reklama

Krční páteř

Tak jsem tu zase po delší době. Na podzim jsem si pořídil Azub4 s horním řízením a byl jsem s ním po zajetí a zvyknutí si na způsob jízdy maximálně spokojen. Ale pak vyvstal problém. Začalo mě intenzivně bolet za krkem tak, že jsem v noci ani nemohl bolestí spát. Na ležáku to ani nevadilo, zřejmě kvuli adrenalinu, ale jak se to po jízdě zklidnilo, tak jsem začal trpět. Konzultoval jsem to s několika doktorama a tuhle polohu na lehokole mi moc na můj problém nedoporučovali a spíš radili něco jako zpevnit krk měkým límcem (to bych už pak ale na tom opravdu vypadal jako kripl:-)) nebo opěrku hlavy. Ony se vlastně ty rázy při jízdě po nerovnostech přenášej rovnou na krk, protože jinak zbytek páteře je na sedle, oproti klasice, kde to jde přes celou páteř a tak se to rozloží. To si myslim, že je halvní příčina. Ale nesvádim to všechno na lahokolo, protože už když jsem ho kupoval, tak jsem trochu bolesti pociťoval a zaměřil jsem se na pocit bolesti při jízdě, ale nedostavovala se. Tak jsem to koupil. No kolem a kolem si myslim, že než se začnu lehokola zbavovat, tak bych ještě mohl zkusit něco jako opěrku na krk a hlavu, abych tu krční páteř trochu odlehčil. Nemáte někdo nějaký typ? Nebo nevíte, jestli se něco podobnýho vyrábí. Díky za tipy a rady.

[ Zpět ]
Datum: 27.01.2005
Autor: Neregistrovaný uživatel (kouba ([email protected]))
  • Re: Krční páteř

         

    Mám taky horní AZUB 4 a opěrku jsem si udělal sám velmi jednoduše. Tady je návod http://dvur-kralove-nad-labem.cz/leho/home.htm

    [ Zpět ]
    Datum: 27.01.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (HonzaK)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Krční páteř

         

    Kdyby nefungovalo to od HonzyKa, zeptal bych se Aleše Zemánka (Azub), už nějakou dobu konstruuje opěrku na hlavu, která by se šroubovala na vršek sedla, vyčnívala nad něj a na vrchu měla tlustou měkkou podušku pro spodní část hlavy (zátylek?), aby si nezavazela s helmou. Viděl jsem prototyp, možná by ses mohl stát testovacím jezdcem.
    Zezačátku mě na lehokole bolelo za krkem, nad čímž se kde kdo vítězoslavně uškleboval, jako by měl důkaz totální nesmyslnosti lehokola. Bylo to taky jenom když jsem z toho slezl, za jízdy nic. Pak jsem si všiml, že dělám to, co je často vidět u začátečníka - ramena nahrbená dopředu, jak se tělo brání nezvyklé jízdní poloze. Když jsem se pak soustředil na to, abych opravdu uvolněně ležel, a když se nastavení kola ustálilo na konečné nejpohodlnější poloze, problém úplně zmizel. Zřejmě jsem udržoval svaly na ramenou a na krku mírně napnuté, takže po slezení z kola protestovaly. To ale nebude tvůj případ, aspoň ne úplně, nemůže to způsobit bolest, ze které se nespí. Ale i tak bych zkusil malinko změnit polohu sedadla, tak abych seděl výš nebo níž (zády vzhledem k sedadlu, jenom o malinko) a naprosto volně, aby měl člověk dojem, že nejradši by si to dal do obýváku místo křesla.

    [ Zpět ]
    Datum: 27.01.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Krční páteř

         

    Hmm, ja si prave na lezaku pochvaluji ze mne zada neboli tak jako driv kdyz jsem jezdil na treku. Ale mam dolni rizeni a AzubMax. Operadlo mam uplne nahoru a ruce mam normalne volne podel tela/sedacky.
    Ale kdyz jsem zkousel sedacku uplne nalezato tak citim ze musim hlavu drzet vic silou a pak by me asi zada hodne bolely.

    [ Zpět ]
    Datum: 27.01.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Gif)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Krční páteř

           

      Já jsem zvyklý na sedačku skoro nejvíc na ležato (kopíruje rámovou trbku) a na záda mě to připadá lepší, protože když mám páteř svisle, nese nárazy i klidovou hmotnost těla, když vodorovně, nenese nic. Vodorovně bych nic neviděl, takže je třeba kompromis. Mě vyhovuje těch asi 30°.

      [ Zpět ]
      Datum: 28.01.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Krční páteř

         

    Hm, já nevím, ale tenhle problém moc nemám. Mám špatnou krční páteř od narození, nedá se s tím vcelku moc dělat. Na normálním kole jezdit nemůžu. Jak jsem předkloněný a musím držet hlavu v záklonu, abych viděl něco víc než přední kolo, tak je ta bolest děsná. Na hrbolatější cestě přestávám bolestí chvilkama vidět. Na ležáku, jsem po počátečním hledání polohy a troše zvyku téměř bez problémů. A to i na dovolené, kdy jsem na kole seděl skoro dva týdny v kuse téměř celý den. Neříkám, že je to úplně super, ale mě bolí páteř po jakékoli námaze nebo když jí musím držet v jedné poloze. Nevím, zkus vyzkoušet jinou polohu sedačky. Pro mne platí čím více sedo, tím méně námahy a následné bolesti krční páteře, ale zároveň je čím víc leho tím větší pohodlí. Nakonec jsem si našel nějakej svůj kompromis jako Jirka. (Zdravím jmenovče) Přesto přemýšlím o opěrce, protože by to pak bylo možná úplně ideální. Uvidím, zatím nejjednodušší a tím pádem nejrealizovatelnější mi připará Honzův systém a asi to zkusím. Možná hraje roli i to, že mám spodní řízení, které je o dost pohodlnější a podle mne pro krční svaly i méně namáhavé. Lehu zdar!

    [ Zpět ]
    Datum: 28.01.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka As)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Krční páteř

         

    No já mám taky celkem problémy se zády ale na ležáku je to v pohodě (mám dělané kolo) - jediný problém je v tom že mám odpružený jenom předek takže když jedu po nějké horší cestě tak trpí celé záda. Chci to vyřešit tak že více vypolstruju sedadlo.

    [ Zpět ]
    Datum: 29.01.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (tom)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Krční páteř

         

    A máš odpruženou přední vidli? Co jsem jezdil chvíli na kole s pevnou vidlí, hned jsem to právě kvůli krku zavrhl. Na odpruženém byl problém mizivý. Na mém kole (azub max) mě zezačátku taky za krkem občas malinko bolelo (ale taky na to chronicky trpím), pomohlo zvýšit zadní část sedla asi o centimetr. Teď nemám vůbec problém. .. Taky si myslím, že na tom, co psal Jirka, že je to způsobeno "začátečnickou" křečí z nezvyklé polohy, taky něco je.
    Jo, a ještě jedna věc: Důležitá je taky velikost sedadla jako takového. Azub dodává sedla Optima ve dvou nebo třech velikostech. Jestli máš blbou velikost (ať už menší nebo větší), určitě tě z toho bude krk bolet. Chce to vyzkoušet.
    Doporučil bych prvně se pokusit co nejvíc eliminovat problém bez opěrky a pak teprv konstuovat opěrku jako poslední možnost (teda opěrku ano, zvlášť jestli to doporučujou doktoři, ale odstranit taky ostatní příčiny).

    [ Zpět ]
    Datum: 29.01.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (McTorpedo)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Krční páteř

           

      Ty velikosti jsou dokonce čtyři:-). S, M, L a nově i XL. Ale maximum prodeje bych typnul na M a L. Mám Mko a otcovo Lko mě dost těžce nesedí, necítím se na něm dobře.

      [ Zpět ]
      Datum: 29.01.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Krční páteř

             

        Díky všem za rady a komentáře. Bude to zřejmě potřebovat čas, abych se nejprve zbavil těch bolestí. Pořád to mám a lepší se to jen pomalu. Nejdřív jsem byl u sportovního dokrora v Motole a ten mi dal Condrosulf, což je na výživu chrupavky a proti zánětům a doporučil si za svý koupit Flector EP v masti. Prej daleko lepší než FastumGel. Pomohlo to jen po tu dobu, co jsem to bral, pač to mělo vedlejší tlumící účinky. Když jsem to po 14 dnech vysadil, tak byly bolesti snad ještě horší. Tak jsem se rozhodl jít na neurologii, ale tam mi povědeli, že se musim nejdřív přinest doporučení od svý doktorky, přece prej si nebudu sám určovat diagnózu.... No a ta moje doktorka mi zatim řekla víc než všichni dohromady předtim. Je to přej blok mezi 7. a 8. obratlem a prej je to daný životnim stylem (PC, kolo). Praváci to maj prej vlevo a to je přesně můj případ. A když jsem se zmínil o lehokole, tak to prej rozhodně nedoporučuje, leda jak jsem už psal s tou opěrkou nebo s límcem. Poradila mi speciální rehabilitační cvičení a musim říct, že teprve po nich to začalo ustupovat. Na tu neurologii jsem objednanej až na zítřek, ale asi se tam ani nebudu obtěžovat, pač stejně si myslim, že dopadnu stejně jako u svý doktorky (možná, že mi ani tolik nepovědí - ono totož dnešní lékařství je něco jako know-how a se mi zdá, že doktoři raděj dávaj léky než by prozradili co vám je a poradili jak s tim bojovat. Ono se pak z pohledu pacienta s nemocí daleko lépe bojuje, když o ní ví všechno - viz kniha o Lance Armstrongovi).
        No dám na vás a až se bolestí zbavim, tak začnu laborovat s posedem a oěrkou. HonzaK-ova opěrka se mi moc líbí a tak ji zkusim, nicméně Azubáckou bych taky rád otestoval, kdyby to nějak šlo. Nakonec bych i možná zkusil přejít na to spodní řízení (taky abych se v létě lépe opálil :-)))
        Jste tu dobrá parta - ještě jednou díky!

        [ Zpět ]
        Datum: 31.01.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (kouba ([email protected]))
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Krční páteř

               

          Můj kámoš v lázních rehabilitoval mimo jiné i na lehorotopedu, ale ten má problémy spíše s opačným koncem páteře.

          [ Zpět ]
          Datum: 31.01.2005
          Autor: Neregistrovaný uživatel (HonzaK)
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Krční páteř

               

          Tak to je zajímavé. Poprvé slyším, že doktor nedoporučil ježdění na lehokole. Má to ta doktroka z popisu nebi viděla i fotku? Nehodlám v žádném případě nijak zpochybňovat její doporučení, jen mě zajímá, co, jak a proč. Trávím u PC hodně času (elektrofakulta se jinak studovat nedá:-)), někdy mě z toho trochu bolela záda, ale lehokolo se vždy chovalo tak, že to byl jediný případ, kde mě nic nebolí. Záda jsou dost choulostivá věc, křivou páteř máme v rodině, rehabilitace už jsem zažil taky. Takže nechci něco dělat špatně.

          [ Zpět ]
          Datum: 31.01.2005
          Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Krční páteř

                 

            A kdyby ses dozvěděl, že je špatně jezdit na lehokole, zahodíš ho? :o))

            [ Zpět ]
            Datum: 31.01.2005
            Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka As)
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Krční páteř

                   

              Vím, že není špatně na tom jezdit obecně, zajímá mě, jestli existuje způsob, jak to udělat. Už vím, že drcení těžkých převodů malou kadencí může v případě špatného nastavení polohy pedálů poškodit kolena. Zajímají mě další rizika, abych se jim vyhnul. Kolo nezahodím, asi ani když budu mít velomobil:-).

              [ Zpět ]
              Datum: 01.02.2005
              Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
          • Re: Krční páteř

                 

            To lehokolo jsem jí popsal včetně mého podezření, že se otřesy přenáší na krřní páteř, protože jinak celý zbytek páteře spočívá na sedle. Z toho to zřejmě usoudila. Ale rozhodl jsem se, že dnes k tomu neurologovi zajdu a celý to s nim zkonzultuju. Teda pokusím se, záleží do jaký míry bude sdílnej. Pro jistotu s sebou vemu i fotku lehokola. Btw taky jsem studoval elektrofakultu a internet jsem vůbec nepotřeboval. Možná proto, že v tý době ještě u nás neexistoval :-)

            [ Zpět ]
            Datum: 01.02.2005
            Autor: Neregistrovaný uživatel (kouba ([email protected]))
            Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
            • Re: Krční páteř

                   

              No tak nám teď věší všechna skripta na internet nebo na síť ústavu, stejně jako zadání úloh k laboratořím. Studijní materiály se taky najdou jedině na netu, většina toho je moc nová na to, aby to někdo vydal tiskem a bylo to v knihovně. A všechno co odevzdáváme musí být zpracováno na počítači, navíc se to čím dál častěji odevzdává v elektronické podobě. Takže v nás pěstujou závislost na PC velmi důkladně.

              [ Zpět ]
              Datum: 01.02.2005
              Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
              Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
              • Re: Krční páteř

                     

                No tak to vás na jednu stranu lituju, ale na druhou zas závidim ten pokrok. Doba si žádá své.
                K tomu neurologovi jsem se vinou neodkladný záležitosti v práci nedostal. Takže je to pasé. Už nemám sil tam zase jít aby mě objednali na další termín, kerej zase nemusim stihnout. Pro vaši představu, tohle jsou ta rehabilitační cvičení, která mi zatím jediný pomáhaj: http://www.basketfanclub.cz/Zdrav%C3%AD/zada...

                [ Zpět ]
                Datum: 01.02.2005
                Autor: Neregistrovaný uživatel (kouba ([email protected]))
                Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Krční páteř

           

      Tak se musim svěřit s následujícím poznatkem. Přestavěl jsem horní řízení na spodní a bolesti jsou tytam. A určitě to není tím, že by si krk po zimě odpočal. Naopak, ještě na jaře jsem na něm ujel asi 30 km a krk se zase ozval. Tak sem se rozhodl udělat radikální pokus a objednal si u Azubu kit spodního řízení a přestavěl si to. Skutečně to zabere asi 2-3 hodiny i pro takového nemanuála jako jsem já ;-) Je to Bomba!!! tuhle sobotu jsem jako zatěžkávací zkoušku dal bez předchozí přípravy rovnejch 150km. (samozřejmě jsem se na tom trochu projel, abych dostal cit - asi 3 jízdy po 5-8 km). tím 'bez přípravy' chci naznačit, že jsem neměl najeto, abych vůbec takovou štreku zvládl. Jsem si jistej, že na klasice bych přijel 'našrot' a nebyl bych schopen ani koukat. Ale na ležáku jsem trpěl pouze křečema ve stehnech, což bylo dáno pitnym režimem a taky zmíněnou netrénovaností. No a taky asi na 120km mě začaly bolet dosedací partie. Vlastně jsem na tom strávil asi 8 hodin skoro v kuse. V kině když sedim 2 hodiny, tak jsem na tom podobně. No ale hlavně, proč to píšu je, že bolest v krku je absolutně fuč! Jsem si skoro jist, že tak jak psali Jirka a McTorpedo, je to tou strnulostí při horním řízení. Alespoň v mym případě. Taky jsem zpočátku bojoval s tim, kam dát zpětné zrcátko, ale nakonec jsem to vymyslel celkem elegantně. Zrovna tak lahev na pití. Až se k tomu dostanu, tak pošlu fotky. Mějte se a ležte!!! :-)

      [ Zpět ]
      Datum: 26.04.2005
      Autor: Neregistrovaný uživatel (kouba ([email protected]))
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Krční páteř

             

        Fotky určitě pošli! To zrcátko začínám řešit taky, je to bez něj někdy vopruz. Dneska jdu zkusit opěrku hlavy podle Honzy K, tak jsem zvědavej, jak to dopadne :o)) Dám vědět.

        [ Zpět ]
        Datum: 29.04.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka As)
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
        • Re: Krční páteř

               

          Tak to mi dej taky vědět. Hlavně by mě zajímalo, kde se dá sehnat takový zbytek molitanu. Kdybych to věděl, tak bych si to už dávno zhotovil. Fotky vystavim během víkendu.

          [ Zpět ]
          Datum: 30.04.2005
          Autor: Neregistrovaný uživatel (kouba ([email protected]))
          Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
      • Re: Krční páteř

             

        Tak tohle hrozně rád slyším (čtu). Najel jsem letos asi 300km s horním řízením, abych zjistil, co na tom je. A vždycky mě z toho bolely ruce. Nebo spíš byly unavený jako bych nosil těžký věci nebo jezdil na klasice. Možná to bylo trochu tím, že částečně jsem to odjezdil na udupaným hrbatým sněhu, kde se člověk furt pere s řízením. Takže jsem to přehodil na spodní dřív než jsem původně čekal, a myslím, že pokusů s horním řízením zanechám. Navíc ta trubka řídítek mezi nohama, s tou bych nerad absolvoval takovou bouračku jak na podzim.

        [ Zpět ]
        Datum: 30.04.2005
        Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka (hebi))
        Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Krční páteř

         

    Tak jsem to zkusil podle HonzyK a není to tak špatný. Bylo to hotový za pár minut a možnost si tu hlavu opřít je docela příjemná. Akorát jsem to udělal napůl z jiný´ho materiálu. Jakási pěnovitá hmota na způsob karimatky, ale dost pevná, která byla použitá jako výplň bedny s nějakýma dílama, co přišly k nám do práce, posloužila jako základ a na to jsem dal proužek molitanu. Je to lepší než bez toho, ale je to krapet tvrdý, tak to zkusím udělat také jen z molitanu. Jinak vzkaz pro Koubu: Dával jsem na postel nový zdravotní matrace, takže mám doma přebytečnou starou molitanovou matraci. Napiš mi do mailu kam a já ti kus pošlu poštou.

    [ Zpět ]
    Datum: 07.05.2005
    Autor: Neregistrovaný uživatel (Jirka As)
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…

Hledám: Parta cyklistů z Prahy

15.04.2024
hledá další do party. Od dubna do září jezdíme 1x za měsíc víkend natěžko, v srpnu máme cykloexpedici na 14 dnů.…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

374 cyklistů (15 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024