reklama

Zničená přehazovačka

Rád bych se s vámi podělil o svůj dnešní zážitek z cyklojízdy. Poněkud větrné počasí honilo po ulicích množství papírů a jeden z nich mi v horní části Václavského náměstí nepozorován vletěl do řetězu a s ním se dostal do "soukolí" přehazovačky.

Výsledek byl ten, že se kolečka přehazovačky přestala otáčet a při mém poměrně silovém způsobu šlapání to nemohlo dopadnout jinak, než že se milá přehazovačka "obtočila" kolem osmikolečka, zkroutila se i v podélné ose a vlítla mi do drátů, čímž zablokovala zadní kolo. Vedlejším efektem byl ještě zkřivený úchyt mého "supermoderního" plechového blatníku a zpřetrhané elektrické vedení od letitého dynama k zadní červené svítilně.

Situaci jsem řešil tím, že jsem vyprostil přehazovačku z drátů, abych kolo nemusel nést, ale mohl ho aspoň pohodlně domů odvést (3 km).

Máte někdo podobnou zkušenost? Zvláště v terénu se taková situace musí přece stávat poměrně často (listí, větvičky a podobně). Bylo to poprvé, co jsem se s takovou poruchou setkal. Byla chyba ve špatně zvoleném (relativně laciném) typu přehazovačky? Ve stylu mého šlapání? Mám příliš krátký řetěz? Nebo se s něčím takovým prostě musí počítat? Dá se takovým situacím nějak předcházet?

Budu vám vděčný za vaše náměty.

[ Zpět ]
Datum: 18.01.2007
Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
  • Re: Zničená přehazovačka

         

    Tak tady jste se nám ztratil... No docela jsem na Můstku zírala s otevřenou pusou, když nás z více jak dvaceti cyklistů - vy jste to možná i spočetl, kolik nás bylo na Jiřáku - dojelo do cíle něco málo přes deset.

    [ Zpět ]
    Datum: 18.01.2007
    Autor: Neregistrovaný uživatel (radka)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Zničená přehazovačka

         

    Jasne. Jeste prvni mesic po zakoupeni kola jsem jela v jednom parku a dostala se mi do zadniho kola vetev. Tenkrat jsem to nejak moc nevnimala a snazila se vyjet kopec. No zlomila jsem patku a XTkovou prehazku lehce ohla.
    Hned druhy den se mi dostala vetev presne mezi prehazku a spodek kola. Bylo to v miste kde lesaci rezali drevo. Stacilo o pulku otocit klikou a urvala bych prehazku znova.
    Proste v momente, kdy slysis, ze se ti tam neco dostava, musis prestat slapat.

    [ Zpět ]
    Datum: 18.01.2007
    Autor: wewerka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Zničená přehazovačka

           

      Mě na ten defekt upozornilo až to zablokovaný zadní kolo. Já jsem hroznej "mlejn" - prostě bezmyšlenkovitě šlapu a nevnímám, jestli je kolo pode mnou ještě celý.

      [ Zpět ]
      Datum: 18.01.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Zničená přehazovačka

         

    Ja jsem jeste nikdy prehazku nenamotal (tuk tuk), ale slysel jsem o receptu, jak nouzove dojet. Predpoklada se, ze u sebe nekdo vozi nytovacku (treba ten udajne zbytecny multiklic:o). Je potreba zvolit si nejaky rozumny prevod- treba stredni talir a co ja vim treti nejlehci pastorek vzadu. Rozmerit retez tak, aby sel okolo pastorku naprimo , tj, vynechat zniceny saltr a zkracenim retezu na zvolenou delku ziskame jeste dojezdu schopny singlespeed :o)

    [ Zpět ]
    Datum: 18.01.2007
    Autor: vasek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Zničená přehazovačka

           

      Nýtovačku na řetěz s sebou samozřejmě vozím a tohle řešení mě i napadlo, ale ty tři kilometry docházkové vzdálenosti mi za to nestály. Fakt je, že při vyprošťování z výpletu jsem tu přehazovačku dorazil. Ale stejně pochybuju, že by byla ještě použitelná. Stačilo mi, že jsem dosáhl toho, aby se zadní kolo vůbec otáčelo - abych to nemusel ty tři kilometry v tom větru nést.

      [ Zpět ]
      Datum: 19.01.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Zničená přehazovačka

           

      Jo udelat z toho singl bez prehazky jde, ale musis mit dobrou retezovou linku, jinak to porad pada, ja to nezkousel, ale kamarad takhle nedojel par kilaku pred koncem Sela maratonu, proste mu ten retez porad padal.
      Me se ale povedlo podobne dojet na favoriltu 12 km, i bez nytovacky a jakyhokoliv naradi. Taky mi rupla prehazka, uz nevim proc... Tak jsem asi pobavil kolemjdouci lidi, zbytek prehazky jsem rozdupal a rozbil dlazebni kostkou abych ji sundal z retezu, kdyz jsem nemel vercajk, nechal retez jak byl, skoro se tahl po zemi, ale kdyz jsem se na tom kole moc nevrtel, tak se dalo dojet, spadl mi na tech 12km asi 4x... Ale dojel jsem a o to jde ne? :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 19.01.2007
      Autor: Stana
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Zničená přehazovačka

         

    podobně jsem vloni při posledním terénku odrovnal svou přehazku.
    slacek o průměru cca.40mm mi ve sjezdu obskočil bravurním lopem do drátů zadního kola přesně mezi rám a řetěz. Ačkoliv jsem nešlapal a sjezd byl z těch techničtějších (tzn. jel jsem pomalu), posunul klacek řetěz tak, že se přehazka namotala do pastorků. Poměrně brutákně jsme ji museli vyprostit a následovaly 2 kilometry "koloběžky" do nejbližší obce, kde jsem se vnutil do dílny jednoho dědy a po odmontování přehazku ve svěráku srovnal natolik, že byla schopná dojet zbejvajících 40km. Pravda házela obkolečko ve třech stupních, ale dalo se :-)
    Jo a světe div se - výplet to vydržel!

    [ Zpět ]
    Datum: 19.01.2007
    Autor: alvp
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Zničená přehazovačka

         

    Tohle jsou mé názory: Měl jsi prostě smůlu, předcházet se tomu samozřejmě dá, když přestaneš jezdit.:-) Délka řetězu na to vliv nemá, šlapání jabysmet, láce přehazky už vůbec ne. Stanou se horší věci.:-(

    [ Zpět ]
    Datum: 20.01.2007
    Autor: abernathy
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Zničená přehazovačka

           

      To jsem si oddychl. Už jsem si myslel, že jsem něco dělal špatně. Asi jsem měl víc sledovat, co mi lítá do řetězu. Určitě by taky neškodilo víc citu v nohách.

      Jinak kolo už mám v pořádku. Vskutku hrozivě vyhlížející defekt mi rychle (během několika hodin) a velmi lacino opravili ochotní a šikovní montéři v cykloprodejně a opravně v ulici Lounských. Tuhle provozovnu doporučuju vaší pozornosti: Jsou malí, ale šikovní. :o)

      [ Zpět ]
      Datum: 20.01.2007
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Zničená přehazovačka

             

        Radši se dívej na cestu a ne do řetězu, indexový řazení to zvládne i bez tvý pozornostiu.To by mohlo skončit nejen zničenou přehazkou nebo výpletem. A s citem v nohách si starosti dělej jenom při řazení, vždycky trochu uber plyn. Když ti tam něco vletí, stejně s tím nic nenaděláš. Kolega tlačil terénem do kopce, chytil větev a měl po přehazce.:-)

        [ Zpět ]
        Datum: 20.01.2007
        Autor: abernathy
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Zničená přehazovačka

               

          Při řazení samozřejmě podstatně snižuju sílu, kterou působím na pedály, ale zvlášt v kopci to není vždy snadné. Občas to bývá problém při rozjíždění na křižovatce, kdy někdy potřebuju řadit a přitom co nejrychleji opustit křižovatku kvůli své bezpečnosti.

          Párkrát se mi stalo, že jsem takhle přesmykačem nebo přehazovačkou roznejtoval řetěz. Naštěstí s sebou vozím nejtovačku, takže to vždycky během pár minut secvaknu, ale při svém způsobu mazání řetězu jsem pak od toho zaprasenej, až pán Bůh brání. :o)

          [ Zpět ]
          Datum: 20.01.2007
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Zničená přehazovačka

                 

            Z vlastní zkušenosti se mi zdá, že řetěz se roznejtuje jenom v místě, kde jsem ho nebdale snejtoval. Jinde se mi ještě nepřerušil. A k tomu řazení, jezdíš už dost dlouho, tak musíš vědět, že se odřazuje před křižovatkou a při nájezdu do kopce. Aspon já to tak dělám.:-)

            [ Zpět ]
            Datum: 20.01.2007
            Autor: abernathy
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Zničená přehazovačka

                   

              Samozřejmě. Řadit už před křižovatkou nebo pod kopcem jsem před lety učil i své dcery. Někdy to ale třeba není možné.

              S tím řetězem je to u mě těžký. Já dojíždím řetěz až do úplného zničení, takže ke konci životnosti má úplně jiné vlastnosti než řetěz nový. Nedbalé snýtování řetězu se většinou projeví hned, ale u mých vytahaných řetězů to bývá spíš už únava materiálu.

              Mimoto já řetěz nesmírně přetěžuju, protože jsem zvyklý jezdit poměrně silově, natvrdo. To při mé pohotovostní váze přes 120 kg (většinou ještě s batohem na zádech) řetěz enormně namáhá.

              [ Zpět ]
              Datum: 20.01.2007
              Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Zničená přehazovačka

             

        Bikelive? Tam jsou super lidi :) Kolo ma odtamtud a servisuji na jednicku.

        [ Zpět ]
        Datum: 20.01.2007
        Autor: wewerka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Zničená přehazovačka

               

          Jo, přesně tam. Jsou to moji "dvorní dodavatelé". Moc fajn lidi. Dříve jsem byl zákazníkem pana Ladislava Petra v Nušlově ulici ve Stodůlkách, ale měl jsem to moc daleko. Ale jinak je pan Petr hrozně fajn, takže pokud to tam má někdo blízko, můžu doporučit.

          Pak jsem zkusil Štěrbu v Nuslích, ale jsou hrozně drazí a taky strašně nadutí. Nejvíc mě otrávili tím, že mi pořád něco vnucovali a vychvalovali. Nad mým kolem a mojí cyklistickou "nevýbavou" se jen pohrdlivě ušklíbali - a to já nemám zapotřebí. Kromě toho byli velmi neochotní, co se týče servisu kola, a navíc jim to vždycky strašně dlouho trvalo.

          Těm milým lidem v Bikelive sice chvilku trvalo, než si na mě zvykli, ale jsou fakt prima.

          [ Zpět ]
          Datum: 20.01.2007
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Zničená přehazovačka

                 

            Serivs v Nušlově a ještě k tomu dobrý? Konečně něco, co mám blízko, teda ne že bych ho zatim nějak zvlášť potřeboval, ale čert nikdy nespí.
            Každopádně opravdu dík za tip, nebydlim daleko, ale že tam nějakej servis je sem vůbec neměl tušení

            [ Zpět ]
            Datum: 20.01.2007
            Autor: Kejml
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Zničená přehazovačka

                   

              Doufám, že tam ještě je - už je to přece jen pár let, co jsem tam byl naposled. Měl tam nápis Cykloservis. Pan Petr byl vždycky velmi ochotný a na to, v jak stísněných podmínkách tehdy pracoval, byla jeho rychlost a spolehlivost obdivuhodná.

              [ Zpět ]
              Datum: 20.01.2007
              Autor: Neregistrovaný uživatel (Medvěd)
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
včera
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

304 cyklistů (5 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024