reklama

Lysá Hora

Tak jsem jí málem dal. Kámoš měl v plánu letos dát Lysou. On na klasice a já vlasně měl také. Ale jakl jsem vyndaval kolo tak jsem zjistil že mam píchlou duši u vyntilku tak jsem si říkal že prubnu necelé 3 týdny staré lehošlapadlo. Jsem chtěl jet jen pod Lysou tam a zpět 100 Km ale nakonec jsem se rozhodl že pošlapu až nahoru. Necelých 9 Km do prudkého kopce. Po pěti min jsem to chtěl vzdát , ale jen jsem dál. Ještě párkrát jsem toho chtěl nechat ale zase jsem pokračoval. Unava rostla a já jen pořád pomaleji (4.5 km/h), až asi 1.5 km pod vrcholem jsem odpad. Doslova, jsem chtěl zastavit a neustal, flákl na zem jak carský důstojnik. Zbytek jsem dotlačil. Celo cestu mě brněly prsty na nohou, když jsem dal kratkou pauzu tak to přestalo, jsem myslel že to je z toho zabírani. Ale jak jsem šlapal do toho kopce tak to nebylo tak cítit to brnění. A brněli mi i při sešupu dolu. Jel jsem v obyčejných temiskách. Jak jsem šlapal do pedálu tak že jsem posunul pedál do prostřed nohy a nešlapal špičkou tak to brnnění odeznělo. Už jsem se tu na to jednou ptal, ale teď jsem ještě zjistil to odeznívání a že to brní i když se nemaká. Dělalo to vám také někomu? Nebo mam já problém s nervama a cevama? :D

[ Zpět ]
Datum: 28.09.2009
Autor: Neregistrovaný uživatel (Amemet)
  • Re: Lysá Hora

         

    Na Lysé jsem byl minulou neděli. Flákal jsem se 4 dny po Beskydech s natěžko naloženým ležákem. Lysá bylo utrpení. tak polovinu jsem vyjel a polovinu vytlačil. Při tlačení plně naloženého ležáka jsem si připadal jak Burlaci na Volze. Zjistil jsem, že je to lepší jet než tlačit. Nahoře jsem do sebe nalil několik jontových nápojů .-) a po hodině, když mi vlezly oči zpět do důlků, jsem se cítil báječně. Nohy mi sice nebrní - asi máš nějaké problémy s nervama, ale zato mě bolely až u samé prdele. Myslím si, že Lysá se dá s ležákem bez nákladu s přestávkama vyjet celá. Jen to chce , v mém případě, mít víc natrénováno. Sjezd byl parádní - udělal jsem osobní rekod 68 km za hodinu.

    [ Zpět ]
    Datum: 29.09.2009
    Autor: Zden42
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Lysá Hora

         

    To brnění mám taky a nepomůže k odeznění jízda z kopce. Jediné co mi ulevuje je co hodinu zastavit a minimálně 3 minuty chodit, nohy se dokrví a jedu dál. Už se to tu řešilo, tuším že sem to vlákno zakládal, zkus hledat. Trochu mi pomohlo delší nastavení šlapacího středu, nedosáhnu patou v nejvzdálenější úvrati na pedál. Pak by měly pomoct tretry z tvrdší podrážkou, mám ale skoro nové, takže výměnu plánuju na později.

    [ Zpět ]
    Datum: 29.09.2009
    Autor: Juras
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Lysá Hora

         

    Pokud máš lehokolo teprv tři týdny, je Lysá docela odvážný kousek a podals obdivuhodný výkon. Brnění se o něco zlepší časem, jak si nohy zvyknou. Je individuální o kolik a jak rychle. Každopádně jde doporučit tuhé podrážky a pokud nemáš zámkové pedály (znělo to jako že nemáš), tak se hodí pedály s větší plochou. Dost lidí si na lehokole libuje v jakýchsi velkých pedálech pro freeride nabo na co jsou. Jednak jsou velké a jednak mají ostny, takže z nich noha neklouže dolů. Díky tomu potřebuješ menší přítlak k udržení nohy na pedálu a tím se ty cévy méně skřípnou a brnění nastoupí pomaleji. Jízda z kopce opravdu brnění neodbourá, zejména pokud nemáš nášlapy (pořád musíš nohu držet proti pedálu). Pomůže být chvíli svisle, jak píše Juras chodit tři minuty nebo tak něco. Pokročilí piloti pak mohou být během dlouhých jízd viděni jak svěšují v mírných klesáních nohu za jízdy chodidlem nad silnici. Pomáhá to na chvilku při dvanáctihodinových jízdách kde další pauza je až za půl hodiny, noha už si stěžuje moc, ale ztrácet čas nechceš.

    [ Zpět ]
    Datum: 29.09.2009
    Autor: Jirka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Lysá Hora

         

    Když už jsme tady nakousli ty bolesti - při delší jízdě mě bolívá hlavně levá noha ze zadní strany asi tak uprostřed levé hýždě(půlky, prdele nebo jak to mám nazvat). Je to taková tupá, trochu pálivá bolest jakoby zevnitř svalu. Na pravé straně to někdy taky cítím, ale hlavně na té levé. Máte to taky někdo? Nevím jestli se to časem nepoddá tréninkem nebo je něco špatně v mé tělesné schránce?

    [ Zpět ]
    Datum: 29.09.2009
    Autor: Zden42
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Lysá Hora

           

      Myslím že se to tréninkem spraví.

      [ Zpět ]
      Datum: 29.09.2009
      Autor: Juras
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Lysá Hora

           

      Problém mužů - nejsme symetricky rostlí. Z velké většiny jsme levonosiči.

      [ Zpět ]
      Datum: 29.09.2009
      Autor: jinec
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Lysá Hora

             

        Ano, to je pravda. Staří krejčí, když šili pánům kalhoty, tak pokládali otázku "kde ponášíte?" A nejčastější odpověď byla "vlevo". V supermarketu se Vás na to nezeptají.

        [ Zpět ]
        Datum: 02.10.2009
        Autor: Neregistrovaný uživatel (-mm-)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Lysá Hora

           

      krátká sedačka?

      [ Zpět ]
      Datum: 29.09.2009
      Autor: PavelŠ
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Lysá Hora

             

        To asi nebude. Sedačku mám tuším L. Myslím, že větší se už nedělá. Nicméně sedí se mi na ní pohodlně a tak si myslím, že tím to nebude. Možná je to jen těmi málo natrénovanými svaly.

        [ Zpět ]
        Datum: 30.09.2009
        Autor: Zden42
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Lysá Hora

               

          spousta lidí má díky různým vlivům jednu nohu o kousek kratší či delší. Mohlo by to být tím, ale nevím. Nepoznáš to při chůzi, bo si na to tělo zvyká dlouho jak to vytahuješ postupně (třeba sezením s nohou přes nohu atd.) ale dá se to spravit a dát zpátky. viz: http://www.dornova-metoda.com/
          mě to pomohlo hodně

          [ Zpět ]
          Datum: 30.09.2009
          Autor: Jurimír
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Lysá Hora

                 

            Jak dlouhá je ta druhá noha? Normální (akorát)? Delší? Kratší?
            8-)

            [ Zpět ]
            Datum: 02.10.2009
            Autor: AV
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Lysá Hora

               

          nemyslím krátká základní velikostí (tedy tvarem), ale že dole kus jakoby chybí. Prostě jako bys z optimální sedačky dole pár cm ulomil. Různé sedačky mají tento "kus navíc" různě velký, přestože zákdadní velikost daná vzdáleností ohybů je stejná (..snad je tomu aspoň trochu rozumět). No a z nedostatku opory (případně opíráním svalu o hranu sedačky) může vzniknout bolest. Znám to ze dvou různých sedaček.

          [ Zpět ]
          Datum: 30.09.2009
          Autor: PavelŠ
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Lysá Hora

           

      Zní to jako problém co znám jen pod angickým "recumbent butt" - lehokolový zadek. V podstatě jde o to, že hýžďový sval jednak pracuje v jednom směru, tak jak má vlákna, a zároveň s tím ho váha těla stlačuje ve směru kolmo na to, což se mu jaksi nelíbí. Nevím jistě, jaký přesně biologicko-chemický mechanismus je za tím slovem "nelíbí". Každopádně je to hodně subjektivní záležitost a závisí na hodně faktorech. Já to třeba mám jen na Oceláči. Bylo to celkem hodně protivné zezačátku když jsem ještě měl na sebe moc velké L sedlo, trochu to zlepšila změna na M-sedlo, které mi pasuje lépe. Dál se to vylepšilo zakloněním sedadla o asi 2° co rám umožňoval a dost se to zlepšilo tréninkem.
      Pokud to máš jen na jedné straně, zkontroluj, jestli nesedíš nějak křivo (slabě na jednu stranu, sedačka slabě nakloněná na bok, osa pedálů není vodorovně, pedály na obou stranách stejně daleko od středu rámu atd.) Taky by to mohlo být díky nějakému staršímu zranění, které způsobuje tu nesymetrii i když sedíš naprosto rovně.
      Připadá mi to hodně citlivé na tvar a rozměry spodku sedačky, kolik váhy je na hýžďích a hlavně kde přesně. Čili úhel sedačky, výška pedálů a jejich vzájemná kombinace mohou mít dost obrovský vliv. Krom Oceláče jsem náznak toho zažil na brnobent tandemu, který má prakticky shodné sezení a navíc L-sedačky, které jsou mi velké a mám dojem jako když po nich kloužu dolů - víc váhy na zadku.
      Krom toho je to (aspoň u mě) velmi citlivé na intenzitu jízdy. Když jsem dal v NL na závodech ty 4 hodiny průměrem 33,3km/h ke konci už jsem skoro nedokázal sedět a bolestí jsem sykal na každém hrbolu (ale nezpomalil :-o). Naopak pohodová pomalá jízda na nějakých 180km za celý den žádnou bolest zadku nevyprodukovala. Tréninkem se jakoby posunula ta hranice jaký výkon si můžu dovolit s jakými následky. Určitě se to dá tréninkem zlepšit dost citelně, jen nevím, jestli jde trénovat nějakým způsobem specificky právě tohle.

      [ Zpět ]
      Datum: 30.09.2009
      Autor: Jirka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Lysá Hora

             

        Tohle je věc, která se mi u leha moc nelíbí. Tím myslím, že když zamakám, tak jsem za to "potrestán".
        Více se mi líbí opačná situace na klasice. Čím více makáš, tím více odlehčíš zadnici.

        Samozřejmě ideální by byla kombinace. Tedy pohodlí jako na lehu, které by zamakání nesnižovalo.

        [ Zpět ]
        Datum: 30.09.2009
        Autor: Mlok
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Lysá Hora

               

          Může dost záviset na konkrétním kole, pokud se trefíš do takového, kde ti bolest zadku vůbec nevznikne, tak to neplatí a můžeš jezdit bezbolestně jakoukoliv rychlostí. Mě zase lezlo na nervy na klasice, že když chci trochu jet, musím se víc sklonit. Pak abych viděl, tak hlavu víc zaklonit a výsledkem byl přesně takový trestací mechanismus: čím rychleji se snažím jet, tím dřív a víc mě bolí krk a zápěstí (a někdy i hlava). V tomhle už je i ten Oceláč lepší. Po tom závodě byl problém prakticky hlavně v křečích stehen a naprostém vyčerpání, snad deset minut jsem dokázal jen ležet a na zadek jsem v tu chvíli ani nepomyslel. A jízda zpět do kempu byla taky hlavně přemáhání vyčerpaných svalů víc než potíž sedět. Když uvážím, že jsem ujel 135km průměrem, jaký jsem na klasice nikdy nedokázal ani na 10km, tak je ta občasná bolest zadku nebo brnění palce u nohy celkem mizivá cena.

          [ Zpět ]
          Datum: 30.09.2009
          Autor: Jirka
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Lysá Hora

                 

            Jasně, u klasiky to tak s aerodynamikou je a i při větším předklonu bude horší než na vhodném lehokole.
            Já nejsem s průměry posunut do tak vysokých hodnot, aby byla aerodynamika rozhodující a navíc jezdím převážně kopcovité trasy, kde se význam aerodynamiky také snižuje (a v terénu pak ještě více, když to pak jde třeba až do extrémů typu náročná vyjížďka v Beskydech v terénu s průměrem 11km/h), takže jsem nikdy nebyl omezen tím, že bych musel kvůli významně rychlejší jízdě se moc předklánět a mám na všech svojich kolech pohodový posed, tedy žádný problém s bolením za krkem.
            Se současným posedem + Ergon gripy nemám problémy ani na dlouhých trasách s bolestí ničeho (tedy samozřejmě až na nohy od zátěže). Kdyby mi teď nezlobily ty šlachy na rukou (to ale není z kola)...
            Vyjímka byla teď Korsika, kde díky tomu, že se nejezdili okruhy, ale vždy z jednoho místa do druhého a na start nás odvezl autobus, tak se skoro vždy startovalo někde v sedle, kam nás vyvezl autobus.
            A končilo se u moře v kempu, takže sjezdu bylo vždy o dost více než výjezdu. Typicky nejčastěji 1000m nastoupaných a 2000m zklesaných (byli i vyjímky kdy jednou jsme jeli okruh s převýšením těsně kolem 1600m). A díky té převaze sjezdů už někdy bylo lehce znát nevýhoda klasiky, že se při ostřejším brždění přenáší větší váha na ruce. Tuhle akci si dokážu představit, že by byla na lehu opravdu super (nebylo tam nic, co by na lehu nešlo). Ale taková akce byla vyjímka, že byla bez terénů.

            Jinak ten Tvůj výkon byl samozřejmě vynikající, taky bych nedal na klasice ani na 10km (na silničce mám maximum 30km za rovnou hodinu při trase celé po rovině, což ale byla vyjímka a jel jsem víckrát stejný úsek, protože jinak tady taková trasa vůbec v okolí není) a pochybuju, že bych to na lehu i po delší době ježdění na něm dal.

            [ Zpět ]
            Datum: 30.09.2009
            Autor: Mlok
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Lysá Hora

                   

              On ten výkon je drasticky závislý na typu lehokola, z Azubu bys to nevyždímal, není na to stavěný.
              Já toho v terénu na klasice moc nenajezdil, přesněji žečeno nevyhledával terén pro jeho technickou náročnost, spíš se vždy vyhýbal větším silnicím a nikdy jakémukoliv terénu. Co si pamatuju o významu předklánění bylo to, jak na dlouhých výletech strašně často člověk předkloněný z mírného kopce šlapat nemusel, a nohy si odpočnuly, ale zase když chtěl nechat odpočnout ruce a krk a zadek, tak to nejelo a musel šlapat. Moje nízká váha tomu asi taky přispívala, z kopce mi všichni ujížděli. Tenhle druhy jízdy "buď je blbě tohle nebo tamto" mi tehdy šel trochu na nervy. Nijak extra, od ježdění mě to neodrazovalo, ale bylo to dost abych si na to vzpomněl po přechodu na lehokola kde člověk nepohodlím nebo dokonce bolestí zaplatí až za opravdu extrémní výkony. Tedy pokud si najde správný typ a správně si ho nastaví, jinak je to bez záruk a nácledek může být cokoliv.

              [ Zpět ]
              Datum: 01.10.2009
              Autor: Jirka
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Lysá Hora

             

        právě ty sedačky na tandemu jsou dole krátké (ve smyslu jak píšu výše), zvlášť když se to ještě zmenší polstrem. Sedačka velikosti L, co jsem kupoval nedávno z azubu (dělají je prý nahoru i dolů delší než dříve), má větší plochu a je ok.

        [ Zpět ]
        Datum: 30.09.2009
        Autor: PavelŠ
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Lysá Hora

               

          Zajímavé, mě připadá důležitější tvar toho spodku, takový propadlý uprostřed jako je na tandemu mi přijde horší než dole plochý, jako mají nynější Azuby a četl jsem, že sedlo tvarované dole trochu jako to z klasiky (prostředek výš, kraje dolů) může pomoct. Nejsem si jistý, ale RANS tu svou platformu sedel možná tak dělá právě proto.

          [ Zpět ]
          Datum: 30.09.2009
          Autor: Jirka
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Lysá Hora

                 

            nevím, možná je to kombinace obojího. Každopádně stará sedačka na azubu se mi dole zlomila (poslední cca 4 cm) a projevovalo se to právě tímto způsobem.

            [ Zpět ]
            Datum: 01.10.2009
            Autor: PavelŠ
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Lysá Hora

                   

              Tak to je dobrý test, tím je celkem jasné, odkud se to vzalo. Možná ještě bude záležet na úhlu sedla a konkrétním člověku jestli má délka sedáku větší potenciál pachát škody nebo spíš jeho prohnutí uprostřed.

              [ Zpět ]
              Datum: 02.10.2009
              Autor: Jirka
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

440 cyklistů (8 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024