reklama

Smrťák u Třeboně II

V pátek došlo k tragické nehodě auta a cyklisty mezi obcí Klikov a městem Suchdol nad Lužnicí. Úsek silnice je rovný a celkem přehledný.
Cyklista jel ráno okolo sedmé do Suchdola na vlak a byl řádně osvětlen (blikačky + reflexní pásky). Bohužel jej sedmdesátiletý motorista přesto přehlédl a srazil.
Cyklista utrpěl vážný úraz hlavy a v nemocnici těžkému zraněným podlehl. Znal jsem ho, byl to prima chlapík a táta od rodiny.

http://www.mapy.cz/?query=#x=134171600@y...

[ Zpět ]
Datum: 27.01.2008
Autor: Kominík
  • Re: Smrťák u Třeboně II

         

    Smutné, velmi smutné. Co k tomu dodat? Nevím. Nějak se mi nedostává slov. 8-(

    [ Zpět ]
    Datum: 27.01.2008
    Autor: Burajda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Smrťák u Třeboně II

           

      Nejvíc mě deprimuje, že můžu svítit jak vánoční stromeček a přesto...

      [ Zpět ]
      Datum: 27.01.2008
      Autor: Kominík
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Smrťák u Třeboně II

             

        Asi to bude vypadat, že nemám ráda starší lidi, ale asi by někteří řidiči vyššího věku měli být trochu více sebekritičtí ke svým (nejen) řidičským schopnostem.

        [ Zpět ]
        Datum: 27.01.2008
        Autor: Burajda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Smrťák u Třeboně II

               

          to určitě. Můj dědeček v 70 odevzdal řidičák a radši jezdí na chatu vlakem. Je to sice cesta na celý den, ale má soudnost.........reakce prostě už nejsou tak rychlý

          [ Zpět ]
          Datum: 27.01.2008
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Smrťák u Třeboně II

                 

            Není to otázka jestli je člověk starší / mladší , nýbrž, že kritéria pro rozdávání řidičáků jsou strašně měkký.
            Čím víc jedinců bude mít řidičák, tím víc nahrabou škváry autoškoly, automobilky, autoopravny, autokosmetici .... -- prachy -- to je nejdůležitější .

            [ Zpět ]
            Datum: 28.01.2008
            Autor: Howgh
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Smrťák u Třeboně II

                   

              Jistě máš pravdu s motivací autoškol, ale podle mě i věk má svou váhu. A taky talent a dlouhá jezdecká pauza. Znal jsem člověka, kterej si po třicetiletý pauze pořídil polskýho fiata. Jel jsem s ním jenom jednou. A kousek, svezení mi překazil pud sebezáchovy. Řídil strašně. Za studií jsem jezdil dost stopem. Jednou k večeru mě vzalo v Děčíně auto do Teplic. Manželskej pár, oba důchodci. Myslím, že první vlas mi zešedivěl právě během té jízdy, a nejel víc než padesát.

              [ Zpět ]
              Datum: 29.01.2008
              Autor: abernathy
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Smrťák u Třeboně II

                     

                Po pravdě řečeno, na stopa bych v dnešní době nešel ani omylem. Párkrát jsem tak jel v raném mládí (nezkušený, bez obav).
                Nidky nevíte, jakou má povahu řidič, který vám zastaví. Může se stát, že narazíte na frajírka, který vás už do cíle nedoveze. To za to opravdu nestojí. Raději pěšky než stopem.

                [ Zpět ]
                Datum: 19.02.2008
                Autor: Kubajs
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Smrťák u Třeboně II

                       

                  30km je stopem za několik desítek minut. Pěšky za několik desítek hodin. DOst podstatný rozdíl:o)
                  Stopuju, když jsem v nouzi. A stejný důvod předpokládám i u stopařů, takže když jedu autem a jsou vidět včas, zastavuju...
                  Je fakt, že nikdy nevíš, ale kdy víš? Nikdy nevíš na koho a kde narazíš. Nedávno jsem koukal na "Na vlastní oči" (myslím) a tam bylo jak hodec nakopll pomalu jedoucí auto hledající cestu u Kozího plácku. Řidič vystoupil a chodec ho probodl a zabil. Jen tak bez přípravy. Prostě se mu zdálo, že jede blbě a tím pádem si nezaslouží žít. Nikdy nevíš kdy potkách jaký hovado, který na tebe vytáhne kudlu nebo kvér a kvůli pitomosti tě odpraví nebo zmrzačí. Nechci se tomu ale přizpůsobovat. Žil bych ustrašený život a nesměl bych nic:o((

                  [ Zpět ]
                  Datum: 20.02.2008
                  Autor: Jurimír
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Smrťák u Třeboně II

                         

                    Máš bohužel pravdu, když člověk potká hovado, je to skoro vždy problém a lepší je se takovým zdaleka vyhýbat.
                    Samozřejmě pokud je člověk v nouzi pak ten stop ještě připadá v úvahu. Ale uvaž, kolikrát se ti stane, že budeš v nouzi 30km od nejbližšího města? To snad u nás ani nelze. Vždy je nějaká alternativa - autobus, vlak apod. Např. 10 km bych byl rozhodně ochoten jít raději pěšky, než riskovat, že stopnu nějaké hovado.
                    Je to samozřejmě o povaze, to beru. Já mám prostě z některých věcí docela strach, asi jsem prostě opatrnější (i když, záleží opravdu, jak u čeho) ;)

                    [ Zpět ]
                    Datum: 20.02.2008
                    Autor: Kubajs
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Smrťák u Třeboně II

                           

                      Záleží na tom, co bereš jako nouzi:o) Když mi ujede autobus a dalším to do Práce už nestihnu, protože mi ujede přípoja a pak mám v Říčanech na nádraží hodinu a půl pauzu, tak to beru jako nouzi a zkusím stopovat. Teď už to naštěstí nehrozí, protože od nového roku mám jinou práci a lepší spojení...

                      Kdybych měl opravdu nouzi, jdu obvolávat příbuzný, zvonit na sousedy, volat sanitku. ALe to zatím nikdy nebylo potřeba a snad ani nikdy nebude!!

                      [ Zpět ]
                      Datum: 20.02.2008
                      Autor: Jurimír
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Smrťák u Třeboně II

                             

                        V tomto případě ujetí autobusu to jako nouzi neberu, radši bych zavolal do práce, že přijdu výjimečně o hodinu později a počkal bych na další ;). Nouze může být např. v případě, že se mi rozlomí kolo 50km od nejbližší vesnice ;)

                        [ Zpět ]
                        Datum: 20.02.2008
                        Autor: Kubajs
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Smrťák u Třeboně II

                               

                          Když se ti to ten tejden stane potřetí, protože si zrovna vybíráš "tejden blbec" tak už to za nouzi beru, protože bez práce nejsou koláče a bez koláčů síla a bez síly se nedá jezdit na kole:o)))

                          Tvůj příklad nouze se na tuhle Republiku nedá aplikovat a dalo by práci najít taková místa na mapě Evropy:o))) Což víš, ale vyplývá z toho, že se vlastně za normálních podmének do nouze nemůžeš dostat, což ti závidím. Tenhle přístup k životu mi tolik nejde:o(

                          [ Zpět ]
                          Datum: 21.02.2008
                          Autor: Jurimír
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                          • Re: Smrťák u Třeboně II

                                 

                            No asi se mi včera vymstilo, že jsem s Tebou polemizoval o stavu nouze ;). Příště si musím dát "bacha na jazyk". Hádej, co se mi tak asi včera mohlo přihodit na cestě z práce...
                            Dojdu v práci do garáže, vyndavám kolo ze stojanu a divím se, jaktože jde vyndat tak lehce (mám 2.25 MTB pláště, normálně to musím rvát docela silou nahoru). Koukám, píchlé kolo. Trochu si zanadávám a jdu se tedy pustit do opravy. Koukám na duši, to asi nespravím. Prasklá v nejhorším místě, jak se už tak stává - u ventilku. No nic, nevadí, tahám náhradní duši z brašny a za pár minut si říkám, že jsem se chvilku zdržel, ale nevadí. Razím domů.
                            Asi po 16 kilometrech si říkám, že mi to začalo jet nějak lehce ztuha. Ani jsem tu myšlenku nestačil dokončit a slyším syčení. Napadá mě, že je zle, že to bude něco většího, když během 2 - 3 vteřin stojím na ráfku. Napadá mě v tu chvíli, že už nemám náhradní duši. Abych to neprotahoval, defekt byl zase samozřejmě u ventilku. Zanadával jsem si na prodejce, že mu to snad dojdu omlátit o hlavu a volám ženě, jestli by nepoprosila někoho ze sousedů, zda by mi nepřivezl duši náhradní. Jeden dobrý člověk z baráku se nabídl, že mě vezme i s kolem. Já jsem ale s hrdostí odmítl, že mi stačí přivézt duše, že to stejně musím spravit tak jak tak. OK. Odjeli, za pár minut opraveno a jedu dál. Nacházím se asi 10 km od domova. Dojedu do Rudné a přesně v křižovatce: pssssss. Dobrým, po ráfku dojedu pryč z křižovatky, nadávám, už ani nekoukám, co se stalo, sesedám z kola, přesunuju se z pravé strany silnice na levou a říkám si, že ty 4 kilometry už nějak holt doklepu pěšo.
                            Opravdu můžu říct, když se daří, tak se daří. Věřím tomu, že i kdybych těch duší měl 10, tak domů nedojedu. 3 defekty během 26 km, to se mi ještě nestalo... Prostě příště už nebudu mít na diskusních fórech blbé kecy :).
                            Na druhou stranu, nakonec jsem vlastně rád, že se mi to stalo cestou z práce. O víkendu si chci dá terénní aspoň osmdesátku a nevím nevím, jak bych se vracel pěšky 40km od domova. Asi bych se ocitl ve zmíněném stavu nouze ;).

                            [ Zpět ]
                            Datum: 21.02.2008
                            Autor: Kubajs
                            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                            • Re: Smrťák u Třeboně II

                                   

                              Když se daří, tak se daří :-))))

                              Asi bych se podíval, jestli nemáš na ráfku u té díry pro ventilek nějaké ostré otřepy. Jinak si nedovedu představit jak se tohle může stát několikrát a hned za sebou... Nebo to bylo holt smůlou na aušusy duše...

                              Já jsem takhle na podzim objevil díru v duši, kterou vozím v podsedlové brašničce. Normálně ji tam mám jako náhradní a vždy je v pořádku, připravena k použití. Tak jsem se docela divil, že má v sobě takovou obrovskou podivnou díru. Byla už dost velká na to, abych to někde v terénu spravil. Naštěstí jsem to objevil včas doma a nebyl pak zaskočen kolik kilometrů od domova ;-) No, a čím myslíš, že se to stalo ? Taková pitomost, že jsem tomu skoro nechtěl věřit... Prostě byla prošoupaná od zipu, který je na brašničce a jak do ní poměrně často lezu, tak se to postupně prodřelo...

                              [ Zpět ]
                              Datum: 21.02.2008
                              Autor: Jarda
                              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                              • Re: Smrťák u Třeboně II

                                     

                                No jo, to jsou někdy takové zákony schválnosti :). Ale pro mě byla ta včerejší příhoda např. pozitivní v tom, že s sebou radši budu vozit místo jedné náhradní duše dvě. To doufám bude stačit v kombinaci s lepením ;).
                                Jinak ohledně té díry pro ventilek, tohle mě včera taky napadalo, jestli tam nejsou nějaké ostré otřepy, ale moc tomu nevěřím, protože ty duše jsem zkoumal a vypadaly jako odlepené od toho ventilku - ne prořezané, ani odtržené. Ale ještě jsem to nekontroloval, včera ani dnes se mi do toho ještě nechtělo. Dnes jsem jel do práce autem (došly mi všechny duše na kolo) a zítra stejně musím šetřit síly na víkendové ježdění :)

                                [ Zpět ]
                                Datum: 22.02.2008
                                Autor: Kubajs
                                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                            • Re: Smrťák u Třeboně II

                                   

                              Slibuju, že o nozi už s tebou diskutovat nikdy nebudu! Nevezmu si na svědomí, že by se ti to mohlo stát ještě jednou.. :o))))

                              [ Zpět ]
                              Datum: 22.02.2008
                              Autor: Jurimír
                              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Smrťák u Třeboně II

         

    Je to fakt smutné, ale věřím, že i ten řidič na tom není moc dobře, žít s tím, že že jsem někoho přejel musí být strašné. Je fakt, že můžeš být osvětlený jak chceš a nemáš žádnou jistotu, že tě nic nesrazí.

    [ Zpět ]
    Datum: 27.01.2008
    Autor: HMS
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Smrťák u Třeboně II

         

    Helmu měl?

    [ Zpět ]
    Datum: 27.01.2008
    Autor: AV
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Smrťák u Třeboně II

           

      Ne.

      [ Zpět ]
      Datum: 27.01.2008
      Autor: Kominík
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Smrťák u Třeboně II

             

        No ten blembak asi mit mohl. Zejmena, jestli trosku vic jezdi..
        Nejspis pripad, kdy by mu to zachranilo zivot.
        Taky jsem s tim opovrhoval, kdyz jsem zacal jezdit, ale dneska uz si to ani neumim predstavit bez nej.

        [ Zpět ]
        Datum: 29.01.2008
        Autor: Meduza
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Smrťák u Třeboně II

         

    Chudak!

    [ Zpět ]
    Datum: 27.01.2008
    Autor: Arabice
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Smrťák u Třeboně II

         

    Hmm to je vždycky nemilá událost...člověk vyjede a už nedojede, aniž by přitom tušil, že prožívá poslední sekundy života...5, 4, 3, 2, 1, bác!...bílé světlo...

    Co se týká věku, tak je známá věc, že nejnebezpečnější jsou začátečníci a staří lidé. Minulý týden jsem zíral jak sova, když nějaký dědula nečekaně vyjel od vjezdu z baráku na hlavní silnici, kde v obou proudech jely auta, zastavil a začal couvat...přitom ho málem sejmul kamion zezadu, dědula se začal motat, auto postavil příčně přes oba pruhy, v obou směrech se auta zastavila a za troubení zúčastněných se snažíl pozpátku trefit zpět k vjezdu od baráku. Tak třikrát se nepovedlo, pořád poskakoval dopředu a zpět, řidiči čuměli co bude, nakonec to vzdal a střihl to přes obrubník...nechápal jsem a doteď nechápu, co to jako mělo být, co chtěl dělat, ale očividně byl úplně mimo...Zrovna tak nechápu, že takovíto lidi nejsou dostatečně sebekritičtí a řízení nepověsí na hřebík...

    ...a pak netřeba se divit, že přichází takovéto zprávy

    [ Zpět ]
    Datum: 27.01.2008
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Smrťák u Třeboně II

           

      tady u nás se takový taky projíždí, jede sice třicet, ale prostředkem, takže je apsolutně k nepředjetí. Na světlech ani nezastavý a šine si to stále stejnou rychlostí. Vždycky když ho náhodou chytnu před sebou, jedu raději jinudy.

      [ Zpět ]
      Datum: 27.01.2008
      Autor: HMS
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Smrťák u Třeboně II

             

        U nás to dokonce došlo tak daleko, že se proti jednomu dědkovi, sepisovala dokonce petice. Sice vyjížděl akorát dolů do centra v neděli do kostela, ale i to stačilo, aby dělal pozdvižení, které gradovalo peticí proti němu

        [ Zpět ]
        Datum: 27.01.2008
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Smrťák u Třeboně II

           

      A řidiči dodávek! Ti jsou asi úplně nejhorší. Jezdí jim to rychle, ale brzdí to jak náklaďák. :(

      [ Zpět ]
      Datum: 28.01.2008
      Autor: Tano
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Smrťák u Třeboně II

             

        Ale ne všichni,já na ní mám i samolepku s cyklistou.Aby každý slušný kološlap,kterého obloukem předjedu,viděl,že ne všichni jsme hajzlíci,co mu v kopci nakouří do ksichtu,když za ním musí náhodou zpomalit :-))Takže,až vás někde předjede sanitka se žlutým cyklistou na zadku,koukejte mi zamávat (ne hrozit) !!

        [ Zpět ]
        Datum: 17.02.2008
        Autor: cinca
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Smrťák u Třeboně II

           

      Myslím si, že toto už dávno neplatí. Pohybuji se na silnicích téměř denně a nejnebezpečnější jsou podle mě řidiči, kteří jedou nejistě, nevěnují se řízení, ale telefonování nebo šátrání po čemsi v autě (přitom obvykle ani nepotřebují směrovky), jedou jako doma na dvorku, tzn. že je vůbec nezajímá okolní provoz a potom také bezohledná hovada jak vůči chodcům, tak cyklistům a ostatním motoristům, včetně těch, kteří dělají druhým na silnici nejrůznější naschvály a o kterých už se dál nemíním zmiňovat.

      Sem patří jak ženy, tak muži, všech věkových skupin.

      [ Zpět ]
      Datum: 17.02.2008
      Autor: Bin-Laďin
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Smrťák u Třeboně II

             

        největší nárůst počtu mrtvol je v kategorii 18-22 (+/-). Koupí si silné auto a pak se rozflákají cestou na diskotéku. Mrtvých bývá hodně protože auta bývají plná nepřipoutaných lidí...

        [ Zpět ]
        Datum: 17.02.2008
        Autor: Hrabosh
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Smrťák u Třeboně II

               

          To je jiná kategorie. Tady jde spíš o ty nepozorné a bezohledné vůči ostatním na silnici, ne o potenciální sebevrahy.

          [ Zpět ]
          Datum: 17.02.2008
          Autor: Bin-Laďin
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Smrťák u Třeboně II

         

    Je to smutný. Nikdo nevíme dne ani hodiny...
    Když se koukám na tu fotku, kde se to stalo, tak nechápu, jak tam může někdo něco nebo někoho přehlídnout. Obzvlášť když má reflexní pásky, blikačky atd. Já jezdím vždycky radši blíž ke středový čáře než ke krajnici. Kvůli neosvětleným chodcům nebo tak.
    Ten děda ho určitě nechtěl srazit úmyslně, ale dětem toho cyklisty to bude jedno. Podle mne by se fakt měli zpřísnit pravidla pro držení a dostávání ridičského oprávnění. Ten systém, kdy ho může dostat a mít vlastně každej, je podle mne špatnej. Jenže jakýkoli zpřísnění a pravidla jsou na prd, když se nedají vymáhat, když jsou policajti úplatný, když ti doktor napíše, že seš zdravej a můžeš dělat cokoli jen když stojíš ve dveřích bez jakýhokoli vyšetření atd. atd. atd. :o(

    [ Zpět ]
    Datum: 27.01.2008
    Autor: Jurimír
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Smrťák u Třeboně II

           

      Přecházíš na kódování příspěvků?

      [ Zpět ]
      Datum: 28.01.2008
      Autor: Jerguš
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Smrťák u Třeboně II

             

        nevím, co se děje. Včera se to stalo v několika dalších příspěvcích i ostatním. Nemumím s tím nic udělat :o(

        [ Zpět ]
        Datum: 28.01.2008
        Autor: Jurimír
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Smrťák u Třeboně II

               

          Nastav si v prohlizec - prave mysitko, kodovani, automaticky vyber a pripadne "stredoevropske jazyky (Windows)"

          [ Zpět ]
          Datum: 28.01.2008
          Autor: wewerka
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Smrťák u Třeboně II

                 

            to tam mám. A nic jsem neměnil. Přesto mi včera ukazovalo některé příspěvky tak, že tam byly znaky místo háčků a čárek a někde mi to zobrazovalo normálně.

            [ Zpět ]
            Datum: 28.01.2008
            Autor: Jurimír
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Smrťák u Třeboně II

                   

              Pak se ti to pri psani prispevku preplo do jine cestiny a server to takhle rekodoval. Zalezi jaka cestina je pri odeslani, ne pri cteni tzn. zkontroluj si to az pri psani prispevku a ne pri cteni fora (nekdy to opravdu muze zlobit)

              [ Zpět ]
              Datum: 29.01.2008
              Autor: wewerka
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Smrťák u Třeboně II

         

    Hmm. Znám tu cestu jak svý boty, nikdy bych neřek, že se právě na ní může tohle stát...

    [ Zpět ]
    Datum: 28.01.2008
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Ai)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Smrťák u Třeboně II

         

    tak to se nám to stalo téměř za chalupou...
    od jara do podzimka je tahle cesta plná cyklistů. blbej úsek je jen tem esíčkovitej sjezd dolů na mostek před Klikovem, tam většinou nalítnou auta rozjetý po rovince a navíc jedou do ze světla mezy stromy do tmy a cyklista může bejt schovanej za horizontem (v noci můžou bejt blikačky už za hranou). Tohle ale bylo nejspíš v opačným směru, když jel do Suchdola...

    [ Zpět ]
    Datum: 28.01.2008
    Autor: alvp
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Smrťák u Třeboně II

         

    Moc smutné. Nejhorší je ta bezmoc, nikdo neví kdy to do něj napálí neznámý debil. Mít tu moc, do konce života by z kriminálu nevyšel :-(

    [ Zpět ]
    Datum: 28.01.2008
    Autor: Petrun
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Smrťák u Třeboně II

           

      Souhlasím. Vydávání řidičáků je dnes na plečku. Vše je moc komplikované a původně fungující normy tím byli znehodnoceny. My to tu bohužel asi nevyřešíme. Jedině jít zas zazvonit na Václavák a tu bandu podplacených ignorantů vyhnat. Navíc tresty za přestupky jsou nesmyslné. Více vás potrestají za přestupek, než za řízení pod vlivem čehokoliv. Navíc jsou v takových případech i v případě přestupku brány ohledy na to, že nebyli zcela při smyslech. Podle mne každý zná účinky alkoholu i drog dřív než sije veezmou a vyrazí do světa. :( A tak by mělo být posuzováno vše, co spáchají jako naplánovaný a úmyslný čin. Proč jsou třeba v Německu řidiči mnohem ohleduplnější?...

      [ Zpět ]
      Datum: 17.02.2008
      Autor: Tano
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Smrťák u Třeboně II

             

        Tu otázku "Proč jsou třeba v Německu řidiči mnohem ohleduplnější?" si kladu docela často a bohužel taky nedokážu přijít na odpoveď. A není to jenom v Německu. Proč to může fungovat i v Rakousku, řidiči tak nějak rozumně v mezí dodržujou maximální rychlost, bezohledně nepředjíždění, nehrozí ostatním účastníkům pěstí, sprostě nenadávají, apod. Pomalu se za náš národ stydím, když jsem někde v cizině.

        [ Zpět ]
        Datum: 19.02.2008
        Autor: Kubajs
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Smrťák u Třeboně II

               

          Tak se nechovají řidiči jen unás ale třeba i v Polsku atd. Řekl bych že je to rozdíl mezi výchovou a úsctou k druhým mezi východní a západní stranou bývalé železné opony. A doufám, že se to časem srovná a taky se k sobě začneme víc chovat jako lidi....

          [ Zpět ]
          Datum: 20.02.2008
          Autor: Jurimír
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Smrťák u Třeboně II

                 

            V tomhle směru jsem docela skeptik, mně naopak přijde, že se k sobě lidi dřív chovali o dost lépe, že je to čím dál horší. Většina lidí vidí jenom peníze, peníze, majetek, sebe a zase peníze. S tím se dá hodně špatně něco dělat. Navíc, když se podíváme do médií, která jsou často něčím vzorem, není se už pomalu ani čemu divit.

            [ Zpět ]
            Datum: 20.02.2008
            Autor: Kubajs
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Smrťák u Třeboně II

                   

              Já bych právě počkal. Oni lidi nakonec zjistí, že peníze jim lásku nezajistí, přátele taky ne, úctuči spokojenost taky ne a štěstí už vůbec ne. V tom německu to taky nebylo hned. Tady to bylo za komančů pořád lepší než tam za fašismu a za nějaký to desetiletí se k sobě taky začali chovat slušně. Tak proč ne my?

              [ Zpět ]
              Datum: 20.02.2008
              Autor: Jurimír
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Smrťák u Třeboně II

                     

                No pevně doufejme, že k tomu jednou taky dospějeme a že lidi pochopí, že peníze nejsou zdaleka všechno.

                [ Zpět ]
                Datum: 20.02.2008
                Autor: Kubajs
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Smrťák u Třeboně II

                     

                Sdílím tvou naději. Lidé si totiž myslí, že jim peníze zajistí štěstí. Až je budou mít a stále nebudou šťastní, konečně to štěstí začnou hledat na správném místě. Stačí si na to počkat, podobných případů vidím denně víc a víc.

                [ Zpět ]
                Datum: 20.02.2008
                Autor: Neregistrovaný uživatel (Šnek)
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Smrťák u Třeboně II

         

    Chybí víc údajů. Především, jestli jel řidič auta proti nízko svítícímu slunci (okolo sedmé je v tuto dobu právě východ slunce). V tom případě může být jedoucí cyklista (jak výrazné měl oblečení? — při oslnění sluncem ani toto nemá vliv) téměř nebo úplně neviditelný i při svícení.

    Toto nepíši proto, že bych se snad chtěl zastávat řidiče auta, ale proto, že skutečně poskytnuté údaje nestačí. Cyklista v tom byl každopádně nevinně.

    [ Zpět ]
    Datum: 17.02.2008
    Autor: Bin-Laďin
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Smrťák u Třeboně II

           

      Jak jsem napsal nahoře, byl osvětlený a měl reflexní pruhy na oblečení. A z mapy vyplývá, že jel na jihozápad, tedy se sluncem v zádech.

      [ Zpět ]
      Datum: 17.02.2008
      Autor: Kominík
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Smrťák u Třeboně II

             

        Z mapy pro mě nevyplývá nic, protože názvy obcí jsem neviděl, tam ta místa neznám a při jízdě z leva do prava by to mohla být jízda proti slunci.

        Reflexní pruhy na oblečení bez uvedení šířky také nic nevypovídají. Jestliže je navíc nemám viditelné (např. mám jedny kalhoty s reflexními pruhy na bocích nohavic, takže jsem v nich sice viditelný z boku, ale zepředu ani zezadu ne) buď pro nevhodné umístění, nebo kvůli nedostatečným rozměrům, bez přímého nasvícení reflektory vozidla mi nejsou k ničemu.

        V dopravě pracuji skoro celou svou pracovní kariéru, takže vím, že mnohdy to není tak jednoduché. Jednou před lety se mně stalo, že jsem na poslední chvíli zastavil při vjezdu z vedlejší na hlavní, po které (za slunečního dne mokrá silnice po kropení) mně zprava přijížděl motocykl a já jsem ho vůbec neviděl.

        [ Zpět ]
        Datum: 17.02.2008
        Autor: Bin-Laďin
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Smrťák u Třeboně II

           

      Když tvrdíš, že poskytnuté údaje nestačí, tak jak víš, že v tom byl cyklista každopádně nevinně? Já bych si soudit netroufnul. Tak jako tak je to tragédie a bohužel se nedá vzít zpátky. A je taky pravda, že hodně cyklistů je v nehodách nevinně. Moje otázka je tedy jen k logice, ne ke konkrétní události.

      [ Zpět ]
      Datum: 17.02.2008
      Autor: Neregistrovaný uživatel (pomocná ruka)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Smrťák u Třeboně II

             

        Poskytnuté údaje mně nestačily pro možnost vyloučení, že řidič byl oslněn sluncem. Také jsem se zmínil o tom, že reflexní pásky ještě neznamenají, že zajistí viditelnost cyklisty, jsou-li z výhledu řidiče neviditelné.

        Cyklistou jsem od malička a velmi aktivním motoristou od 16 let. V dopravě pracuji (ne jako úředník, ale přímo v provozu) od r. 1969, z toho zpočátku bezmála 7 let v provozu ČSD (i včetně voj. služby, protože jsem byl u železničního vojska – sloužil jsem v Ostravě, hl. n. na „věži”), takže si myslím, že jakési zkušenosti bych mohl mít, zvláště, když i na kole jezdím téměř výhradně po silnicích a v jakkoli hustém provozu se cítím jako ryba ve vodě.

        Např. vestu s reflexními pásy jsem začal na kole vozit okamžitě poté, co se mi ji podařilo sehnat a dlouhou dobu jsem byl jediným, na kom jsem ji viděl: od roku 2003 a při cestách v ní v zahraničí jsem budil pozornost i uznání především řidičů. Na obou svých kolech mám dynamo v předním náboji a svítím i ve dne. Stejně tak, když jsem ještě v 90. letech měl auto, svítil jsem i ve dne a nedbal upozorňování druhých, že svítím.

        Velice moc bych divil, kdyby viníkem zmíněné nehody byl ten cyklista. Jestliže ho řidič viděl, měl jet tak, aby cyklistu nezranil ani v případě, kdyby cyklista právě v okamžiku, kdy se k němu auto blíží spadl ke středu silnice. Jediný případ, kdy bych vyloučil přinejmenším spoluvinu řidiče, totiž slunce v protisměru nebo jízdu alejí, v níž se rychle střídají osvětlené a hůře osvětlené úseky.

        Nemá-li nemá cyklista řádné osvětlení a navíc je oblečen v nevýrazném oděvu, je to něco jiného: tady tvrdím, že takového hňupa je nejlépe přejet co nejdříve, jinak zbytečně přivede někoho do neštěstí. Podle počátečních informací tomu ale tak v tomto případě nebylo. Ty zní, že ho řidič měl přehlédnout. Ani to ale není vina cyklisty, ale řidiče.

        [ Zpět ]
        Datum: 21.02.2008
        Autor: Bin-Laďin
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Smrťák u Třeboně II

               

          Asi nikoho nepřekvapí, když tu prohlásím, že i s náhlým oslněním musí řidič počítat a přizpůsobit tomu rychlost a styl své jízdy. Zrovna tak není nikdo povinen nosit oblečení křiklavých barev jen proto, aby si ho motorista všiml, i když si v tu chvíli třeba zapaluje cigaretu. Reflexní aplikace na oblečení mohou být vhodným doplňkem, ale v žádném případě jejich absence nesmí být alibi pro motoristu, že může beztrestně zabít na silnici každého, kdo je nemá. To bychom taky mohli trestat majitele šedých aut za to, že si vybrali "neviditelnou" barvu pro karoserii svého vozu, který například chodec kvůli tomu nezaregistroval.

          Řidič má jet opatrně nejen tehdy, kdy cyklistu nebo chodce vidí, ale i tehdy, nelze-li jeho přítomnost vyloučit. On je totiž povinen ho v místech, kam nevidí, automaticky předpokládat. Řidič musí jet jen tak rychle, aby stačil vozidlo bezpečně zastavit na vzdálenost, na kterou vidí (kvůli protijedoucím vozidlům nejlépe dokonce na její polovině). Pokud toto pravidlo nedodržuje, vědomě vystavuje své okolí riziku, které chodec nebo cyklista svým oblečením či chováním může ovlivnit už jen z velmi malé části.

          Takže nějaké vylučování viny motoristy jen proto, že se mu někde střídá světlo a stín, je kruté alibi. Řidič je povinen této situaci přizpůsobit rychlost a styl jízdy. Pokud toho není schopen nebo to není technicky možné, musí odstavit vozidlo. O tom jsem pevně přesvědčen.

          [ Zpět ]
          Datum: 21.02.2008
          Autor: Medvěd
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Smrťák u Třeboně II

                 

            Tak.

            [ Zpět ]
            Datum: 21.02.2008
            Autor: PavelŠ
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Smrťák u Třeboně II

                 

            Vyjimečně s tebou souhlasím, bez vyjímky či připomínek.

            [ Zpět ]
            Datum: 21.02.2008
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Šnek)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Smrťák u Třeboně II

                 

            Máš řidičský průkaz a jezdíš? Jestli ne, tak jenom teoretizuješ. Pokud ano, pak jistě víš, že jsou chvíle, kdy můžeš dělat co chceš, jet opatrně, předvídat, a stejně je najednou nehoda a ani nevíš proč, protože do poslední chvíle jí nic nenasvědčovalo. Samozřejmě, že je to na Tebe coby řidiče.

            Když začaly po autobusech řady Š (městské ŠM11) nové Karosy (začátek 80. let), najednou bylo nápadně moc nehod na křižovatkách: všecko nedání přednosti vozidlu zprava. Znám případ řidiče, který byl čerstvý důchodce a na první noční směně rozsekal autobus ve městě na výborně osvětlené křižovatce. Kdyby nebyla osvětlená vůbec, nehoda by se nekonala. Ten člověk měl najeto 1 800 000km bez sebemenší nehody. Tato nehoda byla s novou Karosou. Potom se zjistilo, že je tam tolik „mrtvých” úhlů a dalších nedostatků, že na ty autobusy bylo údajně 76 výjimek.

            To, co píšeš o střídání světla a stínu není žádné alibi, ale Tvůj blábol. Zkus si to a zjistíš, že si myslíš, že vidíš všecko a dobře, ale ve skutečnosti to není pravda.

            Zajdi si do Vodafonu a ober je o únorové Čilichili. Na obálce je nakreslená spirála. Když jí kýveš před očima, zdá se Ti, že se otáčí. Kdybys měl výhled otvorem na takovou komíhající se spirálu a o tomto nevěděl, byl by ochoten se vsadit o cokoli, že se spirála otácí a moc by ses divil, žes sázku prohrál. Něco podobného jsou zrakové klamy v silničním provozu.

            Skutečný příklad: Řidič autobusu vyjížděl ze zastávky na komunikaci souběžné se silnicí. Jel velmi pomalu, téměř krokem, díval se do levého zrcadla a když viděl, že všechna auta na silnici už odjela a byl přesvědčen (on by řekl, že si byl jistý), že silnice je zcela volná, pomalu na ni vjížděl (vlevo). Najednou se mu u levého předního rohu autobusu objevilo auto autoškoly s rozzuřeným učitelem. Řidič autobusu okamžitě zabrzdil. Kdyby se srazili, byla by nehoda zcela jistě na autobusákovi. Nikoho by nezajímalo, že učitel autoškoly je hňup, který místo co by žáka nechal pro jistotu přejet do levého pruhu nebo autobus nechal vyjet, poručil mu, aby jel vedle autobusu stejnou pomalostí jako autobus, takže se mu dostal do „mrtvého” úhlu a pořád až do poslední chvíle v něm zůstával.

            Takových příkladů bych mohl uvést podstatně víc. Teorie je krásná věc, ale praxe bývá něco úplně jiného. To ví i každý, kdo někdy něco vyrobil v laboratoři a připravil pro velkovýrobu. Najednou se zjistilo, že to v laboratoři fungovalo perfektně, ve velkém vůbec ne.

            To jsou paradoxy, že?

            [ Zpět ]
            Datum: 21.02.2008
            Autor: Bin-Laďin
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Smrťák u Třeboně II

                   

              mrtvý úhlel musí řidič znát, to je opět výmluva, když si nejsem jist, tak tam nejedu, ohlídnu se, zeptám se spolujezdce, jestli tam vidí atd. Taky musí vědět, že ve střídajícím se světlu a stínu nemusí vidět úplně dobře. Jsem taky řidič auta. Jezdím myslím celkem rychle, ale v některých situacích, kde vím, že by ostatní jeli naslepo, klidně dupnu na brzdu a zpomalím třeba na rychlost chůze právě proto, že nevidím. Přesně o tomto mluví Medvěd (on to teda bere do extrému, že má řidič v takových podmínkách třeba i odstavit vozidlo, já to beru tak, že 2 m před auto vidím vždycky i v nejhustější mlze nebo extrémně oslněn sluncem, takže když pojedu 10 km/h s nohou na brzdě, tak nikoho na životě snad neohrozím a mám šanci to problematické místo nějak přejet).
              Někteří (kupodivu i zkušení) řidiči se skutečně z nějakého iracionálního důvodu bojí v problematických místech zpomalit. Prostě jedou tak, že "normálně tady jezdím 100, teď mi svítí do očí slunce, že vůbec nevidím, tak zpomalím na 80" nebo "sice je mlha, že vidím max na 5 metrů, když zpomalím na 100, tak to stačí, ta dálnice vede přece víceméně pořád rovně".

              [ Zpět ]
              Datum: 21.02.2008
              Autor: PavelŠ
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Smrťák u Třeboně II

                     

                Co dodat, velice rozumný přístup. Snažím se jezdit podobně.

                [ Zpět ]
                Datum: 21.02.2008
                Autor: Suchoj
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Smrťák u Třeboně II

                     

                Souhasím. Ještě k tomu zpětnému zrcátku: já bych si třeba v autě nedovolil při přejíždění z pravého pruhu do levého nebo při odbočování vlevo podívat se jenom do zpětného zrcátka. Vždy se ještě pořádně otočím za sebe abych viděl celý levý bok auta a měl jistotu, že v mrtvém úhlu není žádné auto. I když má dnes již skoro každé auto miniaturní zrcátko právě pro odkrytí mrtvého úhlu, nelze na to spoléhat. Lehce v tom člověk cokoliv přehlédne a je zle.
                Takže kouknu do zrcátka, pak hlava doleva, abych zkouknul levý bok, ještě jednou zrcátko a odbočit si dovolím většinou až po několika vteřinách jistoty, pokud mám samozřejmě dostatek času.
                Stejná situace nastává u zrcadel, kterými jsou většinou osazeny hodně nepřehledné křižovatky. Prostě tomu nevěřím, pokud se nepřesvědčím přímo, nikdy nemám stoprocentní jistotu, že tam náhodou někdo nepojede. Zrcadlo může být náhodou nějak špatně otočené (stačí náraz do sloupku zrcadla a je to) a navíc obraz aut v něm je několikanásobně menší a to je ten hlavní problém. Prostě člověk přehlédne tak lehce, že až se vzpamatuje, může být už taky hodně pozdě.

                [ Zpět ]
                Datum: 21.02.2008
                Autor: Kubajs
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Smrťák u Třeboně II

                       

                  Ohledně toho zpětného zrcátka a případně slepého úhlu .... zaprvé na trhu existují pomůcky pro starší auta se zrcátky bez širokého úhlu, prostě menší obloukové zrcátko které se přilepí na to větší. Druhá pomůcka je čistě biologického původu - říká se jí periferní vidění. Oko každého člověka je schopné i při pozorném sledování dění před kapotou zároveň periferně vnímat obraz ze zpětných zrcátek. Mozek pak může interpretovat tuto informaci tak, že v případě potřeby změny směru jízdy je schopen vyhodnotit, zda-li se tam nachází jiné vozidlo, ačkoliv je ve "slepém bodě". Prostá funkce krátkodobé paměti. Cvičit se dá formou kladení si dotazu "jakou barvu má auto, které jede za mnou druhé v pořadí" aniž by se člověk díval do zrcátka.
                  Řidič, který toto nezvládá, nemá na silnici co dělat, nebo by měl přinejmenším jezdit maximálně opatrně, doslova.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 22.02.2008
                  Autor: Neregistrovaný uživatel (Šnek)
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Smrťák u Třeboně II

                         

                    Souhlasím, ale jen částečně. Toto platí např. na dálnici či na silnicích mimo centrum Prahy apod. Zde většinou není takový provoz, jako ve městě, navíc auta mohou předjíždět jen z jednoho směřu. Ale ve městě je situace jiná. Tam nebudeš stíhat všechno vidět periferním viděním. Navíc pokud se díváš do dálky - což bys měl, periferní vidění ti moc nepomůže. Objekt v zrcátku je příliš malý na to, abys ho jednoduše zaregistroval. V noci je situace samozřejmě jiná, ale přes den nemáš šanci. Musíš pravidelně sledovat zpětná zrcátka, což osobně taky dělám. Možná jsem svůj příspěvek formuloval nepřesně - osobně by mi sice asi stačilo jen sledování zrcátek bez otáčení hlavy, ale samotné otočení hlavy a ujištění se, že vedle mě opravdu nic nejede - např. auto, které mě předjíždí 20 vteřin..., je prostě jistota a párkrát jsem byl za tuto jistotu rád.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 22.02.2008
                    Autor: Kubajs
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Smrťák u Třeboně II

                     

                Taky teorie. Jsou situace, kdy se můžeš dívat 10×, pokaždé jinak, být si jistý, že tam nic není, a ono tam přesto je. Samozřejmě, že na to se nedá vymlouvat, ale je to tak. To, co píšeš o „mrtvém úhlu”, je taky nesmysl. Jmenuj mně jediného řidiče, včetně sebe samého, který si všechny tyto úhly přesně zjišťoval – a stejně, když si je zjistíě při stání na místě, za jízdy už ti takové zjištění není k ničemu, protože okolí se nustále mění, takže můžeš jenom zhruba předpokládat.

                Mám zajímavou zkušenost, že kdyz v noci, kdy není žádný provoz a auto potkám na silnici náhodou, vždycky, když přijedu na jednu konkrétní křižovatku po vedlejší, která je z prudkého kopce, musím zastavit, protože zrovna v tu chvíli po hlavní vjíždí zleva do křižovatky auto. Ptředtím a potom široko daleko nic. Ještě se snad nestalo, že vych projel, aniž bych tam auto potka, přitom ve dne za dost silného provozu, často projedu bez zastavení.

                Jednou jsem měl nehodu, kdy jsem na křižovatce odbočoval vlevo a na křižovatce asi 80 m za ní taky doleva. Celou dobu od vyjíždění do levého pruhu na první křižovatce jem měl zaplé směrovky vlevo, vůbec jsem je nevypínal. Před vjezdem dso 2. křižovatky jsem se díval do levého zrcátka a nic za mnou nebylo. Náhle mezi domy po stranách silnice, na kterou jsem chtěl odbočit, vysvitlo slunko a mně přímo do očí. Stihnul jsem ujet jen pár metrů a zezadu do mně narazilo auto. Řidič mě přehlédl. Ten, kterého jsem celou dobu odbočování vůbec neviděl a kdybych neby oslněn sluncem, snad bych si ho všiml a nehodě by se dalo zabránit. Nehoda byla sice na něm, ale i tak. Jak jsem napsal výš, jsou situace, kdy jsi si jistý a v jediném okamžiku je všechno jinak.

                Znovu opakuji: teorie je sice krásná věda, ale praxe bývá úplně jiná a je snad jen věcí náhody (někdo by řekl osudu), kdy sebevětší zkušenosti a opatrnost Ti nejsou k ničemu.

                To je konstatování, ne zastávání se někoho.

                [ Zpět ]
                Datum: 23.02.2008
                Autor: Bin-Laďin
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Smrťák u Třeboně II

                       

                  Popisuješ to naprosto výstižně, ale nikdo přece žádného řidiče nenutí, aby jel autem, pokud si je těchto rizik vědom. Uznávám, že jsou nehody, kterým lze zabránit opravdu jen tak, že tím autem nepojedu. Pokud i přesto, že jsem si těchto rizik vědom, do toho auta sednu, beru na sebe za případnou takovou nehodu odpovědnost.

                  Každý řidič by si měl být vědom toho, že auto je v určité míře nebezpečné samo o sobě - bez ohledu na schopnosti a míru ohleduplnosti řidiče. Vždyť každé nehodě šlo zabránit tak, že by řidič (tentokrát) s tím autem nevyjel. Tuto skutečnost je dobré si uvědomovat před každou jízdou, nikoli až po (tragické) nehodě.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 23.02.2008
                  Autor: Medvěd
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Smrťák u Třeboně II

                         

                    Takže třeba řidič z povolání si bude vědom všech rizik a proto bude třeba dělat na stavbě nebo někde jinde. Do práce bude asi chodit pěšky nebo i za bouřek jezdit na kole, a protože stejně budou uvažovat všichni řidiči z povolání a nebudou jezdit tramvaje, trolejbusy, autobusy a ani metro, protože tam si pro změnu uvědomí řidič jiná nebezpečí...

                    Takže Tvého bohulibého cíle bude dosaženo. Začneme se živit trávou, protože ani od zemědělců nikdo nic neodveze, do obchodů nepřivezou potraviny, atd. Ledaže bysme odkudsi z Mongolska přivezli (ekologičtější asi bude přihnání) koně a začli pěkně po staru, jak už se osvědčilo po staletí. Zavedeme znovu metaře (to ubyde nezaměstnaných), kteří budou čistit silnice od kolbižků.

                    No, to je ale už pořádný nesmysl.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 24.02.2008
                    Autor: Bin-Laďin
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Smrťák u Třeboně II

                           

                      Určitě sis všiml, že tu brojím proti INDIVIDUÁLNÍMU automobilismu. To znamená, že nemám nic proti hromadné dopravě. Tu tady napak velmi vehementně bráním.

                      Co se týče nákladní dopravy, apeluji na spotřební svědomí každého z nás, jestli je nutné spotřebovávat zboží a služby v takové míře, která vyžaduje takhle hustou kamionovou a vůbec nákladní dopravu. Nemusíme hned žrát trávu, ale podstatně větší střídmost a uměřenost ve spotřebě by nám rozhodně slušela.

                      Je v podstatě prokázáno, že v našich podmínkách je možné (já osobně bych spíš řekl "nutné") snížit naši spotřebu až o dvě třetiny, aniž by to muselo mít nutně dopad na kvalitu našeho života. V západní Evropě až o tři čtvrtiny, v Severní Americe dokonce o čtyři pětiny.

                      Takže shrnuji: Naučme se žít tak, abychom se nemuseli zbytečně přepravovat. Nezbytný objem přepravování řešme přednostně vlastní silou, v nutných případech pomocí hromadné dopravy. Spotřebovávejme jen tolik zboží a služeb, kolik je opravdu nezbytně nutné. Tím lze opět razantně snížit objem nákladní dopravy. Odměnou nám bude téměř absolutní bezpečí na komunikacích, neuvěřitelně zdravé a krásné životní prostředí a v neposlední řadě i podstatně lepší mezilidské vztahy.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 24.02.2008
                      Autor: Medvěd
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Smrťák u Třeboně II

                   

              Medvěd není přeci motorista, tak jistě nemá ani oprávnění řídit vozidlo, ba ani o nic takového nestojí.Jinak to co jsi psal, je naprosto přesné. Nedavno jsem se potkala v zatáčce s protijedoucím svítícím autem, trochu jsem najela k pravé straně a v tu chvíli se mi u okénka zjevil běžící člověk, úplně v černém, neosvětlený. Nic se nestalo, jen jsem se docela klepala. jasně podle Medvěda jsem to měla předpokládat, že u kraje někdo bude, ale fakt jsem tam nikoho neviděla, až když jsem ho těsně míjela.

              [ Zpět ]
              Datum: 21.02.2008
              Autor: HMS
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Smrťák u Třeboně II

                   

              Nemám papíry a nejezdím. A přesto si dovoluju zasvěceně hovořit o zásadách bezpečného ježdění. Kdo jiný než člověk, kterého každá jeho chyba ohrozí na životě, by o tom měl vědět víc? To naopak já jako ohrožená osoba bych mohl napadat řidiče, že ONI pouze teoretizují, protože oni jsou chráněni karoserií svého vozidla, kdežto já jako nechráněný cyklista nesu i několik hodin denně v pražském provozu svou kůži na trh.

              Pokud si myslíš, že jsou chvíle, kdy způsobíš nehodu, aniž proti tomu můžeš cokoli udělat, tak jen potvrzuješ má slova, která jsem tu opakoval snad stokrát, totiž že motorista ohrožuje své okolí už jen tím, že usedne do auta. Za tenhle názor jsem to tu párkrát pěkně schytal. Jsem rád, že mi tuto tezi konečně potvrdil i někdo z řidičů.

              S tím střídáním světla a stínu se z mé strany o blábol nejedná. Tím jsi argumentoval Ty. Já jen tvrdím, že pokud není motorista schopen z jakéhokoli důvodu zajistit bezpečnost svého okolí, neměl by do auta vůbec usedat nebo, pokud v tom autě už sedí, okamžitě ho odstavit. Pokud tak neučiní, stává se zdrojem SVÉVOLNÉHO ohrožení a (Jurimír promine) potenciálním vrahem. A to je přesně to, co na motorismu kritizuju.

              Co se týče zrakových klamů, souhlasím, že v dopravě něco takového existovat může. Ale pokud si tohoto nebezpečí je člověk vědom, jak pak může vůbec usednout do auta? To si prostě řekne:"Pokud mě potká nějaký zrakový klam, můžu sice někoho zabít, ale za to pohodlí auta mi to stojí..."? Tak pokud nejsem schopen zaručit bezpečnost svého okolí, tak je snad jen logické, že se takového jednání vyvaruju, tudíž do auta nelezu.

              Jinými slovy: Tvé závěry doslova a do písmene potvrzují to, co jsem psal už ve svém článku "Proč nejsem motoristou" http://www.nakole.cz/clanky/clanek.php3?id=185, že už jen tím, že člověk usedne do auta, vystavuje ostatní účastníky silničního provozu nenulovému riziku, které nemůže ovlivnit. A přesně to je důvod, proč já za volant auta nikdy usednout nechci.

              [ Zpět ]
              Datum: 21.02.2008
              Autor: Medvěd
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Smrťák u Třeboně II

                     

                Mevěde, bohužel máš více méně pravdu.
                Jsem motorista, snažím se sice jezdit podle předpisů, nejezdím bezohledně a nikdy bych neriskoval (např. předjíždění v nějakém méně přehledném úseku, to si radši několik minut počkám, stejně bych toho moc neuspěchal).
                Ale můžu Ti říct, že existuje pár situací, při kterých může řidič (i hodně ohleduplný) někoho nevědomky "sestřelit". Tyto situace jsou ale naštěstí celkem vzácné. Příklad: např. ležící opilec uprostřed silnice a v protisměru jede auto, takže se obě auta navzájem oslňují. Takže toho člověka taky můžeš vidět až na poslední chvíli.
                Druhá věc jsou chodci, kteří chodí v černém oblečení bez osvětlení po nesprávné straně silnice, takže nevidí auto, které se přibližuje za nimii a plně spoléhají, že se auto vyhne.
                Stává se mi i ve vesnici (bez pouličního osvětlení), kdy jedu padesát, že se někdy pěkně leknu a vyhnu se kousek před nimi. Ne že by to byla zas extra krizová situace, ale kdybys jel např. 90, můžeš mít problém (pomalejší reakce a je to).
                Uznávám, že pokud by všichni jezdili, jak nás kdysi učívali v autoškole, rychlostí, aby stačili zabrzdit na vzdálenost, na kterou mají rozhled, nikdy by se nedostali do problému. Nikoho nechci obhajovat, ale taková jízda je v praxi většinou nereálná. Musel bys jet někdy třeba 150 kilometrů rychlostí 30km/h a to se pak většina řidičů nechá strhnout určitým rizikem.
                Ty krizové situace, které jsem zmínil, nejsou, řekl bych nějak hodně častými jevy, ale občas se vyskytnou. Pokud člověk jezdí rozumně, v drtivé většině případů nemá sebemenší problém něco přehlédnout.
                Samožřejmě u agresivních řidičů je situace naprosto odlišná a vlasy mi z toho vstávají hrůzou na hlavě, když vidím, jak někteří z nich jezdí.
                Druhá a řekl bych horší věc je krátkodobé větší snížení pozornosti řidiče - např. rozptylující spolujezdec, který nadnese téma, u kterého se musí příliš přemýšlet (osobně v takovém případě radši jenom přikyvuju a občas netuším, o čem mluví), o používání telefonu ani nemluvě - podle mě je hodně nebezpečný i při použití hands-free zařízení - hlavně v případě firemních hovorů, kdy Ti třeba volá nadřízený ohledně nějakého velkého problému v práci ;).
                Myslím si, že většina nehod typu nedání přednosti v jízdě je způsobená právě tou sníženou pozorností - přehlédneš značku apod. A kdo říká, že se mu to nikdy nestalo, pak lže.
                Takže ano, každý řidič je vždy potenciálním vrahem na silnici, protože žádný člověk není neomylný. Ale abych Tě aspoň trochu uklidnil, troufám si říct, že u slušných řidičů je riziko opravdu velmi minimální.
                A ještě jedna rada - prosím Tě po nejfrekventovanějších silnicích Prahy raději na kole opravdu nejezdi. To to radši v krizových úsecích střihni po chodníku, i když budeš riskovat pokutu. Je to tam o strach i v autě, natož pak na kole. Zdaleka ne všichni řidiči se k tobě budou chovat ohleduplně, hlavně třeba ráno v dopravní špičce, kdy je polovina z nich extrémně nevrlá, za volantem vraždí pohledem, některé ženské za volantem si lakují nehty a zároveň nanášejí oční stíny a řasenku a ještě stačí třeba po telefonu nadávat manželovi + nadávají na dopravní zácpu a snaží se vozidlu před nimi udělat otisk své přední části karoserie do SPZky auta před nimi ;). To by Tě pak takovéhle typy mohly slisovat jak sardinky, při větší rychlosti bys měl kolem sebe i obal (konzervu) z některého z těch aut ;).
                Bohužel jízda na kole po Praze je zatím velmi riziková :(. Sám tak jezdím, ale přiznám se, že třeba po nábřeží (místo s hustým provozem) jedu opravdu radši po chodníku. Chodců tam moc není a když nějakého potkám, předjedu ho radši rychlostí chůze, nebo prostě sesednu z kola. S tímto přístupem jsem se zatím nesetkal s nějakou negativní reakcí. Případně poděkuju, když mě pustí. V případě, kdyby mě chytla policie, opravdu raději zaplatím pokutu, než riskovat v hustém provozu, že skončím minimálně ve špitále.
                Toliko ode mě

                [ Zpět ]
                Datum: 21.02.2008
                Autor: Kubajs
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Smrťák u Třeboně II

                       

                  Díky za zajímvaou reakci. Koukám, že to vidíš a cítíš podobně jako já, jen to tak ostře neformuluješ. Jsem si velmi dobře vědom, že ani nejohleduplnější řidič nemůže stoprocentně vyloučit, že svým vozem někoho zabije. To je prostě vlastnost toho auta, nikoli řidiče. No a právě proto, že tohle vím, nikdo by mě za volant nedostal. Jedině tak mohu stoprocentně vyloučit, že někoho autem zabiju.

                  Neříkám, že by se takhle nutně museli chovat úplně všichni, ale minimálně je potřeba si před každou jízdou říct, jestli to riziko, že i při sebeohleduplnější jízdě někoho zabiju, stojí za to, že pojedu autem a ne třeba na kole. Kdyby se tímhle lidé řídili a chovali se podle toho, intenzita a tím i nebezpečnost provozu by se snížila o desítky procent.

                  Mimochodem - co brání řidiči, aby jel tak rychle, jako by se na pravé krajnici ve stejném směru pohybovali "neviditelní" chodci? Je to jen otázka rozhodnutí, jak rychle a jakým stylem pojede. Totéž platí o tom případném opilci ležícím na vozovce. Nemůžu přece jet někam takovou rychlostí, abych nedokázal bezpečně zastavit... Když někam nevidím, musím snížit rychlost. Dělám to tak na kole, proč by to nemělo jít v autě?

                  Píšeš, že "když jedeš po vesnici padesát..." Ta padesátka v obci není doporučená, ale maximální rychlost. Kdybys jel třicet nebo třeba ještě míň, nic podobného by Tě nepotkalo - nemusel by ses vyhýbat na poslední chvíli, ale stihnul bys ty chodce pohodlně zaregistrovat včas. Že je taková praxe nereálná, je názor, který tu už dva roky kritizuju. Píšeš, že kdybys měl jet 150 km třicetikilometrovou rychlostí, nechal by ses strhnout k riskování. Já se ptám proč? Pokud by těch 30 km/h bylo adekvátních situaci, nevidím jediný důvod, proč se nechat strhnout.

                  Je velmi rozšířený názor, že pomalu jedoucí řidič je zdrojem rizika. Omyl! To riziko vytvářejí ti, kteří se cítí nuceni jet rychleji než on. Nikdo nesmí být nucen jet rychleji než na kolik se cítí.

                  O nebezpečnosti telefonování za jízdy (včetně hands-free) jsem rovněž přesvědčen. Jakékoli rozptylování je krajně nebezpečné. To, že žádný člověk není neomylný, by si řidiči měli opakovat před každou jízdou a podle toho se rozhodovat, jestli je opravdu tak nezbytné to auto použít.

                  Tvoje rada, abych na kole nejezdil po nejfrekventovanějších ulicích, bohužel nemůže padnout na úrodnou půdu. Jsem frekventovanými ulicemi obklopen, tudíž se jim nemohu vyhnout. A z Pankráce do Holešovic nebo do Kobylis se opravdu jinak než po magistrále nedostanu, pokud nechci prodloužit dobu své jízdy na dvoj či trojnásobek. Tím by se ovšem opět zvyšovala míra rizika. Takže si nevybereš. Naštěstí právě na magistrále většinou auta spíše stojí, takže to riziko je tam paradoxně jedno z nejnižších.

                  Po chodníku jezdím jen opravdu výjimečně. Chodci jsou pro mě svatí a nechci je ani v nejmenším ohrozit nebo dokonce jen zbytečně vylekat. Raději sám podstoupím vyšší riziko mezi auty, než abych vytvářel (byť malé) riziko pro chodce.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 22.02.2008
                  Autor: Medvěd
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Smrťák u Třeboně II

                         

                    tak dobrá...až se budu vracet v noci , tak ve 22,00 od zákazníka 150 km daleko a bude trošku mlha, pojedu raději 30km/h aby náhodou...Za 5 hodin jsem doma. Dám si teda kafe na probrání a pojedu na druhou stranu zase tím tempem,protože mlha nezmizela, abych byl u jiného zákazníka v 10.00. Po deseti hodinách jízdy budu fungovat jako řidič velice bezpečně a moje reakce jistě budou na úrovni. To je tak někoho srazit, to pak neuvidím ani třeba medvěda na silnici, že....

                    [ Zpět ]
                    Datum: 22.02.2008
                    Autor: Neregistrovaný uživatel (ich)
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Smrťák u Třeboně II

                           

                      Ano, přesně takhle jsem to myslel. Nikdo nemá právo ohrožovat své okolí jen kvůli svým obchodním nebo jiným zájmům. Tomu je potřeba přizpůsobit jak svůj osobní život, tak i kariéru. A nikoli naopak.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 22.02.2008
                      Autor: Medvěd
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Smrťák u Třeboně II

                           

                      Mám zkušenost, že ta nejhoší nehody (zas tolik jich nebylo, ale stály za to) jsem měl při rychlosti (pomalosti) do 20 km/hod. a v době, kdy jsem všecko perfektně viděl, nebyl jsem ani oslněn, předpokládal jsem možnost nehody a nic nenasvědčovalo, že by k ní mohlo dojít.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 23.02.2008
                      Autor: Bin-Laďin
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Smrťák u Třeboně II

                           

                      já jezdím převážně v noci a když je mlha, tak jedu klidně 200 km 30 km/h. Když nevidím, tak prostě nevidím a nedá se nic dělat.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 23.02.2008
                      Autor: PavelŠ
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Smrťák u Třeboně II

                     

                Mým oblíbeným pohledem na různá náboženství je následující:

                Kolem stolu sedící lidé mají nakreslit obyčejný hrnek stojící uprostřed stolu. Samozřejmě, že každý z nich nakreslí to, co vidí, jinak to ani nejde. Když dáme obrázky na hromádku a ukážeme libovolný z nich komukoli z kreslířů, budou vědět, že jde stále o týž hrnek, protože u toho byli, byť jeje každý viděl jinak. Jestliže je ale necháme nakreslit hrnek každého zvlášť z jiného místa a tak, že o sobě nebudou vidět a předložíme jim fotografie z různých míst, poznají to, co sami viděli, jako to pravé. Záleží pak na tom, jestli je malující ochoten připustit, že i ostatní fotografie zobrazují stejný hrnek.

                I když složíme všechny obrázky dohromady, ani na jednom nebude vidět, co je na dně hrnku, ani co je pod ním, protože to nikdo neviděl. Nikdo, ani technolog při výrobě, nezná např. přesné místo, odkud pochází hlína na výrobu hrnku a dalších potřebných surovin a další přesné údaje, např. přesný čas výroby. Snad jsem dostatečně jasně nastínil, že všechno o hrnku neví vůbec nikdo.

                Medvěd je člověk, který vidí hrnek ze svého pohledu a je přesvědčen, že to stačí, aby o něm věděl všecko. Ouško hrnku sice nevidí, při nejvyšší toleranci a na základě zkušenosti s jinými hrnky je ochoten nanejvýš připustit, že nějaké asi má, ale to je tak vše. Tady jeho tolerance končí.

                Podobně to vidím s příslušníky různých monoteistických náboženství. Všichni vidí a ctí jednoho a téhož Boha, pro všechny je ale ten „jejich” tím jediným pravým a cítí povinnost ostatní přivést na svou „jedinou pravou” víru.

                [ Zpět ]
                Datum: 23.02.2008
                Autor: Bin-Laďin
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Smrťák u Třeboně II

                       

                  Pokud něčí "náboženství" (motorismus) zabíjí jen u nás sto lidí měsíčně, tak skutečně budu cítit za svou povinnost vyznavače tohoto kultu od jejich náboženství odradit, i když nemusí přistoupit zrovna na náboženství moje.

                  Pokud moje postoje považuješ za náboženství, pak je to náboženství, které nikoho neohrožuje. Na rozdíl od primitivního kultu individuálního motorového vozidla.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 23.02.2008
                  Autor: Medvěd
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Smrťák u Třeboně II

                         

                    Máš pravdu, rozhodně by se s tím mělo něco dělat. Já se na silnici bojím, i když jedu v autě. Nemysli si, ona tě ta karoserie zas tak hodně neochrání, pokud tě frajírek, který jede nepovolenou rychlostí a ještě k tomo si myslí, že vidí do zatáčky a nebo si dovolí předjíždět přes dvojitou plnou čáru, čelně sejme.
                    Kdybys tam jel na kole, vyhnul by ses mu, ale s autem nemáš šanci...
                    Na druhou stranu to, co jsi psal o tom potenciálním riziku usedání za volant: osobně to vidím tak, že potenciální riziko, že já způsobím nehodu, je extrémně malé. Ano, správně říkáš, že to riziko tady je, ale je opravdu tak minimální, že se tím rozhodně nebudu zatěžovat. Nemůžeme brát v úvahu jenom extrémní situace, protože svět není černobílý. To bychom nemohli udělat naprosto nic. I na kole můžu v pohodě někoho zabít, když to vezmu do extrému.
                    Jinak dost záleží na stylu jízdy každého jednotlivce - řidiče auta. Když říkám, že za volantem neriskuju, tak to znamená, že si jsem jist, že sám taky nezpůsobím žádnou vážnou nehodu. Leda, že bych opravdu nebyl při smyslech a přehlédl nějakou velmi důležitou značku (třeba stopku). Neříkám, že se mi to ještě nestalo, ale samotnou křižovatku rozhodně nepřehlédnu, takže prostě když nevím, co tam bylo za značku, dám přednost všem. To se mi ale může stát maximálně tak v nějakém neznámém městě a navíc velmi zřídka.
                    Daleko horší nebezpečí jsou pro mě ostatní řidiči, kterým nic neříkají dopravní předpisy a neberou na ostatní ohled.
                    Nejezdím nepovolenou rychlostí, ale na druhou stranu taky nebrzdím provoz pomalou jízdou.
                    Medvěde, můžu tě opravdu ujistit, že kdyby všichni jezdili podle předpisů, tyhle těžké nehody by se nestávaly!
                    Zkušeností za volantem mám víc než dost, na vině nehod je hlavně agresivita řidičů, co si myslí, že jim patří svět, že jejich čas je nadřazený nad čas ostatních a podobně.
                    Osobně bych třeba uvítal, kdyby bylo zákonem nařízené nějaké zařízení pro omezování maximální rychlosti auta. Pak by taky odpadla spousta vážných či smrtelných nehod.
                    Závěrem - pokud se u nás bude jezdit tak, jak se jezdilo doposud a sankce z bodového systému (dobře vymyšlený, ale pro srandu králíkům) nebude nikdo vymáhat, bude tady v budoucnu spíš více vážných nehod než méně...

                    [ Zpět ]
                    Datum: 23.02.2008
                    Autor: Kubajs
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Smrťák u Třeboně II

                           

                      Zcela souhlasím. Bezvýhradné dodržování předpisů a maximální ohleduplnost motoristů může počty nehod i jejich následky velmi výrazně snížit. Nesníží je ale na nulu. Proto kromě tohoto samozřejmého požadavku mám ještě další, a to, aby si každý řidič před jízdou opravdu důkladně rozmyslel, jestli mu ta jízda stojí za to, aby (v nezanedbatelné míře) ohrožoval své okolí. Zdrojem tohoto ohrožení je jak lidská nedokonalost řidiče, tak i vlastnosti auta, které ani sebelepší řidič neovlivní. Znovu opakuji, že jsou nehody, které jsou pouze výsledkem nepříznivé souhry náhod a kterým se dalo zabránit opravdu jen tím, že by člověk do toho auta nesedl.

                      Zdrojem ohrožení není jen nedodržování předpisů a vzrůstající bezohlednost motoristů, ale i hustota provozu způsobená nadměrným a podle mého názoru naprosto zbytečným používáním aut tam, kde se cesta vůbec konat nemusela nebo se dala realizovat jiným způsobem. Jednou z cest, jak zvýšit bezpečnost na silnicích, je nejezdit zbytečně.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 23.02.2008
                      Autor: Medvěd
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Smrťák u Třeboně II

                         

                    Já Tvé názory nepovažuji za náboženství, ale jasně jsem dal najevo, že na můj příklad pohledu příslušníků různých náboženství na téhož Boha, přičemž každý vidí jen svůj kousek, ale je přesvědčen, že ví všecko, přesně pasuje Tvé stanovisko.

                    Já jsem si kdysi myslel, že třeba „zelení” mají užitečné názory. Bohužel jsem osobní zkušeností s některými z nich zjistil, že málokterý je alespoň rozumně tolerantní (přesněji: nezaznamenal jsem tuto schopnost u žádného z nich). Většinou jde o podivně uvažující (pokud vůbec) jedince, kteří programovaě odmítají všecko. O těch říkám, že by byli nejradši, kdybychom žili v nějakých doupatech či jeskyních a ekologicky svítili loučemi. Ekologie by ale i u nich velice rychle skončila, když by zjistili, že louče čadí.

                    Asi se budeš muset smířit s tím, že svět nepředěláš nebo se rozhodneš přivázat doprostřed Nuseláku, abys zabránil průjezdu aut.

                    Není lepší přemýšlet o tom, jak co nejvíce omezit nežádoucí dopady dopravy? Tobě vadí auta. Když jsem jinde napsal o tom, jak užitečná by byla skutečná železniční rychlodráha s rychlostí minimálně 350 km/hod. (jestli se nemýlím), taky se Ti to nelíbilo. Představ si, kolik aut by najednou nemuselo vyjet například na nebezpečnou D1, o kolik hlučných letadel by mohlo startovat a přistávat méně, atd. Podobně vodní kanály, které by nás spojili s mořem a tím se světem jinak než kamiony, které ničí silnice a krom hluku dělají další škody. Atd.

                    Jenomže Ty programově odmítáš všecko. Potom by ses mohl dobře cítit v nějaké švýcarské vysokohorské vesnici. No, ale ani tu si nejsem jistý...

                    [ Zpět ]
                    Datum: 24.02.2008
                    Autor: Bin-Laďin
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Smrťák u Třeboně II

                           

                      Ne, nemusíš mít obavu, že bych viděl vše jednostranně. Na to jsem o těch věcech přemýšlel a přemýšlím příliš dlouho a intenzivně. A už vůbec jsem dalek toho, že bych si o sobě myslel, že vím všechno. Je tomu vlastně naopak - čím víc faktů a souvislostí poznávám, tím víc se mi jich otvírá k dalšímu poznávání.

                      Zelení mají určitě většinou užitečné názory. Bohužel zvláště čeští zelení podlehli (alespoň ve vrcholové politice) ekologickému konzumerismu a ekologii pojímají jako "ekobyznys". Na současné politice zelených tedy kritizuju přesně opačný extrém než Ty. Nejde o to odmítat "všechno", ale najít udržitelnou míru a způsob spotřeby.

                      Radíš mi, abych přemýšlel o tom, jak co nejvíce omezit nežádoucí DOPADY dopravy. Jenomže to mi radíš je to, jak hasit požár. Já uvažuju dále: Přemýšlím o tom, jak ten požár vůbec nezakládat. Já chci odstranit PŘÍČINU.

                      Tudíž opravdu nepovažuju za optimální řešení protkat republiku nějakými železničními rychlodráhami. Přesun části automobilové dopravy na železnici je určitě dobrý krok, ale neřeší příčinu problému, nýbrž jen jeho důsledky. Já chci řešit ty příčiny. A tou hlavní příčinou je ZBĚSILÝ KONZUM. Jeho (byť razantní) omezení se nerovná návratu do jeskyní. Existuje tolik rozumných poloh mezi těmito dvěma extrémy!

                      [ Zpět ]
                      Datum: 24.02.2008
                      Autor: Medvěd
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Smrťák u Třeboně II

                             

                        Doprava a přeprava není žádný požár, je to nevyhnutný průvodce našeho života. Proto není potřeba jej hasit, ale snažit se o to, jak to udělat lépe.

                        Dříve se jezdilo na koních, ve vozech nebo v kočárech. Cestování na dlouhé vzdálenosti bylo utrpením a trvalo dlouho. Začátky automobilismu nebyly nijak slavné, protože především silnice byly velice nekvalitní a vyhovující pro koňské povozy, ale ne pro auta. Když byly zlepšeny silnice, nemohly už povozy autům konkurovat.

                        Něco podobného máme dnes. To dosavadní nevyhovuje a je potřeba změna.

                        Vzhledem k rostoucím požadavkům jak na dopravu osob, tak na přepravu zboží se obávám, že omezováním obojího se asi cíle nedosáhne.

                        [ Zpět ]
                        Datum: 25.02.2008
                        Autor: Bin-Laďin
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Smrťák u Třeboně II

                               

                          No tak v tom se budeme lišit. Já si myslím, že doprava a přeprava je skutečný požár od té chvíle, kdy se drtivá většina všech nákladů včetně osob přepravuje naprosto zbytečně jenom proto, že je to technicky a finančně možné ("výhodné", "rentabilní"). Málokdo už ale uvažuje o tom, že to je ekologicky neudržitelné a že za to tisíce lidí platí svým zdravím a svými životy.

                          Dokud se jezdilo ve vozech a kočárech, člověk si každou jízdu důkladně rozmyslel. Proto tehdy nevznikl problém, který máme dnes. Vycházíš z požadavků na dopravu osob a zboží a těm chceš přizpůsobovat dopravní infrastrukturu. Obávám se, že je to velmi krátkozraký postoj.

                          Za prvé: Oč zlepšíš infrastrukturu, o to (ne-li více) Ti vzroste poptávka po dopravě. Znovu opakuju: Lidé jezdí a přepravují zboží proto, že mohou, nikoli proto, že musí.

                          Za druhé tento kolotoč poptávky a nabídky v oblasti dopravy nemůže skončit jinak než absolutním kolapsem životního prostředí a stále se zvyšujícím absolutním počtem obětí na životech. Že (možná) klesá počet obětí v přepočtu na jednotku dopravního výkonu je opravdu slabá útěcha.

                          Cesta, kterou vidím já, je omezování dopravních potřeb. Je třeba se naučit žít tak, aby se omezilo přepravování, které je už teď zbytečné a aby ani toho skutečně nutného přepravování nebylo zapotřebí tolik .

                          Opravdu se domníváš, že to neustálé přepravování zvyšuje kvalitu života? To bychom se museli mít od nějakých šedesátých let mnohonásobně lépe. A sám víš, že tomu tak není. Naopak - v mnoha ohledech se kvalita našeho života snižuje. Třeba zrovna v oblasti kvality životního prostředí a vzrůstajícího fyzického ohrožení na silnicích a v ulicích měst.

                          [ Zpět ]
                          Datum: 25.02.2008
                          Autor: Medvěd
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Smrťák u Třeboně II

                     

                Medvěde, já jezdím na kole téměř výhradně v silničním provozu. Jsem dlouholetý motorista i cyklista a setkávám se s názorem jiných, že jsem sebevrah.

                Mezi řidiči, ale i mezi cyklisty, jsou bezohledná sobecká hovada – to říkám otevřeně, která na silnici nepatří. Přesto tvrdím, že na silnici se cítím jako ryba ve vodě a našim cyklostezkám, kde bych se měl podle teoretiků z kanceláří cítit bezpečně, se vyhýbám jako čert kříži. Tito teoretici vědí, že chodec sražený na přechodu při „50” má mnohem větší naději na přežití než při „60”, protože to bylo kýmsi zjištěno, o skutečném silničním provozu toho ale moc neznají. Jinak by nemohli vymyslet (okopírovat podle Němců) tu nejhorší zhovadilost proti bezpečnosti cyklistů, jakou jsou naše cyklochodníky.

                Právě proto, že silniční provoz znám z obou pozic, sedám na kolo vybaven vestou s reflexními pruhy, svítím stále (i ve dne) a chovám se tak, abych dostatečně jasně dával motoristům najevo, co udělám v následujících chvílích ( např. nekličkuji mezi kanály, ale držím stále stejný odstup od kraje silnice, atd.).

                Jezdím i v tom nejhustším provozu a necítím se nijak ohrožen, protože své jednání a konání tomuto přizpůsobuji.

                Jak se říká: náhoda je blbec a nikdy neříkej nikdy, ale spíš mohu čekat, že do mne na cyklostezce vletí hňup na kolečkových bruslích, skočí před kolo pes korzující milostivé dámy nebo já vletím do stařenky, která místo co by šla pořád stejně, když uvidí kolo, lekne se a uhne přímo přede mě, byť jedu pomalým krokem, protože jsem to předpokládal.

                [ Zpět ]
                Datum: 23.02.2008
                Autor: Bin-Laďin
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: Smrťák u Třeboně II

                       

                  V tom, že jezdíme téměř výhradně v silničním provozu, jsme si podobní. O tom, kolik lidí mě považuje za sebevraha, bych mohl vyprávět hodně dlouho. Rozdíl mezi námi ale vidím v tom, že já jsem tím kolem NAHRADIL svůj případný pohyb motorovým vozidlem, kdežto Ty jsi tím kolem svůj motorizovaný pohyb nejspíš pouze DOPLNIL. Přispět ke snížení rizika dopravy pomocí kola můžeš jen tak, že se zároveň vzdáš jízd autem. Jinak Tvé jízdy na kole nikomu nepomohou.

                  I já vím, že mezi cyklisty jsou neuvěřitelná hovada, ale ani nejpitomější a nejbezohlednější cyklista nevyprodukuje tolik rizik jako průměrně pitomý a průměrně bezohledný motorista.

                  Na cyklostezky máme názor naprosto totožný.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 23.02.2008
                  Autor: Medvěd
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                  • Re: Smrťák u Třeboně II

                         

                    K těm cyklostezkám: aby dobře fungovaly a plnily účel, ke kterému jsou stavěné a který je navíc obsažený v jejich názvu, neměli by na ně jezdit bruslaři, chodci, apod.
                    Zaráží mě, že za jízdu po chodníku policie občas dává pokuty, ale pokud někdo omezuje cyklistu chůzí po cyklostezce, za to se žádné pokuty nedočká. Pak to dopadne taky, že cyklostezka může sloužit tak leda k rekreaci, protože kdybych se potřeboval rychle dostat z bodu A do bodu B, nemůžu si dovolit ji použít ;(. A zase jsme pak vytlačeni mezi auta.

                    [ Zpět ]
                    Datum: 23.02.2008
                    Autor: Kubajs
                    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                    • Re: Smrťák u Třeboně II

                           

                      Opět můžu jen nadšeně souhlasit. Vyjádřil jsi naprosto přesně můj názor a mé pocity. Jen jednu věc bych rád zdůraznil. Chodec pro mě zůstává svatým, i když se v rozporu s předpisy pohybuje po cyklostezce. Je to pro mě taková mantra, kterou si opakuju, kdykoli se s chodci potkám. Raději se nechám vytlačit mezi auta a podstoupím to vysoké riziko, než abych sám svou jízdou na kole vystavil riziku chodce, byť podstatně menšímu.

                      Cyklostezky používám jen k případné rekreaci s manželkou. Pro dopravní účely jsou pro mě nepoužitelné.

                      [ Zpět ]
                      Datum: 23.02.2008
                      Autor: Medvěd
                      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                      • Re: Smrťák u Třeboně II

                             

                        Na to "chodec pro mne zůstává svatým" bych si radši dával pozor... A hlavně bych jim to nedával najevo. Nevím co jak se jim to přihodilo, že jsou asi ohrožený živočišný druh, když by všude měli mít nějaká privilegia... Do silnice to leze bez rozmyslu, na cyklostezce to nemá co dělat a přesto mají být ostatní opatrní aby jim náhodou neublížili ??? To si snad děláš srandu, ne ? Oni si budou dělat co chtějí a my (podle Tebe asi silnější) za ně máme řešit krizové situace, které oni způsobili ??? Ano já jí vyřeším, ale jen proto abych si nenamlel hubu sám nebo si neponičil kolo... Určitě ne ale proto, abych bral ohled na nějakého hajzlíka, který tu mojí jím vynucenou ohleduplnost už jaksi očekává automaticky...
                        Takhle totiž přesně vzniká něco podobného "rasismu". Určití jedinci si dělají absolutně co chtějí a přitom zodpovědnost se snaží hodit na ty druhé... Pak se ale nesmí divit, že je na ně ta druhá strana barikády už dost silně nasr**á...

                        [ Zpět ]
                        Datum: 23.02.2008
                        Autor: Jarda
                        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                        • Re: Smrťák u Třeboně II

                               

                          Chodce skutečně považuju za nejslabší a extrémně ohroženou skupinu. Tím ovšem netvrdím, že se všichni chovají vzorně. Jen velmi dobře vnímám, že jsou neustále vytlačování ostatními druhy dopravy. Někdy se tak dokonce děje v jejich jménu. Vezmi si třeba dolní část ulice Na vrstvách v Praze 4 - Podolí. Zřídili tam cosi jako "obytnou zónu", což spočívalo v tom, že zrušili chodníky a po stranách založili na střídačku jakési travnaté plochy, na které chodec nesmí vstupovat a které nutí auta, ale i chodce kličkovat. Projíždí-li tudy auto, chodec nemá kam uhnout.

                          Stejně tak cyklistické stezky vytlačují chodce z míst, která donedávna byla jejich útočištěm před auty. Ať už společné nebo dělené stezky pro chodce a cyklisty nutí chodce uskakovat teď zase před cyklisty, což před jejich zřízením nemuseli.

                          Je jasné, že ohleduplností vůči chodcům si je nevychováme k disciplinovanému řazení do vyhrazených pruhů a uctivému uhýbání před přijíždějícím cyklistou. Ale na druhou stranu jim tím přece jen dáváme příklad, jak by se zase oni mohli ohleduplně chovat k nám - cyklistům. Budeme-li jako cyklisté chodce ohrožovat nebo jim nadávat za jejich nedisciplinovanost, opravdu to tím vzájemným "rasismem" skončí.

                          [ Zpět ]
                          Datum: 24.02.2008
                          Autor: Medvěd
                          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Smrťák u Třeboně II

                   

              Mám najeto pěkných pár stovek tisíc kilometrů za volantem a rozhodně nejsem anti-motorista, naopak. Přesto s Medvědem v tomto souhlasím. Je to naprosto triviální - pokud se podmínky zhorší, pak jízdu přizpůsobím. Vždy jedu tak, abych zastavil na vzdálenost max. takovou, na jakou vidím. Nejde o cyklisty, jde o život, a to i o ten řidičův a jeho spolujezdců.
              Pravdu máš ohledně těch nedostatků jistých vozidel, tak i v případě možných "halucinací". S první variantou se člověk musí naučit jezdit a prostě fungovat tak že "kam nevidím, tak určitě něco jede". Druhá varianta naopak pomáhá řidiči. Protože lidé vidí spíš víc, než míň. Pokud to "víc" začíná skýtat problémy u viditelnosti vozovky (např. problikávající slunce do očí mezi stromy), zpomalím natolik, aby zbylé zrakové vjemy stačily na bezpečnou jízdu. Pokud už doslova vidím duchy (třeba únavou), prostě zastavím a usnu. Pokud mám kocovinu, za volant nesedám.
              Tu výše popsanou nehodu bych klidně i bez znalosti dalších informací přičetl na účet řidiči. Nikdo jiný tam nejel (ani sám viník to nepotvrdil), světla mu fungovaly, cyklistka měla veškerou povinnou výbavu. Kdyby jí přejel na prostředku vozovky, možná by se dalo polemizovat. V této situace jaksi není prostor k diskuzi. Sorry.

              [ Zpět ]
              Datum: 22.02.2008
              Autor: Neregistrovaný uživatel (Šnek)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Smrťák u Třeboně II

                     

                Kdyby sis přečetl, co jsem napsal výš, mohl sis všimnout toho, že jsem původně napsal, že poskytnutých údajů je málo, poté, co se mně dostalo upřesnění, že v tom případě vidím zavinění nepochybně na řidiči. Na to se jiný ozval v tom smyslu, že tak kategoricky by to neviděl.

                Takže čti pořádně. Sorry.

                [ Zpět ]
                Datum: 23.02.2008
                Autor: Bin-Laďin
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

včera
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…

Hledám: Parťačka na kolo, hory, cestování, přátelství

Hledám: Parťačka na kolo, hory, cestování, přátelství
08.04.2024
Ahojky, hledám přátelství, parťačku na cyklovýlety, cyklozájezdy, poznávaní jak okolí, tak cizích zemí, tůry či…

Hledám: Partacku na výlety

Hledám: Partacku na výlety
01.04.2024
Muž 48 roků, mám starší kolo predelane na e-bike. Jezdím z Prahy 8 na Karaný a nebo výlety v okolí Berouna. Občas…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

255 cyklistů (14 přihlášených)

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024