reklama

Expediční nosič

Sháním expediční nosič na závěsné brašny.
Typ SportArsenal 205 (provedení z ocelových trubek) mi vydržel cca 3 roky, potom povolil nekvalitní svar na opěrné trubce a ta se v průběhu cesty odlomila (jenom štěstím a náhodou nepadla do výpletu a nedošlo k havárii).
Nejvyšší model SA typ 001 mi opět vydržel cca 3 roky - po 2 1/2 letech se na levé trubce těsně nad připevňovacím šroubem vytvořila vlasová trhlina (bohužel jsem ji nenechal svařit), po 3 letech došlo v daném místě ke kompletnímu prasknutí trubky. Podle mého názoru konstrukce tohoto nosiče není špatná, ale je použit nevhodný materiál - hlavní nosník (obrácené hranaté U), který je na koncích zploštěn a přišroubován k rámu kola by neměl být z trubky, ale z plné tyče. Pokud je nosič namáhán pouze svisle, trubka i pro maximální povolené zatížení (30kg) postačí. Pokud je ale nosič namáhán i stranově a navíc dynamicky, k čemuž při skutečně „expedičním“ použití nosiče v hojné míře dochází (nekvalitní nebo žádné cesty, nosič slouží i jako držadlo, zacházení není zrovna v rukavičkách) - dojde v místě zploštění a mírného ohybu trubky (přizpůsobení rámu) při výše popsaném způsobu zacházení dříve či později k prasknutí. Váhová úspora vzniklá použitím trubky v daném místě (cca 100-200g je naprosto nesmyslná vzhledem k nesené zátěži a účelu použití nosiče)
Vzhledem k výše popsaným skutečnostem jsem k výtvorům SportArsenal ztratil důvěru - co mi tedy doporučíte za skutečně kvalitní nosič.
Zadání:
- použití na MTB 26“
- nosnost >25kg
- možnost uchycení závěsných brašen typu SA312, Pigeon 305-01KF, Ortlieb, ...
- co nejvyšší pevnost v co nejhorších podmínkách při co nejhorším zacházení (expediční ježdění rozhodně není po kvalitním asfaltu jak si možná myslí SportArsenal - nosič je v maximální míře dynamicky namáhán a to i stranově)
- pokud možno jednoduchá konstrukce bez různých nadbytečných stavěcích šroubů, spojů atd., pokud možno taková konstrukce, která současně zabraňuje vniknutí (dotknutí se) brašny do výpletu (ochranný rám)

[ Zpět ]
Datum: 27.09.2009
Autor: Neregistrovaný uživatel (Scarab)
  • Re: Expediční nosič

         

    Jestli máš možnosti, kup si pár metrů ocelový trubky pr. 10mm se stěnou 1mm nebo slabší a naohýbej si a nech svařit nosič podle svých představ. Já bych to tak udělal.

    [ Zpět ]
    Datum: 28.09.2009
    Autor: abernathy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Expediční nosič

         

    Já mám toto javascript:show_img('zbozi_img/75004-v.jpg',314,247) ,nosič je ze železa,plného průřezu,takže se dá případně svařit.Jediné co jsem musel zesílit je uchycení dole,ale s tím jsem počítal,protože na první pohled bylo strašně fórový.Váha je možná trošku vyšší,ale za tu výdrž se vyplatí.Mám ho 11 let a kolik má najeto s brašnami přesně nevím,ale je to přes 20 kkm.Jezdím jak po silnici,tak v terénu.Brašny na něj jdou jakékoli.

    [ Zpět ]
    Datum: 28.09.2009
    Autor: rambousek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Expediční nosič

         

    Zdravím,
    já vozím již asi 8let ocelový trubkový nosič exu. Na nosiči vozím věci do práce a brašny na tůrách. Již přežil dvě kola byl několikrát po pádech rovnán.
    Je to tenhle: http://www.exu.cz/obrazek.php?filename=....
    Pokud se používají boční brašny tak musí být doplněn o bočnice:
    http://www.exu.cz/obrazek.php?filename=....

    [ Zpět ]
    Datum: 29.09.2009
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Kasa)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Expediční nosič

           

      Nosič EXU mám "odjakživa". Teprve díky tvému příspěvku vidím, že jdou přikoupit ty bočnice. Díky za tip, já vždycky umě vplétal drát mezi nosič a držák blatníku, abych neměl problém a ono to jde takto jednoduše.

      [ Zpět ]
      Datum: 29.09.2009
      Autor: petrp
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Expediční nosič

             

        Bočnice jsem zakoupil teprve před pár lety, dřív jsem to řešil Al tyčkama, který jsem přichytával z boku vyrobenýma svorkama.Věděl jsem že nějaké bočnice existují, ale nešly sehnat a nevěděl jsem jak vypadají, taky mě překvapilo že je to tak jednoduchý. Momentálně bych je tam nepotřeboval, protože jsem si dal na nosič box ketter a boční brašny už se tam nejdou, ale už se mi je nechce sundávat.

        [ Zpět ]
        Datum: 29.09.2009
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Kasa)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Expediční nosič

         

    Díky všem za typy.
    Ve finále jsem se rozhodoval mezi EXU s bočnicemi a opět SA001 :-(
    Nevýhoda těch bočnic u EXU je způsob jejich spojení s horní částí nosiče - šroubový spoj je natolik rozměrný (přesahuje obrys obvodové trubky nosiče), že tam následně nejdou pověsit brašny s klikfixem (Pigeon), takže jsem se skřípěním zubů opět zvolil SA001 - doufám, že vydrží více než ten minulý :-/ . Argumentem bylo i to, že vzhledem k výměně za stejný typ není třeba nic dalšího dolaďovat (uchycení blatníku, odrazky, uchycení pod sedlem,...)

    [ Zpět ]
    Datum: 08.10.2009
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Pikolík)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Expediční nosič

         

    Zvaž jednostopý vozík. Mám webera monoportera a zatím se jeví dobře, jsem spokojenější než dříve s nosičem a brašnama.

    [ Zpět ]
    Datum: 08.10.2009
    Autor: básník
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Expediční nosič

           

      Já jsem také objevil kouzlo vozíku, ale to je dobré, když jedeš celou cestu po ose. Jakmile musíš kombinovat třeba vlak, pak je to další komplikace.

      [ Zpět ]
      Datum: 08.10.2009
      Autor: petrp
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Expediční nosič

             

        Ten můj vozejk je naplocho skládací. A brašna má popruh přes rameno. Obojí bych vzal do vagonu s sebou. Akorát kolo nemám skládací. A toho se docela bojím, jak s kolem zřízenci zacházejí, když na ně není vidět :-(.

        [ Zpět ]
        Datum: 08.10.2009
        Autor: básník
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Expediční nosič

           

      No jednak bych měl vítr z toho vlaku, ale především tam co jezdím sotva projede kolo, ale kolo s vozíkem sotva :-) - navíc to bývá kombinované s občasným přenášením, přelézáním, tlačením v bahně atd.
      Uznávám, že je to alternativa, ale pouze po určitou hranici danou NEkvalitou cesty (pokud tam vůbec nějaká je)

      [ Zpět ]
      Datum: 09.10.2009
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Scarab)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

421 cyklistů (5 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024