reklama

Kolem Dunaje

Foto: Autor

Ahoj, léto nějak rychle uteklo a kamarádi byli na kolech po celé Evropě. Měl jsem v plánu projet se od pondělí do pátku kolem Dunaje.

Jeli jsme 2x se synkem, ale to už je více než 5 let. Nyní synek nemohl neb mu začala již škola a tak jsem 23.9.13 vyjel kolem 7. hodiny z Plzně do Pasova. Cesta autem nic moc, během ní 4 objížďky a mj. i přes Brenner kolem Velkého Javoru. Po 10. jsem konečně zaparkoval na výpadove z Pasova a vyrazil. Věci v baťůžku, a počasí bylo takové podzimní  a sluníčko se ukázalo na chvilku odpoledne. Za 4 hodiny byl příjemný Linec, a cyklistů již poskrovnu. Nejvíc jich bylo 40 km za Pasovem, dále již jen pár skalních. Za přehradou za Lincem jsem přejel po hrázi na 2. stranu, což nebyl nejlepší nápad. cesta nebyla úplně nejlíp značená, a končila u přívozu. Nechtěl jsem jej použít a tak jsem hodinu jezdil kolem a zkoušel jinou cestu. Nakonec jsem přívozu využil a za chvilku byl na druhé straně v hezkém městečku s velice temnou minulostí - Matthausenu. Po 18. hodině jsem začal hledat ubytování, ale bylo znát že je po sezoně. Hodně pensionů bylo zavřených a až kolem 19. jsem se ubytoval v Saxenu v pensionu Auer. Cena se snídaní 29 E, s bohatou večeří 49 E. Po 170 najetých km to bylo velice příjemné.

Další den jsem vyjel kolem 10., sluníčko hřálo a s větrem v zádech se po cca 3 hodinách objevilo nádherné, slunem zalité Wachau. Tady jsem měl v plánu strávit 2 noci. Hned v první vsi byla nabídka ubytování za 15 E, ale tam bylo obsazeno. V něsledující vsi požadovala paní 30 E, a říkala, že pod tuto cenu ubytování neseženu.

Projel jsem další vesničky v zajetí vinohradů, a ubytoval se v Jochingu u rodiny Jamek na Joseph Jamek Strasse hned vedle velkého vinařství...ano Jamek. Bylo to velice příjemné, za 23 E na noc s bohatou snídaní a velice starostlivou babičkou. Jen jsem jí rozumněl každé páté slovo a ona si stále chtěla povídat. K večeři, kterou jsem si na kraji vsi koupil, mi připravila stůl vč. lampičky s výhledem na řeku, a první den lahvička jejich veltlínku a 2. den Zweigeltrebe. ...

Věci jsem nechal v pokoji a záhy jsem se skoro prázdným baťůžkem vyrazil na kole do jedné z posledních vesniček této krásné oblasti. Ve Wachau je nyní mnoho turistů a značka "víno z Wachau" je velmi ceněná.

Ve středu jsem podle plánu navštívil St. Pölten. Asi 20 km za Kremží je cyklostezka na Mariazell a po asi 25 km St. Pölten. Cyklostezka vede z Traismaieru kolem malebné říčky se pstruhama, a velkým množstvím vodního ptactva.  Mají tam ráj, neb celých cca 20 km není žádná civilizace, jen voda, rákosí a klid....V městečku oběd komplet za 5 E, co jiného než hovězí polévka s nudlema a vídeňský řízek se salátem.

Cesta do Jochingu byla velmi příjemná i se zastávkou na zmrzlinu v Kremži. Ve čtvrtek ráno jsem po deváté hodině vyrazil zpět a měl v plánu dojet s jedním noclehem zpět do Pasova. Za Melkem začala obloha tmavnout, a na kraji Ybbsu začalo hustě pršet  Podle předpovědi, kterou jsem si našel předtím než jsem odjel, mělo být pod mrakem, ale zřejmě se počasí změnilo. Napsal jsem synkovi jaká je předpověď a za chviličku odpověděl že bude pršet až do rána příštího dne. Nezbývalo než zajet na nádraží a dopravit se do Pasova vlakem. Pokub bych měl rezervaci byla by cena za 190 km 14 E, takhle 34.40 + 5 E za kolo. Takových nás bylo víc, z Ybbsu až do Pasova jelo s kolama ve vlaku celkem 5 lidí. I se dvojím přesedáním cesta velice příjemná. S kolem není problém, protože vzadu ve vlaku je pro něj dostatek místa i s jeho fixací. Příště zvážím, zda jet do Pasova autem či využít různých příhrničních slev na vlak.

V Pasově jsem měl za stěračem lístek, že zde není dlouhodobé parkování.  Zřejmě byl od obyvatel domů u silnice, kde jsem stál.

Celkem cesta vyšla na 170 E, i s jízdenkou na vlak. Za 3 a půl dne jsem ujel 470 km na treku GT01. S kolem nebyl sebemenší problém.

Je fajn strávit dovolenou na kole v zemi, kde se kola nezamykají, vinice jsou otvřená a nikdo nikomu nic neukradne. Pro cyklisty jepečováno po všech stránkách a lidé jsou velice vstřícní a otevření. Jediná česká stopa bylo setkání se dvěmi sympatickými brňačkami, které si zajely do Wachau na cestu lodí z Kremže a zpět pěšky na jeden den. Druhé tak příjemné nebylo, při posezení s výhledem na Dunaj za dubovým stolem bylo na stole vyřezáno "byli jsme tu, Michal a Markéta".

Jako doplnění plánuji ještě 3 dny krušnohorskou magistrálu jako protiklad  když příjemné roviny kolem majestátní řeky.

Fotogalerie

28.09.2013 vložil/a: alapli
karma článku: 4.52
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Ennsradweg a pár dalších

Cestování
Po třech cestách kolem Dunaje už byl čas podívat se i na nějakou jinou cyklostezku v Rakousku. Synek si dělal srandu, že nic jiného…
03.10.2015
alapli
(3.94)

GT - opět prasklý rám

Technika
ahoj, v červnu 2009 jsem koupil GT Transeo 01 - komplet deore za 15 000 Kč.. Docela spokojenost až do března 2011 když mi praskl rám u…
09.03.2014
alapli
(2.64)
Tip na letošní dovolenou
 (CK Cyklotur)

Dolní Rakousko na kole – Bad Vöslau

Rakousko
24.07.2024 - 4 dny
cyklistický
Autobusem
8 680 Kč
 (CK Cyklotur)

Jezero Millstätter See na kole

Rakousko
25.07.2024 - 6 dní
cyklistický
Autobusem
11 820 Kč
 (CK Frčíme)

Dunajská cyklostezka – Wachau na kole

Rakousko
01.08.2024 - 4 dny
cyklistický
Autobusem
9 900 Kč
PR

Maďarsko, úchvatné výlety na kole a kde pohodlně sehnat dálniční známku

 (freepik.com)
Patříte-li mezi vášnivé cyklisty, jistě vám nemohlo uniknout, kolik krásných a pohodlných tras nabízí nedaleké Maďarsko. A pokud se rozhodnete právě pro Maďarsko dálniční známka vám značně ušetří čas i najeté kilometry. Pojďme se tedy podívat, co všechno lze očekávat a v závěru článku vám poradíme, kde nejlépe si maďarskou dál-niční známku opatřit.

Na dovolenou, na kole, na víno… Přichází období dovolených – užijte si ji na kole!

EuroVelo 13 (Niederösterreich-Werbung)
Chladný vánek ve vlasech, krása ubíhající krajiny. Nekonečnou idylu jemně ruší jen vlastní dech. Zní to neodolatelně? Pak vzhůru do sedla a hurá do Dolního Rakouska, kde na vás čeká šest skvěle připravených cyklistických poznávacích tras a objevte malý, dobrý hotel - skrytý klenot mezi hostinci. Prozradíme vám tajné tipy, které znají jen místní nebo je doporučují dobří přátelé.

Na kole za snem: Přeměň vášeň pro cyklistiku na vítězství

 (licence NATALIS/shutterstock.com)
Cyklistika je pro mnoho lidí více než jen koníček nebo způsob dopravy; je to vášeň, která přináší radost, zdraví a pocit svobody. Jak ale tuto vášeň přeměnit na skutečné vítězství? Tento článek vám ukáže cestu, jak dosáhnout svých cyklistických cílů a proměnit nadšení ve skutečné úspěchy, a to i s lehkým nádechem adrenalinu a rizika.

Spojte zábavu a pohyb: Cyklistika a hazard v jednom

 (licence NATALIS/shutterstock.com)
Kombinace zábavy, pohybu a adrenalinu je snem mnoha lidí, kteří hledají nové a vzrušující zážitky. Na první pohled se zdá, že cyklistika a hazard nemají mnoho společného, ale při hlubším pohledu zjistíme, že mohou být velmi dobře kombinovatelné. Obě aktivity spojuje vzrušení, soutěživost a dobrodružství.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

217 cyklistů (5 přihlášených)

Alpe Adria cycling route červen 2024

Cesta V červnu 2024 jsem se dohodl se synem, že za nimi na jejich dovolenou do Chorvatska do Privlaky u…
Brahma | 16.07.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 9. část

Už se nám to pomalu chýlí ke konci Začal čtvrtý týden našeho putování. Chtěla bych psát o tom, že mám tohle…
Peggy | 10.06.2024

Z Drásova do Říma

Z Drásova do Říma, květen 2024 Po cestě 1000 km Polskem podél Baltu a Odry a Z Lince do Budapešti přes Alpy…
Monolema | 06.06.2024