reklama

Cvaka mi to vzadu v kole...

Ahoj. Mam mozna lamersky dotaz, ale na to jsou fora, ne :]. Kdyz jedu na svem milem kole, trochu me prdi, ze obvykle posloucham jakesi cvakani. Myslim, ze to dela vzadu kazeta (devitikolecko) ... takovy kovovy zvuk, no vylozene jako od kovovy placky... dela to zvlast kdyz neslapu ,takze kazeta se netoci... ale kupodivu se to ozyva (min, ale prece) i pri zaberu... Procmuchal jsem vsechno co se dalo, jedine, co jsem nasel, je trochu vule te kazety, da se s ni lehce zaviklat. V servisu mi ale rekli, ze to je normal a ze tam trochu vule byt musi, janevimproc snad aby se mohla trochu hejbnout kdyz retez nabiha pri prehazovani o kolecko vys...

Co na to rikaji nakolaci? Diky.

[ Zpět ]
Datum: 17.02.2007
Autor: Neregistrovaný uživatel (Cvakavej Tona)
  • Re: Cvaka mi to vzadu v kole...

         

    Něco podobného mi dělal ten umělý kotouč co se dává mezi kazetu a výplet. Ulomily se mi na něm 2 packy a už to na náboji cestovalo a někdy i pěkně skřípalo. Většinou právě když jsem nešlapal.

    [ Zpět ]
    Datum: 17.02.2007
    Autor: Jarda
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Cvaka mi to vzadu v kole...

         

    Občas takhle cvaká některý volnější drát.

    [ Zpět ]
    Datum: 17.02.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Fénix)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Cvaka mi to vzadu v kole...

         

    Pokud si dobře vzpomínám, tak takovéhle cvakání jsem kdysi odstranil promazáním zadního náboje řidším olejem. Patrně se tedy jednalo o slepené kuličky v ložisku nebo něco podobného.

    [ Zpět ]
    Datum: 17.02.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (amatér)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Cvaka mi to vzadu v kole...

           

      Hm, diky za reakce, ale chytrej z toho nejsem...
      Tu plastovou vec tam vubec nemam. A co se tyce volneho dratu nebo kulicek v lozisku - musim konstatovat, ze to zacalo delat u skorol noveho kola po ujeti par set km a dela dotedka... ? Tak se v tom pes vyzna...

      [ Zpět ]
      Datum: 18.02.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Cvakavej Tona)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Cvaka mi to vzadu v kole...

             

        Cvakani na kole je klasickej cyklopojem. Bohuzel je to dalsi z okruhu temat, kde se nekdo muze trefit radou spis jen nahodou. Tech pricin totiz muzou byt mraky.
        Zkus to misto nejak izolovat, odhadnout, zkousej to v sede na kole, ve stoje, s tlakem proti zdi, roztocenim zadniho kola naprazdno, pomackanim dratu, atd.atd. . Proste udelej to, co je potreba = zjistit, odkud presne to vychazi. Casto to cvaka i uplne jinde, nez si clovek puvodne myslel, jenom se ten zvuk nese treba ramem. A castou pricinou jsou i takovy blbosti, jako treba zrnka prachu na stycnych plochach Al x Al.

        [ Zpět ]
        Datum: 18.02.2007
        Autor: vasek
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Cvaka mi to vzadu v kole...

             

        U skoro novýho kola?!? Tak proč si s tím lámeš hlavu, když je v záruce?!?

        [ Zpět ]
        Datum: 18.02.2007
        Autor: Neregistrovaný uživatel (radka)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Cvaka mi to vzadu v kole...

               

          No protoze v tom ksefte, kde mam uplatnovat zaruku, mi rikaji, at si s tim nelamu hlavu. Ale me se to tak uplne nezda...

          Diky vsem za reakce, chapu, ze se tahle vec neda diagnostikovat a resit na dalku... ale rikal jsem si, ze kdyz se shromazdi par moznych pricin a znamych ,problemu, ze mezi nima pak snaz najdu ten svuj, nebo jemu velmi podobny :]

          Takze diky vsem. I kdyz z toho zatim moudry nejsem. :] Jeste to budu poslouchat, ocmuchavat a proklepavat, treba zkusim zajit do jineho servisu... no a uvidim.

          Kdyby slo jen o to klapani, to se klidne naucim ignorovat... ale az od chvile, kdy si budu jisty, ze to neznamena nic spatneho... :]

          [ Zpět ]
          Datum: 19.02.2007
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Cvakavej Tona)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Cvaka mi to vzadu v kole...

                 

            Nedej se a nechť to koukají odstranit...
            V popisu kola určitě nikde není napsáno, že má cvakat, tak nechť ti popřejí, aby za tvé draze naspořené peníze kolo necvakalo...

            [ Zpět ]
            Datum: 19.02.2007
            Autor: Neregistrovaný uživatel (radka)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Cvaka mi to vzadu v kole...

         

    Zkus změnit lokál ... chci říci, zajeď do jiného servisu, mohou mít jinou zkušenost, třeba se už s tvou závadou potkali a zdárně odstranili ... 8-)

    [ Zpět ]
    Datum: 18.02.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (El)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Cvaka mi to vzadu v kole...

         

    Mě cvakalo dlouho a nemoh jsem na to přijít a nakonec jsem objevil jemný prasklinky v ráfku. Sice už měl nárok po těch letech, ale vypadalo to spíš, jako vada materiálu, než opotřebení.

    [ Zpět ]
    Datum: 18.02.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (chytrej Jarda)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Cvaka mi to vzadu v kole...

         

    Jestli to jemně cvaká při šlapání i při volnoběhu, mohl by to být i volný výplet na zadním kole. Ovšem u nového je to dost nepravděpodobné.

    [ Zpět ]
    Datum: 19.02.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Hloupej Honza)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Cvaka mi to vzadu v kole...

         

    Zkusim napsat pár nejběžnějších příčin (ale je jich takové množství, že to bude jen pár příkladů).

    Jak už psali ostatní, tak je hrozně důležitě snažit se zjistit kdy to dělá.
    První bych testoval zda to dělá pouze v sedle nebo i ze sedla.
    Pokud pouze v sedle, tak nejčastější problém je sedlovka - tu stačí vyndat, očistit a máznout lehce vazelínou a vrátit. Dále v sedle to může být sedlo samotné, nejčastěji v zámku sedlovky.

    Pokud i ze sedla, tak tam je toho mraky a chce to vyzkoušet, zda to dělá pouze při šlapání nebo i bez. Ovšem i když to dělá jen při šlapání, tak to nevylučuje příčinu jako dráty.
    Při šlapání nejčastější problémy jsou převodníky na unašeči, misky středového složení (oboje stačí rozebrat, vyčistit). Dále samotný střed (pokud je zapouzdřená osa, tak jedině výměna - i nová může být vadná), pokud integrovaná osa, tak pouze ložiska.
    Pokud to dělá i na volnoběh, tak nejčastější jsou dráty, což bývá u nového kola často (jsou lehce povolené a při pohybu po sobě to cvaká, praská). A většinou se to projevuje nejvíc při těžším záběru se současným větším nakloněním kola (tak se to dobře testuje).
    Dále pak to může být v náboji a to jak kuličky/ložiska, tak ořech.
    Teoreticky i kazeta, ale nepatrná vůle u kazety je opravdu v pořádku a normální, to ti řekli dobře.

    No a pak nejhorší možné zdroje jsou prasklina čehokoliv a kdekoliv (stačí lehce naprasklá trubka, co není na první pohled vidět). To je asi méně pravděpodobné, ale možné to taky je i u nového kola.

    Je to jen rychlý přehled a určitě jsem velké množství příčin neuvedl.

    [ Zpět ]
    Datum: 19.02.2007
    Autor: Mlok
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Cvaka mi to vzadu v kole...

           

      Je pravda, že podobné cvakání bylo předzvěstí prasklé sedlové trubky těsně nad středovou mufnou. Zničil jsem takhle dva rámy a pokaždé to takhle blbě cvakalo. Příčina prasknutí té trubky byla v mé hmotnosti a v mém silovém stylu jízdy (často ze sedla, těžké převody). Prostě jsem tu mufnu ze sedlové trubky "vyviklal".

      [ Zpět ]
      Datum: 19.02.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

328 cyklistů (18 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | dnes

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024