reklama

Velikost převodníku

Mohl by mi někdo vysvětlit čím je limitovaná velikost, resp. rozsah převodníku u MTB. Proč nemít největší 52 zubů, střední 32 a nejmenší 22? Je problém v rozsahu přesmykače? nebo v něčem jiném? Nebo to není problém?

[ Zpět ]
Datum: 10.10.2006
Autor: Nehas
  • Re: Velikost převodníku

         

    třeba to, že ti to nepobere přehazka, přesmyk na to taky není dělanej. 52 na MTB? :) dobrý ftip. Jedině na sjezd z Monte něco, tam mají snad pilu 60

    [ Zpět ]
    Datum: 10.10.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (DyEm)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Velikost převodníku

           

      52 jsem dal jako příklad extrému. Fakt si to tam dát nechci. Jen chci vědět co je ten limitující faktor.

      [ Zpět ]
      Datum: 10.10.2006
      Autor: Nehas
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Velikost převodníku

             

        Jediným limitujícím faktorem je ramínko přesmyku. Ještě jsem neviděl takovou kosu, co by zvládla rozdíl průměrů mezi 52 a 22. Pokud bys to někde sehnal nebo udělal, tak to bude chodit.

        [ Zpět ]
        Datum: 10.10.2006
        Autor: PavelH
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Velikost převodníku

               

          Dík za povzbuzení. :o) Asi to nebude 52, ale o neco méně.

          [ Zpět ]
          Datum: 10.10.2006
          Autor: Nehas
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Velikost převodníku

                 

            O jakém rozdílu v převodnících uvažuješ? Chystáš se použít hřeben ze silničního kola?

            [ Zpět ]
            Datum: 10.10.2006
            Autor: PavelH
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Velikost převodníku

                   

              Zatím je to jen v rovině teoretické. Prostě mě napadlo, že bych chtěl zvětšit rozsah a zjišťuju co je a není možné. Asi bych zkusil tak 22 36 48.

              [ Zpět ]
              Datum: 10.10.2006
              Autor: Nehas
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Velikost převodníku

         

    Teoreticky je limitem přesmykač (přehazovačka jen při krátkém ramínku, které nestačí obsorbovat rozdíly v potřebné délce řetězu). Skutečným limitem je ve skutečnosti pravá klika s packami pro upevnění talířů. Na silniční klice (totéž byly původní horské s talíři 28-38-48) může být nejmenší talířek 24 z. Menší už nejde upevnit. Největší může být třeba 57 z. Pak už hraje svou úlohu výška prostoru ve vidličce přesmykače, délka raménka přehazovačky a jeho seřízení tím malým (pro někoho zbytečným) šroubečkem , který je kolmo k ose upevnění přehazovačky (hlavička směřuje dozadu).
    Já mám na svém treku trojtalíř Shimano Sora 26 (původně 30, ale přijde tam 24)-42-52 z.

    [ Zpět ]
    Datum: 10.10.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel ((Bin)Ladin)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Velikost převodníku

           

      Jaký máš přesmykač?

      [ Zpět ]
      Datum: 10.10.2006
      Autor: Nehas
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Velikost převodníku

             

        Mým oblíbeným je jinak Shimano LX, ale na tomto kole je Sram X Gen. Prakticky nevidím rozdíl. Zatím mám ale najeto jenom 660 km, takže nelze vyvozovat předčasné závěry, ale ten Sram je na doporučení znalce, který má prodejnu a servis a sám jezdí závody horských kol.

        Shimano dříve dělalo LX, XT a XTR, nižší sady si nechávalo dělat. Bohužel došli tak daleko, že už si nechali jenom XTR. Poslední dobou mám dojem, že zanedlouho bude vedoucí značkou Sram. Jejich výrobky jsou při srovnatelné nebo dokonce vyšší kvalitě levnější.

        [ Zpět ]
        Datum: 10.10.2006
        Autor: Bin-Laďin
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Velikost převodníku

         

    Dal jsem převodník od Shimana (přesný typ nevím) s klikama Hollowtech 48-36-26 a jsem spokojen - s nejmenším zvládám i terén, pokud nezvládám, pak je stejně rychlejší slézt z kola.

    [ Zpět ]
    Datum: 10.10.2006
    Autor: Neregistrovaný uživatel (rk)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Velikost převodníku

           

      Obávám se, že se mýlíš.
      Na kole je totiž více převodů. Dva jsou na první pohled neviditelné: páka mezi klikou a trojtalířem vpředu a páka mezi pastorky a průměrem zadního kola.
      Napsals, kolik zubů má trojtalíř. To je ale jenom čtvrtina převodů. Druhou čtvrtinou jsou zadní pastorky. Pro změnu převodového poměru buď změníš počet zubů talíře, nebo pastorku, nebo obojího. Převodový poměr snadno spočítáš vydělením (např. 48/24=2) Čím je toto číslo menší, tím lehčí je převod. To je ale jen část pravdy. Vynechali jsme třetí čtvrtinu: délku klik mezi osou středu a osou pedálu (čím delší, tím lehčí převod) a konečně poslední čtvrtinu: průměr nahuštěného kola (čím větší, tím těžší převod).
      Z praxe jistě víš, že při strmém stoupání jde šlapání ztuha a přední kolo má snahu se zvedat. Tady právě má uplatnění co nejdelší klika, co nejmenší průměr zadního kola, co nejmenší přední talíř a co největší zadní pastorek. Čím lehčí je převod, tím lehčí je šlapání, tím větší záběr zadního kola a tím menší snaha předního kola zvedat se.
      Tím, že vpředu budeš mít co nejmenší talířek a vzadu co největší pastorek, kupodivu nepojedeš pomaleji, ale rychleji, protože budeš moci zvýšit frekvenci šlapání. Budeš schopen s menší námahou a rychleji vyjet stoupání, ve kterých se teď dřeš a dokonce i ta, jež se Ti zatím vyjet nepodařilo. Potom už záleží jenom na přenášení těžiště tak, aby se kolo nemělo snahu zvedat ne vlivem záběru, ale v důsledku špatné polohy těžiště, ale aby zároveň nebylo zadní kolo odlehčeno a dokázalo Tvou sílu přenést.
      Já mám na treku 26-42-52/11-34 (kliky silniční Shimano Sora — místo 26 přijde 24z—, 9ti kolečko Shimano XT - Sram je sice levnější, ale Shimano má ideálně odstupňované počty zubů pastorků). Kliky mají 170 mm, obvod kol 2230 mm. Jestli máš čas, můžeš si přepočítat skutečné převodové poměry z klik až na kola a porovnat se svými.

      [ Zpět ]
      Datum: 10.10.2006
      Autor: Bin-Laďin
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Velikost převodníku

             

        Hmm, já myslel, že už se vyrábí jen kliky délky 170 mm (běžné) - na kratší jsem narazil jen na svém starém kole (neberu v potaz dětská kola, tam to asi bude jinak).

        [ Zpět ]
        Datum: 10.10.2006
        Autor: Pepe
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Velikost převodníku

               

          Jsou i delší, určitě 175ky.

          [ Zpět ]
          Datum: 11.10.2006
          Autor: Bin-Laďin
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Velikost převodníku

         

    Nevím, jestli je nebo není problém dát na MTB převodník s 52 zuby - je pro mě ale záhadou, proč ho tam dávat. Na crossu mám 48 zubů a nejtěžší převod (48/11) využívám velmi zřídka, na MTB mám 44 zubů a bohatě mi to stačí. Lehčí než nejlehčí převod :o)) (22/32) snad taky není vůbec potřeba a kdyby náhodou, dělají se i pastorky 11-34.

    [ Zpět ]
    Datum: 10.10.2006
    Autor: Pepe
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Velikost převodníku

           

      Je sice pravda, že 52 z nemám na horáku, ale na treku, z zásadě je to ale lhostejné. Na předchozím kole jsem měl 48 z a při jízdě s prudkých kopců jsem při 48/11 prošlapával naprázdno. Nechal jsem si udělat talíř 50z, protože koupit se nedal. Když mně bylo kolo ukradeno, sháněl jsem trojtalíř s krytem a 50 zuby. Protože nic jiného nebylo, padla volba na Soru s 52 zuby. Na kole potřebuji vyjet jak prudké či táhlé kopce, kdy člověk stále stoupá třeba i půl dne, tak si chci užít rychlosti při sjezdech.
      Proto mám na kole zdánlivě nesmyslné převody. Při velkém průměru kol (obvod 2230 mm) je 52/11 na silnici už solidní převod a v kopcích se využije i 24/34.

      Ten kryt je důležitý. Jednou mně chytil řetěz tkaničky a skoro bylo zle. Všechno vychází z mých dlouholetých zkušeností. I ony převodyi.

      [ Zpět ]
      Datum: 10.10.2006
      Autor: Bin-Laďin
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Velikost převodníku

             

        Je fakt, že každému vyhovuje něco jiného - já moc často z nějakých extrémních kopců nejezdím a když už ano, většinou to tam neznám - víc jak cca 70 km/hod jsem nejel - říkám si, že kdybych potkal nějakou díru na silnici, což u nás není až takový problém, nemuselo by to dopadnout dobře.

        [ Zpět ]
        Datum: 10.10.2006
        Autor: Pepe
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Velikost převodníku

               

          Štrbské pleso: 86 km/hod. Odpor vzduchy byl tak silný, že přes šlapání naplno se víc nepodařilo. Horák je nižší, takže na něm bych asi přetáhl 90.
          Zatím můj osobní rekord.

          [ Zpět ]
          Datum: 11.10.2006
          Autor: Bin-Laďin
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Velikost převodníku

             

        Souhlas já mám sice silnici a ale mých současných nejtežších 52/13 mi velice nevyhovuje a nerozumím proč horal má při mennších kolech ještě menší tác. V terénu je to jistě jinak, ale značná část MTB jezdí stejně jenom po silnici. Osobně zvažuji přestavbu na trojtác a pastorek s devítikolečkem, ale při obchodní politice prodejců to vypadá spíš na nový kolo, když si sečtu ceny jednotlivých komponentů.

        [ Zpět ]
        Datum: 29.10.2006
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Luboš13)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Velikost převodníku

               

          ..."značná část MTB jezdí stejně jenom po silnici"... To asi nebudou ti opravdoví bikeřï...;-)
          Ale na druhou stranu, nějak se do terénu nejdříve dostat musí, že ? Já teda hned za barákem les apod. nemám...;-)

          [ Zpět ]
          Datum: 29.10.2006
          Autor: Jarda
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Velikost převodníku

                 

            Promiň jestli jsem se tě dotknu, já to neodsuzuju a od určitý váhy vypadá chlap na galuskách blbě, jen mi ty převody vrtaj v hlavě. Osobně mám radši těžší převod (i do kopce) a z kopce při vyšších otáčkách klik mám pocit nestability.

            [ Zpět ]
            Datum: 29.10.2006
            Autor: Neregistrovaný uživatel (luboš 13)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Velikost převodníku

                   

              O.K., já jsem se neurazil ;-)
              Mně by se na tu silnici také hodil nějaký těžší převod, hlavně když trasa vede z kopce. Nad 50km/h se to fakt už nedá ušlápnout a kolo ještě trochu popohnat.

              [ Zpět ]
              Datum: 29.10.2006
              Autor: Jarda
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Velikost převodníku

           

      Je to ořesně o tom, že každý jezdí jinak. Já jezdím tak půl na půl na těžko (a to pak nepohrdnu asfaltem) a v terénu. Když jedu naloženej z mírného kopce po asfaltu tak na 44/11 při 90ot./min a 26'' pojedu 44,5km/hod. Každý zub na převodníku mi přidá 1,01km/hod, když to ušlapu. A z prudších kopců kde Ladin jezdí 86km/h bych se já nedostal přes 66km/h. Mimochodem frekvence šlapání je děsivých 135ot./min. :o)

      [ Zpět ]
      Datum: 12.10.2006
      Autor: Nehas
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Velikost převodníku

             

        Já jsem nedávno na HT vyměnil klasických 44-32-22 za 46-34-22 (kliky XT, převodníky Gebhardt CNC) a pokud nasadím pláště 1,2' tak bajk uhání jako o život. Dá se s ním velice dobře i do terénu, ale musím myslet na jiné řazení (do horšího terénu mám FS a klasické převody). Do většího převodníku bych už ale nešel. Tolik příležitostí na dlouhé prudké sjezdy u nás zase není a na zbytek je tohle řešení naprosto postačující.
        A hlavně se u přesmykače udává rozsah : Shimano má snad u všech MTB rozsah 22 zubů.

        [ Zpět ]
        Datum: 12.10.2006
        Autor: ckp13
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Velikost převodníku

         

    Jeden z nezanedbatelnych problemu ti bude taky delat prostupnost terenem. S vetsi pilou vpredu roste taky pravdepodobnost, ze si poskodis zuby na nektere z terennich prekazek.

    [ Zpět ]
    Datum: 10.10.2006
    Autor: vasek
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Velikost převodníku

           

      coz je popravde hlavni duvod proc se na MTB davaji mensi tacy. Diky mensimu prumeru ma kolo vetsi svetlou vysku, coz je ucel, kdyz je to kolo pro jizdu v terenu.

      [ Zpět ]
      Datum: 13.10.2006
      Autor: Neregistrovaný uživatel (jzk ([email protected]))
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Na kole z Prahy do přírody

24.03.2024
Ahoj, hledá se cyklistka pro spolujízdy z Prahy ven na kolo, víkendy nebo dle dohody

Hledám: cyklistku co má hodně volného času

14.03.2024
Hledá se cyklistka na Jónské ostrovy od 7.5. do 13.6. Pobyt v domě přímo u moře, dvě horská elektrokola k…

Hledám: Island, s kolem nebo bez

08.02.2024
Neplánuje někdo letní cestu na Island bez cestovky, s kolem nebo bez? Nemá někdo zkušenost s objetím ostrova na…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

544 cyklistů (7 přihlášených)

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024

Dámská 2023 – okolo Ašského výběžku k nejzápadnějšímu bodu ČR a ještě kousek dál

Letošní Dámská je prémiová, protože tuhle tradici držíme už od roku 2003. Jen jeden rok jsme vynechaly, v…
HMS | 19.03.2024

Jižní hranice

„Tak jsem tady Panímámo, dřív to nešlo.“ Oblíbený citát můj a mého bratra, mně vytanul na mysli 8. září 2023,…
Stanley58 | 02.01.2024