjeli jsme z krásných hor a oblasti malebných velikých skalních útvarů. Před námi se rozprostřela obrovská pláň Meseta. Cyklisticky se nám ulevilo a než jsme se nadáli, měli jsme v nohách 70 km a mohli jsme se vydat na prohlídku další perly španělské historie ve městě Cuenca.
Turisticky atraktivní část města Cuenca se rozkládá na skalním ostrohu nad soutokem říček Júcar a Huécar. Jsou pro ni typické tzv. visuté domy, tedy stavby, které se stupňovitě rozšiřují od základů k vrcholu. Vede k nim železná lávka přes široké a hluboké údolí říčky Huécar, která poskytuje turistům nádherný výhled na obě strany. Po obou březích i okolních svazích jsou rozmístěny památky. Historické centrum Cuenca je rovněž zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Na hlavním náměstí (i v okolních uličkách) jsou přívětivé kavárničky, starobylá radnice a skvostná gotická katedrála, jejíž stavba byla zahájena již ve 12. stol. Poté, co jsme si užili procházku v těsných uličkách a po úchvatných vyhlídkách Cuenca, jsme pokračovali na Puerto Cebrejas. Zatábořili jsme před vrcholem po 20. hodině ve výšce 1105 m n. m.
Celý den se mi jelo dobře. Je zcela po krizi, popěvovala jsem si i na 91. km a do kopce.

Španělsko, Puerto Cebrejas, 19. července 2011
Puerto Cebrejas je průsmyk ve výšce 1150 m n. m. Tábořili jsme zhruba 2 km před ním, tudíž jeho překonání nebyl žádný problém. Tak jsme se radostně fotili u cedule.
Kulturním cílem etapy je Monasterio de Uclés. Je to impozantní klášter na kopci, pod kterým se rozkládá malebné městečko Uclés s uzounkými uličkami a zachovalými městskými hradbami. Takový úkrok do minulosti. Před městskou branou je historická kamenná kašna s kamennou nádrží, ve které byli červení raci.
Klášter v Uclés jsme si prohlédli zvenku i zevnitř. Za prohlídku se platí vstupné 4 €. Z okružní pěšiny okolo kláštera je kruhový výhled po okolí.
Vedle kláštera je ruina středověkého hradu, pamatující vládu Arabů. Od r. 1174 místo spravoval Řád svatojakubských rytířů. V 16. stol. Zde byl vybudován opevněný klášter. Útočiště zde nacházeli poutníci mířící do Santiaga de Compastela.
Do dalšího města - Tarancón, jsme se dostali po prašné cestě. Byla to zkratka. Nakoupili jsme si v Lidlu a dohnali cestovní manko. Celkem jsme našlapali 103 km. Cesta nebyla kopcovitá, tudíž se nám jelo snadno a utábořili jsme se ve Villarubia dříve, než v předchozích dnech. Získaný čas jsme využili k praní prádla a úklidu doprovodného vozidla. Vody tu byl dostatek.

Španělsko, Villarubia, 20. července 2011
Vstávání v naší malé oáze bylo příjemné. Prádlo nám uschlo, doplnili jsme zásoby vody a vydali se dál. Jeli jsme podle řeky Tajo, nejdelší řeky Pyrenejského poloostrova, navštívit letní sídlo španělských králů Aranjues, rovněž historickou lahůdku zapsanou na seznamu UNESCO. Unikátní jsou nejen stavby, ale i zámecké zahrady, ve kterých jsou mimo jiné aleje obrovských platanů. Prohlídku jsme zahájili na Plaza de San Antonio, zahradou del Parterre jsme prošli ke královskému paláci, prošli si okolní zahrady a jejich romantická zákoutí, něco pojedli, navštívili místní krytou tržnici a zase se dali dál.
Díky zásobě vody z řeky Tajo, působí nejen parky, ale i celé město Aranjues jako oáza v poušti. Stejně na nás působila políčka podle řeky Tajo, podle které jsme projížděli. Závlahový systém byl financován ze zdrojů EU.
Na cestě na tábořiště mě zastihla jedna smutná zpráva z domova. Můj věrný pátek půjde do nemocnice a já nejsem s ním. Ráda bych ho jako vždy podporovala, aby ten svůj osud lépe snášel. Navíc je doma i náš pejsek Denda, který osiří. Naštěstí mi synci slíbili, že se o vše postarají.
Večer jsem vše vybalila před ostatními, přišly slzy, úvaha na odlehlém místě a rozhodnutí, že se raději okamžitě vrátím domů. Požádala jsem synka o vyřízení letenky.
Jsme 20 km od Toleda.

Španělsko, Toledo, 21. července 2011
Rozhodnutí, že se vrátím domů za nemocným manželem, mě zcela uklidnilo. Letenka na mě čekala v Madridu s plánovaným odletem v 15 hodin. Ještě mi zbylo dopoledne na prohlídku Toleda, kterou jsem pro změnu absolvovala již v civilu s naším řidičem doprovodného vozidla Martinem.
Toledo se rozkládá na svazích nad řekou Tajo. Vodní tok vždy zvýší místu kouzlo. Historické jádro je obehnané hradbami a vstupuje se do něj nádhernými branami. Tři hodiny se proplétáme uličkami a náměstíčky od jedné sakrální stavby ke druhé, prohlížíme si sochy, paláce, domy i výlohy. Fotografujeme a pořizujeme dárečky a suvenýry. Vyšetřili jsme i chviličku na kávičku pod deštníky. Nakonec jsem si starobylé a malebné Toledo ještě užila v příjemné společnosti.

Španělsko, Madrid, 22. července 2011
Letenka sice byla, ale éro nepřiletělo, rozbilo se. Když ho opravili, bylo už po půlnoci. Naštěstí jsem si na letišti koupila knížku od mého oblíbence Kena Folleta a tak jsem se tím mnohahodinovým čekáním pročetla.
Můj návrat domů byl přijat s povděkem, ale kolo, které jsem opustila, mi vzápětí ve Španělsku ukradli. Tak si tam dávejte pozor.

 

Fotogalerie

26.10.2011 vložil/a: Bu
karma článku: 3.31
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

1705 km na kole aneb z Košic do Gagauzie - 10. - 11. č.

Cestování
10. č.  Oblast Budžak - Gagauzie Gagauzie je autonomní oblast Moldávie, která se na rozdíl od Podněstří od Moldávie neodpojila. Usídlili…
07.01.2013
Bu
(3.31)

1705 km na kole aneb z Košic do Gagauzie - 7. - 9. č.

Cestování
7. č. Besarábie je území mezi řekami Prut, Dněstr a Dunaj. První táboření na odpočívadle u silnice je v pohodě. Kohouti z nedaleké vsi…
07.01.2013
Bu
(2.98)

1705 km na kole aneb z Košic do Gagauzie - 4. - 6. č.

Cestování
Milí kamarádi, před několika dny jsem na stránky NaKole.cz umístila první upoutávku na deníček a fotky posbírané na podzim  na…
10.11.2012
Bu
(3.94)
Tip na letošní dovolenou
 (CK Bondo)

Mallorca na kole: Svěží vítr

Španělsko
19.09.2024 - 11 dní
cyklistický
Letecky
28 940 Kč
 (CK Frčíme)

Barcelona na kole

Španělsko
27.09.2024 - 4 dny
cyklistický
Letecky
15 900 Kč
 (CK Extrem Tour)

Menorca na kole

Španělsko
05.10.2024 - 8 dní
cyklistický
Letecky
19 880 Kč
PR

Maďarsko, úchvatné výlety na kole a kde pohodlně sehnat dálniční známku

 (freepik.com)
Patříte-li mezi vášnivé cyklisty, jistě vám nemohlo uniknout, kolik krásných a pohodlných tras nabízí nedaleké Maďarsko. A pokud se rozhodnete právě pro Maďarsko dálniční známka vám značně ušetří čas i najeté kilometry. Pojďme se tedy podívat, co všechno lze očekávat a v závěru článku vám poradíme, kde nejlépe si maďarskou dál-niční známku opatřit.

Na dovolenou, na kole, na víno… Přichází období dovolených – užijte si ji na kole!

EuroVelo 13 (Niederösterreich-Werbung)
Chladný vánek ve vlasech, krása ubíhající krajiny. Nekonečnou idylu jemně ruší jen vlastní dech. Zní to neodolatelně? Pak vzhůru do sedla a hurá do Dolního Rakouska, kde na vás čeká šest skvěle připravených cyklistických poznávacích tras a objevte malý, dobrý hotel - skrytý klenot mezi hostinci. Prozradíme vám tajné tipy, které znají jen místní nebo je doporučují dobří přátelé.

Na kole za snem: Přeměň vášeň pro cyklistiku na vítězství

 (licence NATALIS/shutterstock.com)
Cyklistika je pro mnoho lidí více než jen koníček nebo způsob dopravy; je to vášeň, která přináší radost, zdraví a pocit svobody. Jak ale tuto vášeň přeměnit na skutečné vítězství? Tento článek vám ukáže cestu, jak dosáhnout svých cyklistických cílů a proměnit nadšení ve skutečné úspěchy, a to i s lehkým nádechem adrenalinu a rizika.

Spojte zábavu a pohyb: Cyklistika a hazard v jednom

 (licence NATALIS/shutterstock.com)
Kombinace zábavy, pohybu a adrenalinu je snem mnoha lidí, kteří hledají nové a vzrušující zážitky. Na první pohled se zdá, že cyklistika a hazard nemají mnoho společného, ale při hlubším pohledu zjistíme, že mohou být velmi dobře kombinovatelné. Obě aktivity spojuje vzrušení, soutěživost a dobrodružství.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

272 cyklistů (12 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 9. část

Už se nám to pomalu chýlí ke konci Začal čtvrtý týden našeho putování. Chtěla bych psát o tom, že mám tohle…
Peggy | 10.06.2024

Z Drásova do Říma

Z Drásova do Říma, květen 2024 Po cestě 1000 km Polskem podél Baltu a Odry a Z Lince do Budapešti přes Alpy…
Monolema | 06.06.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 8. část

Civilizace po Kyrgyzsku Mysleli jsme, že na noc zůstaneme někde blízko sedla, ale nakonec jsme ujeli ještě 11…
Peggy | 02.06.2024