reklama

SOS!!! praskání drátů

vím, (skoro) každýmu občas praskne drát. děje se tak ale v krčku u náboje. to mně ne, já musim mít vždycky něco extra:-/ praskaj mi u niplu, vždycky v prvním závitu. trochu to unavuje. nejen že je nutný sundat kazetu a kotouč ale taky to musim vždycky zout páč je třeba vyměnit nipl, ve kterym zůstal kus závitu:-I
drát vedenej niplem z ráfku směřuje na střed nádoje a tím je v části svojí dýlky do oblouku aby se nasměroval k okraji náboje do dirky. tím je namáhanej z vnější strany toho blouku víc a závit vlastně působí jako vryp v namáhanym prvku. to chápu ale nechápu pro se to děje jenom a právě zrovna mně:-( víc se to děje ze strany kazety ale u kotouče taky občas. původní černěný nerez postupně nahrazuju sapimama (z částí kazety už sou všechny, když zbývalo asi 5 tak sem je vyměnil preventivně) ale už mi prdnul i ten. vážim něco přes 85 +velká svačina v batohu a něco vody = cca90kg. výplet není nijak přešponovanej. ani muj dvorní servisák už neví, co s tim. zkuste se zamyslet. rady tipu "dej tam dtswiss" neřešej problém...

[ Zpět ]
Datum: 03.09.2007
Autor: vette
  • Re: SOS!!! praskání drátů

         

    U hlavicky, to je to prvni misto a u niplu je to druhe nejcastejsi misto :-).. Jinde praskne vyjimecne, spise vlivem nejakeho karambolu. Po nejakem case to proste nektere draty delaji. A imho s tim nic neudelas, prasknou postupne vsechny, nedavno se to stalo kolegovi - po X-tem dratu to radeji nechal preplest cele. A ja osobne pro pohodli sveho mechanika (sam si sam) vzdycky pouzivam dvojky draty z nerezu a ty pak nejlepe (nejradeji) od DT. A draty mi nepraskaji.

    PS: Zato mi minuly tyden praskl MAVIC X 618 - podelne asi deset centimetru. To jsem jeste nerozchodil, az to prepletu udelam nejake foto.

    [ Zpět ]
    Datum: 03.09.2007
    Autor: mgt
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: SOS!!! praskání drátů

           

      je to určitě únavou páč to nepraská po nějaký šlupce ale většinou to slyšim když jedu vklídku. ozve se pooonk nebo dzzzz podle toho jestli a jak se dotýká těch kolem a už vim na čem sem.
      začalo to ale hned od začátku. výplet dělal servisák, do toho bych se nemontoval tak nevim:-/

      [ Zpět ]
      Datum: 03.09.2007
      Autor: vette
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: SOS!!! praskání drátů

             

        No, jestli říkáš, že to začlo hned od začátku - tak to bych radil nechat kompletně přeplést, myslím, že by stačily nerez nezeslabované dvojky Hvězdonice + trojnásobný výplet.

        [ Zpět ]
        Datum: 03.09.2007
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Ai)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: SOS!!! praskání drátů

         

    A jestli ti praskaji i nove zapletene draty, tak to muze byt spatne provedenym vypletem (nestejne napnute draty). Je lepsi to rozplest a zaplest cele znova.

    [ Zpět ]
    Datum: 03.09.2007
    Autor: mgt
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: SOS!!! praskání drátů

         

    mne to robilo na favorite, kde sa miesto 3 dalo 5 koliesko, špice praskali na strane kazety a to aj len vtedy keď tam bol užší plášť, mám zato, že to bolo spôsobené väčšou kolmosťou špicí a väčším tlakom na špice a podľa mňa nepraskalil pre hrúbku ani kvalitu

    [ Zpět ]
    Datum: 03.09.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (joci)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: SOS!!! praskání drátů

           

      Kolmostí to určitě nebylo...čím kolmější, tím jsou ty dráty méně namáhané. Naopak když se musí rozevírat více do šířky, jednak jsou namáhány na tah větší siloou a naví jsou více ohýbané

      [ Zpět ]
      Datum: 03.09.2007
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: SOS!!! praskání drátů

         

    Když Ti sem teď napíšu, abys vozil menší svačinu, že pak budeš celkově míň vážit, tak to mi asi dáš pár facek, že jo :-)))
    Napadá mě jediný - nemáš je moc přešponovaný? Dyť na GT nejezdíš nijak dlouho, takže o únavě materiálu to nebude. Jestli Ti to psychicky pomůže - mně praskaj taky v závitu, ale ne nijak často. Fakt, nic než to přešponování mě nenapadá.

    [ Zpět ]
    Datum: 03.09.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Ai)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: SOS!!! praskání drátů

           

      no to sem čekal:-) bylo mi divný, že ti to trvalo tak dlouho. že tys byl někde na kafi?:o))
      přešponovaný to není:-/

      [ Zpět ]
      Datum: 03.09.2007
      Autor: vette
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: SOS!!! praskání drátů

         

    Podle toho jak jsi to popsal je kazda rada drahy, protoze tvuj popis tak trochu vylucuje veskere mozne zavady. Shrnu-li to, tak to muze byt jen neco z tohoto:
    1. Vadne (slabe, stare, rezave, tenke) draty.
    2. Spatne provedeny (krizeni, napnutiú vyplet.
    3. Extremni zatizeni.
    Nevim o nicem jinem co by to mohlo zpusobovat. Trojku muzeme vyloucit (pokud tedy nekecas a nevozis Kami na stangli :-) Spatny vyplet, pokud to delal clovek jenz ma tvoji duveru taky.
    Takze zbyvaji draty. Mozna jsou spatne i ty nove. Vim, ze mne za to nekteri gramari ukamenuji, ale ja uz bych 1,8 a treba jeste zeslabovane draty na kolo nedal. Tech par gramu mi za to nestoji a kdyz si spocitas jen rozdil prurezu pri prumeru 1,8 a 2,0......Skoro 25 % tak nevidim duvod nepouzivat normalni nerezove dvojky. Kdyby byla sirsi nabidka u 2,2 mm, mozna bych je tam dal taky.
    Tak mne napada, kdybys tam mel jine zadni kolo tak to dela taky?

    [ Zpět ]
    Datum: 03.09.2007
    Autor: mgt
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: SOS!!! praskání drátů

           

      sou to podstivý dvojky. navíc zeslabovaný dráty sou zeslabený v místě, kde to nikdy neprdne.
      jiný zadní kolem sem nezkoušel. na HT je všechno v normě. občas prdne v kolínku ale ve frekvenci, na kterou sem zvyklej.

      [ Zpět ]
      Datum: 03.09.2007
      Autor: vette
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: SOS!!! praskání drátů

           

      Není důvod nepoužívat zeslabované dráty. Já vozím na FS 2.0/1.8/2.0 a na HT dokonce 2.0/1.5/2.0 a nepamatuji, že by mi někdy drát prasknul. A to kola ani trochu nešetřím. Ale je pravda, že vozím DT Swiss Revolution. Asi před 10 lety jsem zkusil zaplést Sapimy a tam mi občas drát prasknul. Od té doby mám výhradně DT a jsem bez problémů.

      [ Zpět ]
      Datum: 04.09.2007
      Autor: ckp13
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: SOS!!! praskání drátů

             

        Souhlas, ideálně supercompy, jen ta jejich cena...

        [ Zpět ]
        Datum: 04.09.2007
        Autor: Mlok
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: SOS!!! praskání drátů

             

        Ja vim, ze tyhle draty v miste zeslabeni neprasknou, ale v podstate jedinym argumentem jejich pouziti je jejich nizsi hmotnost (vyvazena cenou). A to pro mne neni moc zajimave - mam kolo, ktere i bez doplnku vazi vic jak 12 kilo.

        [ Zpět ]
        Datum: 04.09.2007
        Autor: mgt
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: SOS!!! praskání drátů

         

    Teď mne napadla asi blbost, ale co kdyby... Není třeba nějaká závada přímo na ráfku ? Myslím tím to, že niple tam nemají moc prostoru k manévrování aby byly přesně v ose drátu. Pak tam drát může být jakoby malinko zalomený... Možná špatné kalíšky nebo tak něco...

    [ Zpět ]
    Datum: 03.09.2007
    Autor: Jarda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: SOS!!! praskání drátů

           

      i s touhle myšlenkou koketuju. dokonce sem zkoušel upravit kužel na niplu, kterym leží v kalíšku. chodí tam volně na všechny strany (stejně jako před úpravou) ale pokud začnu drát šponovat tak se nipl stočí na střed náboje:-/ až mě to naštve tak seženu širokánskej sjezdovej ráfek s dírama rozházenejma do stran aby směřovali kam maj a bude:-P

      [ Zpět ]
      Datum: 03.09.2007
      Autor: vette
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: SOS!!! praskání drátů

         

    Dráty hold praskaj. Mne týden zpět prask drát v zapleteném kole po cca 10 tis km (Shimana, 24 drátů). Špice skoro jak lešenářská trubka:-) a stejně "šla"...

    [ Zpět ]
    Datum: 03.09.2007
    Autor: hekynen
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: SOS!!! praskání drátů

         

    Že by to tchajwanci někde podělali? Že by odběratel nakoupil lacinější špice z horší oceli, co 50-ti kilového rákosníka udrží, ale středoevropana ne?

    Jednomu konstruktérovi, co sem s ním dělal na praxi praskaly špice v náboji. Vyřešil to tak, pod každou špici dal podložku s průměrem díry úplně schodným s průměrem drátu - drát v místech kde je zahlý, se nemohl dál ohýbat (což bylo příčinou praskání), ale byl namáhán jen na tah.

    Ale tato rada je ti v tuto dobu platná jak mrtvému zimník. Doporučoval bych uvažoovat tak, abys zamezil u špic kombinovanému namáhání tah+ohyb a snažil se ho omezit jen na prostý tah. Dále uvažuj, čím kolmější jsou špice vůči náboji, tím méně jsou namáhány.

    [ Zpět ]
    Datum: 03.09.2007
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: SOS!!! praskání drátů

         

    Bylo by zajímavý koupit někde 2mm dráty od DT a tydle co tam dáváš a udělat pevnostní test někde kde mají kalibrovanou trhačku.

    Jinak mě nepraskl za 12K Km jedinej ale mám 65Kg a nejsem ras :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 03.09.2007
    Autor: Radius
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: SOS!!! praskání drátů

         

    napsal sem to blbě -jasně že praskaj na straně kotouče páč sou víc ohnutý. tad sem byl zas jeden vyměnit a byl to z těch novejch:-I
    ted sem na něco kápnul: http://www.imexpo.cz/index.php?cnt=rtc&id...
    jde o ty niple!!! dovolej natočení v kalíšku a nedochází k ohýbání drátu...

    [ Zpět ]
    Datum: 03.09.2007
    Autor: vette
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: SOS!!! praskání drátů

           

      Že bych měl přeci jenom pravdu ? ;-)

      [ Zpět ]
      Datum: 03.09.2007
      Autor: Jarda
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: SOS!!! praskání drátů

             

        tohle bude další pokus. přecejen nejde od oka trefit potřebnej tvar toho niple. že by měly bejt natočený je patrný pouhym okem ale... ;-)

        [ Zpět ]
        Datum: 03.09.2007
        Autor: vette
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: SOS!!! praskání drátů

               

          Tak přeju úspěšné pokusničení ;-)

          [ Zpět ]
          Datum: 03.09.2007
          Autor: Jarda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: SOS!!! praskání drátů

                 

            objednám originál, na nějaký blbnutí v dílně už sem starej, mohlo by mě u toho líznout:-P)

            [ Zpět ]
            Datum: 03.09.2007
            Autor: vette
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: SOS!!! praskání drátů

                   

              Však pak dej vědět, číms to vyřeši

              [ Zpět ]
              Datum: 03.09.2007
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: SOS!!! praskání drátů

                   

              No to máš recht, seš starej, taky už sem Ti to chtěl párkrát říct :-))).
              Tak mi napadá, že bychom se někdy mohli (ale to chce všední den) stavit tady na Sázavě ve hvězdonické šroubárně, přímo tam mají podnikovou prodejnu, tak bychom se jen tak pohrabali v nabídce drátů a hlavně těch niplů, dělaj toho požehnaně.

              [ Zpět ]
              Datum: 04.09.2007
              Autor: Neregistrovaný uživatel (Ai)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
včera
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

299 cyklistů (4 přihlášení)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024