reklama

Kolem Dunaje

Foto: Autor

Ahoj, léto nějak rychle uteklo a kamarádi byli na kolech po celé Evropě. Měl jsem v plánu projet se od pondělí do pátku kolem Dunaje.

Jeli jsme 2x se synkem, ale to už je více než 5 let. Nyní synek nemohl neb mu začala již škola a tak jsem 23.9.13 vyjel kolem 7. hodiny z Plzně do Pasova. Cesta autem nic moc, během ní 4 objížďky a mj. i přes Brenner kolem Velkého Javoru. Po 10. jsem konečně zaparkoval na výpadove z Pasova a vyrazil. Věci v baťůžku, a počasí bylo takové podzimní  a sluníčko se ukázalo na chvilku odpoledne. Za 4 hodiny byl příjemný Linec, a cyklistů již poskrovnu. Nejvíc jich bylo 40 km za Pasovem, dále již jen pár skalních. Za přehradou za Lincem jsem přejel po hrázi na 2. stranu, což nebyl nejlepší nápad. cesta nebyla úplně nejlíp značená, a končila u přívozu. Nechtěl jsem jej použít a tak jsem hodinu jezdil kolem a zkoušel jinou cestu. Nakonec jsem přívozu využil a za chvilku byl na druhé straně v hezkém městečku s velice temnou minulostí - Matthausenu. Po 18. hodině jsem začal hledat ubytování, ale bylo znát že je po sezoně. Hodně pensionů bylo zavřených a až kolem 19. jsem se ubytoval v Saxenu v pensionu Auer. Cena se snídaní 29 E, s bohatou večeří 49 E. Po 170 najetých km to bylo velice příjemné.

Další den jsem vyjel kolem 10., sluníčko hřálo a s větrem v zádech se po cca 3 hodinách objevilo nádherné, slunem zalité Wachau. Tady jsem měl v plánu strávit 2 noci. Hned v první vsi byla nabídka ubytování za 15 E, ale tam bylo obsazeno. V něsledující vsi požadovala paní 30 E, a říkala, že pod tuto cenu ubytování neseženu.

Projel jsem další vesničky v zajetí vinohradů, a ubytoval se v Jochingu u rodiny Jamek na Joseph Jamek Strasse hned vedle velkého vinařství...ano Jamek. Bylo to velice příjemné, za 23 E na noc s bohatou snídaní a velice starostlivou babičkou. Jen jsem jí rozumněl každé páté slovo a ona si stále chtěla povídat. K večeři, kterou jsem si na kraji vsi koupil, mi připravila stůl vč. lampičky s výhledem na řeku, a první den lahvička jejich veltlínku a 2. den Zweigeltrebe. ...

Věci jsem nechal v pokoji a záhy jsem se skoro prázdným baťůžkem vyrazil na kole do jedné z posledních vesniček této krásné oblasti. Ve Wachau je nyní mnoho turistů a značka "víno z Wachau" je velmi ceněná.

Ve středu jsem podle plánu navštívil St. Pölten. Asi 20 km za Kremží je cyklostezka na Mariazell a po asi 25 km St. Pölten. Cyklostezka vede z Traismaieru kolem malebné říčky se pstruhama, a velkým množstvím vodního ptactva.  Mají tam ráj, neb celých cca 20 km není žádná civilizace, jen voda, rákosí a klid....V městečku oběd komplet za 5 E, co jiného než hovězí polévka s nudlema a vídeňský řízek se salátem.

Cesta do Jochingu byla velmi příjemná i se zastávkou na zmrzlinu v Kremži. Ve čtvrtek ráno jsem po deváté hodině vyrazil zpět a měl v plánu dojet s jedním noclehem zpět do Pasova. Za Melkem začala obloha tmavnout, a na kraji Ybbsu začalo hustě pršet  Podle předpovědi, kterou jsem si našel předtím než jsem odjel, mělo být pod mrakem, ale zřejmě se počasí změnilo. Napsal jsem synkovi jaká je předpověď a za chviličku odpověděl že bude pršet až do rána příštího dne. Nezbývalo než zajet na nádraží a dopravit se do Pasova vlakem. Pokub bych měl rezervaci byla by cena za 190 km 14 E, takhle 34.40 + 5 E za kolo. Takových nás bylo víc, z Ybbsu až do Pasova jelo s kolama ve vlaku celkem 5 lidí. I se dvojím přesedáním cesta velice příjemná. S kolem není problém, protože vzadu ve vlaku je pro něj dostatek místa i s jeho fixací. Příště zvážím, zda jet do Pasova autem či využít různých příhrničních slev na vlak.

V Pasově jsem měl za stěračem lístek, že zde není dlouhodobé parkování.  Zřejmě byl od obyvatel domů u silnice, kde jsem stál.

Celkem cesta vyšla na 170 E, i s jízdenkou na vlak. Za 3 a půl dne jsem ujel 470 km na treku GT01. S kolem nebyl sebemenší problém.

Je fajn strávit dovolenou na kole v zemi, kde se kola nezamykají, vinice jsou otvřená a nikdo nikomu nic neukradne. Pro cyklisty jepečováno po všech stránkách a lidé jsou velice vstřícní a otevření. Jediná česká stopa bylo setkání se dvěmi sympatickými brňačkami, které si zajely do Wachau na cestu lodí z Kremže a zpět pěšky na jeden den. Druhé tak příjemné nebylo, při posezení s výhledem na Dunaj za dubovým stolem bylo na stole vyřezáno "byli jsme tu, Michal a Markéta".

Jako doplnění plánuji ještě 3 dny krušnohorskou magistrálu jako protiklad  když příjemné roviny kolem majestátní řeky.

Fotogalerie

28.09.2013 vložil/a: alapli
karma článku: 4.52
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Ennsradweg a pár dalších

Cestování
Po třech cestách kolem Dunaje už byl čas podívat se i na nějakou jinou cyklostezku v Rakousku. Synek si dělal srandu, že nic jiného…
03.10.2015
alapli
(3.93)

GT - opět prasklý rám

Technika
ahoj, v červnu 2009 jsem koupil GT Transeo 01 - komplet deore za 15 000 Kč.. Docela spokojenost až do března 2011 když mi praskl rám u…
09.03.2014
alapli
(2.63)
PR

Cestování a důležitost cestovního pojištění

 ()
Proč je vlastně cestovní pojištění nezbytnou výbavou každého turisty či cestovatele? Jaké všechny situace dokáže pokrýt a na co je dobré se připojistit? Ve světě dnes také máme nového strašáka v podobě koronaviru, čemuž se rovněž mnohé pojišťovny přizpůsobily i ve svých pojistných smlouvách. Na tato a další témata se podíváme v rámci našeho článku, po jehož přečtení může být i vaše dovolená klidnější a bezpečnější.

Elektrické koloběžky: Jak jsou na tom s legislativou a pojištěním?

 (pexels.com)
I když se auto jeví jako optimální dopravní prostředek, co se týče rychlosti a komfortu, pro některé situace tak úplně nestačí. Perfektním příkladem jsou větší města, kde při cestování v dopravní špičce můžete ztratit klidně i hodinu postáváním v zácpách a na semaforech.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

216 cyklistů (17 přihlášených)

Belánské Tatry a okolí – srpen 2021

Už jsem skoro zapomněla balit na dovolenou a psát blog se mi vlastně ani nechtělo, ale pak jsem si uvědomila,…
HMS | 10.09.2021

O kouzelné holčičce

Vyrazili jsme k moři, v autě celou cestu překáželo moje kolo. Manželka ho považuje za zbytečnou komplikaci.…
šíravník | 09.09.2021

Vez mě dál, Esko má 02 – Kanál, jezy a potrubí

Technické památky u Mělníka. 29. 8. 2021 Poslední prázdninovou neděli chci strávit na kole. Počasí je však…
Favorit1970 | 30.08.2021