reklama

Kdy se zamyká vidlice?

Chtěl bych se zeptat kdy je lepší vidlici zamykat? Předpokládám, že je vhodné ji nechta při jízdě v nerovnějším prostředí, ale co jinak? Co když pojedu po silnici, co při jízdě do kopce, co při jízdě z kopce. Podotýkám, že kolo ještě nemám tak se ptám k čemu se ta zamykací vydlice využije a jak ji používat. Díky.

[ Zpět ]
Datum: 06.05.2007
Autor: Neregistrovaný uživatel (Tony)
  • Re: Kdy se zamyká vidlice?

         

    To záleží jak co jezdíš a jestli máš závodní ambice nebo jezdíš jen na pohodu. Dále jaká to bude vidlice a jak moc umíš šlapat do kruhu.
    Třeba já vidlici nezamykám vůbec a to ani tu na kole s vyšším zdvihem, která má 140mm. Při jízdě v sedle se houpe zcela minimálně, to mě vůbec nezajímá a ze sedla na fullu jezdím hodně málo. Při jízdě ve stoje se Talas dokáže rozhoupat slušně a je to znát hodně, že to bere energii (klidně se houpe i 5cm).
    Čim nižší zdvih vidlice, tím míň je nutný lock obecně.

    A pokud jsem někdy zamykal vidlici, tak hlavně na asfaltu v delších kopcích, kde jsem jezdil i více ve stoje. Na asfaltu ale už teď téměř nejezdím vůbec.

    A některé levnější vidlice lock nepotřebují vůbec protože mají už od výroby téměř permanentní lock, který ale nejde vypnout :-)

    [ Zpět ]
    Datum: 06.05.2007
    Autor: Mlok
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kdy se zamyká vidlice?

           

      Jedná se o crossové kolo buď Apache Wakan nebo Merida 900 (žádnou divočeinou jezdit nebudu), takže jak se pochopil je to individuální a člověk to pozná při jezdění podle zkušeností.

      [ Zpět ]
      Datum: 06.05.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Tony)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kdy se zamyká vidlice?

             

        Tak na crossovém kole na jednu stranu jsou jen nízké zdvihy, do 80mm a často i méně. Takže z tohoto pohledu až tak moc lock třeba není. Ale zase na crossu asi budeš jezdit víc po silnici, kde se může zase hodit o něco více.
        Dále na crossech jsou obecně oproti bikům mizerné vidlice a to dost často bez pořádného tlumení. Ty pak mají tendenci se o dost více pohupovat (a v takovém případě se lock zase může hodit více), tedy v případě, že vůbec nějak fungují.

        [ Zpět ]
        Datum: 06.05.2007
        Autor: Mlok
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kdy se zamyká vidlice?

               

          Je pravda, že budu jezdit po "kvalitních" cestách takže žádné velké zdvihy nepotřebuji, což se u crossu asi ani nečeká. Mimochodem jedno kolo má SUNTOUR NRX 7600 RL a druhé SR Suntour NCX-ERL Lite, kvalitu posoudit nedokážu.

          [ Zpět ]
          Datum: 06.05.2007
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Tony)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kdy se zamyká vidlice?

           

      Mloku, ťukni mě prosím na nějakej link na zásady šlapání do kruhu. Jelikož si myslím, že tam mám dost mezery a vzhledem že nový full KTM nemá na vlaštovkách "ovladače tlumičů" tak kouknout na nějaký článeček, či diskuzi myslím neuškodí.. díky

      [ Zpět ]
      Datum: 08.05.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (wert)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kdy se zamyká vidlice?

             

        Teoreticky je to myslím např. na KPO (www.kpo.cz), ale ta teorie je dost k ničemu. Stejně se podle toho moc nedá. Ideální na to jsou válce. Ty tě prostě donutí slušně šlapat, jinak uděláš bum :-)
        A pokud se naučíš na válcích jezdit a sem tam se na nich projedeš, tak máš zaručeno, že šlapeš celkem slušně.

        [ Zpět ]
        Datum: 08.05.2007
        Autor: Mlok
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kdy se zamyká vidlice?

               

          Tak to tam je:
          http://www.kpo.cz/fyziologie/fyziologie.htm
          kapitola kulaté šlapání

          [ Zpět ]
          Datum: 08.05.2007
          Autor: Mlok
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Kdy se zamyká vidlice?

                 

            Díkes, jdu studovat teorii, praxe až zítra :-)

            [ Zpět ]
            Datum: 08.05.2007
            Autor: Neregistrovaný uživatel (wert)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Kdy se zamyká vidlice?

         

    Moje prvni vidla byla pruzina + vzduchjj / ole a zamykani nemela. Nevadilo mi to. Ted mam lepsi, zase pruzina se vzduchem a lumeni olejem s docela chytrym systemem zamykani a zjistil jsem ze to nepotrebuji. V sedle, kdyz umis slapat, se ani nehne a kdyz tak max 2-3 mm. Ze sedla ji samozrejme rozhoupes vice, ale da se to naucit a pak se houpe cca centimetr coz je imho prijatelne. A to ji mam dost mekkou. Takze asi tak, kvuli mne by vidlice zamykani mit nemusely.

    [ Zpět ]
    Datum: 07.05.2007
    Autor: mgt
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Kdy se zamyká vidlice?

           

      Souhlas až na to houpání ze sedla. Tam u více zdvihových vidlic nafoukaných na pohodové ježdění v terénu (tedy na sag 25% a více) to opravdu do 1cm nejde. Šlapat umím celkem slušně, přeci jen pár let na válcích mě tu techniku donutilo zlepšit, takže v sedle se mi nehne také vůbec ani při tom vyšším zdvihu a nastavení (Talas 07 foukaný na 50psi).
      Ze sedla jak jsem už psal, tak tam klidně i 5cm a moc níže se dostat nedá (tak dá se kolem 2-3cm, ale to pak nemůžeš pořádně zabrat a to je jediný důvod proč u těchto vyšších zdvihů chodím ze sedla, tzn. když náhodou je nějaký krátký extra prudký houpák a já nemám přehozeno a už to nestíhám).

      Pro zajímavost, co máž za vidlici?

      [ Zpět ]
      Datum: 07.05.2007
      Autor: Mlok
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Kdy se zamyká vidlice?

             

        JJ, u vyssiho zdvihu to musi byt jasne vice, presto myslim, ze to nevadi. Mam ted Marzocchi MX Comp se zamykanim ETA - to mi prislo opravdu docela vymakane, zvlaste ta moznost automatickeho snizeni zdvihu pri zamceni - do prudkych kopcu prijemne. Ale jak rikam, nnepouzivam to ted uz vlastne vubec. Taky to ma jeste jednu vadu - mustek te vidlice neni nijak moc pevny a pri zamceni a snizeni zdvihu, diky tomu, ze je v jedne noze pruzeni a v druhe tlumeni, dochazelo na mych V-brzdach ke kontaku s rafkem. Vidla se proste lehce zkroutila, a jeden spalek se dostal blize k rafku. Ale ja mam spalky docela blizko rafku (cca 1mm) tak to mozna neni az tak aktualni.

        [ Zpět ]
        Datum: 07.05.2007
        Autor: mgt
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Kdy se zamyká vidlice?

               

          Tak s MX Comp by ten 1cm odpovídal, to není tak houpavá vidlice.

          [ Zpět ]
          Datum: 07.05.2007
          Autor: Mlok
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

292 cyklistů (0 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024