reklama

Torpédo téměř přestalo brzdit. Proč? Co s tím?

Torpédo téměř přestalo brzdit. Proč? Co s tím?

Protišlapací brzda je součástí dvourychlostní nábojové převodovky Sturmey Archer Kick Shift. Mám dojem, že na posledním výletu na podzim ještě brzdila krásně. Ale při prvních jarních výletech jsem si najednou uvědomil, že brzdí velmi slabě, vyloženě nedostatečně.

Proč? A co s tím?

Měl jsem trochu tendenci nad tím mávnout rukou a holt s tím při jízdě počítat. Ale vylekala mě věta z nějaké diskuse na Bike Foru: "Bacha na dotažení toho druhýho konusu (bez páky) na ose – musí být napevno (na krev) nejlíp ho upnout do svěráku (osa rovnoběžně s drážkováním čelistí) a za čtyřhran na konci osy dotáhnout co to jde, jinak bys neseřídil vůli ložisek, pořád by se to povolovalo a když je to povolený moc, přestane to brzdit".
Ale žádnou stranovou vůli na obvodu ráfku zadního kola nepozoruji. A víc tomu nerozumím, pro mě je to psáno španělsky.

Jiné zkušenosti jsem na webu nenašel.

Kdyby to tu četl kolega Nightrider, který už mi jednou pomohl:
to "zakousávání" brzdy torpéda při přepravě složeného kola stojícího na klice jsem už omezil pomocí mechanické fixace kliky.
No a zatímco přede dvěma lety převodovka nechtěla řadit na lehký převod, a zatímco loni řadila bezchybně při silnějším kopnutí, tak letos řadí úplně lehce a vždy při sebemenším lehkém protipohybu kliky. Třeba i jen na hrbolaté cestě, pokud nešlapu, se sama přehodí rychlost.

Ta nábojová převodovka si prostě žije svým vlastním životem.

Funkce je super, ty dva převody 1:1 a 1:1,38 mi naprosto skvěle vyhovují.
Ale čekal jsem úplnou bezúdržbovost a jsem dosti zklamaný či spíše otrávený, že je s tím furt něco.

- - - - -
Torpédo téměř přestalo brzdit. Proč? Co s tím?

[ Reagovat ] [ Zpět ]
Datum: 27.04.2023
  • Re: Torpédo téměř přestalo brzdit. Proč? Co s tím?

         

    Proč? To nevím. Buď tam něco špatně zabírá a brzdový prstenec se málo roztahuje, nebo se roztahuje dost, ale už je tak ojetý, že to nestačí.

    Co s tím? Přijet. Mrkneme dovnitř a pak se uvidí. Zatím můžeš preventivně pořídit náhradní prstenec (akorát nevím kde).

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 28.04.2023
    Autor: NightRider
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Torpédo téměř přestalo brzdit. Proč? Co s tím?

           

      Ahoj, děkuji za odpověď.
      Nakonec to tak skončí, že Tě asi znovu požádám o pomoc a přiskotačím. Ale až za několik týdnů; z kraje června mám závěrečné zkoušky na učilišti a do té doby je mi každá chvilka vzácná.

      A bude to rozborka druhá a poslední. Když si spočítám čas můj i Tvůj a čas na moji dopravu přes Prahu a zpět, tak po druhé rozborce už budou hypotetické náklady srovnatelné, jako nová převodovka i s přepletením v servisu do ráfku. To už snad raději koupím novou a tuto odložím do hlubin skladu. Dvoustupňovou převodovku bez lanovodu chci, je to senzace a zvykl jsem si na ni a vyhovuje mi; ale chci jezdit a ne se v tom hrabat. Jak jdu do let, začíná mě unavovat opakovaná marná snaha při různých příležitostech...

      Našel jsem na internátu ten nákres, co postuje níže cibi, ale beztak tomu neruzumím. Ten brzdový prstenec by měla být jaká část?

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 29.04.2023
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  • Re: Torpédo téměř přestalo brzdit. Proč? Co s tím?

         

    ahoj, u výrobce najdeš manuál i soupis dílů.
    (anglicky)
    manuál je teda hodně stručný a řešení problémů tam prakticky není.
    https://www.sturmey-archer.com/en/products...

    Tak nějak bych tipoval že máš zamaštěný brzdový buben zevnitř (poz.6) (nebo brzdové válečky v poz.18) nebo povolenou část označenou v soupisu dílů jako poz.7 (ale to by byla nejspíš na kole vůle)

    Pokud z rozkresu dobře chápu funkci řazení by mohla dělat podsestav poz23+24. Ale nejsem jsi jist zda to není 20+21, to je blíže k brzdě, takže nějaké roztečené mazivo by se mohlo projevit...

    Bohužel, toto jsem nikdy rozebrané neměl, takže prosím ber to jako "asi".
    Pro jistotu se zeptám- neměl jsi kolo v rámci zimy na servisu?

    [ Reagovat ] [ Zpět ]
    Datum: 28.04.2023
    Autor: cibi
    Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Torpédo téměř přestalo brzdit. Proč? Co s tím?

           

      Ahoj, děkuji za odpověď.
      Kolo v rámci zimy v servisu nebylo.

      To torpédo je pro mě španělská vesnice, přesto, že se považuji za technicky poměrně zdatného.
      Ale každý z nás asi máme obor, ve kterém jsme výteční, potom obor, kterému tak nějak normálně rozumíme, no a nakonec nějakou tu zadřenou třísku, kterou ne a ne pochopit.

      Uvědomil jsem si to zrovna včera, kdy jsem byl na střeše dvougaráže u jednoho zákazníka. Že prý mu nepravidelně trošku zatéká u zdi. Perfektní spád střechy, krytina z asfaltových pásů ještě velmi dobrá, ale v napojení na oplechování atiky kousek netěsné spáry. Tak mu říkám, na to Vám stačí kartuše tmelu, tady to přelízněte a máte na 3 roky pokoj, potom to preventivně přetmelte znovu a ta střecha bude žít dalších 10 let. Tak se asi 10x ptal, jakým tmelem a jak přesně zatmelit, potom si to pro jistotu zapsal, že ten tmel se má uhladit špachtlí :-)) Pro mě nicotná maličkost a samozřejmost - pro něj španělská vesnice, přitom je to normálně chytrý a úspěsný člověk, co mi v minulosti už zadal a bleskově uhradil dvě zakázky...

      No tak pro mě je zase španělská vesnice torpédo, to prostě nepochopím; i když pro někoho to může být brnkačka.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 29.04.2023
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
    • Re: Torpédo téměř přestalo brzdit. Proč? Co s tím?

           

      Brzdový prstenec je díl 17. Kontakt je bronz na ocel a namazání je nutná podmínka funkce, stejně jako v klasických jednorychlostních torpédech nebo ve válečkových brzdách (roller brake) od Shimana. Suché by se to rychle zadřelo. Minule jsem tam napatlal vazelíny co to šlo, limit byl jenom aby nezalepila roztahovací válečky.

      Kdyby bylo torpédo na odpis a bylo potřeba koupit nové, teoreticky nemusí být nutné přeplétání, stačí prohodit vnitřnosti. Jenom kdyby byl prodřený brzdicí buben, muselo by se vyměnit všechno.

      [ Reagovat ] [ Zpět ]
      Datum: 02.05.2023
      Autor: NightRider
      Hodnocení: 0 Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé Hlasovat mohou jen přihlášení uživatelé 0
  •      

    Příspěvek byl smazán zakladatelem tématu.

    Datum: 04.05.2023
    Autor: Brahma
Nastavte si vlastní barvu pozadí:
Seznamka

Hledám: partnerku na kolo

Hledám: partnerku na kolo
včera
vysoký, štíhlý, aktivně sportující, mladšího vzhledu hledá sportovně založenou ženu na sdílení společných zájmů,…

Hledám: Kamarádku

16.04.2024
Samotnému se jezdí špatně,hledá se holka na kolo,na věku nesejde.

Hledám: Další parťáky do skupiny - cykloturistika

16.04.2024
Ahoj, hledají se další cyklisté do party z Pardubic a okolí … Věk cca 50 - 60r. … Na pohodu :-)…. WhatsApp 737 184…
[ Nahoru ]
e-mail:
heslo:
  zapamatovat

NaKole.cz se právě projíždí

372 cyklistů (13 přihlášených)

Z Linze do Budapešti přes Alpy

Linz - Budapešť, 2. - 14. 7. 2023 Po velkém úspěchu s cestou z Bratislavy do Splitu a mém sólu kolem Polska,…
Monolema | 16.04.2024

Podél sobích plotů a přes březové lesy až do nitra bažin

Evropská dálková trasa E1 Evropská dálková trasa E1, nebo jen E1, je jednou z evropských dálkových tras…
šíp | 14.04.2024

Srpen 2023 – okolo Otavy

Letošní zahraniční výlet nám nečekaně zrušily zdravotní problémy, musely jsme se z cesty vrátit. Po…
Aar | 23.03.2024