reklama

Pružení na Canynech Nerve AM 5.0 vs. ES 7.0

Ahoj
Mohli byste mi odborným okem srovnat pružení na kolech Canyonech Nerve AM 5.0 a Nerve 7.0 ? Podle stránek výrobce je tam
AM 5.0: vidlice FOX Talas RL 100-140, tlumič FOX RP 23 Big Airchamber
ES 7.0: vidlice RockShox Pike 454 U-Turn 95-140 PopLoc, tlumič RockShox Monarch 4.2 High Volume

Kola se samozřejmě liší i v jiných komponentách, ESko je na tom asi o něco lépe, ale to pružení je asi nejpodstatnější. Snažil jsem se o tom číst na netu ale nedovedu výhody a nevýhody odborně posoudit, zajímá mě jaké jsou třeba vlastnosti konkrétních pružících systémů a co je třeba dobré aby bylo nastavitelné a tak. Na stránkách výrobců jsem se dočetl že všechny zmíněné komponenty jsou úplně bezva a s nejmodernějšími technologiemi, to je dobré vědět.

Jde mi o ježdění na kamenech a kořenech typu Český ráj, Kokořín a tak - nemám na mysli cyklotrasy nebo rovné lesní cesty. Ev. nějaké menší dropy. Vážím asi 60-65kg = poměrně málo, takže potřebuju něco dostatečně citlivé-tady bych právě uvítal nějakou radu.

Pokud máte k těmto kolům jakékoliv jiné postřehy tak je jedině uvítám, nedávno tady myslím někdo psal že má nového Canyona, ten má jistě současnou nabídku fullů v malíku takže by se mohl podělit o cenné zkušenosti.

Díky moc, jakékoli informace se jistě budou hodit i ostatním lidem, každý čas od času kupuje kolo a pak podobné diskuze rád pročítá.
Hooky

[ Zpět ]
Datum: 29.01.2008
Autor: Hooky
  • Re: Pružení na Canynech Nerve AM 5.0 vs. ES 7.0

         

    Tady je to celkem jednoduché. ESko je zaměřené více k enduru a AMko více k XC.
    ESko:
    - vidlice má pevnou osu, tedy v těžším terénu jasné plus, ovšem při tvojí váze to není tak podstatné
    - je to pružinová vidlice se všemi výhodami a nevýhodami, tedy především je třeba mít správnou pružinu na váhu, vidlice má lineární průběh, což mě by se nelíbilo, citlivostí i když je to pružina na tom bude jen o píď lépe nebo jen nastejno jako Talas
    - vidlice má sice snižování zdvihu pomocí u-turnu, ale to je na častější snižování během vyjížďky nepoužitelné (je to několik otáček štelovátkem, což je zdlouhavé a za jízdy na prd)
    - o tlumiči nedokážu zatím nic říct, je to nový tlumič u RS pro 2008; pokud ale zůstaly u stejných průběhů jako byly všechny RS tlumiče, tak bude hodně progresivní (ale je možné, že to bude jinak; zatím jsem ho neměl možnost ani vyzkoušet, ani jsem neviděl jeho průběh); pokud to tak bude, tak to není dobře, protože pak bude kolo jako celek příliš progresivní jako Canyon ESko 07 (kde byl Pearl) a což byla asi jediná věc, která se dala modelu 07 vytknout.

    AMko:
    - Talas nemá pevnou osu, jediná nevýhoda
    - Talas má rychlé a v praxi velmi dobře použitelné snižování zdvihu, což je do výjezdů super
    - Talas má high speed exapnzi
    - tlumič je Fox s větší komorou, což je asi nejméně progresivní tlumič na trhu vůbec a skvěle se k té progresivnější zadní stavbě hodí (i tak to je pořád ve výsledku trošku progresivnější, ale ne přehnaně), což je velké vylepšení oproti 07 modelum a přesně to, co Canyon potřeboval
    - váhově je na tom AMko lépe

    Pokud nehodláš provozovat dropy na placku větší než 0,5m, tak bych při tvojí váze volil rozhodně AMko. A pokud bys hodlal provozovat nějaké větší dropy, tak je to otázka, pevná osa a větší odolnost u ESka je plus, ale zase průběh pružinové vidlice je v tu chvíli o to více nevhodný.
    Takže ještě jinak. Pokud není pevná osa tvojí hlavní prioritou, tak AMko v každém případě.

    [ Zpět ]
    Datum: 29.01.2008
    Autor: Mlok
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Pružení na Canynech Nerve AM 5.0 vs. ES 7.0

           

      1*

      [ Zpět ]
      Datum: 29.01.2008
      Autor: wewerka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Pružení na Canynech Nerve AM 5.0 vs. ES 7.0

           

      Díky moc za vyčerpávající info, přesně něco takového jsem potřeboval. Chápu to dobře že ta pevná osa u ES vidlice způsobí (asi mimo jiné) větší odolnost takže více vydrží při hrubším zacházení? No já stejně žádný velký hrubián nejsem, těch 0.5m vypadá rozumně. Tak myslím že to pak z toho přízpěvku vyplývá poměrně jednoznačně, na ESku jsou jestě asi o něco lepší některé jiné komponenty - přehazovačka, převodníky a tak, ale ty by to asi neměly změnit. Těch 200 eur rozdíl taky přijde vhod.
      Tak jestli to půjde objednat, asi do něj půjdu, nemůžu to pořád odkládat na příští a příští rok.
      Tak díky!, H.

      [ Zpět ]
      Datum: 29.01.2008
      Autor: Hooky
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Pružení na Canynech Nerve AM 5.0 vs. ES 7.0

           

      Ještě bych se zeptal na jednu věc, na některých zahraničních diskuzích jsem se setkal s negativními zkušenostmi s výrobky FOX, hlavně se zmíněným tlumičem (FOX RP 23), že po nějaké (velmi krátké) době zcela přestal fungovat - víte o tom někdo něco nebo máte nějaké takové zkušenosti?

      [ Zpět ]
      Datum: 29.01.2008
      Autor: Hooky
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Pružení na Canynech Nerve AM 5.0 vs. ES 7.0

             

        To jsi asi četl ohledně stuck down u Fox tlumičů. Jde o špatné těstnění v tlumiči, kdy dojde k přepuštění vzduchu z pozitivky do negativky.
        Před nějakou dobou, cca rok a půl Fox vypustil do světa velkou várku tlumičů, které měly ty těsnění vadná. Neprojevilo se to u všech, ale u většího množství a zvlášť v zimě.

        To už je ale minulost a už to neplatí. Samozřejmě stát se to může u jednotlivého kusu i dnes, pokud bude daný kus mít vadná těsnění. Ale to už je závada jako každá jiná a ne nějak častější než cokoliv jiného.
        Osobně mám dva RP23 tlumiče doma (jeden 07, jeden 08) a několik dalších kusů v okolí a nikdo problém neměl. Je to ale jen pár kusů, takže to nemá vypovídající hodnotu.

        Pokud bys měl smůlu na stuck down, tak oprava je jednoduchá, pouze se vymění to těsnění.

        U RS tlumičů k této konkrétní závadě dojít nemůže, protože nemají negativní komoru, mají pouze pozitivní a místo negativky je elastomerový doraz (který je zase po funční stránce o malinko horší než negativka).

        Pevná osa není až tak podstatná ohledně odolnosti, i když tam také trošku pomůže, ale především ohledně tuhosti. Tzn. v těžkém terénu a při brždění zvlášť u hodně těžkých jezdců se jim v terénu méně kroutí vidlice.
        Při tvojí váze a 32mm nohách (co má jak Talas, tak Pike) to ale neudělá takový rozdíl.

        Mám 70kg a Talase jezdím (na obou svojich kolech) a s tuhostí problém nemám. Pevnou osu jsem také zkoušel a bylo to pro mě o malinko lepší s ní, ale nebyl to rozdíl velký a hlavně ten rozdíl byl znát pouze v některých situacích, ke kterým u mě nedochází moc často (v podstatě jen v těžším hodně kamenitém sjezdu jsem poznal trošku rozdíl, kdy bylo lepší vedení předního kola).

        A rozdíl v osazení mez těmi dvěmi koly nelze brát vůbec v úvaho, tam by se musely srovnávat cenově totožné modely. Nevím, proč si vybral zrovna proti sobě AM5 x ES7.

        [ Zpět ]
        Datum: 30.01.2008
        Autor: Mlok
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Pružení na Canynech Nerve AM 5.0 vs. ES 7.0

               

          Karliner a jeho 2 kamaradi si nechali u RBcka postavit fulliky s RP3 a vsem trem se to postupne zaseklo :))

          [ Zpět ]
          Datum: 30.01.2008
          Autor: wewerka
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Pružení na Canynech Nerve AM 5.0 vs. ES 7.0

                 

            No jo, smůla. RP3 právě byla ta největší vadná série. A nejhorší to bylo hned po vypuštění vadné série, kdy u Foxů nechtěli přiznat, že celá série byla vadná a pár lidem se tedy stalo, že reklamovali tlumič a v rámci záruční opravy dostali opět těsnění z vadné série.

            [ Zpět ]
            Datum: 30.01.2008
            Autor: Mlok
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Pružení na Canynech Nerve AM 5.0 vs. ES 7.0

               

          Díky za informaci, stuck down jsem měl přesně na mysli. Tak snad už je to vyrešené nebo nebudu mít tu smůlu.
          Ještě na jednu, snad už poslední věc bych se chtěl zeptat, zkoušel jsem na stránkách Canyonu ten Perfect position system na určení velikosti rámu a při výšce 174 a výšce do rozkroku asi 78 cm mi vyjde 16.5 palcový rám = S velikost - je možné aby to byla správná volba? Vím že to jde špatně poznat z pár čísel, ale trochu mě to zarazilo, nevěděl jsem že jsem takový trpaslík. Zkoušel porovnávat rozměry Ska se svými koly, ale mám silnici (56cm) a crosse(19in), tak se to blbě porovnává, ale to Sko vychází menší než moje současná kola. Když třeba o 1cm s něčím hnu tak už mi vyjde M, tak je to asi dost na rozhraní, pak stačí abych pak posez změnil z Comfort na Sporty a už vyjde zase S.
          Neznáš někoho podobně velikého (spíš malého) s Canyonem a co má pak za velikost a jak mu to vyhovuje? Co bych mohl zkazit příliš malým rámem? Jsem zvyklý jezdit spíš na o něco větším kole tak to M by mi asi nevadilo, ale nechtěl bych přijít o dobrou ovladatelnost v terénu, když už to je kolo hlavně do terénu.
          Je na to nějaká dobrá rada?:-)

          [ Zpět ]
          Datum: 30.01.2008
          Autor: Hooky
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Pružení na Canynech Nerve AM 5.0 vs. ES 7.0

                 

            Ten jejich PPS systém je divnej. Velikost vybírá pouze dle délky nohou a výběru sportovní/komfortní posez.
            Takže vůbec neřeší to nejdůležitější a to délku, podle které bys měl volit.

            Na výšku ti na tu délku nohou stačí Sko akorát. U Mka až takový problém s výškou nebude, protože AMko má dost velký sloping.
            A délku takhle nedokážu říct, ale spíš bych se klonil k Mku a kratšímu představci. Ale záleží jak máš dlouhé ruce a trup.

            [ Zpět ]
            Datum: 30.01.2008
            Autor: Mlok
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

417 cyklistů (6 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024