reklama

malý rám ?

zdravím .... padl mi do oka v inzerátu bike s rámem o velikosti 18" (Rockmachine) ....měřím 181cm - otázka je - nebude mi malý ?
doteď jsem jezdil 21" ocelový rám - zdál se mi těžkopádný,špatně ovladatelný tak koukám po menším.

[ Zpět ]
Datum: 23.01.2009
Autor: z0diaC
  • Re: malý rám ?

         

    http://www.vrstevnice.com/odkazy2/velikostkola...

    [ Zpět ]
    Datum: 23.01.2009
    Autor: Jurimír
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: malý rám ?

         

    bude

    [ Zpět ]
    Datum: 23.01.2009
    Autor: Neregistrovaný uživatel (xxxx)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: malý rám ?

           

      Viz moje odpoved niz. Kamarad ma tesne pod 180 cm a 18" ram mu sedi perfektne. Takhle jednoduse to strelit nejde.

      [ Zpět ]
      Datum: 23.01.2009
      Autor: vasek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: malý rám ?

         

    Pokud to nebude nějaké skákací BMX nebo něco podobného, tak bude asi už malé.
    Sice jsi nenapsal o jaké kolo má jít, ale pro MTB je pro 181cm postavu vhodnější spíše 19"-20". Rozhodně to ale není pravidlem, i když budeš mít třeba jeden 18" rám, tak může být delší než 19" od jiného výrobce. A konkrétně tohle má dost velký vliv na obratnost a ovladatelnost celého kola. Také na ni má vliv velikost hlavového úhlu.

    [ Zpět ]
    Datum: 23.01.2009
    Autor: Jarda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: malý rám ?

         

    Velikost 18" o ramu moc nerekne. Pokud ti bude vyhovovat svou delkou a sedlovku budes moct vysunout na dostatecnou delku, aby nebyla u maxima a sedlo bylo v dostatecne vysce od stredu pro delku tvych nohou, klidne ti i 18" muze byt dobre.

    [ Zpět ]
    Datum: 23.01.2009
    Autor: vasek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: malý rám ?

           

      Tak jest. Můj příklad ze silnice, kdy jsem měl rámy ve velikostech 52, 54, 56 a největší z nich byl ten s označením 52. Na biku se svými 175cm vozím 17-ku. Chce se to dívat přímo na jednotlivé rozměry a ne na nicneříkající označení v palcích.

      [ Zpět ]
      Datum: 24.01.2009
      Autor: nooski
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: malý rám ?

           

      doplňuji info : jedná se o MTB ... Rockmachine,už je doma ... takže velikost se mi zdá OK - jen si ještě půjdu pro delší sedlovku ... ta co tam je originál je krátká - nyní je od konce rámu vysunutá 18 cm a už je na rysce maximum - potřebuji ještě asi 2cm abych měl nohy propnuté jak mají být. Jinak je po projetí na kole velikost OK,ale to asi nepoznám jen krátkou projížďkou.
      Jak "pocitově" poznám,že je opravdu veliost rámu nevhodná ? - teď nemluvím o úhlech a délkách ale o bolesti zad po delší jízdě,kolenech příliš blízko řidítek,příliš narovnan trup ....

      omlouvám se za mé laické podání ... jsem tu zatím "lama" :-)

      mj. možná bude zanedlouho RM v 18" na prodej :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 25.01.2009
      Autor: z0diaC
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: malý rám ?

             

        Ptas se na hodne veci zaraz, takze poporade:

        Velikost ramu
        Bohuzel se velikost ramu oznacuje podle jedineho rozmeru, a to delky sedlove trubky (takze podle vysky, stred- horni okraj sedl.trubky). Proto se stava, ze jednomu jezdci muze byt ram od jednoho vyrobce ve velikosti treba 16" velky, ale od jineho vyrobce muze byt 18" naopak skoro malo. Jediny rozhodujici rozmer je efektivni (virtualni) delka horni ramove trubky. Clovek bud vi, jakou delku zhruba potrebuje (castecne se da doladit delkou predstavce), nebo to skoro vzdycky dokaze odhadnout pouhym posazenim se na kolo. Vyjimku tvori lidi, co si buhvi proc nepripusti a nebo si naopak libuji v posezu abnormalne natazenem nebo extremne vzprimenem.
        V zasade je kratsi ram ovladatelnejsi, coz je plus v terenu. Na rozdil od ramu delsiho se da do urcite miry snadno prizpusobit nastavenim nebo vymenou komponentu i pro vetsiho jezdce. Pro sportovni jizdu (MTB) se treba pouzivaji vyhradne o neco mensi ramy, vytazene sedlovky a delsi predstavce. Ram je tim lehci, tuzsi, kolo se stane zivejsim a lip vypada :o) Navic vytazena sedlovka lip tlumi razy od terenu. Dalsim plusem je vetsi rezerva mezi rozkrokem a horni ramovkou (hodi se :o). Ram s delsi nez vhodnou delkou ma (resp. muze mit, ale to uz by bylo rozebirani moc do podrobna) vyhodu snad jenom v klidnem jizdnim projevu, pokud jde nekomu jen o tohle.

        [ Zpět ]
        Datum: 25.01.2009
        Autor: vasek
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: malý rám ?

             

        Sedlovka

        Sedlovky beznou delkou se daji urcite vytahnout na minimalne 20 nebo i 25 cm, ale pro presny udaj bych se musel nekam mrknout. Tech 20 je ale urcite minimum. Kazdopadne se muze stat, ze jde bud o atyp, nebo o sedlovku pro silnicni kola (neni na zavadu, ale vyrabeji se zpravidla kratsi) nebo o sedlovku nekym zkracenou. Kazdopadne se na druhou stranu vyrabeji i sedlovky s prodlouzenou delkou, takze neni problem.

        [ Zpět ]
        Datum: 25.01.2009
        Autor: vasek
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: malý rám ?

             

        Vyska sedla

        Sedlo nema byt tak vysoko, aby jezdec propl nohy, ale slapat se ma naopak s nohama lehounce pokrcenyma. Na urceni spravne vysky existuje spousta poucek a vzorcu, staci zapatrat treba jenom tady na vyhledavani nahore na strance. Mne se libi nejvic nasledujici system: je potreba mit nekoho u sebe- clovek se posadi na kolo, musi na nem sedet rovne, takze bud s oporou o zed nebo jej nekdo pridrzi. Na slapatka polozi paty, slape se smerem vzad, noha by se v tehle poloze mela temer nebo uplne propnout, ale pozorovatel by zezadu nemel videt ani naznak toho, ze by se jezdec v sedle kroutil- "presypal".

        [ Zpět ]
        Datum: 25.01.2009
        Autor: vasek
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: malý rám ?

               

          sedlovka je tam originál ... při vysunutí na rysku maximum je jí venku (měřeno od konce trubky - ne až po horní hranu "svorky" sedla) cca 19cm .... potřebuji aspoň 22 - 24cm abych měl potřebnou délku,kterou jsem naměřil jinde popsaným systémem - sedlo pod paži a špičkama prstů bych se měl dotýkat středu klik,pak ještě to propnutí nohy - vím,že by noha neměly být při šlapání úplně propnutá - měla by mít ještě určitou rezervu.

          s tou velikostí uvidíme v průběhu sezony .... jak už jsem psal - z 21" jsem byl zvyknutý na posed víc naležato ... na tomhle je víc "vzpřímený" - ne však jako na treku.

          napadla mě v souvislosti s tímhle další otázka - připlatit si a jít do carbonové sedlovky (cca 1200,-) nebo klasiku ? (400,-) ? - prodavači většinou vyzdvihují pohodlí carbonu - co je na tom pravda ?

          [ Zpět ]
          Datum: 25.01.2009
          Autor: z0diaC
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: malý rám ?

                 

            To tzv. pohodlí je věc ošemetná. Záleží na délce vysunutí, na průměru i na výrobci sedlovky. Teoreticky by karbon měl lépe tlumit malé nerovnosti, rozhodně nečekej, že to bude jako houpačkový full. Prakticky jsem to na silnici nepoznal, ikdyž pravda sedlovka je vysunutá jen o 11,5cm v průměru 27,2mm ale nejedná se o žádný šunt, ale pořádný karbon od Campagnola.

            [ Zpět ]
            Datum: 25.01.2009
            Autor: nooski
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: malý rám ?

                 

            Vysku sedla nikdy nemuzes merit podle jinych kriterii, nez podle delky svych nohou. Takze poucky o mereni podle delky pazi s klidnym svedomim zapomen, rukama se neslape.
            Jestli chces sportovnejsi posez, zkus jinou zakladni vec- pohrej si s vyskou riditek. Kdyz je das dolu (uberes podlozky pod predstavcem, ev. jej otocis do minusoveho uhlu), trup se polozi a navic takhle ziskas daleko lepsi pozici pro vyjezd (nejenom) prudkych stoupani.
            Karbonova sedlovka se tu probira co chvili- zkus si tenhle termin zadat do policka "Hledat...", co je nahore uprostred na strance, najdes tam odpoved.

            [ Zpět ]
            Datum: 25.01.2009
            Autor: vasek
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: malý rám ?

             

        tak jak už jsem předeslal - rám Rock Machine je k prodeji ... (http://www.aukro.cz/item548740619_ram... ... fakt to něšlo nastavit ... vše už mám přeskládáno na jiném rámu - tentokrát 20,5 " - už jsem absolvoval i nějakou tu jízdu a musím říct,že tahle velikos je ta pravá ... nejvíc mě potěšilo,že jsem nemusel kupovat ani šroubek - všechny rozměry seděly,trubka z vidle byla dostatečně dlouhá, jen jsem vyměnil všechny bowdeny.
        Nyní už mám seřízené všechno jak má být - délku sedlovky a vše,co jste mi poradili - všechno chodí jak po másle ... už aby chačala sezóna :-)

        Díky všem !

        [ Zpět ]
        Datum: 06.02.2009
        Autor: z0diaC
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: malý rám ?

               

          Mě neděkuj, kdyby jsi poslechl, ušetřil jsi trochu času .-) Ale chápu, co kdyby? :-)

          [ Zpět ]
          Datum: 06.02.2009
          Autor: Neregistrovaný uživatel (xxxx)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: malý rám ?

                 

            Co kdyby? Neni to tak davno, co tady psala holka 160 cm vysoka a presvedcovala nas o tom, ze ji je dobre zhruba 20" ram. Dokud sam nevidim, neverim :o)

            [ Zpět ]
            Datum: 06.02.2009
            Autor: vasek
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: malý rám ?

                   

              Myslel jsem to, že si autor dotazu říkal, že co kdyby i přesto že mě varujou že bude malej sedl?? Ale absolutně se nezlobím :-)) zkusit se má všechno)

              [ Zpět ]
              Datum: 06.02.2009
              Autor: Neregistrovaný uživatel (xxxx)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: malý rám ?

                 

            nechtěl jsem nic zkoušet - ne,že by mě to "hraní si s kolem" nebavilo ale v plánu to určitě nebylo .... v každém kamenném cykloshopu mě tvrdili,že 19" je pro mě ideální (což se mi teďka nepotvrdilo - 20" by byl pro mě nejmenší použitelný) a ten Rockmachine byl inzerovám jako 19" - ale je to i moje chyba,protože jsem nenakoukl na stránky Rockmachinu,kde bych zjistil,že 19" nedělají ... na pohled rozdíl mezi 19" a 18" málo kdo zjistí. Toš tak ... ale co kdyby :-)

            [ Zpět ]
            Datum: 07.02.2009
            Autor: z0diaC
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

15.04.2024
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

246 cyklistů (12 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024