reklama

karbonova sedlovka - houpani

nevim nevim, jesi sem ji moc neutah a nepraskla nebo neco: mam na ni takovy trochu houpaci pocit, pri tvrdsi akceleraci a pri opakovanych, nicmene "hladkych" hupech. trochu jako bych pod zadkem mel foxku (ale ne az zas tak volnou). je to takove znepokojive... mohlo by to byt jeste neco jineho??? snad ne proboha ram??? jak na tuty poznam, ze sem ji prask? (mimoto, ze tam dam jinou, traba aluminiovou ;) mate nekdo nejakou zkusenost? diky. MD

[ Zpět ]
Datum: 09.03.2007
Autor: mdk
  • Re: karbonova sedlovka - houpani

         

    Pokud ji mas novou a jeste jsi predtim neco podobneho nepouzival, tak je to normalni pocit. A je to vlastne to, proc se hlavne karbonove sedlovky pouzivaji. Muj prvni pocit po porizeni karbonove sedlovky byl, ze mam furt poloprazdnou zadni gumu. Pak jsem si zvykl a kdyz jsem docasne pouzival jiny ram, kde byla ta sama sedlovka o pet centimetru vice zasunuta, tak to bylo dost znat, pruzila mnohem mene.

    [ Zpět ]
    Datum: 09.03.2007
    Autor: mgt
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: karbonova sedlovka - houpani

           

      hmm. mam ji novou, trochu mi to rozhazuje slapani ;)

      [ Zpět ]
      Datum: 09.03.2007
      Autor: mdk
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: karbonova sedlovka - houpani

         

    Největší výhody karbonové sedlovky jsou:
    a) váha
    b) pružení

    nevýhoda:
    .. větší riziko, že při velkém nárazu rupne a zabodne se "někam" :o)))

    .. takže to co popisuješ je naprosto normální.

    [ Zpět ]
    Datum: 09.03.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: karbonova sedlovka - houpani

           

      tak diky za uklidnujici komentar! :)))

      [ Zpět ]
      Datum: 09.03.2007
      Autor: mdk
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: karbonova sedlovka - houpani

             

        V tý nevýhodě ale nic uklidňujícího nevidím :-))

        [ Zpět ]
        Datum: 09.03.2007
        Autor: Biker65
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: karbonova sedlovka - houpani

           

      Toho jsem se taky bal, ale:
      Ve spickach jsem vazil i lehce pres 90 kilo a sedlovku jsem ani v terenu nijak nesetril a vydrzela uz docela dost km.
      Videl jsem praskla riditka karbonova a duralova a byl to velky rozdil - duralove byly na dva kusy, karbonove byly ohnute v podstate do praveho uhlu, ale obe poloviny drzely u sebe na zbytku vlaken - proste nedoslo k oddeleni tech dvou zlomenych casti. Samozrejme to asi neni pravidlem, ale da se snad predpokladat, ze prasknuti karbonu muze predchazet castecna ztrata pevnosti pred tim nez se konstrukce zcela zborti. Nevim, nejsem na to odbornik, ale ty riditka me primely k uvazovani o karb. riditkach (zatim zustalo jen u uvah).

      V kazdem pripade, i kdyby ta sedlovka praskla najednou, je mnohem vice bikerske mit v pr. zabodnutou sedlovku z karbonu nez z duralu :-)

      To mdk: na to si zvyknes, zkus si po mesici na chvili sednout na normalni sedlovku a verim, ze budes rad za tuto ( a to nevim jaky mas typ, kolik vazis a pod). Pode mnou se sedlovka na nerovnostech ohyba tak, ze je to za jizdy pohledem pozorovatelne.

      [ Zpět ]
      Datum: 09.03.2007
      Autor: mgt
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: karbonova sedlovka - houpani

             

        mam 191-2 a 94 kg (sem ted tlustej normalne mam o 6-7min). pro riditka si asi du zejtra, a sedlovku si vezmu i d/a jen na test tak uvidime. kazdopadne bikereske je spis nemit zarazeno nic, ne? :)))
        kdyby to bylo pozorovatelne tak bych asi panikaril ;)

        [ Zpět ]
        Datum: 09.03.2007
        Autor: mdk
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: karbonova sedlovka - houpani

               

          No tak to bude v pohode, pri tve hmotnosti to prece musi byt trochu znat, ze je to karbon. Takze to asi bude v poradku.

          V nekterem starsim Velu vysel pomerne rozsahly test karbonovych sedlovek, probihaly i nejake testy pruznosti - ja jsem z tech informaci dost cerpal pri vyberu. Mozna by ti pomohl take.....

          [ Zpět ]
          Datum: 09.03.2007
          Autor: mgt
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: karbonova sedlovka - houpani

               

          Zkus ji opatrne poklepat gumovym nebo drevenym kladivkem, pokud by byla napraskla, vydavalo by to takovej nakraplej zvuk. Pokud je je "jenom" napraskla z pretazeni objimky v ramu, neriskoval bych to vubec.
          Jestli uvazujes i o koupi karbonovych riditek a planujes na ne namontovat i rohy, kup si rovnou ty, kde tuhle moznost vyrobce primo uvadi, jinak bys musel sehnat jeste specialni Al zaslepky, aby ti riditka na koncich nepraskly.

          Nektera karbonova sedlovka muze byt klidne i tuzsi, nez jina z hliniku. Nikdy neni zaruka, ze by mela pruzit jenom diky materialu. Pokud clovek nesleduje testy, tak aspon nejaka zaruka zvysenyho pohodli za pouziti karbonovy sedlovky bude, kdyz:
          -bude sedlovka dostatecne vysunuta
          -kdyz pujde o "hokejku" se zamkem z jednoho kusu, bez vlepenyho hliniku (napr. Ritchey WCS)- ne sedlovka s primym zamkem
          -nejlepe mensi prumer sedlovky, napr. 27,2 mm, vetsi prumer bude proste tuzsi

          Kdy bych do karbonovy sedlovky naopak nesel:
          -pri vyssi hmotnosti cyklisty (a tohle pravidlo plati nejen u karbonu, ale vseobecne u vsech ultralight komponentu)
          -pri sedlovce vysunute v oblasti maxima

          Vseobecne by karbonove komponenty mely pohlcovat vibrace a lehce pruzit, jak moc se tak deje uz zalezi od druhu a vyrobce. Maji nizsi unavovou krivku nez je u duralovych komponentu, ale jsou haklivy na utahovaci moment, takze je nutny najit kompromis mezi tim, aby se uz nepovolovaly, ale jeste nepraskly :o)

          [ Zpět ]
          Datum: 09.03.2007
          Autor: vasek
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: karbonova sedlovka - houpani

                 

            Chci dát na kolo zpátky vlaštovky (na rovných mám problém,ohýbají se mi hadičky od brzd o představec),ale chci nějaké mírnější než jsem na kole původně měl a už bych chtěl karbonové s vnitřním vystužením z hliníku....nemáš s touto kombinací zkušenost?

            [ Zpět ]
            Datum: 09.03.2007
            Autor: dodo
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: karbonova sedlovka - houpani

                   

              Hlinik potazeny karbonem ti nic neprinese, ani lepsi vlastnosti, ani lepsi hmotnost. Na druhou stranu se nemusis bat pretazeni komponentu v jeho uchyceni. Bude se zkratka chovat asi jako hlinik, co vypada jako karbon.

              [ Zpět ]
              Datum: 09.03.2007
              Autor: vasek
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: karbonova sedlovka - houpani

                   

              Ad brzdovy hadicky (od hydraulik?) I ty se daji zkratit a tim tahnout jinudy, nemusis to brat jako duvod k vymene riditek.

              [ Zpět ]
              Datum: 09.03.2007
              Autor: vasek
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: karbonova sedlovka - houpani

                     

                jo hydrauliky...Control Dual LX...bohužel jsem je dost zkrátil a něco mi ještě sebraly rohy.Abych mohl páčku mačkat ukazováčkem,tak musí celé řazení blíž ke středu a potom se hadičky v místě kde vcházejí do pák ohýbají o šrouby představce.Třeba to nevadí....nevím jak to vypadá uvnitř brdových pák a zda tam může dojít k nějakému vylomení:-(. Poslal bych ti fotku,a řekl by jsi mi zda to může být...co ty na to?

                [ Zpět ]
                Datum: 09.03.2007
                Autor: dodo
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
                • Re: karbonova sedlovka - houpani

                       

                  OK, posli, mail je v mym profilu. Tim, ze pouzijes vlastovky, se ti ale zaroven riditka znova zvednou, tak se ti tim ty hadice jakoby jeste vic "zkrati". Prinejhorsim se daji koupit hadice novy a muzes si je nechat vymenit.

                  [ Zpět ]
                  Datum: 09.03.2007
                  Autor: vasek
                  Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: karbonova sedlovka - houpani

         

    Někdy na podzim jsem si pořídit karbonovou sedlovku to houpání jsem také pocítil, dokonce i na silnici, takové příjemné pohupování pri přejetí drobné nerovnosti nebo zvlněného asfaltu :)
    Důvodem změny sedlovky byl bolící zadek, bohužel se to přechodem na karbonovou zas tak moc nezlepšilo :( Ale nejde říct v globálu, že karbonová sedlovka nezlepšuje pohodlý při jízdě.

    [ Zpět ]
    Datum: 09.03.2007
    Autor: Bubík
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: karbonova sedlovka - houpani

         

    Mám karbonovou sedlovku na fitnessu a to co popisuješ jsem pozorovat i za jízdy když jsem se na ní díval při přejezdu nerovností (na rovném a přehledném úseku, jinak je to o hubu). Na úzkých pláštích huštěných na 9 atmosfér je to docela fajn. Řídítka mám taky a jsou super. Pohlcují nejvíce takové ty rychlé drnčivé vibrace. Na velké rázy nestačí, ani nemohou od toho je vidlice. Dnes mi k tomu ještě přišel nový MTB rám s karbonovou zadní stavbou. Jsem zvědav jak se bude projevovat on.

    [ Zpět ]
    Datum: 09.03.2007
    Autor: Petrun
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

15.04.2024
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

205 cyklistů (8 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024