reklama

Bolavá záda - co doporučit při koupi kola

Na mém současném kole mi po delší době (řádově 5-10 hodin jízdy) často bolí záda, konkrétně horní části lopatek. Chtěl bych si koupit nové trekingové kolo (cca 10-20 tisíc Kč). Na co byste mi doporučili abych si dal při nákupu pozor? Pomohlaby odpružená sedlovka? Aneb jak si vybrat kolo, aby mne záda ani po celodenní jízdě nebolela? Předem díky za odpovědi.

[ Zpět ]
Datum: 17.01.2008
Autor: Neregistrovaný uživatel (PavelM)
  • Re: Bolavá záda - co doporučit při koupi kola

         

    Nejsem odborník, ale laicky a z vlastní zkušenosti bych při Tvých problémech do odpružené sedlovky nešla. Myslím, že by spíše pomohla změna posedu - více vzpřímená, což u trekových kol je. Mám pocit, že odpružená sedlovka je vhodná spíše při problémech s bederní páteří.

    [ Zpět ]
    Datum: 17.01.2008
    Autor: Burajda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Bolavá záda - co doporučit při koupi kola

         

    Tak takový problémy jsem měl taky a časem se doba než záda začala bolet zkracovala. Koupil jsem celopéro , ale nebylo to moc platné. Tak jsem šel do lehokola a to je pohoda. Jedu bez problémů třeba 12 hodin. Naopak když mě z práce bolí záda sednu na kolo na 4 hodinky a je po bolesti.Sedlovka ti asi nepomůže.

    [ Zpět ]
    Datum: 17.01.2008
    Autor: Jerguš
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Bolavá záda - co doporučit při koupi kola

         

    Pro eliminaci bolesti v bederní části zad a max. efektivitu šlapání je třeba : správná výška sedla a správné předo/zadní umístění sedla vůči klikám.
    http://www.ivelo.cz/domaci-dilna/vymena-sedla...

    Pro eliminaci bolesti horní části zad, ramen a lopatek pak správná délka rámu popř. představce, výška a šířka řidítek
    Tady odkaz nemám, ale vycházejme z toho, že tělo a ruce se na "šlapání" nepodílí a když se tedy vezou, pak pohodlně. Šířka řiditek na šířku ramen a ruce držící řidítka by měly být mírně pokrčené v lokti.
    Výšku řidítek od výrobce bych moc neměnil.

    Nevím, jak si na tom s rukama na řidítkách, ale často potkávám cyklisty s hodně propnutýma
    rukama to pak dostávají rázy od předního kola až do těch lopatek.

    Taky to může být problém odpružené vidlice.

    [ Zpět ]
    Datum: 17.01.2008
    Autor: hasan
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Bolavá záda - co doporučit při koupi kola

           

      Presne- pokud je to mezi lopatkama, videl bych to taky na vahu tela do propnutych rukou. Telo ma na kole fungovat jako kyvadlo- jako protivaha vuci slapani, nema byt zapreno natvrdo pres ruce do riditek.
      Druhy extrem je zase vylozene vzprimena pozice= telo nepruzi, takze vsechny razy jdou zase odspoda do patere.
      Vetsina bolesti zad (a ostatne vetsiny svalovych bolesti) je jinak zpusobena svalovou disbalanci, takze pokud boli zada, je potreba zpevnovat brisni svaly, ktere potom tvori protivahu namahanym zadum.

      [ Zpět ]
      Datum: 17.01.2008
      Autor: vasek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Bolavá záda - co doporučit při koupi kola

           

      Já bych si dovolil nesouhlasit s tou výškou řídítek.Dostal jsem jedno starší horské kolo na kterém jezdím do práce.Měřím 188 cm a kolo je 21" dokud jsem měl řídítka od výrobce moc pohodlně se mně nejezdilo.Dal jsem vidlici s delším krkem a je to lepší i když moje "ostré kolo" mně sedí lépe,tak sem je změřil a má řídítka ještě o cca 6.cm výš.
      Jo a odpruženou sedlovku můžu jen doporučit a nemusí být ani moc drahá.

      [ Zpět ]
      Datum: 17.01.2008
      Autor: rambousek
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Bolavá záda - co doporučit při koupi kola

             

        U té výšky si sám nejsem jistý, ale fakt je ,jak říká Vašek, že tělo pruží když je víc v oblouku. Ale to je určitě hodně individuální a tak je určitě dobré tu výšku řidítek vyzkoušet

        [ Zpět ]
        Datum: 17.01.2008
        Autor: hasan
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Bolavá záda - co doporučit při koupi kola

         

    Tenhle problém jsem řešil tím, že jsem kolo zahodil. Cca na dvanáct patnáct let. Pak okolo mě jednou projelo lehokolo, já si o nich něco zjistil, koupil a jsem několik let nadšenej stejne jakop Jerguš a žádný problémy s bolestí při nebo po jízdě nemám.
    Tedy pokud nepočítám to, že se občas urvu a bolej mě nohy:o)))

    [ Zpět ]
    Datum: 17.01.2008
    Autor: Jurimír
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Bolavá záda - co doporučit při koupi kola

         

    Pořiď si lehokolo a uvidíš.
    Já to tak vyřešil.Akorát ty nohy ,teda ze začátku než sem si zvyk točit freknenčně.

    [ Zpět ]
    Datum: 17.01.2008
    Autor: PeJa
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Bolavá záda - co doporučit při koupi kola

         

    Nic proti lehokolistum, je to jejich volba :-) ale 95% lidí chce jezdit na kole a ne na lehokole. A rada kup si lehokolo myslím na tento dotaz není ta pravá. Jsou tisíce cyklistů, kteří můžou jezdit na kole deset hodin každý den a záda je bolet nebudou. Podle mne laika to chce správnou velikost kola, správný posed, foukat gumy akorát a pak ani full není třeba. Mám treka stratose a po deseti hodinách v sedle mě bude bolet zadek od špatného sedla, netrénované nohy od šlapání, ale záda ne. Doporučil bych si půjčit na vyjížďce odpovídající velikost od někoho a zkusit, jestli nesedne nějaké jiné kolo líp, než to tvoje současné..

    [ Zpět ]
    Datum: 17.01.2008
    Autor: Neregistrovaný uživatel (wert)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Bolavá záda - co doporučit při koupi kola

           

      to je skutečně běh na dlouhou trať a univerzální rada neexistuje, protože každý má trochu jinou stavbu těla, kondici, muskulaturu apod. / "milion věcí"/, mně vždycky dělalo největší problém otlačené pozadí, proto přijelo lehokolo, ale klasika má stále svoje místo v mých aktivitách / s novým sedlem - pořád jde něco nového na trh, co může řadu problémů řešit/ je pohled na "normální" kolo zase jiný - výsledek - doporučuji pestrost, nepřetěžovat tělo jednostranně, kolo, lehokolo, plávání, turistika , obecně pohyb, který zatěžuje různé svalové partie, změna je život / tak se to říká a něco na tom je/- mírně nesouvislý projev, ale snad je pochopitelné " co tím chtěl autor říci"

      [ Zpět ]
      Datum: 17.01.2008
      Autor: vladaza
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Bolavá záda - co doporučit při koupi kola

           

      No řekl bych to jinak:o) - 95% lidí se nechce lišit!

      S mou krční páteří, je uplně jedno jakej posez na klasice mám, vždycky to bude o bolesti. Vylepšením posezu se to jen o něco odloží. Kdyby mi někdo řekl o lehokole před dvaceti lety, mohl jsem jezdit už tehdy. Nedám na něj dopustit a podle mne je to opravdu nejlepší rada na bolavá záda, tedy ta pravá pro tenhle dotaz.
      Ale nikomu ho nevnucuju. Jen lituju, že ke mě nepřišla tahle rada dřív, tak dávám vědět o alternativě jiným. Nevím, jaký je tazatel a máš pravdu, že 95% lidí bude jíst raději prášky proti bolesti nebo kolo zahodí, než by se lišili od většiny.
      Vybrat si musí sám, ale je dobrý mít k tomu co nejvíc informací.

      [ Zpět ]
      Datum: 18.01.2008
      Autor: Jurimír
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Bolavá záda - co doporučit při koupi kola

         

    leho

    [ Zpět ]
    Datum: 18.01.2008
    Autor: PavelŠ
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Bolavá záda - co doporučit při koupi kola

         

    Když je tu řeč o cvičení, tak moje zkušenost, která teda s kolem namá nic splolečného. Bolívávaly mě záda. V kříži, mezi lopatkama, krční páteř.Prostě sem byl lempl. Ještě větší než dneska ;-) Pak jsem asi 5 let jezdil na koni. Žádný závodění, ale zase taky žádná flákárna. Pojem "bolest zad" se pro mně stal něčím zcela neznámým.
    Pokud někdo má problémy se zádama a má tu možnost, můžu jenom doporučit. Hipoterapie skutečně funguje.

    [ Zpět ]
    Datum: 18.01.2008
    Autor: Zakarr
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Bolavá záda - co doporučit při koupi kola

           

      Tak tak, koník, plavání všemi styly (nechte si poradit od někoho, kdo plaval závodně, ať si nek***íte záda víc), míčové hry, rovné sezení na balónu nebo v lososovém qětu, všechno je lepší než ležení na gauči u TV;-)

      [ Zpět ]
      Datum: 19.01.2008
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Joe@CUBE)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Bolavá záda - co doporučit při koupi kola

             

        Ještě Ti tam vypadlo celodenní a celonoční vysedávání u PC :-)))

        [ Zpět ]
        Datum: 19.01.2008
        Autor: Jarda
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Bolavá záda - co doporučit při koupi kola

               

          U PC se dá vysedávat na balónu či v lososovém qěru, činit pravidelné přestávky nebo šlapat na trenažéru co mu novomódní frikulíni neřeknou jinak než štacijonár;-)
          BTW existuje stacionár lehokolo?:-D

          [ Zpět ]
          Datum: 20.01.2008
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Joe@CUBE)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Bolavá záda - co doporučit při koupi kola

           

      Ale nesmíš s koně spadnout!A to je i u nejlepšich koňáků nemožné.Je fakt ,že T.G.Masaryka kůň vyléčil a dožil se ve zdraví vysokého věku.Ale nikdy na koni necválal.Ale kdo cvalu odolá,když klus je přinejmenším nepohodlný.Ale souhlasím že kůn léčí .

      [ Zpět ]
      Datum: 19.01.2008
      Autor: Don-Pedro
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Bolavá záda - co doporučit při koupi kola

             

        TGM vyléčilo kobylí mlíko, podávaný mu v dětství.;-)

        [ Zpět ]
        Datum: 19.01.2008
        Autor: abernathy
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

363 cyklistů (17 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | včera

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024