reklama

Zákon na ochranu cyklistů

Jeden můj známý (ale nevím jestli mě nehoupal) mi vyprávěl, že někde v americe jsou cyklisté chráněni velmi přísným zákonem, který je nastaven tak, že v případě kolize automobilu s cyklistou je prakticky vždy vina na straně řidiče automobilu.
Takže můj známý (prý) jezdil po městě na kole a bez problémů přejížděl několik pruhů najednou, přičemž šoféři mu to velmi ochotně umožnili, bojíce se karambolu jako čert kříže.
Nebylo by tohle řešení, které hledáme? Dát cyklistům ochranu garantovanou přísným zákonem, který by zohledňoval sranitelnost a ekoligický přínos cyklistů, obzvláště ve velkých městech?
Zákon by samozřejmě narazil na zuřivý odpor autofundamentalistů :-), ale vo tom to je, že?

[ Zpět ]
Datum: 12.12.2006
Autor: Neregistrovaný uživatel (Fénix)
  • Re: Zákon na ochranu cyklistů

         

    Takový zákon předpokládá morální vyspělost a nezneužívání - to je možná pravda, ale je velký rozdíl v důsledcích. Když zneužije zákon motorista, cyklistu to často stojí zdraví, či život.
    Cyklista, ten si to sakramentsky rozmyslí, než zneužije zákon, který jej chrání. Těžko se bezhlavě vrhne pod kola automobilu jen proto, že jej chrání nějaký zákon.

    [ Zpět ]
    Datum: 12.12.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Fénix)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Zákon na ochranu cyklistů

         

    Pokud není k dispozici přesné znění údajného právního předpisu, není o čem se bavit. (Po pravdě řečeno, nikdy jsem se nesetkal s názorem, že u nás je cyklisty možno beztrestně zabíjet. U nás jsou považováni za lidi a požívají stejnou ochranu jako ostatní lidé. Je-li to v nějaké jiné zemi údajně jinak, je to jejich věc. Tady platí listina práv a svobod pro všechny. (Nejen pro nové zákazníky. :'))

    [ Zpět ]
    Datum: 12.12.2006
    Autor: žofka
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Zákon na ochranu cyklistů

         

    podle me je to nesmysl. ty asi nejezdis autem, vid?

    [ Zpět ]
    Datum: 12.12.2006
    Autor: Hrabe-X
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Zákon na ochranu cyklistů

         

    Ano, dělat si co se mi zlíbí a zachce a mít to ještě povoleno zákonem, to je přesně to o co jde čím dál tím většímu počtu lidí z řad řidičů,chodců,cyklistů,myslivců a dalších.

    A ještě bych se zeptal? To by to pro chodce neplatilo. To by toto právní zvýhodnění měli jenom cyklisté jakožto nějaká nadskupina?

    [ Zpět ]
    Datum: 12.12.2006
    Autor: Zakarr
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Zákon na ochranu cyklistů

         

    Ja jsem pro. Kdyz mame zakon na ochranu spotrebitele, zakon na ochranu zvirat proti tyrani, muzeme mit i zakon na ochranu cyklistu.
    Alespon na nedelni msi budu jezdit bez obav, ze me nekdo prejede.

    [ Zpět ]
    Datum: 12.12.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (jeptiska)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Zákon na ochranu cyklistů

           

      Pokud ten zákon bude mít netradiční podobu, tak jo.:-)))

      [ Zpět ]
      Datum: 12.12.2006
      Autor: abernathy
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Zákon na ochranu cyklistů

           

      Přesně řečeno: Bez obav, že za to přejetí (nebo co) poneseš odpovědnost. Ale raději si to ještě předem domluv se zpovědníkem než se necháš přejet. Aby tam nahoře na to neměli jiný názor. :')

      [ Zpět ]
      Datum: 12.12.2006
      Autor: žofka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Zákon na ochranu cyklistů

           

      A co zákon na ochranu vrahů?

      [ Zpět ]
      Datum: 15.12.2006
      Autor: Bubík
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Zákon na ochranu cyklistů

             

        Myslivecky zakon? :)

        [ Zpět ]
        Datum: 15.12.2006
        Autor: wewerka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Zákon na ochranu cyklistů

               

          Mě to přijde jako blbost. Zákon na tohle, zákon na tamto. Když někdo nechápe, že když vjede rychle do zatáčky, kam nevidí a může tam zabít cyklistu co jede při kraji, tak na co zákony na ochranu cyklistů. To nic neřeší. Ten v autě co to udělá je magor a tak se může většinou chovat při všem ostatním. Navíc pro některé vyvolené stejně zákony neplatí, fuj!
          P.S. vozit na kole flintu není špatný nápad :)

          [ Zpět ]
          Datum: 15.12.2006
          Autor: Bubík
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Zákon na ochranu cyklistů

         

    Nehoupal. Akorát se ten americký stát jmenoval Spolková Republika Německo. Mydlil jsem to širokou (asi 5m) jednosměrkou v protisměru a přijel do křižovatky a zprava mi přijíždělo auto. Zpomalil jsem, aby mohl projet (vědom si svého přestupku), ale řidič to zadupnul a dokud jsem nezmizel z dohledu, odmítal se hnout....

    [ Zpět ]
    Datum: 12.12.2006
    Autor: Hrabosh
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Zákon na ochranu cyklistů

           

      Jestli to nebylo jeho vyděšeností z tvojí drzosti a nedisciplinovanosti... :-) Jinak takový zákon by byl nesmyslný ale v podstatě je alespoň u nás v HK mnoho kolařů (nikoliv cyklistů), pro které jako kdyby platil. Na kole provedou cokoliv a jakkoliv, naprosto nepřehledně a neodhadnutelně. A kdo by si jen náhodou dovolil je upozornit, že třeba bez rozhlédnutí vyjeli z vedlejší, se zlou a sprostou se potáže. Nedovedu si představít, že by to měli ještě něčím takovým posvěcené. Bylo by to jako s tou "absolutní předností chodců" - mrtvých kolařů bych se nedopočítal.
      Jakákoliv pozitivní diskriminace je nesmyslná (viz někteří naši spoluobčané). Pro všechny účastníky provozu musí platit jedna pravidla a jako cyklista i jenom kolař bych tato pravidla měl také respektovat a dodržovat.
      Něco jiného jsou případné postihy za nesmyslné ohrožení nebo zranění jiných účastníků třeba i se zvláštním ohledem k cyklistům. Tam by se možná čarovat dalo

      [ Zpět ]
      Datum: 12.12.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (ronda)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Zákon na ochranu cyklistů

         

    Na rozdíl od ostatních příspěvků zde uvedených s tebou souhlasím. Jsem sice něco, co by většina označila za "auto-fundamentalistu", to jest jezdím autem denně a skoro všude (krátké vzdálenosti moc neabsolvuji a věčně spěchám), ale to mi nebrání v pochopení myšlenky.
    Osobně to chápu jako pozitivní diskriminaci. Podobnou zákonnou regulací se dosáhlo (do jisté míry, ovšem) pohlavní rovnoprávnosti v mnoha zaměstnáních, to samé se týká třeba mentálně či fyzicky postižených. Proč je třeba běžný přechod pro chodce neosvětlen a ve městě nelimitován sníženou rychlostí, zatímco u míst s pravidelným výskytem dětí (škola, školka, hřiště a přilehlé silnice) je to třeba limit 30kmh, s příčnými prahy, osvětlený a s obrovskou reflexní cedulí ?
    Možná proto, že už nežijeme v pravěku a lidská společnost si vzala za své, více či méně dobrovolně, že bude chránit a podporovat i ty, kteří díky svému handicapu jsou ve svých možnostech omezeni a nemohou se tak dobře "bránit". A to jsem se ještě nedostal například k chráněným krajinným oblastem a živočišným druhům na pokraji vymření.
    A právě cyklista, který své kolo používá ke každodenní přepravě, takovým ohroženým druhem, který se může jen velmi těžko bránit. A přitom na rozdíl od většiny výše uvedených variant je jednou z vyjímek, která by onu péči opětovala nejen krásou svého výskytu, ale i prakticky (viz. stále diskutovaný článek doktora Rusého).

    Takže já jsem rozhodně pro pozitivní diskriminaci tohoto ohroženého druhu a narozdíl od často nesmyslného silničního zákona (i po jeho novele) bych takovýto nový zákon s radostí respektoval. Samozřejmostí je patřičné opatření proti zneužití. Ostatně takový grizzly se vzteklinou se také stává škodnou a je vykázán do patřičných mezí řádnou ranou z kulovnice ;o)))

    Praktická proveditelnost podobného zákonného opatření v podmínkách podlehajících české mentalitě je ovšem námět pro úplně jinou diskuzi a v tomto směru se přikláním k názorům Fénixových odpůrců a bohužel zůstávám skeptikem.

    [ Zpět ]
    Datum: 12.12.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Bezohlednost cyklistů v Německu

           

      http://www.nakole.cz/diskuze/tema.php3?id=3565

      [ Zpět ]
      Datum: 12.12.2006
      Autor: žofka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Bezohlednost cyklistů v Německu

             

        ja osobne si nemyslim, ze cyklisti sou "lepsi" nez ostatni...jet tak mimochodem...v nedeli sem srazil jednoho nechodiciho chodce...

        [ Zpět ]
        Datum: 13.12.2006
        Autor: Hrabe-X
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Zákon na ochranu cyklistů

           

      (Jeden ten "bod" si škrtni, to jsem se uklepl. :')))

      K čemu takový zákon může být zneužit? On totiž může být chápán jako přiznání stavu, že "cyklisti nemaj na silnici co dělat", což by se kdekomu hodilo. Zatím mají ze zákona na silnici rovnoprávné postavení, zvláštní mimořádnou ochranou by ho ztratili. Cyklisti jsou zákonem chráněni dostatečně (viz. dále), postavení poloblbů nepotřebují.

      Probém je přeci v tom, že někteří motoristé ten současný zákon nedodržují. Nedodržují bezpečný odstup při předjíždění, nedodržují omezení rychlosti. My přece nechceme, abychom měli při vjezdu na hlavní silnici fakticky přednost, doplněnou střípěním brzd (a zubů). My chceme, aby tuto přednost vozidel na hlavní dodržovali všichni. Nepotřebujeme a nechceme jezdit na červenou, chceme, aby na červenou nejezdil nikdo.

      Takže dokud se nedodržuje současný zákon (kvůli celkem směšným postihům třeba za překročení rychlosti) nemá smysl to kamuflovat nějakým zákonem novým, kerý by v důsledku cyklistům mohl přinést postavení ještě horší. Tedy cyklistům, kteří tu silnici používají. Nemyslím třeba tebe - pro tebe by nebyl problém hodit kolo do auta a odjet někam do lesa. A je víc cyklistů, kteří si myslí, že šlapací kolo na silnici nepatří. Ale to nejsou všichni cyklisti.

      [ Zpět ]
      Datum: 13.12.2006
      Autor: žofka
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Zákon na ochranu cyklistů

             

        Zajímavý úhel pohledu, takhle jsem se na to nedíval. Co se týče té hlášky, že si kolo klidně hodím do auta a odjedu do lesa ... no, to není tak úplně pravda. Dělám to, když jedu třeba s Nákoláky, protože prostě nemám takovou fyzičku, abych si k 90km výletu naložil ještě 30km navíc cestou na sraz a zpět. Jezdím pro radost, ne pro sebemrskačství ;o)))

        Jen bych byl opatrný s tou rovnoprávností. Tak to možná chápe většina rozumných lidí, kteří respektují vyhlášku a zdravý rozum. Bohužel většina řidičů co znám, berou cyklisty za stejnou překážku silničního provozu, jako například traktor. A podle toho se i chovají, jenže z cyklisty narozdíl od traktoru nejde respekt vůči jejich plechovým miláčkům, takže se občas chovají dost surově a neurvale. Je samozřejmě otázkou, zda by výraznější ochrana cyklistů vyhláškou tomuto problému pomohla, nebo přitížila. Měl jsem pocit, že by mohla, ale po přečtení tvých argumentů už si tak jistý nejsem. Holt těžko říct, škoda že nejde uzákonit změna mentality :o))))

        [ Zpět ]
        Datum: 14.12.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Zákon na ochranu cyklistů

               

          Chtěl jsem říct, že ty na kole silnici nijak nepotřebuješ, že tě to stejně víc baví někde v terénu. Nechtěl jsem říct, že by sis snad ve vození kola v autě liboval. :')

          A s těmi mírnými tresty za přestupky je to asi tak. Ústavní soud rozhodl, že nosit střelnou zbraň nepatří k základním lidským právům. Takže automaticky podle zákona o právo nosit zbraň člověk příchází například v případě, že se dopustí nějakého přestupku v oblasti zbraní a střeliva. Za přestupek je potrestán pokutou. O právo nosit zbraň nepřichází "za trest", prostě je na místě doměnka, že by mohl být nebezpečný sobě nebo okolí. A s řidičským oprávněním se to zřejmě bere jinak. Toho tě může zbavit jen soud, jako trest. Těžko lze uložit velice přísný trest odebrání řidičského oprávnění jen za to, že někdo nedodržel přikázanou rychlost. Ale lze se domnívat, že to udělá znova. A čekat, až bude na místě přísný trest za ublížení na zdraví nebo zabití. A to není dobře. Odebrání řidičského oprávnění by neměl být trest.

          Ale co s tím, to nevím. :'(

          [ Zpět ]
          Datum: 14.12.2006
          Autor: žofka
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • ? Zákon na ochranu cyklistů ?

         

    Víš já nevím, ale obecně řečeno: Pokud se pro ochranu určitých práv musí udělat zákon, tak to vypovídá cosi negativního o morální vyspělosti společnosti, tedy nás jedinců, lidí, občanů. Asi je pravda, že absolutně bez zákonů by se lidé asi vymlátili, ale přesto jsem byl a zůstávám v duchu v podstatě anarchistou. Každý další zpřesňující zákon podle mne dokládá jen to, jací jsme bezohlední a nemorální blbci. Ale to je na jinou a spíše filosoficko-utopistickou debatu. Spíš bych to shrnul do jedný otázky: Opravdu jsme na tom s ohleduplností a morálkou tak špatně, abychom na to potřebovali nový zákon? Když vezmu v potaz své zážitka ze silnic, tak se začínám klonit k tomu, že možná ano, ale pořád doufám, že snad to ještě s námi není tak hrozné.

    [ Zpět ]
    Datum: 13.12.2006
    Autor: Jurimír
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: ? Zákon na ochranu cyklistů ?

           

      Možná kdyby se více kontrolovalo dodržování těch zákonů stávajících a postihovalo jejich porušování, třeba by pak ani dalších zákonů nebylo potřeba. Ale takhle to bude jenom další z řady zákonů na kterej budou stejně "všichni" sejřit a takovejch už je dost.

      [ Zpět ]
      Datum: 13.12.2006
      Autor: Zakarr
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: ? Zákon na ochranu cyklistů ?

             

        Ano. Nejsem právník, ale zdá se mi, že u těch postihů se zbytečně čeká, až se něco stane. Když řidič nedodrží omezení rychlosti, ale nikdo mu nedokáže bezprostřední přímé ohrožení někoho, tak se skoro nic nestalo. To se mi moc nelíbí.

        [ Zpět ]
        Datum: 13.12.2006
        Autor: žofka
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re:Kafry, kafry

         

    Zase budu kafrat, tak honem rychle do mě :)
    To by mohlo vést k příliš volné morálce cyklistů a když se pak takový dva srazí, tak za to bude moct chudák, co si na parkovišti zrovna zapnul sťerače...

    [ Zpět ]
    Datum: 14.12.2006
    Autor: Bubík
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re:Kafry, kafry

           

      LOL, dávám bod !

      [ Zpět ]
      Datum: 16.12.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (MatyxCZ)
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Cyklistika z Prahy

22.04.2024
Ahoj, hledám cyklistku pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody, na pohodu

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky

Hledám: Kamaráda nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky
21.04.2024
Hledám kamaráda, nebo kamarádku na pravidelné vyjížďky, nejlépe z okolí Prahy 6.

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
19.04.2024
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

190 cyklistů (19 přihlášených)

Kazachstán a Kyrgyzstán 2022 - 1. část

Sen o krajině s jurtami a divokými koni 1. část - Cesta do budoucnosti Na úvod... Naše první cesta s koly…
Peggy | včera

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024