reklama

Nevím jestli už tady někdo něco takového řešil ale chci se zepta

Nevím jestli už tady někdo něco takového řešil ale chci se zeptat, jestli již někdo zkoušel voděodpudivý materiál Pertex ještě dodatečně impregnovat. Zlepší se vodoodpudivost nebo impregnaci vlastnosti Pertexu zhorší? Dík

[ Zpět ]
Datum: 17.10.2008
Autor: Neregistrovaný uživatel (bob1)
  • Re: Nevím jestli už tady někdo něco takového řešil ale chci se z

         

    Ahoj. Co já vím tak Pertex je již z z výroby impregnován. Většinou se označuje Pertex DWR - Durable Water Repelent. Což by podle mě mělo znamenat "materiál s odolnou vodoodpudivostí". Sám mám už druhou pertexku ale to slovo durable myslím není adekvátní. Ze začátku se opravdu při deštíku (ne slejváku) na povrchu tvořily kapičky vody, které bylo možno lehce setřepat. Po čase ale vodoodpudivost materiálu zmizela. Očividně došlo k opotřebování impregnačního ošetření. Myslím ale, že by šla určitě obnovit buď pomocí impregnace ve spreji nebo vypráním v impregnačním prostředku.Věřím, že to pomůže ale trvanlivost bude omezená stejně jako u původní impregnace. Ale koneckonců Pertex není membrána a po jistém časte stejně promokne.

    Nemyslím že dodatečná impregnace bude mít velkej vliv na zhoršení prodyšnosti. I když.... U Pertexu je zajímavý, že jeho fenomenální větruodolnost umožňuje extrémní hustota vláken ve tkanině. Tak velká, že neumožňuje intenzivní transport páry z těla v plyném skupenství. Funguje pak stejně jako hydrofilní membrány. Na vnitřní straně je srážející se nadbytečná vlhkost nasáta tkaninou a na vnější straně odpařována. Pertex je pak zvnitřku stále trochu vlhký pokud je oblíkán při intezivní fyzické aktivitě. Zas ale velmi rychle uschne. Ten hydrofilní transport je myslím daleko intenzivnější než u membrán. Možná proto když bude použita nevhodná impregnace tak to prodyšnost sníží. Proto bych zkusil použít impregnaci na membránový oblečení. Většinou se tím na obalu chlubí (určeno pro Gore-Tex, Sympatex, atd.). Nějaká jiná nevhodná impregnace by teoreticky mohla vytvořit těžko prodyšný film a prodyšnost bundy tak zhoršit.

    No ale stejně si myslím, že je lepší to neřešit a když leje jak z konve tak sedět doma a pertexku používat prostě jako větrovku. Já teda v dešti jezdím děsně nerad :(

    [ Zpět ]
    Datum: 19.10.2008
    Autor: Neregistrovaný uživatel (petr d)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Nevím jestli už tady někdo něco takového řešil ale chci se z

           

      tkanina pertexu je zatřena /zátěrový materiál/ z výroby teflonem, jak píšeš - do prvního vyprání je vodoodpudivost solidní. mám nachystánu impregnaci nikwax /píšu to správně?/ a hodlám ji vyzkoušet, pertexových bund / i kalhoty/ máme doma několik. praktické poznatky s dodatečnou imnpregnací zatím nemám, nicméně je pro mě pertex No.1. právě pro tu jedinečnou kombinaci odolnosti proti větru a prodyšnosti, která je uspokojující i při zátěži. na rozdíl od membrán typu Gore, kdy se při intenzivní zátěži člověk potí jako vepřík

      [ Zpět ]
      Datum: 19.10.2008
      Autor: vladaza
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Nevím jestli už tady někdo něco takového řešil ale chci se z

             

        ještě doplním, že pertex dokáže zadržet teplo i když je člověk promočený, pokud se hýbe, tak neprochladne. moc tuzemských firem ho však nepoužívá /Humi/

        [ Zpět ]
        Datum: 19.10.2008
        Autor: vladaza
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

322 cyklistů (12 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024