reklama

Moje cyklo-půl-Španělsko 2011/II

panorama města Zaragoza
panorama města Zaragoza
Foto: Autor

Fotodokumentace viz:

http://bugabooess.rajce.idnes.cz/Spanelsko_na_kole_2/

Španělsko, Carcastillo, 14. července 2011
I když bylo v osm hodin ráno ještě chladno, vyjeli jsme vstříc sluníčku. Po obou stranách silnice jsme hleděli do svítivě zelených zamokřených lánů ještě nevymetané rýže. Pole byla v ostrém kontrastu se zlatistým povrchem strnišť.
Ale hned na prvních 10 km přes veškerá opatření a zásady kolektivní jízdy, se nám Vlastík ztratil, bez mobilu. Ani jsme nevěděli, zda má mapu nebo itinerář. Péťa se Zdendou si pro něj jeli na poslední rozcestí, ale on se tam nevrátil. Čekali jsme na něj 1,5 hodiny. Přijel od druhé strany. Porušil všechna pravidla, nevrátil se na místo, kde jsme byli všichni společně, navíc, přesto, že nás v kontrolním intervalu 5 km nenašel, pokračoval v nesprávném směru a neměl mobil. Chybu nepřiznal a byl sprostý, pan Bezchybný.

Na této trase jsme opustili kraj Navara s hlavním městem Pamplona a pokračovali po území Aragonie s hlavním městem Zaragoza. Ve městě Ejea jsme si udělali vlastivědnou procházku historickým centrem. Jsou tu tři kostely ze 13. století, které dříve současně sloužily i jako obranné pevnosti. Nejvíce nás ale zaujala řada čapích hnízd na věži jednoho z nich. Ve všech byly čapí rodiny.
Odpoledne cesta uprašovala. Krajina okolo nás vypadala jako scéna z hollywoodského westernu. Objevily se mandlové háje a po přejezdu nejvyššího vrcholu 700 m nám při sjezdu dolů do oušek cvrkaly cikády.
Etapa měla 96 km, připravena jsem byla na 100. Krásně jsme se přismahli. Spíme před Villanueva de Gállego v opuštěné klubovně mysliveckého spolku.

Španělsko, Villanueva de Gállego, 15. července 2011
Dnes jsem žádné průběžné dojmy nestačila napsat. Ujeli jsme jen 69 km. Velkou část dne jsme strávili návštěvou hlavního města Aragonie - Zaragozy. Kola jsme zaparkovali pod mostem přes řeku Ebro a vydali se k největšímu náměstí del Pilar ve Španělsku. Na náměstí je sice velice moderní mohutný vodopád a soudobé osvětlení a sochy, ale základ tvoří historické budovy a katedrály.
Jedna z nich, La Seo del Salvador, se šestnácti kaplemi, postavená ve stylu mudejárské architektury (kombinace arabského a křesťanského umění), je od r. 2001 zapsána na seznamu sv. dědictví UNESCO. Za prohlídku se platí vstupné 4 €. Výstavba katedrály byla zahájena ve 2. pol. 12. stol. za biskupa Pedra Tarroja a z těchto dob se zachovaly dvě apsidy pozůstatky původní lodi. Gotická přestavba, využívající cihel a malty proběhla v letech 1316 -1319. Roku 1491 arcibiskup Alonso de Aragon požádal o vybudování dvou nových lodí. Poslední dostavba proběhla po 60 letech za Hernanda z Aragonu.
V další, Basilica de Nuestra Seňora del Pilar, je uctívána drobná soška panenky Marie na jaspisovém sloupu. Fresky zde maloval Goya, jehož socha je na náměstí. Goya se narodil v nedaleké vesničce.
Na seznamu UNESCO jsou v Zaragoze zapsány ještě další dvě stavby, které jsme si také prohlédli. Jedná se o románsko-gotický kostel San Pablo z r. 1259 a palác Aljaferia obojí rovněž postavené v mudejárském stylu. V 11. století byl hrad Aljaferia sídlem zaragozských emírů, později dvorem aragonských králů a nyní je sídlem aragonské sněmovny. Do tohoto hradu zasadil Giuseppe Verdi svou dramatickou operu Trubadúr.
Zaragoza je úhledné tepající moderní město na řece Ebro vyšperkované katedrálami, uličkami plnými kavárniček a restaurací, krásnými obchody a multikulturními obyvateli.
Krajina Aragonie není z mého pohledu pěkná. Teď jsme v n. m. 562 m. Pohybujeme se po veeelmi rozlehlé náhorní planině, která působí suše, protože hlavní plodina - obilí, už je sklizená a nedohledná strniště vypadají jako písek. Daleko na obzoru se tyčí kopce. Stromů a květů je málo. Tu a tam vinice. Přistáli jsme v areálu opuštěného benzinového čerpadla a fotíme si úplněk. Úplně jsem si zapomněla poznamenat, kde přesně jsme.

Fotogalerie

24.10.2011 vložil/a: Bu
karma článku: 3.94
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

1705 km na kole aneb z Košic do Gagauzie - 10. - 11. č.

Cestování
10. č.  Oblast Budžak - Gagauzie Gagauzie je autonomní oblast Moldávie, která se na rozdíl od Podněstří od Moldávie neodpojila. Usídlili…
07.01.2013
Bu
(3.31)

1705 km na kole aneb z Košic do Gagauzie - 7. - 9. č.

Cestování
7. č. Besarábie je území mezi řekami Prut, Dněstr a Dunaj. První táboření na odpočívadle u silnice je v pohodě. Kohouti z nedaleké vsi…
07.01.2013
Bu
(2.98)

1705 km na kole aneb z Košic do Gagauzie - 4. - 6. č.

Cestování
Milí kamarádi, před několika dny jsem na stránky NaKole.cz umístila první upoutávku na deníček a fotky posbírané na podzim  na…
10.11.2012
Bu
(3.94)
Tip na letošní dovolenou
 (CK Bondo)

Mallorca na kole: Svěží vítr

Španělsko
19.09.2024 - 11 dní
cyklistický
Letecky
28 940 Kč
 (CK Frčíme)

Barcelona na kole

Španělsko
27.09.2024 - 4 dny
cyklistický
Letecky
15 900 Kč
 (CK Extrem Tour)

Menorca na kole

Španělsko
05.10.2024 - 8 dní
cyklistický
Letecky
19 880 Kč
PR

Maďarsko, úchvatné výlety na kole a kde pohodlně sehnat dálniční známku

 (freepik.com)
Patříte-li mezi vášnivé cyklisty, jistě vám nemohlo uniknout, kolik krásných a pohodlných tras nabízí nedaleké Maďarsko. A pokud se rozhodnete právě pro Maďarsko dálniční známka vám značně ušetří čas i najeté kilometry. Pojďme se tedy podívat, co všechno lze očekávat a v závěru článku vám poradíme, kde nejlépe si maďarskou dál-niční známku opatřit.

Na dovolenou, na kole, na víno… Přichází období dovolených – užijte si ji na kole!

EuroVelo 13 (Niederösterreich-Werbung)
Chladný vánek ve vlasech, krása ubíhající krajiny. Nekonečnou idylu jemně ruší jen vlastní dech. Zní to neodolatelně? Pak vzhůru do sedla a hurá do Dolního Rakouska, kde na vás čeká šest skvěle připravených cyklistických poznávacích tras a objevte malý, dobrý hotel - skrytý klenot mezi hostinci. Prozradíme vám tajné tipy, které znají jen místní nebo je doporučují dobří přátelé.

Na kole za snem: Přeměň vášeň pro cyklistiku na vítězství

 (licence NATALIS/shutterstock.com)
Cyklistika je pro mnoho lidí více než jen koníček nebo způsob dopravy; je to vášeň, která přináší radost, zdraví a pocit svobody. Jak ale tuto vášeň přeměnit na skutečné vítězství? Tento článek vám ukáže cestu, jak dosáhnout svých cyklistických cílů a proměnit nadšení ve skutečné úspěchy, a to i s lehkým nádechem adrenalinu a rizika.

Spojte zábavu a pohyb: Cyklistika a hazard v jednom

 (licence NATALIS/shutterstock.com)
Kombinace zábavy, pohybu a adrenalinu je snem mnoha lidí, kteří hledají nové a vzrušující zážitky. Na první pohled se zdá, že cyklistika a hazard nemají mnoho společného, ale při hlubším pohledu zjistíme, že mohou být velmi dobře kombinovatelné. Obě aktivity spojuje vzrušení, soutěživost a dobrodružství.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

247 cyklistů (4 přihlášení)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 9. část

Už se nám to pomalu chýlí ke konci Začal čtvrtý týden našeho putování. Chtěla bych psát o tom, že mám tohle…
Peggy | 10.06.2024

Z Drásova do Říma

Z Drásova do Říma, květen 2024 Po cestě 1000 km Polskem podél Baltu a Odry a Z Lince do Budapešti přes Alpy…
Monolema | 06.06.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 8. část

Civilizace po Kyrgyzsku Mysleli jsme, že na noc zůstaneme někde blízko sedla, ale nakonec jsme ujeli ještě 11…
Peggy | 02.06.2024