reklama

Cyklocesta s dětmi III. - Čísla a poznámky

Rakouští řidiči cyklisty neuvěřitelně respektují
Rakouští řidiči cyklisty neuvěřitelně respektují
Foto: Autor

Najeto: 440, 4 km (bez poslední etapy přes sedlo - dojetí pro auto)
Převýšení: nevím, a ani to nemá cenu psát, protože by to bylo silně zkresleno sólovým přejezdem sedla v závěru. Profil trasy je ale skutečně v zásadě plochý a i šestileté dítě na šestnáctce kole tu bez větších potíží zvládalo denní etapy dlouhé 30 - 50 km.
Celkové náklady: skoro přesně 25 000 Kč (včetně cesty autem tam a zpět). Nejvyšší položku představovalo ubytování v kempech.
Nejvyšší cena za 1 noc: 42 €
Nejnižší cena za 1 noc: 16 €
Průměrná denní etapa: 33 km (bez odpočinkových dní)
Nejdelší denní etapa: 53 km
Nejkratší denní etapa: 6,5 km
Počet dní na cestě: 15
Počet odpočinkových dní: 3 (započítány dny, kdy se skutečně nikam nejelo natěžko)

Nejlepší dovolená

Pro nás tedy určitě. Zjistili jsme to už při loňské cestě po jižních Čechách, a letos se nám to potvrdilo. My dospělí jsme spokojení, že jedeme, děti mají radost ze stále nových míst a naprosto není třeba jim připravovat nějaký zvláštní program, aby se nenudily. Podřiďte jim své tempo, nebojte se zastavovat třeba po dvou kilometrech, když najdete hezké místo, potok, hřiště, skálu. Děti se vám odvděčí - když mají radost, ujedou pak klidně deset kilometrů v kuse. Už z dvoutýdenní cesty se vrátíte jako jiná, nová rodina. Společné zážitky a naprostá změna denního režimu, vypětí, hádky i krásně klidné chvíle, to vše působí jako kolotoč, který napřed rodinné vztahy dokonale provětrá a pak nově stmelí. Problémům, které vás dříve trápily, se ještě dva měsíce po cyklocestě budete společně jen smát. Neumím to dost dobře popsat, a tak raději odkazuju na Jitčinu sérii Na veliké cestě (http://www.nakole.cz/clanky/194-na-velike-ceste-cast-1-pripravy.html), kde je to, co chci říci, napsáno lépe.

Lidé

Už dlouho jsme u našich sousedů nebyli a trochu jsme se obávali, jak na nás budou pohlížet, až zjistí, odkud jsme a že moc neumíme německy. Přece jen: Češi nemívali v Rakousku tu nejlepší pověst, a na nás se navíc skutečně moc vydělat nedalo, poněvadž ačkoli bychom si leckdy rádi připlatili, nebylo prostě čím.

Nuže, všechny naše strachy se ukázaly jako zbytečné. Rakušané i Němci se k nám chovali nesmírně ochotně, vřele a srdečně (snad s výjimkou několika málo lidí v centru Salzburgu). Nic nebyl problém, vše se dalo zařídit, úsměvy, pomoc, pohoda. Posuďte sami:

Scéna 0: "Parkovné je 4€ za den." "Potřebovali bychom tu nechat auto 14 dní." Dlouhý pohled na nás, na kola na střeše, na bagáž a na děti. "Moment." Něco vyřizuje mobilem a pak: "Ok, dejte to támhle dozadu, bude vás to stát 10€. A užijte si cestu!"
Scéna 1: Majitel kempu: "Potřebujete mapu? Počkejte, někde jednu mám doma, tu vám dám. Omlouvám se, je už pár let stará..."
Scéna 2: "Stalo se něco? Nepotřebujete pomoct?" Zastavilo u nás auto a řidič se ptá ze staženého okénka. Vysvětlujeme, že je vše v pořádku, že jsme se jen zastavili kvůli pití. "Ok, tak šťastnou cestu!" Zdvižený palec, odjezd. Jen zíráme.
Scéna 3: Chcete vědět, co v Německu znamená heslo "Pomáhat a chránit"? Před námi se vynořilo policejní auto. Do háje, jsme v totálním zákazu vjezdu, nemáme tu co dělat, jenže hledáme kemp. A znovu do háje, oni zastavují. "Dobrý den, nemáte problém? Můžeme vám pomoct?" "Hledáme kemp." "Moment, zjistíme vám to. Máte vlastní mapu nebo potřebujete naši?"
Scéna 4: "Tenhle díl nemáme a svařit to neumíme. Ale ve městě je řemeslník, skvělý chlap. Když to nespraví on, tak nikdo. Tady máte plánek města, bydlí tady. Anebo počkejte, brácha má motorku, pojede tam s vámi a dojedná to. S tou vaší němčinou byste asi tohle nevysvětlil, co?"

Chápete? Prostě přátelské kraje. Nakonec vůbec nevadilo, že my skoro nemluvíme německy a tam zase skoro nikdo anglicky...

Noclehy a kempy

Již loni jsme si ověřili, že pro cestování s dětmi sice se skřípěním zubů, ale přece jen raději vezmeme za vděk noclehy v kempech. Nadivoko jsou to zbytečné nervy, protože obvykle nocujeme na místech oficiálně nepovolených a s dětmi je problém zalézat pozdě, natož je udržet v klidu.
Překvapilo nás ale, jak málo konkrétních informací se dá o rakouských a německých kempech sehnat na internetu. Například ceník nemají na stránkách většinou vůbec, a když, tak neaktuální. Pokud ovšem nějaké stránky vůbec mají. V tomhle směru jsme tedy jeli do značné míry naslepo, ovšem všechno vyšlo. Snad se mi poštěstí napsat sem někdy recenzi kempů, ve kterých jsme spali, a to z hlediska rodiny s dětmi a chronickým nedostatkem financí. :-)

Mapy a orientace

Netušili jsme, jak rychle pojedeme, kolik denně ujedeme, a kam se vlastně dostaneme. Vyjeli jsme tedy pouze s podrobným průvodcem po taurské stezce:
http://www.amazon.de/Bikeline-Radtourenbuch-Tauern-Radweg-Radwandern-bikeline-Radtourenbuch/dp/3850000591
Je to dobrý průvodce, v mapách mi trochu chyběly akorát vrstevnice, ale při tom plochém profilu to bylo většinou jedno.

V Salzburgu jsme si koupili mapu Chiemského kraje:
http://www.amazon.de/ADFC-Regionalkarten-Chiemgau-Wochenendtour-Tagesausflug/dp/3870731559
Byla užitečná, jsou v ní vyznačeny cyklotrasy, kterých je v tom kraji požehnaně.

Z Kufsteinu by se to dalo vlastně už dojet "poslepu", ale kvůli hledání předposledního kempu, které bylo složitější, jsme přece jen zakoupili ještě tuhle mapu:
http://www.amazon.de/Bikeline-Radkarte-Tirol-Unterland-Kaiser-Brixental/dp/3850002233
V té autoři opět rezignovali na vrstevnice, jinak je ale spolehlivá.

Mapy neshánějte v turistických centrech a informacích, tam je nemají. Hledejte knihkupectví, ta nás nezklamala nikde.
Značení tras je v Rakousku výborné (až na složitější Salzburg), v Bavorsku dost zmatené a skoro nepoužitelné. Ať jedete kudykoli, skoro vždy jste na nějaké cyklotrase, takže tam ty trasy prakticky ztrácejí smysl. Ale bezradných momentů bylo i tak málo, řekněme tři za 15 dní...

Vybavení

Obecně platí: všeho brát co nejméně. Oblečení se dá prát, jídlo koupit... Pár hraček pro děti ano, ale ony si stejně najdou ty nejzajímavější hračky cestou. Určitě ale nezapoměňte jedno: tužky, pastelky a sešity na deník!

A ještě něco. Vsaďte se, že máte-li libovolné kolo (popřípadě ještě vozík), pak vše pro cestu s dětmi už máte doma. Nic speciálního nepotřebujete. Naše cyklovybavení je většinou laciné a neznačkové, což platí i pro nejrůznějším způsobem poskládaná kola. Upřednostňujeme především spolehlivost, ale i v tomhle kritériu jsme často pořádně omezováni rodinným rozpočtem. Tento fakt budiž důkazem, že kdo chce na kole cestovat, rozhodně nemusí svou cestu odkládat do doby, kdy si pořídí kolo za třicet, brašny za šest a GPSku za deset tisíc. Pro pětičlennou rodinu by to taky mohlo znamenat, že nevyjede nikdy. Kupte na aukru kolo za tisícovku, vyměňte v předsíni pár dílů za spolehlivější, brašny seženete slušné za pár stovek - a hlavně už JEĎTE! Když se něco porouchá, nakoupíte cestou, nejedete (aspoň většinou) na Aljašku nebo na Saharu. Dálky volají... ;-)

Fotodeník

Pokud by někoho zajímal podrobnější fotodeník, najde jej na http://picasaweb.google.cz/balici5/Kola_2010?authkey=Gv1sRgCPWYt7mD9-b9HA&feat=directlink

 

Fotogalerie

06.11.2010 vložil/a: k.vl
karma článku: 3.95
Líbil se vám článek? Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé Hodnotit mohou jen přihlášení uživatelé  [+]
Texty uveřejněné v sekci Blogy obsahují osobní názory autorů a nevyjadřují stanovisko redakce. Zveřejňování příspěvků v této sekci se řídí následujícími pravidly.

Bornholm: děti, kola a moře III.

O dětech
Na závěr blogu o rodinné cestě na Bornholm několik údajů, které snad uvítají ti, kteří by chtěli tento krásný ostrov navštívit podobným…
07.11.2012
k.vl
(4.81)

Bornholm: děti, kola a moře II.

O dětech
„Je tu krásně. Dobře, žes nás sem dostal," říká má žena. Jsme první večer na Bornholmu. Pláž je jen naše. Slunce zapadá a barví vodu i…
06.11.2012
k.vl
(3.64)

Bornholm: děti, kola a moře I.

O dětech
Člověk si obvykle těžko vzpomene, co přesně ho vlastně přivedlo k určité myšlence. Ani nápad navštívit v rámci letošní rodinné cyklocesty…
26.09.2012
k.vl
(4.81)
PR

Maďarsko, úchvatné výlety na kole a kde pohodlně sehnat dálniční známku

 (freepik.com)
Patříte-li mezi vášnivé cyklisty, jistě vám nemohlo uniknout, kolik krásných a pohodlných tras nabízí nedaleké Maďarsko. A pokud se rozhodnete právě pro Maďarsko dálniční známka vám značně ušetří čas i najeté kilometry. Pojďme se tedy podívat, co všechno lze očekávat a v závěru článku vám poradíme, kde nejlépe si maďarskou dál-niční známku opatřit.

Na dovolenou, na kole, na víno… Přichází období dovolených – užijte si ji na kole!

EuroVelo 13 (Niederösterreich-Werbung)
Chladný vánek ve vlasech, krása ubíhající krajiny. Nekonečnou idylu jemně ruší jen vlastní dech. Zní to neodolatelně? Pak vzhůru do sedla a hurá do Dolního Rakouska, kde na vás čeká šest skvěle připravených cyklistických poznávacích tras a objevte malý, dobrý hotel - skrytý klenot mezi hostinci. Prozradíme vám tajné tipy, které znají jen místní nebo je doporučují dobří přátelé.

Na kole za snem: Přeměň vášeň pro cyklistiku na vítězství

 (licence NATALIS/shutterstock.com)
Cyklistika je pro mnoho lidí více než jen koníček nebo způsob dopravy; je to vášeň, která přináší radost, zdraví a pocit svobody. Jak ale tuto vášeň přeměnit na skutečné vítězství? Tento článek vám ukáže cestu, jak dosáhnout svých cyklistických cílů a proměnit nadšení ve skutečné úspěchy, a to i s lehkým nádechem adrenalinu a rizika.

Spojte zábavu a pohyb: Cyklistika a hazard v jednom

 (licence NATALIS/shutterstock.com)
Kombinace zábavy, pohybu a adrenalinu je snem mnoha lidí, kteří hledají nové a vzrušující zážitky. Na první pohled se zdá, že cyklistika a hazard nemají mnoho společného, ale při hlubším pohledu zjistíme, že mohou být velmi dobře kombinovatelné. Obě aktivity spojuje vzrušení, soutěživost a dobrodružství.
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

190 cyklistů (0 přihlášených)

Alpe Adria cycling route červen 2024

Cesta V červnu 2024 jsem se dohodl se synem, že za nimi na jejich dovolenou do Chorvatska do Privlaky u…
Brahma | 16.07.2024

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 9. část

Už se nám to pomalu chýlí ke konci Začal čtvrtý týden našeho putování. Chtěla bych psát o tom, že mám tohle…
Peggy | 10.06.2024

Z Drásova do Říma

Z Drásova do Říma, květen 2024 Po cestě 1000 km Polskem podél Baltu a Odry a Z Lince do Budapešti přes Alpy…
Monolema | 06.06.2024