reklama

Fico: Ja budem pokojne chodiť na bicykli

Fico: Ja budem pokojne chodiť na bicykli
Premiér Robert Fico dnes nezaradil do programu vlády avizované upozornenie ministrom, aby využívali služobné autá a iné výhody len na prácu, nie pre rodinu.

Po rokovaní vlády ich len požiadal, aby vzhľadom na sociálnu situáciu ľudí, žijúcich na Slovensku, citlivo využívali svoje výhody. Jeho slová mali rôznu odozvu. Minister kultúry Marek Maďarič si žiadne upozornenie nevšimol. Minister vnútra Robert Kaliňák počul, že majú k týmto veciam pristupovať citlivo, minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa videl aj zdvihnutý premiérov prst. Minister spravodlivosti Štefan Harabin, ktorého rodina používaním služobných áut kauzu vyvolala, novinárom opakoval, že neporušil zákon. O upozorneniach nevie, z rokovania vlády odchádzal dobre naladený, mávajúc veľkonočným korbáčom.

"Nikdy som neporušil zákon, ani ho nikdy neporuším...Keď je spoločenská potreba, aby členovia vlády chodili na bicykli, pripravím zmenu zákona," vyhlásil Harabin. "Zaznela výzva, aby boli využívané tieto veci s väčším citom," povedal o premiérovom upozornení minister Kaliňák. "Pán premiér nekritizoval. Pán premiér povedal, že nás požiada, aby sme sa chovali hospodárne. Mimo oficiálneho rokovania vlády nás požiadal," uviedol Jureňa.

Vo vození rodiny ministerskými autami nevidí Jureňa problém. "Ja by som to veľmi hlboko nerozoberal. Skúsme sa na to pozrieť manažérskym pohľadom. Už za socializmu nás učili, to boli teórie Fordove, Baťove a neviem aké, že manažér, čo je vlastne aj minister, má byť tak zabezpečený, aby nemusel uvažovať nad takými maličkosťami, že kedy, čo kde si kúpi, aby sa plne koncentroval a venoval svojmu povolaniu a výkonu ministra. Takže toto je základné kritérium a z toho sa vychádza." Vysvetlil, že keď napríklad príde domov "uťahaný neskoro večer a má si ísť ešte niečo vybavovať, tak použije manželka trebárs auto".

Premiér Fico po rokovaní vlády médiá neinformoval. Na oceňovaní záchranárov z Novák im ale prezradil, ako urobil to, čo jeho hovorkyňa avizovala už v piatok oficiálnou tlačovou správou a on sám v sobotu v dialógoch Slovenského rozhlasu: "Po skončení rokovania vlády, keď sme program vyrokovali a už bol koniec, som veľmi neformálne požiadal ministrov vlády, aby tie nepeňažné plnenia, na ktoré majú podľa zákona nárok, aby ich využívali čo najcitlivejšie, berúc na zreteľ sociálno-ekonomickú situáciu na Slovensku." "Ja sa sám snažím vo verejnom živote vyhýbať nejakému extenzívnemu využívaniu nepeňažných plnení, hoci mám na to nárok," dodal.

"Domnievam sa, že v tomto duchu sa podobná situácia už nebude opakovať," povedal Fico novinárom bez ďalší podrobností.


Zároveň v ostrej diskusii s novinármi dodal, že ak vznikne v spoločnosti potreba, navrhne, aby ústavní činitelia nemohli používať auto, byt, ani telefón. "Ja budem pokojne chodiť na bicykli," tvrdil.


Fico v SRo vyhlásil, že vyzve svojich ministrov, aby "neprovokovali“ občanov a nepeňažné výhody používali len v nevyhnutnej miere. Používanie služobného auta ministra spravodlivosti Štefana Harabina jeho rodinnými príslušníkmi zhodnotil ako "gól do vlastnej brány“. "Predseda vlády, berúc na zreteľ sociálno-ekonomickú situáciu na Slovensku a citlivosť danej témy, požiada v stredu na rokovaní vlády členov kabinetu, aby nepeňažné plnenia, na ktoré majú nárok, využívali čo najúčelnejšie len v nevyhnutných prípadoch a berúc do úvahy základné zásady politickej kultúry," uviedla v piatok hovorkyňa Silvia Glendová.

Kauza Harabin sa začala po tom, ako médiá informovali, že ministrov syn používa služobný volkswagen passat. Najnovšie týždenník Plus 7 dní odfotil ministrovu manželku, ako sa počas ministrovej služobnej cesty v Taliansku vozila do práce aj z práce vládnym bmw, tzv. bavorákom, so šoférom. Minister oznámil, že sa bude proti "štvavej kampani" brániť žalobami.



aktualizované 17:36

4. 4. 2007 16:05:00 | (SITA, ČTK, zh

[ Zpět ]
Datum: 05.04.2007
Autor: alo
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
dnes
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

334 cyklistů (14 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024