reklama

Jak často měnit řetěz

Chtěl bych vědět vaše zkušenosti jak často měníte řetěz.Nedávno jsem se dočetl že někdo mění řwtěz už po 1500 kilometrech to se mě zdá trochu moc brzy ....co vy na to?

[ Zpět ]
Datum: 11.06.2005
Autor: Neregistrovaný uživatel (Milan ([email protected]))
  • Re: Jak často měnit řetěz

         

    Kup si měrku řetězu, já mám se 4 zuby, a jak to je na předposledním zoubku, tak to měním. Používám docela slušné řetězy, není problém na tom najet 3000 km, mám trekové kolo.

    [ Zpět ]
    Datum: 11.06.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Oněgin)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak často měnit řetěz

         

    No jako směrodatný parametr ber spíš prodloužení řetězu než najeté kilometry. Dost lidí se domnívá, že prodloužení je způsobeno vytaháním řetězu. Ve skutečnosti je zapříčiněno obroušením ploch čepů díky nečistotám, které se do řetězu dostanou a vytvářejí spolu s mazivem dokonalou brusnou pastu (nebo taky vyschnutím maziva dochází k tomuto opotřebování). Nejlepší prevencí proti tomu je časté čištění a mazání řetězu, čímž se dá značně prodloužit jeho životnost. Na řetěz existují měrky jeho prodloužení, které kontrolují hranici prodloužení, při které je vhodné řetěz vyměnit za nový. I když se s takto opotřebovaným řetězem zdá, že mu nic neni a chodí dobře, tak začíná ožírat materiál pastorků a nakonec to dopadá tak, že se s novym řetězem musí koupit i nová drahá kazeta. Udává se, že kazeta přežije 3 řetězy, ale já jí dávám životnost kolem 5 řetězů, ovšem za předpokladu, že řadím s citem a nenechávám vyschnout mazivo, zkrátka se o to kolo starám. Mazivo řetězu se osvědčilo na bázi vosku, které na řetězu celkem dlouho vydrží a nelepí tolik prach.

    [ Zpět ]
    Datum: 11.06.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (RadekII)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak často měnit řetěz

           

      Přesně tak. A pokud jde o míru prodloužení řetězu, různí se to podle mnoha faktorů, jako jsou hlavně hmotnost jezdce a prostředí, v němž je kolo provozováno. Obecně se dá říct, že řetěz na silničním kole vdrží podstatně víc, než na horském, protože prach a bláto a mnoho jiných nečistot v terénu řetěz opotřebovává daleko víc. Lehčí jezdec taky na řetěz přenáší menší síly než třeba takovej metrákovej já. Pode mnou řetěz doslova trpí a že jezdím MTB a jako čert křížu se snažím vyhýbat zejm. silnicím, měním řetěz po 1000 až 1300km. Ale jezdím levné řetězy, tak mě to celkem netankuje. Kdoví, jak by u mně uspěl nějaký lepší dražší řetěz - zkoušet se mi to ale moc nechce...

      [ Zpět ]
      Datum: 12.06.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Andy)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak často měnit řetěz

           

      Tak to je pekna blbost, ze se retez nevytaha, ale obrousi se pouze plochy cepu (tedy spis pouzdra cepu). Netvrdim ze pouzdra se neopotrebuji take, ale predevsim se clanky retezu opravdu vytahaji. Kdo neveri, tak at stary "vytahany" retez svesi zaroven vedle noveho retezu. Protazeni stareho retezu (pokud je opravdu vytahany) je markantni. Pokud by byly "pouze" ojete pouzdra a clanky porad stejne... byly by retezy zvenci na prvni pohled uplne shodne (ten starsi by byl tedy mozna spinavejsi).

      [ Zpět ]
      Datum: 12.06.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Sengy)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak často měnit řetěz

             

        V klidu, blbost to neni. To prodloužení má na svědomí opotřebování čepů v místech, kde spojují články dohromady (tedy v místě, kde čep prochází dírou v článku) a taky se opotřebuje i samotná plocha díry v článcích. Takhle vzniklé vůle se při měření více článků za sebou sčítají v dobře měřitelnou a při srovnání větší délky starého řetězu s novým i viditelnou hodnotu. Zkus změřit vnější rozměry jetého a nového článku mikrometrem a vsadim se, že nenaměříš rozdíl.

        [ Zpět ]
        Datum: 13.06.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (RadekII)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jak často měnit řetěz

               

          Inu, abych neplacal nesmysly a neprel se o pravdu, kterou nemam podlozenou, tak to fakt zkusim premerit. Mam doma schovanej jeden hoodne vytahanej retez :)

          [ Zpět ]
          Datum: 13.06.2005
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Sengy)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Jak často měnit řetěz

                   

              ...podle reakcí na články se názory různí, těžko říct, co má větší vliv na prodloužení řetězu, jestli vytahání materiálu nebo opotřebení...já rozdíl ve vnější délce článku vytáhlého řetězu mikrometrem nenaměřil, z toho usuzuji, že prodloužení způsobuje spíš opotřebení

              [ Zpět ]
              Datum: 15.06.2005
              Autor: Neregistrovaný uživatel (RadekII)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Jak často měnit řetěz

                     

                Ja sice mam starej vytahanej retez, ale nemam prozmenu pro pomereni novej :) Ale zajimalo by me co konkretne se podle tebe tak moc opotrebuje ze to v konecnem vysledku zpusobi prodlouzeni retezu skoro o jeden cely clanek v delce retezu 53 clanku (ano i takto vytahany retez mam pro vystrahu schovany). Pokud by se opotrebovaly tak moc ty cipky (osky nebo cepy) co spojuji clanky retezu, tak uz by ten retez nemohl drzet ani pohromade.

                [ Zpět ]
                Datum: 16.06.2005
                Autor: Neregistrovaný uživatel (Sengy)
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Jak často měnit řetěz

                       

                  Kdyz si to vydelis tak ti vyjde opotrebeni neco pres dve desetinky na clanek,to uz nevypada tak zle.Opotrebujou se ty mista co se pohybujou - cep o desetinku a dira ve vnitrnim clanku taky o desetinku a mas to doma.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 16.06.2005
                  Autor: Neregistrovaný uživatel (lada)
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Jak často měnit řetěz

                         

                    Priznavam, ze to opetrebeni bude urcite v protazeni retezu hrat svoji roli. Nicmene dve desetinky to je hoodne. Neverim, ze se to o tolik na tak malem prumeru opotrebuje.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 16.06.2005
                    Autor: Neregistrovaný uživatel (Sengy)
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Jak často měnit řetěz

                           

                      Uvědom si, že ten řetěz pracuje neustále a v agresivním prostředí - prach s písečkem slepené mazáním tvoří šmirglpastu, která to neustále vybrušuje. Pokud k tomu přidáš agresivní styl jízdy ("přitlačíš na šmirgl"), není se co divit.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 16.06.2005
                      Autor: Neregistrovaný uživatel (Petrolin)
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Jak často měnit řetěz

                           

                      No praveze na tak malem prumeru a jeste vyrobci delaji retezy cim dal uzsi aby mohlo byt vic kolecek a tim padem je ta ploska co se opotrebovava hodne mala a tim padem hodne zatizena a jeste k tomu jak rika Petrolin mazana brusnou pastou.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 16.06.2005
                      Autor: Neregistrovaný uživatel (lada)
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak často měnit řetěz

         

    ...docela dobrý je si jeden starý řetěz schovat když už končí životnost pastorků a novej řetěz už na nich nechce dobře pracovat, tak použít ten starej schovanej, ale namontovat ho naruby, než běžel dřív...ještě dost se na tom dá ujet...a pak ho zase po určitý době hodit naruby a nakonec do toho prásknout a vyměnit řetěz, pastorky i talíře a začít od začátku...tímto systémem se dá ušetřit ještě nějaký tisíc i na pastorcích...

    [ Zpět ]
    Datum: 12.06.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (RadekII)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak často měnit řetěz

           

      Kluci dík, z toho co jste mi poradili mi vyplývá že to co mám na kole už nechám tak a dojezdím to,no a na příští sezónu příjde vše nové od pastorku,řetězu a trojtalíře,jo uvádš že pastorek vydrží 3-5 řetězů,jak često měníš ozubení na trojtalíři co jsem se tak díval na ceny není ani tak velký rozdíl mezi tím,když koupíš uplně nový trojtalíř a nebo náhradní ozubení nebo se pletu?

      [ Zpět ]
      Datum: 12.06.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Milan)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak často měnit řetěz

             

        Kazetu nebo talíře vyměňuj na základě jejich funkčnosti s novým řetězem, to že to přežilo 5 řetězů není důvodem k výměně. Talíře mívaj o něco větší životnost než kazeta. Projevem opotřebování je lupání s novym řetězem, nebo jeno snaha namotání na talíř. Může se stát, že si ale nový řetěz asi po 100km sedne a všechno je OK. Pokud problémy přetrvávají i po 100km, tak talíře měnim. Něko si upravuje tvar zubů pilníkem, ale já moc neexperimentuju a rovnou měnim. Největší problémy bývají se střednim nejpoužívanějšim talířem, zatímco krajní bývaj ještě v pohodě. V mém případě jsou talíře ke klikám napevno přinýtovány, takže mi nezbývá, než měnit celý kliky. Jak je to s cenou samostatných talířů nevim.

        [ Zpět ]
        Datum: 13.06.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (RadekII)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jak často měnit řetěz

               

          Jsem ten co upravuje talíře pilníkem. Nový talíř Deore, nový řetěz 63 HG a po 200 km začal řetěz na středním talíři lupat. Po úpravě náběhu špiček zubů pilníkem, se vše upravilo a ani po výměně řetězu se neopakovalo.
          Pro ostatní. Vyplatí se investovat do měrky na řetěz, ale schovávat starý řetězy a pastorky a mít s tím starosti, to teda nevím. Myslím, že dva řetězy za sezonu se nechají finančně přežít.

          [ Zpět ]
          Datum: 16.06.2005
          Autor: Neregistrovaný uživatel (bejbís ([email protected]))
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Jak často měnit řetěz

                 

            Je to možné? Po 200km? Skoro to svádí s k myšlence o nekompatibilitě řetězu a talířů. Něco pilovat na nových talířích bych si asi nedovolil, možná je to v pohodě, ale já jsem na takové zásahy srab.

            [ Zpět ]
            Datum: 16.06.2005
            Autor: Neregistrovaný uživatel (RadekII)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak často měnit řetěz

           

      Máš pravdu. Já jsem si schoval první sjetou kazetu a když jsem byl s novým řetězem na nový kazetě na třetím zubu měrky, tak jsem ho na té staré dojel. Akorát mě nanapadlo starej řetěz otočit, něco na tom bude. Tak jsem najížděl na IG 51 cca 3000 km (většinou ale na cestách nebo asfaltu). Měl jsem tímhle způsobem najeto asi 15000 km a pořád mi stačily 2 původní kazety. Vepředu se žádný opotřebení neprojevilo. Je pravda, že jsem se o řetěz dost staral, vyzkoušel jsem řadu mazadel, abych nakonec skončil u MD spreje. Ten minulej čas proto, že mi kolo v lednu ukradli. Kyselý hrozny na závěr: stejně by letos potřebovalo značnej apgrejd.

      [ Zpět ]
      Datum: 13.06.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (abernathy)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak často měnit řetěz

             

        čaute všichni
        přístup k řetězu může a je u různejch lidí různe. já, protože sem na něco línej a v podstatě ne moc čistotnej, se s řetězem moc nemažu. protože kdyby se člověk měl poctivě věnovat očistě řetězu, znamenalo by to vyčistit ho takřka po každy druhý vyjíždce, postupně sem se dopracoval k následujícímu systému. kupuju levnější řetězy (taky IG51), k mazání používám sikal, kterej nelepí ale je řídkej a na řetězu dlouho nevydrží. toho ale využívám- při mytí kola ho pořádně prostřkm proudem vody, čímž sice vyplavim většinu oleje ale i nadalenej prach. pak ho vytřu do "sucha" a nechám ještě do druhýho dne vyschnout. ráno namažu a jede se dál. po 2000km se stavim v oblíbenym kšeftu, pučim si měrku a většinou jde řetěz do šrotu a nasadim novej. když sem to konzultoval s prodejcem tak cena řetězu je přímo úměrná výdrži a investicí do dražšího řetězu člověk nic moc nezíská. teda kromě přidělání práce s pečlivým mytím řetězu...:-) s kazetou je to stejný. nic drahýho a po třech řetězech letí...
        toť můj přístup. neříkám, že je správnej ale mně vyhovuje:-P

        [ Zpět ]
        Datum: 16.06.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (vette)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak často měnit řetěz

         

    ...jo a taky nezapomenout na výměnu plastové kladky na přehazovačce...

    [ Zpět ]
    Datum: 12.06.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (RadekII)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak často měnit řetěz

         

    O řetěz se starám poměrně pečlivě a měním, i když měrka říká "ještě chvíli dobrý". Takhle jsem najel 25000 bez výměny kazety nebo převodníku a problémů s nimi.

    [ Zpět ]
    Datum: 16.06.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Laďa ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

433 cyklistů (12 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024