reklama

Jak brzy s přetrženou achillovkou?

Tak jsem si minulej pátek blbě utrh achillovku. Pajdám s ortézou na berlích, léčení nejmíň 7-9 týdnů, cykloléto je tak jako tak v tahu, ale chtěl jsem se zeptat, jestli s tím máte někdo zkušenost a jak brzy po sešití jste zkusili zase sednout na kolo. Zatím jsem slyšel, že kolo na rehabilitaci achillovky není špatný, ale musí se dát pozor atd., takže zkrátka: uvítám jakoukoli zkušenost. Rád bych to pak rozhejbal co nejdřív...

[ Zpět ]
Datum: 12.06.2008
Autor: k.vl

Nejlépe hodnocené

1 hlas
  • Re: Jak brzy s přetrženou achillovkou?

         

    Tohle urcite zavisi na rozsahu poraneni a rychlosti hojeni, i kdybych s timhle nejakou zkusenost mel, mohl bych ti tlumocit prave jenom tu svou, jako navod by to pouzit neslo.
    Urcite to prober s osetrujicim lekarem, jeste lip se sportovnim doktorem, protoze bezny felcar vetsinou necha vsechny pacienty pro jistotu atrofovat, nez aby se venoval nekomu zvlast. Telo vetsinou snese vic, nez si clovek mysli :o) ale dulezity je davat opravdu pozor na intenzitu. Spousta lidi dela i po obycejne chripajzne tu blbost, ze se nechaji hned strhnout do plne zateze, ze musi dohnat to, co zameskali :o(

    [ Zpět ]
    Datum: 12.06.2008
    Autor: vasek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak brzy s přetrženou achillovkou?

         

    No tak držím pěsti, ať se co nejdřív uzdravíš. Já si loni v červnu přerazil při bouračce na kole loket. Půlka cyklo sezóny v pr..., plánovaná cyklo dovča ve švýcarských Alpách taky v pr..., takže vím, jak ti je.

    [ Zpět ]
    Datum: 13.06.2008
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Radek B.)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak brzy s přetrženou achillovkou?

         

    Ahoj, stalo se mi to stejné před 3 týdny při tanci. Je Ti jasný, jak mi asi je před jarem a létem, sportuju snad všechno na co si vzpomeneš a teď ležím v posteli a ani se nehnu. Poraď mi, prosím, jak ses z toho dostal. Ptám se vždycky doktora, jak léčbu urychlit, kouká na mě ale jako na blázna:( Měj se hezky a sportuj opatrně.

    [ Zpět ]
    Datum: 06.04.2009
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Leona ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak brzy s přetrženou achillovkou?

           

      Tak to je mi tě líto, vážně... :-( No, hele, já nejsem asi správnej člověk na povzbuzování, leda v tom smyslu, že tak dlouho, jako to trvá u mě, to prý netrvá skoro u nikoho, takže si můžeš vždycky ještě říkat, že jiní jsou na tom hůř... :-)

      Bojím se, že prvních řádově 7 - 8 týdnů prostě neurychlíš. Trpělivost a odpočívej, nic nenaděláš, chce to klid. Řekli mi, že se na těle těžko najde místo, které se hojí hůř (prý proto, že achillovka není skoro prokrvená a je extrémně zatěžovaná). Znám lidi, kteří ale po sedmém týdnu začali s rehabilitací a za další dva měsíce sportovali jako předtím. Anebo znám sebe, který jsem právě dneska poprvé v práci po deseti měsících neschopnosti a ještě mě čeká zhruba dvouměsíční rehabilitace (už při práci). Já měl ale problém s alergickou reackí na šicí materiál - nevstřebaly se vstřebatelné stehy, rána zhnisala, úplně se otevřela a ty stehy z toho tahali na chirurgii ještě po šesti měsících. Prý to není moc typické, tak doufej, že se ti to vyhne...

      Urychlení, co mi postupně lidi doporučili:
      - wobenzym, pokud to snesou střeva
      - ne sádra, ale specielní ortéza na achillovku, na kterou se sice připlácí celkem dost, ale umožňuje tu nohu už dost brzy koupat a pod vodou procvičovat a rozhýbávat (citelně to prý zkracuje pozdější nutnou rehabilitaci)
      - jakmile ti to dr dovolí, pečlivě a mnohokrát denně rozhýbavat i na suchu, rehabilitační ti ukážou, jak. Určitě to neošidit, je skoro zázrak, jak se tím dá zkrácená achillovka natáhnout už během dvou týdnů.
      - jakmile ti to dr dovolí, zkusit šlapat na rotopedu. To mi udělalo hroznou radost, když už to šlo, a pomalu se ti vrátí svaly, které ti z nohy zmizely už po 14 dnech nehybnosti.

      Už mě nic nenapadá. Moc držím palce, ať se ti to dobře hojí a ať to nepraskne znovu (prý se to bohužel někdy stává, že se to šití nechytne).

      Mimochodem, nevěřil bych, jak je ten tanec nebezpečnej, já to měl stejně :-)))

      [ Zpět ]
      Datum: 06.04.2009
      Autor: k.vl
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak brzy s přetrženou achillovkou?

         

    kamos si utrh achylovku pri fotbale, bylo to asi tak v kvetnu a na podzim uz na kole trenoval. Sice ho to trochu bolelo a moc daleko neujel, ale uz jezdil...

    [ Zpět ]
    Datum: 06.04.2009
    Autor: Hrabe-X
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Jak brzy s přetrženou achillovkou?

         

    Tak já jsem si ji přetrhl začátkem tohoto května, po týdnu a 1/2 jsem si nechal dát ortézu a po 3 týdnech jsem začal na rotopedu, ale jen na lehký převod a z počátku jen asi 3 x 1 kilometr a potom jsem to stupńoval. Dnes v pohodě dělám i 15 km denně někdy na 2 někdy na 3 zátahy. Jinak sem si tu ortézu večer sundával a snažil se trochu pohybovat špičkou dopředu a dozadu, ale s citem. Včera mi ortézu zpolohovaly, takže už na ni došlapuju a udělám i několik kroků bez berlí. V každém přípatě tě to nesmí bolet.

    [ Zpět ]
    Datum: 17.06.2009
    Autor: Neregistrovaný uživatel (pichacz)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Jak brzy s přetrženou achillovkou?

           

      Gratuluju a hlavně přeju, aby se neobjevily problémy s hojením jako u mě. Začaly 6 týden od úrazu a trvají dodnes, i když už 2 měsíce funguju vcelku normálně :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 17.06.2009
      Autor: k.vl
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Jak brzy s přetrženou achillovkou?

             

        Jaký si měl problémy s hojením? Já mám jizvu takovou tenkou (dělali mi nitrošlachový steh). Včera, když to primář prohmatával, tak říkal že to vypadá dobře.

        [ Zpět ]
        Datum: 17.06.2009
        Autor: Neregistrovaný uživatel (pichacz)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Jak brzy s přetrženou achillovkou?

               

          Viz příspěvek z 06.04.09 16:06... :-(

          [ Zpět ]
          Datum: 17.06.2009
          Autor: k.vl
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Jak brzy s přetrženou achillovkou?

                 

            Tak to asi nebylo moc dobrý. Jak seš na tom dnes rok po přetržení. Byly nějaký problémy nebo omezení třeba po 1/2 roce?

            [ Zpět ]
            Datum: 18.06.2009
            Autor: Neregistrovaný uživatel (pichacz)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Jak brzy s přetrženou achillovkou?

                   

              No, kromě velmi mírného omezení hybnosti, daného spíše úbytkem svalstva v chodidle, nártu a kotníku, je funkce šlachy v pohodě. Rána se nicméně pořád nezahojila, což je dost omezující (obvazy v botě, koupání atd.). Prý mám počkat tak ještě 9 měsíců :-)))

              Nejlepší je to na kole - to vždycky zapomenu, že mám problém, je to lepší než chůze.

              [ Zpět ]
              Datum: 19.06.2009
              Autor: k.vl
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

344 cyklistů (11 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | včera

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024