reklama

Moje cyklo-půl-Španělsko 2011

Slavnostní zahájení
Slavnostní zahájení
Foto: Autor

Večery se pomalu prodlužují a tak je čas zpracovávat letní archiv. Letos jsem s CK Leontýn vyrazila na kole do Španělska, v půlce jsem musela domů. Ostatní trasu projeli. Začala v Biskajském zálivu a končila na Gibraltaru.

Až bude brzy tma a venku ošklivo, podívejte se na:

http://bugabooess.rajce.idnes.cz/Spanelsko_na_kole_1/

Španělsko 2011

Krupá u Rakovníka, 10. července 2011, 5 hodin a 13 minut
Už jsem zase na cestě. Za zády mi zůstávají lidé, které mám ráda, rodina, milovaný fox Denda. Zakazuji si stýskání a snažím se soustředit na průběh cesty. Na německé dálnici nic moc, žádné uzavírky ani jiné nedostatky, přesto to drncá a psát se téměř nedá.
Zdenda vzadu, zasažen chorobou z povolání, absolvoval výklad o negativních vlivech nikotinu na lidské zdraví a plynule přešel k cholesterolu. I Vlastík mluví o práci. Nic pro mě, já beru „držhubné". Kdybych jim vyprávěla, o jakých lumpárnách se při výkonu svého povolání dovídám, jen bych je zbytečně rozladila. I bez toho jsou lidé z poměrů v naší zemi naštvaní. Program, který máme před sebou, nám určitě všechny pracovní reminiscence vyžene z hlavy.
Je čtvrt na osm a před sebou máme ještě plánovaných 150 km. Chválit se nemá. Zdržela nás objížďka na německé dálnici, asi 2 hodiny. Stopli jsme to v půl deváté na parkovišti v Champs du Correan ve Francii. Strávili jsme na cestě prvních 15 hodin.

Francie, Champs du Correan, 11. července 2011, 6 hodin
Kdybych neměla prošlapanou Provence, francouzské Colorado, oblast Var a Azurové pobřeží, řekla bych po letošním průjezdu Francií, že je to nezajímavá, řídce obydlená placka. Lány jsou zde širé, téměř jako ty naše velké rodné. Místo lesů jen remízky. Dálnice je prázdná, kvalitní, s příjemnými odpočívadly. Obloha je modrá a svítí slunce.
Vedra jsme si během dne užili až moc. V pět hodin se nám otevřel výhled na Pyreneje vlevo a pláže vpravo. Ožili jsme. Posléze fotím z okna první španělský snímek.

Španělsko, Cabo Higuer, 12. července 2011
Poprvé jsme se probudili ve Španělsku na břehu Biskajského zálivu s výhledem na Atlantik v kempu Faro de Higer. V noci od moře tak foukalo, že jsme se obávali, že nám vítr strhne stany nad hlavou. K ránu se utišil.
Slavnostní nástup k cyklopouti a startovního „ligouše" dáváme symbolicky u majáku Cabo Higuer a sjíždíme do baskického města Irun. Podívali jsme se na jeden palác z 15. st., katedrálu a historický špitál a vrátili se k radnici, kde jsme nechali kola. Obloha je jako z olova, ale neprší.
Stoupáme na vyhlídku St. Ermita Marcial, abychom se podívali na Biskajský záliv, Irun a deltu řeky Bidasoa z výšky 225 m n. m. Je zde park, restaurace, kostel a památník nějaké bitvě z 30. 6. 1522.
Co se mi první den líbí na Španělech? Běhají, jezdí na kole a milují pejsky všeho druhu.
Pokračujeme kaňonem řeky Bidasoa, drobně mrholí, ale je teplo. Musíme se z nuly vyškrábat do n. v. 847 m a zdolat 73 km.
Bylo to horší, než jsem čekala. Když jsme začali stoupat, mrholení se proměnilo v déšť. Stoupali jsme nejméně 10 km, ty poslední již v bouřce. Prochladlé a vyčerpané nás zastavili španělští policisté. Řekli nám, že jsme blázni a to, co děláme, je velmi nebezpečné. Byl totiž uzavřen tunel pro na hlavní silnici pro motorovou dopravu a tak jsme se v mlze a dešti dělili o silnici s nepřetržitou řadou aut a kamionů, které musely využít stejnou trasu. Poté, co jsme začali konečně klesat, se déšť změnil v krupobití. Zastavili jsme u jednoho stavení s tím, že už dál nejedeme. Byli jsme strašně prokřehlí, na kůži mokří, hřáli jsme se jeden o druhého, neměli jsme se do čeho převléknout.
Ale každé utrpení má svůj konec. Na zavolání přijel náš osvědčený řidič Martin, měl pro nás horký čaj a o 7 km dále vyhlédnutý opuštěný objekt, kde jsme se v suchu převlékli, posilnili se něčím ostřejším, uvařili si večeři a uvnitř postavili i stany. Dojeli jsme po sedmé hodině, urazili celkem 80 km a skončili v Calle Ventos Arraiz/Ultzama.
Už je nám zase fajn a je sranda.

Španělsko, Calle Ventas Arraiz - Ultzama, 13. července 2011
Ráno je opět kalné, cca15°C. Poučeni, oblékáme se tepleji a přibalujeme pláštěnky. Před 11. hodinou jsme v Pamploně. Právě tam probíhá svátek Los Sanfermines se slavným během mužů před býky, které ženou ulicemi Pamplony do arény. Fiesta trvá týden.
První co vidíme, jsou rozjaření mladíci a stany v parcích. Někdo vyspával svou opičku jen tak na trávě ve spacáku. Město je plné lidí. Všichni mají červeno-bílé oblečení. Muži bílé kalhoty s rudou šerpou kolem pasu, ženy různě kombinované červeno - bílé kostýmy, spíše kalhoty. Je zima. Všichni mají okolo krku rudý šátek s emblémem. Stejné je to i u dětí. Po městě hrají kapely.
Jdeme se podívat do arény. Celý den zde probíhají soutěže a zábavní programy. Vstup se platí až na podvečerní koridu. Před arénou je socha Ernesta Hamingwaye. Obcházíme památky a všude se proplétáme mezi davy červenobílých lidí. Město má ohromnou atmosféru. Neodoláme a jdeme si koupit pár místních suvenýrů. Při odjezdu máme štěstí, protože si ještě stíháme vyfotit slavnostní průvod se čtyři metry vysokými maskami. Paráda. Ještě odšlapat dalších 70 km a etapa je za námi.
Odpoledne se počasí umoudřilo, přestalo pršet, obloha zmodrala, jen foukal silný vítr. Naštěstí byl boční a zadní, tudíž nás spíš postrkoval, než obtěžoval. Bez problémů jsme dojeli plánovanou trasu, která měla 98 km. Spíme v Carcastillo v areálu malé opuštěné stáje.
Mezi Pamplonou a cílem etapy jsme viděli mnoho hradů, jakoby každá vesnice měla svůj. Města Olive a Pitillas měla velmi pěkné panoramata. Míjeli jsme i první olivové háje.
Na pohled je Španělsko velmi rozlehlé a řídce osídlené. Obilí je v první polovině července již posečené.

Fotogalerie

23.10.2011 vložil/a: Bu
karma článku: 3.94
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

1705 km na kole aneb z Košic do Gagauzie - 10. - 11. č.

Cestování
10. č.  Oblast Budžak - Gagauzie Gagauzie je autonomní oblast Moldávie, která se na rozdíl od Podněstří od Moldávie neodpojila. Usídlili…
07.01.2013
Bu
(3.31)

1705 km na kole aneb z Košic do Gagauzie - 7. - 9. č.

Cestování
7. č. Besarábie je území mezi řekami Prut, Dněstr a Dunaj. První táboření na odpočívadle u silnice je v pohodě. Kohouti z nedaleké vsi…
07.01.2013
Bu
(2.98)

1705 km na kole aneb z Košic do Gagauzie - 4. - 6. č.

Cestování
Milí kamarádi, před několika dny jsem na stránky NaKole.cz umístila první upoutávku na deníček a fotky posbírané na podzim  na…
10.11.2012
Bu
(3.94)
Tip na letošní dovolenou
 (CK Bondo)

Mallorca na kole: Svěží vítr

Španělsko
19.09.2024 - 11 dní
cyklistický
Letecky
28 940 Kč
 (CK Frčíme)

Barcelona na kole

Španělsko
27.09.2024 - 4 dny
cyklistický
Letecky
15 900 Kč
 (CK Extrem Tour)

Menorca na kole

Španělsko
05.10.2024 - 8 dní
cyklistický
Letecky
19 880 Kč
PR

Maďarsko, úchvatné výlety na kole a kde pohodlně sehnat dálniční známku

 (freepik.com)
Patříte-li mezi vášnivé cyklisty, jistě vám nemohlo uniknout, kolik krásných a pohodlných tras nabízí nedaleké Maďarsko. A pokud se rozhodnete právě pro Maďarsko dálniční známka vám značně ušetří čas i najeté kilometry. Pojďme se tedy podívat, co všechno lze očekávat a v závěru článku vám poradíme, kde nejlépe si maďarskou dál-niční známku opatřit.

Na dovolenou, na kole, na víno… Přichází období dovolených – užijte si ji na kole!

EuroVelo 13 (Niederösterreich-Werbung)
Chladný vánek ve vlasech, krása ubíhající krajiny. Nekonečnou idylu jemně ruší jen vlastní dech. Zní to neodolatelně? Pak vzhůru do sedla a hurá do Dolního Rakouska, kde na vás čeká šest skvěle připravených cyklistických poznávacích tras a objevte malý, dobrý hotel - skrytý klenot mezi hostinci. Prozradíme vám tajné tipy, které znají jen místní nebo je doporučují dobří přátelé.

Na kole za snem: Přeměň vášeň pro cyklistiku na vítězství

 (licence NATALIS/shutterstock.com)
Cyklistika je pro mnoho lidí více než jen koníček nebo způsob dopravy; je to vášeň, která přináší radost, zdraví a pocit svobody. Jak ale tuto vášeň přeměnit na skutečné vítězství? Tento článek vám ukáže cestu, jak dosáhnout svých cyklistických cílů a proměnit nadšení ve skutečné úspěchy, a to i s lehkým nádechem adrenalinu a rizika.

Spojte zábavu a pohyb: Cyklistika a hazard v jednom

 (licence NATALIS/shutterstock.com)
Kombinace zábavy, pohybu a adrenalinu je snem mnoha lidí, kteří hledají nové a vzrušující zážitky. Na první pohled se zdá, že cyklistika a hazard nemají mnoho společného, ale při hlubším pohledu zjistíme, že mohou být velmi dobře kombinovatelné. Obě aktivity spojuje vzrušení, soutěživost a dobrodružství.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

232 cyklistů (0 přihlášených)

Alpe Adria cycling route červen 2024

Cesta V červnu 2024 jsem se dohodl se synem, že za nimi na jejich dovolenou do Chorvatska do Privlaky u…
Brahma | 16.07.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 9. část

Už se nám to pomalu chýlí ke konci Začal čtvrtý týden našeho putování. Chtěla bych psát o tom, že mám tohle…
Peggy | 10.06.2024

Z Drásova do Říma

Z Drásova do Říma, květen 2024 Po cestě 1000 km Polskem podél Baltu a Odry a Z Lince do Budapešti přes Alpy…
Monolema | 06.06.2024