reklama

bolest zad

Chtěl jsem se poradit se zkušenšjšími, co dělají proti, nebo aspoň jak minimalizují bolest zad v kříži. U mě tento problém nastáva zhuba po 40 min. jízdě v terénu. Dá se bolesti zad vůbec nějak předsejít? Není to chybou posedu, či jiných věcí.
Díky za odpověď

[ Zpět ]
Datum: 03.06.2005
Autor: Neregistrovaný uživatel (Dušan)
  • Re: bolest zad

         

    Bolestmi zad trpím už od vojny, kdy jsem měl úraz. Tedy zhruba od 25 let. Nyní je mi 43 a tak nějak jsem se s tím naučil žít. Přibližně jednou za rok mne "chytnou záda" tak, že musím pár dní být v klidy, jím prášky atd ...
    pak tak 1-2 týdny trvá, než se záda srovnají.
    Ty problémy mám v bederní páteři. Na kole ale jezdím pořád (až na tu malou přestávku mezi 39-43 lety, kdy jsem najezdil jen tak 400-600 km za rok) a přestože mi doktorka moc kolo na záda nedoporučuje, mě jízda vyhovuje.
    Pokud mne bolí v křízži, tak se za jízdy protáhnu /(stopunu do pedálů a střídavě se protáhnu prohnutím dozadu) nebo když je to horší, zasstavím a pár minut se projdu a při tom protahuju záda.
    Také se vyplatí cvičit a posilovat svalový korzet okolo páteře! To je asi zásadní.
    Jinak kolo je podle mne skvělé na získávání síly a kondice. Záda mne bolí vždy, když déle nejezdím, zpravidla na jaře, brzo po zimě ...
    :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 03.06.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (puschpull)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: bolest zad

           

      Koukám, že jsme přibližně stejně mladí (tedy mě už bude v prosinci 44). O úrazech si asi taky můžeme povídat. Před 5 lety jsem měl při nezaviněné nehodě na kole zlomenou páteř (+další drobnosti, díky přilbě tady můžu dnes psát), poté rok výpadek. Naštěstí chodím a jezdím. Sice to stále v zádech cítím, nicméně kolo je skvělý rehabilitační prostředek, nedám na ně dopustit. Čím se kdo pokazil, tím se má taky spravit, neníliž pravda?

      [ Zpět ]
      Datum: 03.06.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Petrolin)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: bolest zad

         

    Je to dost okecaný ,ale cvičit a cvičit.Vtom má puschpull pravdu.Mam skoliozu páteře a ono to cvičení pomáhá nejvíc.Prášky jsou na akutní bolesti cca týden a taky na zkažení žaludku. Na tom kole mužeš mít špatně nastavený sedlo,dlouhej rám....atd.

    [ Zpět ]
    Datum: 03.06.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (62jarda)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: bolest zad

         

    Mám dvě rady:

    1) Je to zvláštní, ale na bolest zad mají vliv slabé břišní svaly. Ty na kole dost zakrňují (chce to posilovat je jinak), přitom pomáhají udržet vzpřímenou polohu páteře. Pokud to břišní svaly nezvládají, jsou příliš namáhané svaly podél páteře a potom bolí.

    2) Spousta lidí si myslí, že vzpřímený posez na kole (řídítka vysoko, krátký představec apod.) je proti bolesti zad nejlepší. Myslím si pravý opak. Při vzpřímeném posezu se do osy páteře přenášejí ze sedla všechny otřesy a nárazy. Naopak ve skloněné poloze jdou otřesy mimostředně a lépe se tlumí.

    Bolesti zad ale můžou mít spoustu příčin, popsal jsem jen své zkušenosti.

    [ Zpět ]
    Datum: 03.06.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Petrolin)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: bolest zad

           

      jo, ty břišní svaly jsou hodně moc důležité, to jsem zapoměl napsat !
      :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 03.06.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (puschpull)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: bolest zad

           

      http://www.kpo.cz/fyziologie/posilovani...

      [ Zpět ]
      Datum: 03.06.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Joe)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: bolest zad

           

      Zcela souhlasím jde hlavně o správnou polohu sedla představce řiditek výšku rámu. Při delších jízdách více předkloněn tak do 45 st. Městké kolo může mít posez narovnaný přímí.Také šířka řídítek je li moc zeširoka a rovné sezení zachvíli bolí záda.Sedlo nebo sedlovka záležitost spíše otlaku zadku krátká jízda může-měkké sedlo,delší-sportovnější pevné,ale ne tvrdé sedlo.Měké by se ti začalo časem krabatit pod zadkem a to tlačí.

      [ Zpět ]
      Datum: 05.06.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (ZDENEK)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: bolest zad

         

    Pridam cerstvy postreh.
    O vikendu jsem jel jeden zavod a asi od polovicky mi zaclo hodne bolet v krizi, pozdeji jsem zjistil ze se mi posunulo sedlo v lizinach hodne dozadu(mam ho dost vepredu).
    Polaboruj ze sedlem a kdyz ani to nepomuze, tak bych vyzkousel odpruzenou sedlovku, na vedlejsim foru (B-F) ji dost lidi vychvaluje.

    [ Zpět ]
    Datum: 03.06.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Santus)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: bolest zad

         

    Díky všem za rady a postřehy. Zkusím nejdřív hnout se sedlem a začít posilivat břišní svaly. Snad to pomůže.

    [ Zpět ]
    Datum: 06.06.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Dušan)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: bolest zad

         

    Ahoj.
    Ja s tim mam problemy asi tak od 15 let (tehdy jsem to zacal se sportem vazne). Byl jsem mladej a obcas me chytali zada. Pak mi nasli malinkou vrozenou vadu v bederni pateri, ktera delala bordel (na vojaky to platilo:-) ). Ihned mi doporucili cvicit brisni svaly a zadove....Nastesti ma pritelkyne dela fitnes, tak si me vzala do parady. Ted uz je to absolutne v pohode...bez problemu. Nechce to cvicit se silenou zatezi, zadne trhave pohyby...to nech tem plesatym svalouskum. Chce to tahat min a soustredene. A nejlepsi cvik je zaklon v lehu na brise na lavici....to posiluje presne tu bederni cast, kterou potrebujes. Uplne citis, jak se to tam uvonuje. Ale chce to opatrne, abys slezl:-)
    GL

    [ Zpět ]
    Datum: 06.06.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Michal)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: bolest zad

         

    Určitě pomůže zvednout řídítka ,aby byl posed vyšší.Popřípadě odpruženou sedlovou trubku a budeš OK.

    [ Zpět ]
    Datum: 07.06.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Jarda)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: bolest zad

           

      To nesouhlasím a to ZÁSADNĚ! čím strmější tedy rovnější posed tím více přenosů otřesů na páteř,Přečti si cokoli o kole a posedu,zkušenost a logika,odpružená sedlovka moc nepomůže ta je spíše pro treková kola navíc mívá vakl kolem osy a to je nepříjemné máš pocit že se otáčíš.Znovu opakujiřídítka cca3-5cm pod ůrovní sedla, ale třeba raději kratší představec at není posed natažen kolena musí protínat osu palce a pedálu při vodorovné poloze pedálů sedlo výška aby v dolní ůvrati byla nohaopřená o pedál patou bez bot jen mírně pokrčena spíše natažena.viz např.CYKLOTURISTIKA Č.4/2004 STR.60 Většina problémů zad souvisí s příliš rovným posedem.Samozřejmě že i na správném posedu se musí člověk protahovat během jízdy stejně tak nadzvedávat a ulevovat zadku i kdyžmáš kratasy svložkou.Rovný posed je vhodný spíš na městská kola.Posilovat může každý,ale když tak brzo záda bolí je to posedem.Oni by bolely asi hned kdyby jsi měl zdravotní problém vážnějčího charakteru.Nejsem vševěd ,ale tohle si troufám tvrdit čau.

      [ Zpět ]
      Datum: 08.06.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (ZDENEK)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: bolest zad

             

        Nesouhlasím. Podle mých zkušeností (které ale samozřemě nemusí být univerzálně platné) čím předkloněnější poloha, tím víc bolí záda a navíc i ruce. Naopak ve vzpřímené poloze s odpruženým (širokým) sedlem celkem v pohodě. A samozřejmě úplně ideální je sedadlo s opěradlem a šlapátka vpředu, tam pak není problém ani po 15 hodinové jízdě.

        [ Zpět ]
        Datum: 08.06.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (McTorpedo)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: bolest zad

         

    Já mám 4 měsíce po operaci bederní páteře a bolesti zad mám částečně stále ale na kole už jezdím(už 600km) a docela mě to i vyhovuje a uvolňuje záda. Ale mám trekové kolo a tak je posez vzpřímený,kdežto na horském či silničním závodním jsou záda dosti ohnutá. Nejlepší je stejně asi cvičení na na posílení zádového svalstva.

    [ Zpět ]
    Datum: 07.06.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: bolest zad

           

      Musíš cvičit rovnoměrně břišní i zádové svalstvo jinak se to nezlepší.

      [ Zpět ]
      Datum: 07.06.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Jarda)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: bolest zad

             

        ako lekar-traumatolog ti v tomto pripade mozem doporucit len a len pravidelne cvicenie na celkove posilnenie svalstva+kombinovanie z innzmi pohybovimi aktivitami ako je plavanie, alebo napr inline. inak tieto bolesti som pocitoval aj ja. niekedy sa daju napr zmiernit pouzivanim pohodovejsieho sedla, no a dost zohrava taktiez ramova geometria. skratka je to tak trosku veda, ale myslim , ze cvicenim/pravidelnym/ nic nezkazis, tak sup do telocvicne...

        [ Zpět ]
        Datum: 08.06.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (jurki)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: bolest zad

         

    mám stejný problém, bolí mě především kríž - tedy spodní část zad. Doporučil by mě někdo co mám cvičit? Děkuji

    [ Zpět ]
    Datum: 14.08.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (james74)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

372 cyklistů (9 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024