reklama

Trefně popsaná situace v našem státě

Díky státe, díky vládo....

Bydlíme se ženou, která je na mateřské, a malým dítětem v menším okresním městě 120 km od Prahy ve zděděném rodinném domku. Ještě nedávno jsem pracoval jako systémový analytik u místního výrobce telekomunikačního softwaru, vydělával jsem na náš region slušné peníze, žena dostávala mateřskou a docela hezky a spokojeně jsme si žili. Vydělával jsem 15 000 čistého, žena má mateřskou 3 630, za 18 630 korun se u nás dá slušně žít.

Shodou různých okolností můj zaměstnavatel zkrachoval. Nepříjemné... Slušnou práci u nás neseženu a tak jsem se rozhodl hledat v Praze. Našel jsem si práci hned, jsem profík v oboru, plat je slušný - 38 tisíc. Na denní dojíždění to ovšem není, takže si musím pronajmout byt a domů jezdit jen na víkendy a jedenkrát v průběhu týdne, když je třeba ženě pomoci, a taky aby nebyla pořád s dítětem sama. Samozřejmě něco stojí stravování v Praze, máme sice stravenky a žena mi dává jídlo sebou, ale stejně se nevyhnu občas nějaké restauraci. Ale práce mně baví, mám skvělé výsledky, firma je se mnou velmi spokojená a daří se nám.

Pracuji v Praze už měsíc a půl a přišla první výplata - 26 600
korun na dlaň. Z toho okamžitě vypláznu 10 000 korun za pronájem garsonky na Jižním městě. Ještě za vodu, plyn, internet (tedy výpalné Telecomu) 2000. Soukromě najedu domů a zpět 1 920 km, což mně stojí jen na benzínu 4 800. Za různé další nutné pražské poplatky, které bych doma neměl, vydám asi tisícovku. Počítám, počítám.... Jsem blázen, abych tady makal celý týden bez rodiny za 8 800? Moje žena bere mateřskou 3 630, náš společný příjem je tedy 12 430 korun. Jak s tím vyžít? Naše životní úroveň upadá.

Dávám výpověď, odjíždím domů a přihlašuji se na Úřad práce. Moje
odměna činí 10 800 korun za celodenní hraní s dcerou. Protože se večer nudím, skládám známým pécéčka. Udělám tak jedno týdně. Na každém vydělám asi 2 000, tedy 8 000 měsíčně na ruku. Uvažoval jsem, že si zřídím ŽL a začnu se tím živit. Tak jsem zašel na úřad. Paní mi vysvětlila, že musím platit minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, dohromady asi 3 000 za měsíc. Minimální daň mi ukousne minimálně 840 korun měsíčně. Počítám, počítám... Z mých vydělaných 8 000 mi tedy zůstane 4 160. Polovina? Paní, nechte si ten formulář...

Podnikám dál na černo, neplatím nic, zdravotní za mne platí stát
a sociální pojištění nikdo. Stejně je k ničemu. Dostávám 10 800 od Úřadu práce, 8 000 za služby přátelům, manželka 3 630, takže náš celkový příjem do rodiny je 22 430. Naše životní úroveň se rapidně zvedla, letos v létě si konečně dovolíme dovolenou u moře a v
zimě lyžování v Alpách. Minulý měsíc jsme si vyřídili sociální příplatek na bydlení a na dopravu MHD, dcera má atopický ekzém a manželka ji musí vozit k lékaři. To udělá 3000 měsíčně, vyděláváme už 25 430 čistého a koupili jsme si hezkou Fabii na leasing.

A hodná paní na úřadě slíbila, že nám příplatek doplatí za rok
nazpět: potřebuji nové lyže a manželka si vyhlédla kožíšek. Těšíme se, až manželce zvednou mateřskou na 7000, možná bychom si pořídili druhé dítě a koupili nové, lepší, zahraniční auto, ten leasing z těch 35 800 čistého lehce utáhneme. Jednou za půl roku se nechám na chvíli zaměstnat a pak hurá znovu na ÚP. No, nějak ten měsíc vždycky přežiju....To víte, už jsem si zvykl na svůj denní režim: v 10 ráno žena zajde pro rohlíčky do pekárny, po cestě mi koupí noviny (samé potěšitelné zprávy!), pak si chvíli hraji s dcerou a vyrazíme někam na výlet, podle počasí - do přírody, na koupaliště, na běžky, do aquaparku. Jen mně občas přepadá splín a pak mne trochu mrzí, že moje dvě
vysoké školy, inteligence i schopnosti nejsou využity. Nemělo by to mrzet i tu paní na Úřadě? Ale brzy mně to přejde, vždyť se máme tak dobře a já nejsem nevděčný!

Když se vrátíme z výletu, potkám občas kluky z bývalé práce a
pozvu je na pivo. Jsou furt nespokojení, což chápu. Makají a stále jim
nestačí peníze. A přitom je to tak jednoduché...

Díky státe, díky vládo!
Miluji tuhle zem !!!

[ Zpět ]
Datum: 07.09.2009
Autor: Neregistrovaný uživatel (Lidumil)
  • Re: Trefně popsaná situace v našem státě

         

    Njn, klasika :-(

    Ale trochu mi tam nesedí těch 2000 za internet...;-) To je nějaká hovadina...

    [ Zpět ]
    Datum: 07.09.2009
    Autor: Jarda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Trefně popsaná situace v našem státě

           

      "za vodu, plyn, internet (tedy výpalné Telecomu)" = 2000
      asi dohromady ...

      [ Zpět ]
      Datum: 07.09.2009
      Autor: macikm
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Trefně popsaná situace v našem státě

             

        Jo, asi to tak bude.

        [ Zpět ]
        Datum: 07.09.2009
        Autor: Jarda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Trefně popsaná situace v našem státě

         

    Ve "zděném rodinném domku" bych si také bezstarostně lebedila, ale ta ničemná penze potom...??? Ledaže by - vejminek od dětí.
    Já přijít o práci, tak jsem sofort bezdomovec, domácí je krutá.

    [ Zpět ]
    Datum: 07.09.2009
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Fran)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Trefně popsaná situace v našem státě

         

    nevěřím ani trochu, že by úřad práce vyplácel neustále 10.800. Pokud vím, podpora v nezaměstnanosti se vyplácí pouze 5, nebo 6 měsíců, poté je už pouze sociální podpora a ta tedy určitě nebude výše zminěných 10.800 Kč.

    [ Zpět ]
    Datum: 07.09.2009
    Autor: Neregistrovaný uživatel (schwarzwald)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Trefně popsaná situace v našem státě

           

      Píše, že se jednou za půl roku nechá zaměstnat. Když si nechá dát výpověď, jezdí s dětmi na výlety jsa na podpoře dál...

      [ Zpět ]
      Datum: 07.09.2009
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Fran)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Trefně popsaná situace v našem státě

           

      Nárok na podporu v nezaměstnanosti nevzniká automaticky, musíte splnit několik podmínek. Za prvé, nárok máte, pokud jste vykonávali alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, která zakládá povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, přičemž rozhodným obdobím se pro posuzování nároku na podporu v nezaměstnanosti rozumí poslední 3 roky před zařazením uchazeče o zaměstnání do evidence uchazečů o zaměstnání.

      Délka podpůrčí doby se odvíjí podle vašeho věku, kterého jste dosáhli ke dni podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti. U občanů do 50 let se podpora v nezaměstnanosti vyplácí po dobu 6 měsíců, od 50 do 55 let 9 měsíců a od 55 let věku 12 měsíců. Do podpůrčí doby se započítává i doba, po kterou jste byli vyřazeni z evidence uchazečů o zaměstnání, a to v délce tří měsíců ode dne vyřazení.

      Takový malý výcuc.

      [ Zpět ]
      Datum: 07.09.2009
      Autor: LeeLoo
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Trefně popsaná situace v našem státě

         

    Nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká až po 6-ti měsících zaměstnání (myslím teda). Za poskládání PC dva tisíce? Možná tak před 10-ti lety, dnes naprostá utopie.

    [ Zpět ]
    Datum: 07.09.2009
    Autor: hekynen
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Trefně popsaná situace v našem státě

           

      Tento článek není napsaný, nýbrž opsaný - bohužel si už nepamatuji zdroj.Myslím , že to bylo před pár lety na D-Fensovi.
      Je to už několikátý článek publikovaný na tomto webu bez uvedení autora, nakole.cz neplatí autorský zákon ??

      [ Zpět ]
      Datum: 07.09.2009
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Kertag ([email protected]))
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Trefně popsaná situace v našem státě

             

        http://www.ceskapiratskastrana.cz/

        [ Zpět ]
        Datum: 07.09.2009
        Autor: HonzaK
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Trefně popsaná situace v našem státě

             

        A jak chceš zabránit v přikopírování těhle blábolů těm, kteří to tím tady hnojí ? :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 07.09.2009
        Autor: ronda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Trefně popsaná situace v našem státě

           

      Podpora v nezaměstnanosti má dnes limit někde kolem 10 prutů a platí se jen chvílu. Ale před pěti lety to bylo lepčí. Zaměstnavatel, co mě chtěl vyrazit, měl rozum, proplatil mi nějaké "odstupné" a nevybranou dovču v rámci poslední výplaty, což slušně zahýbalo s průměrnou mzdou, a pak jsem měl pár měsíců podporu fakt slušnou, opravdu se to podobalo uvedenému příkladu.
      Před 5 lety, kdy tohle kolovalo to bylo docela odpovídající realitě. Od té doby socani nám pracujícím chudákům pořádně utáhli šrouby, ale to už jsem psal jinde:-/

      [ Zpět ]
      Datum: 07.09.2009
      Autor: Joe-CUBE
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Trefně popsaná situace v našem státě

         

    Jak napovidaji predchozi prispevky- tendencne a demagogicky napsany clanek, v podstate kazdy argument jde zpochybnit.
    Navic netusim, co to ma spolecneho s cyklistikou, kde jsou ty dlouho slibovane zmeny v diskuzi, aby sly podobne hovadiny smaznout.

    [ Zpět ]
    Datum: 07.09.2009
    Autor: vasek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Trefně popsaná situace v našem státě

           

      A proč to je u Dětí a kolo....?

      [ Zpět ]
      Datum: 07.09.2009
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Fran)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Trefně popsaná situace v našem státě

             

        Protože debil?

        [ Zpět ]
        Datum: 07.09.2009
        Autor: hekynen
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Trefně popsaná situace v našem státě

             

        Hraje si s dětmi a jezdí na výlety? :-DDD

        [ Zpět ]
        Datum: 07.09.2009
        Autor: HonzaT
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

15.04.2024
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

262 cyklistů (3 přihlášení)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024