reklama

On line mapy pro cyklistiku

Ahoj,
chtěl bych probrat zkušenosti ohledně práce s online mapami.
Je k dispozici mnoho různých mapových serverů s různou funkčností, rychlostí práce apod...

Já nyní používám:
Pro plánování mapy.idnes.cz
Pro cyklistiku umí profil trati. Lze uložit gpx.

Pro editaci gpx souboru se mi nejvíce osvědčil
www.trekview.cz
i když člověk se u editace docela nakliká, tak to
na rozdíl od jiných jede docela svižně a je funkční.

[ Zpět ]
Datum: 11.05.2009
Autor: MirekS
  • Re: On line mapy pro cyklistiku

         

    Jo, Trekview taky používám. Jak pro plánování (vynikající mapy, slušné možnosti editace i mimo silnice, výškový profil vzniká současně s plánem, propojení na databázi kempů,...) tak pro prohlížení (automatické přehrávání trasy v letecké mapě při vyšším přiblížení je naprosto skvělé - skoro jako v Google Earth)
    Naprostá spokojenost.

    [ Zpět ]
    Datum: 11.05.2009
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Kemal)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: On line mapy pro cyklistiku

           

      To přehrávání trasy se mi nepodařilo nikdy pustit. Nevím proč.
      Jinak mi vadí, že neumí naplánovat cestu z - do. Musím to celé naklikat podél cesty abych se dostal na alespoň trochu odpovídající vzdálenost. Nebo jsem přehlédl nějakou funkci?

      [ Zpět ]
      Datum: 18.05.2009
      Autor: MirekS
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: On line mapy pro cyklistiku

             

        Přehrávání funguje na projetou cestu (trackpointy) ne na plánovanou (waypointy).
        Stačí načíst prohlížený soubor a zvolit odpovídající měřítko (možno i v průběhu přehrávání). Dále "Prohlížení trasy", "Přehrát trasu".
        Selže-li všechno, přečti si nápovědu :-)

        [ Zpět ]
        Datum: 19.05.2009
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Kemal)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: On line mapy pro cyklistiku

               

          Díky. Opravdu jsem nerozeznával mezi trackpointy a waypointy. Pořád jsem se snažil si přehrát naplánovanou trasu.
          BTW: Je vůbec cesta jak to udělat? Technicky by to neměl být problém.

          [ Zpět ]
          Datum: 21.05.2009
          Autor: MirekS
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: On line mapy pro cyklistiku

                 

            Pokud máš na mysli přehrávání naplánované trasy (waypointy), tak tam by byl problém především v jejich hustotě - trackpointy generované GPS jsou typicky po několika desítkách maximálně stovkách metrů, kdežto rozteč waypointů bývá podstatně větší - tzn pohyb po waypointech by rozhodně nebyl plynulý, byly by to velké skoky což by zase mohlo vyvolat problémy s rychlostí načítání map - určitě by to nebylo ono. Samozřejmě by chyběly údaje o výšce a čase, které se vytvářejí při projíždění.
            Pokud to chceš vyzkoušet, vezmi libovolný soubor s plánem cesty (waypointy), otevři ho v textovém editoru (např. notepad), změň tagy <wpt> na <trkpt>, před a za blok trackpointů potom přidej tagy <trk> a <trkseg> (zahajovací na začátek, ukončovací na konec), celé to ulož a načti jako prohlížený soubor - potom můžeš klidně spustit automatické prohlížení a pokochat se jak je to na nic.

            [ Zpět ]
            Datum: 21.05.2009
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Kemal)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Práce s WP

                   

              Jasně, rozumím. Přehrátí naplánované trasy není tak důležité. Ale to co píšeš, otevírá problém plánování trasy na který jsem se chtěl zeptat.
              Když jsem naplánoval trasu na netu - tak se mi vygeneroval určitý počet waypointů.
              Dělal jsem to konkrétně na mapy.idnes.cz, kde se mi líbilo, že to plánuje trasu samo podobně jako autonavigace odněkud někam. Doplněním průjezdních bodů ve jsem cestu doladil podle výškového profilu atd.
              Hustotu WP nejde na uvedených mapách měnit.
              Když si načtu naplánované WP, tak jsou někde docela daleko. Napsalo mě to jen na treckview projít a případně zahustit na místech, kde lze podle mapy očekávat problém.

              Zatím jsem jezdil jen podle papírové mapy a toho co jsem si pamatoval. V případě že jsem si nebyl jistý, tak jsem zastavil a studoval mapu.

              Teď jsem kvůli záznamu trasy (a taky doplnění souřadnic k fotkám) pořídil jednoducou nemapovou GPS. Oproti samotnému trackování umožňuje i navigaci na WP. Tak jsem uvažoval, že to zkusím...

              Zajímalo by mě jak plánují a následně používají tyto plány ostatní...

              [ Zpět ]
              Datum: 22.05.2009
              Autor: MirekS
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Práce s WP

                     

                Já sice tyhle automatické plánovače nepoužívám, protože znají jen silnice a v lepším případě i některé cyklostezky, které ale u nás vedou většinou po silnicích :-( - raději plánuji celou trasu ručně v trekview tam kde chci já - po polních a lesních cestách mimo značené trasy.
                Pokud chceš ale jako základ využít automaticky naplánovanou trasu (třeba z mapy.idnes nebo mapy.cz), tak není problém - soubor gpx vygenerovaný z mapy.idnes načteš do trekview (Editovaný soubor >> načíst soubor) po načtení a zobrazení plánované cesty zvolíš Editace cesty no a potom můžeš plán cesty libovolně editovat body mazat, přidávat na konec cesty, případně libovolný bod označit a vkládat body před označený bod, přesunovat označené body,...
                Nakonec plán cesty znovu uložíš do GPX (Export do gpx). Celé je to zase slušně popsané v nápovědě.

                [ Zpět ]
                Datum: 22.05.2009
                Autor: Neregistrovaný uživatel (Kemal)
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: On line mapy pro cyklistiku

         

    me se libi zase www.bikemap.net

    [ Zpět ]
    Datum: 13.05.2009
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Jurdis)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: On line mapy pro cyklistiku

         

    Já jsem si teď pár dní pohrával s některými on-line mapami. Jde mi o zakreslování projetých tras (třeba i několikadenních), a to ručně, nikoli pomocí gpx souborů. Tady je pár postřehů.
    www.bikemap.net:
    + magnetický nástroj
    - mapové podklady jsou z google a tam nic nevědí o našich turistických či cyklotrasách
    - nelze například přerušit trasu a pokračovat v ní někde jinde. To kvůli popojetí třeba vlakem.
    - neodpovídající výškové profily

    www.trekview.cz
    + vynikající mapový podklad vycházející z mapy.cz
    - krkolomná orientace v menu
    - absence magnetického nástroje
    - nelze například přerušit trasu a pokračovat v ní někde jinde. To kvůli popojetí třeba vlakem.

    http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/
    + vynikající mapový podklad
    + přívětivé ovládání
    - absence magnetického nástroje
    - nelze například přerušit trasu a pokračovat v ní někde jinde. To kvůli popojetí třeba vlakem.
    Pokud by zde existoval magnetický nástroj jako u bikemap.net a fungoval i na turistických či cyklomapách, pak by tento server snad neměl konkurenci:-)

    [ Zpět ]
    Datum: 05.08.2009
    Autor: Neregistrovaný uživatel (informator1 ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: On line mapy pro cyklistiku

           

      No v zásadě souhlasím, s jedinou výjimkou.
      Menu v Trekview mi připadá poměrně přehledné a logické. V cykloserveru je sice jednodušší, ale to je dané tím, že cykloserver má proti Trekview podstatně chudší nabídku funkcí. Osobně dávám přednost Trekview, hlavně kvůli parádním prohlížecím funkcím - automatické prohlížení projeté trasy v satelitní mapě při větším přiblížrní nemá chybu :-)) , ale bezva jsou i souhrnné údaje, výškové profily,... Párkrát jsem při plánování dovolené využil i zobrazení kempů.

      [ Zpět ]
      Datum: 12.08.2009
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Saturnin)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: On line mapy pro cyklistiku

           

      Tak bikemap asi vyřešil problém s profilem. Zadal jsem si dnešní trasu a vrcholy v profilu odpovídají mapě i u konce trasy, kde se dřív značně profil s mapou rozcházel. Taky nastoupané metry jsou stejné pro oba směry (začátek a konec trasy na stejném místě).

      [ Zpět ]
      Datum: 14.08.2009
      Autor: PepikW
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: On line mapy pro cyklistiku

         

    Mrkněte na web, kde si můžete naplánovat výlety a jsou tam cykloaktuality a spousta různejch dalších vychytávek. http://www.birell.cz/

    [ Zpět ]
    Datum: 06.10.2009
    Autor: Neregistrovaný uživatel (rebel_barel ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: On line mapy pro cyklistiku

           

      Sebelepší vychytávky jsou Ti na nic pokud používáš mapy Google, které jsou použitelné akorát pro silnici - v tom případě je ale lepší Bikemap.net.
      Pro turistiku a MTB u mne stále vede http://www.trekview.cz

      [ Zpět ]
      Datum: 08.10.2009
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Pikolík)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: On line mapy pro cyklistiku

             

        Čím se mapy na trekview liší od map na mapy.cz? Mně ten podklad připadá stejný.

        [ Zpět ]
        Datum: 08.10.2009
        Autor: básník
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: On line mapy pro cyklistiku

               

          Mapy jsou (v režimu Seznam) úplně stejné (Trekview je postaven na API Mapy.cz), kouzlo aplikace spočívá jednak v nabídce funkcí pro turistiku (možnost ručního kreslení vlastní trasy, výškové profily, práce s GPS - GPX soubory, zobrazení kempů,...), které v mapy.cz naprosto chybí a jednak v kombinování turistických map z Mapy.cz, GOOGLE maps a OpenStreetMaps v jediné aplikaci (mezi mapami je možno libovolně přecházet aniž dojde ke ztrátě údajů).

          [ Zpět ]
          Datum: 09.10.2009
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Pikolík)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: On line mapy pro cyklistiku

                 

            Zkoušel jsem si nějaké trasy namalovat, ale je to na příliš dlouhé sezení u PC. Zkrátka mi tam chybí ten magnetický nástroj, který trasu naroutuje k silnici, případně turistické, či cyklotrase. Samozřejmě jinak podklad mapy.cz je výbornej a možnost využít třeba pro zahraničí google maps je taky plus.

            [ Zpět ]
            Datum: 18.10.2009
            Autor: Neregistrovaný uživatel (informator1)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

441 cyklistů (6 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | včera

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024