reklama

Koupil jsem si nové dynamo!

Diskuze na toto téma už probíhala, ale nevěděl jsem o ní.
Chtěl bych informovat cyklisty-elektromaniaky o zkušenostech s nábojovým alternátorem (dále dynamo - nazývá je tak i výrobce). Dlouhou dobu jsem nabíjel akumulátor, který je součástí elektorinstalace mého kola, pouze doma. Dynamo jsem sice měl, ale obyčejné - jen pro případ vybití akumulátoru po cestě. Teď jsem si pořídil Shimano HB-NX32 (dražší nebyly dostupné). Jeho vlastnostmi jsem nadšen. Ještě před zapletením do kola jsem je upnul v přípravku doma a otáčel s ním manuálně. Pro zájemce uvádím různé zjištěné vlastnosti.
Parametry jsou standardní - 6V, 3W. Napětí naprázdno je daleko vyšší, stručně - kolik km/h, tolik V. Vrcholová hodnota střídavého značně nesinusového napětí je až přes 60V. Mechanický odpor naprázdno samozřejmě je, ale při jízdě není patrný. Nenechte se mýlit tím, že rukou jde s hřídelí otočit dost těžko. Odpor je totiž skokový, zabrzdí-postrčí, asi 36 krát za jednu otáčku. Ztráty jsou ale tak malé, že se při jízdě na rozdíl od klasického vysokootáčkového dynama vůbec nezahřívá. Skutečný mechanický odpor při povozu pak odpovídá odevzdanému výkonu. Dynamo se chová téměř jako ideální zdroj proudu asi 0,55A, který je stejný i do zkratu. Místo 3W může v pohodě dodávat i 6W při 12V, a když jezdíte vyšší rychlostí - klidně i 10W při 24V(tam už proud poněkud klesá). Můžete nabíjet téměř libovolný akumulátor (v případě Pb je samozřejmě nutné napětí omezit, já jsem však zastáncem NiCd). Čím větší výkon po dynamu chcete, tím více brzdí, docela chytře vymyšlené.
Poněkud nevýhodné je to, že jeden pól je spojen s kostrou, takže při použití můstkového usměrňovače nesmí být s kostrou spojeno nic jiného, to ale není problém.
Všem zájemcům o stálý zdroj energie pro kvalitní osvětlení vřele doporučuji.

[ Zpět ]
Datum: 03.05.2005
Autor: Neregistrovaný uživatel (Radek ([email protected]))
  • Re: Koupil jsem si nové dynamo!

         

    Taky jsem mel dynamo v naboji a taky jsem si ho nemohl vynachvalit. Pak mi ho ale nejaky zkurveny zmrd ukradl i s celym kolem.

    Nejake informace a fotky pro srovnani je mozne videt na http://jaja.kn.vutbr.cz/~faltynek/schmidt/ pripadne na http://jaja.kn.vutbr.cz/~faltynek/kolo/

    Myslel jsem, ze se to u nas neda sehnat, ale kamarad mi nedavno rekl, ze jeho znamy v Azubu uz to telsi dobu montuje na lehocipedy (a za polovicni cenu, nez jsem to sehnal ja), takze to asi dostupne bude uz i u nas.

    Oba poly jsou izolovane, coz byl jeden z mych pozadavku, a navic, je postaveno na prumyslovych loziscich, a je celkove masivni coz pro me je velice podstatna vec, pro kterou jsem mu dal prednost pred Nexusama a podobnymi modely.

    [ Zpět ]
    Datum: 13.05.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (pafal)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Koupil jsem si nové dynamo!

           

      Podle všech mých prohlížečů ani jeden odkaz není funkční.

      [ Zpět ]
      Datum: 25.05.2007
      Autor: Bin-Laďin
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Koupil jsem si nové dynamo!

             

        Ono uz je tohle taky dva roky stary prispevek

        [ Zpět ]
        Datum: 25.05.2007
        Autor: Kejml
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Koupil jsem si nové dynamo!

         

    jev to pekne husty

    [ Zpět ]
    Datum: 24.05.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (zááíi)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Ale kde, kde?

         

    No jo, prizpevek je to starej, a ja to resim presne ted: Kde ho u nas sehnat? Ze jsme sto lez za opicema je mi jasny, ale ze jsem na netovych obchodech nenasel nic, tak to me ponekud prudi. Mozna je to tim, ze jich moc neznam - pro normalni dily chodim k nam za roh. Ale v nasi vesnici o takovym dile sice slyseli, ale rovnou se mi vysmali. Takze - muze mi nejaky stastny majitel poradit kde se to da koupit aniz by to melo jit pres hranice?
    Budu vam zauzlovan...

    [ Zpět ]
    Datum: 02.06.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (DnF ([email protected]))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Ale kde, kde?

           

      Nevím,čím to je ,ale tady jsou na každým rohu. 2,4w za 650,- 3w s brzdou za 1.650,-

      [ Zpět ]
      Datum: 03.06.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Bažant)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Ale kde, kde?

           

      jo jo moje dynamo už svítí kdo ví komu. Sakra kéž by se chtělo zloději zkazit někde v noci v lese :-(((
      Měla jsem to kolo od superioru, nemají teď něco společného s fun bike?

      [ Zpět ]
      Datum: 22.06.2007
      Autor: xanti
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Ale kde, kde?

           

      http://www.cyklošvec cz

      [ Zpět ]
      Datum: 22.06.2007
      Autor: AV
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

567 cyklistů (4 přihlášení)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024