Držák na garmin radar s montáží na nosič.
Udělal jsem to úpravou tohoto:
https://www.thingiverse.com/thing:4463334
Krytka pastorku Rohlíka - věc spíše estetická, ale při vyndavání kola už jsem si ten řetěz jednou blbě nasadil a odřel tělo převodovky, takže i prevence opakování.
Plovoucí kladka/napínák řetězu - plynulejší náběh návratové větve řetězu do potrubí. Bohužel už jsem jí stihl ztratit - musím vymodelovat narrow-wide a zkusit znova
Na tu plovoucí kladku jsem chvíli nevěřícně koukal a zdráhal se uvěřit, že to funguje.
Hele funguje.
Rychlost řetězu je na obou větvích (překvapivě) stejná, takže kladka se točí a stojí na místě. Tahová větev je napjatá, takže o ní se kladka opře a okolo ní pak návratový řetěz běží do trubky výrazně hladčeji a tišeji. Až mě fakt překvapilo o kolik.
To vše bez přidaného odporu dalšího ložiska :-D
Viděl jsem takhle řešeny i napínák pro single Speed, výrazně větší průměr, z něčeho gumovitejsiho, vložené do půlky řetězu a splostele jak vajíčko.
narrow-wide verze, jsem zvedav jestli jí zítra dovezu do práce a zpátky...
Tipnu si, že to nevydrží ani 100m. Ale třeba se pletu ;-D
100m jo, ale přetížení levé zatážky ho vyhazuje - ta trubka tam je dost volná a posouvá se do stran a to vede k vykolejení.
Asi si s tím budu ještě chvilku hrát, už jen proto jak zkouřené to vypadá :-D
Přidat nějaké vnější boční vedení?
To hádám nemáš vpředu vícepřevodník, že? Protože při řazení přesmykem bys měl chviličku, kdy se rychlost horního a spodního řetězu neshoduje a kladku by to buď vysunulo dopředu při řazení na větší nebo narvalo dozadu při řazení na menší.
Jako napínák z elastického materiálu jsem to viděl, na srazu 2009, jeden Němec tam měl skládací mikroskopické lehokolo, na sraz přijel na motorce a kolo měl na zadním zavazadlovém boxu nahoře napříč. Myslím to byl dual 16" lowracer, každopádně FWD s osmirychlostním nábojem. Mezi převodníkem a kladkama u hlavy vidle měl tenhle plovoucí napínák, stačilo to na drobné změny délky řetězu při zatáčení.
Takhle z tuhého materiálu jen jako kladka v řetězu napínaném jince mě to nenapadlo, ale je to parádní.
Video o tryskách, porovnání levných se značkovýma nebylo původní cíl a vychází spíš jako "poznámka pod čarou" ale i tak to myslim stojí za zamyšlení...
https://www.youtube.com/watch?v=uvlMeTnjriQ
Nj, nějak si ani nepamatuju, kdy jsem naposledy dával novou trysku :-) Už je to fakt dávno...
A vlastně jsem ani nikdy moc nezkoumal kdy a proč se má měnit :-))) Zatím jsem to dělal jen v případě jejího ucpání... Což se mi s tou novější tiskárnou stalo snad jenom jednou.
Na druhou stranu netisknu nějak extra pořád, poslední rok dva už jenom nárazově, když je potřeba něco vyrobit. V neustálém zápřahu tiskárna rozhodně není.
Tak, tude NE přátelé :-D
https://www.youtube.com/watch?v=CDDwWOCr_wI
Tak to je dobrý blázen. Brzdový kotouč z plastu, čekal jsem, jak ho delším brzděním roztaví.
Říkal jsem si, že by bylo fajn 3D vytisknout třeba rám na leho, ale asi by to dopadlo jako kdysi s těmi švédskými koly z plastu, která v mrazech křehla a praskala, a když to vyvezli někam do Karibiku, tak to zase ve vedru měklo a deformovalo se to.
Až dnes jsem našel tohle vlákno (není v lehokolech), ale tištěné lehokolo plánuju už nějakou dobu. Je to teda trochu nadsázka, tiskne se kopyto a obalí se kompozitama takže žádné broušení polystyrenů nebo drbání se s gigantickýma negativníma formama, pro jednokusovou výrobu prostě ztracené kopyto.
Od už nějakou dobu testuju takhle vyrobená řídítka na Oecláči a fungují. Částečné selhání utrpěla v létě, po celém dnu parkování na slunci pryskyřice v černé uhlíkové tkanině změkla tak, že jsem při snaze zvednout kolo za řídítka jednu stranu zkroutil kousek od představce do vrtule. Vrátil jsem to hned zpátky a po vychladnutí to ztuhlo tolik, že s tím jezdím do teď. Ale aspoň víme, že jen dvě vrstvy téhle punčochy bylo o chlup málo, a že rám kola nemám nechat holý černý, ale nalakovat na světlejší (proč člověk nevídá tmavá kompozitová letadla, že...)
Někdo to musí vyzkoušet a vstoupit do slepé uličky :-)
mě fascinovala ta odvaha (nebo co to bylo), že na to nejen sedl, ale i se spustil z kopce dolů.. čekal jsem, že to bude končit záběrem ze špitálu, nebo pohřbu.
Průkopník dopředu známých slepých uliček.
Tyhle věci nejdou ani z plastu plněnýho sklem a regulérně vstřikovanýho, natož z natavenýho PET-G filamentu :-)
Ale pobavil umem a odvahou ...
Někdy si až při realizaci uvědomíš, že jsi ve slepé uličce. Potřeboval jsem čtyřhran ke klice dveří a nemohl sehnat tak dlouhý jak ksrm potřeboval. Inu to přeci není problém, tak si ho vytisknu. Při prvním stisknutí kliky mi došlo, že to nemůže fungovat, že takovou pevnost v krutu to nemá. :)
Není to sice cyklistické, ale nakreslil jsem si víčko na med. :-)
A do něho strčil pumpičku na kečup.
Ony ty systémy, co se prodávají ve včelařských prodejnách moc nefunguji. :-(
Víčka to byl můj příspěvek do kuchyně. Pořád se u nás něco dává v miskách do ledničky, přikrývalo se to podšálkem. Což nebylo moc praktické, navíc se to blbě stohovalo. Tak jsem udělal víčka s rantlem, aby na miskách držela, navíc s očkem aby se, když se nepoužívají, dala pověsit.
Co se týká kuchyně, hned ten první den co u nás byla tiskárna se mi podařilo najít na webu madla do naší "socíkovské" kuchyně. Některá už jsme měli olámaná, tak to byla taková pěkná aplikace aby bylo vidět, že jsem si nekoupil jen hračku na zimní měsíce.
A jakéže mističky si ovíčkoval?
Co prostě máme v nádobí nějaké keramické. Takže jen primitivní "poklička"
Víčka asi v pohodě, ale pokud bys chtěl tisknout přeba hrnečky, kelímky a podobný věci pro potraviny, je lepší si přečíst tohle:
https://blog.prusa3d.com/cs/jak-tisknout...
Ono se to musí "něčím vylít" asi pokaždé, nejenom pro použití v kuchyni, protože ty výtisky nejsou úplně neprostupné pro kapaliny asi nikdy. Minimálně to časem provzlíná skrz. Zkoušel jsem pár "vase" modelů, pravda, maximálně s jedno-dvou-perimetrovými stěnami a bez nějakého dalšího ošetření to vodu to neudrží defakto vůbec. Nebo něco dělám špatně? ;-)
Někde něco asi jo, všechno PLA dvouperimetrové tisky a drží bez problémů...
Ta modrá miska se mi líbí tím žebrováním. Snad začnu zase šetřit...
Jestli chceš, model ti můžu poslat, ale používat 3D tisk zrovna na podšálky ke květníkům je docela zvrácenost a dá se tolerovat jen v případě, že se fakt kopeš do zadku a nevíš co by sis vytisknul - v krámě to lisovaný koupíš za pár šlupek...
Tady zrovna nee, "tady" musíš vyjet do "města" :-D Nebo ten internet.
to se dá pojmout jako výlet na kole :-)
Ale nic si z toho nedělej, ona Praha navzdory tomu že je tu "prakticky všechno" v konečným důsledku funguje podobně: Když něco potřebuješ, tak to stejně znamená vyrazit "do města", protože na periferii je prd a všechno je kus cesty.
minulý týden jsem si musel cestu domu natahout o dvě a půl hodiny, abych si vyzvedl gumy a brzdový desky...
Tisknu v drtivé většině případů z PETG... Pak Když někdo potřebuje něco odolnějšího, tak ABS nebo spíš ASA.
Ten PETG mi ale provzlínal asi u všech mých bývalých pokusů. Je to ale už dávno, třeba byla blbě seřízená tiskárna, nebo už opotřebovaná tryska ;-)
Mě zatim na "pevnostní" díly PETG stačil, Ale na různý sra*ky se PLA kvůli ceně a rychlosti hodí.
Ono je možný že i to "centrální" nastavení slicery/materiálů se změnilo, tohle všechno je tištěný relativně nedávno (měsíce) a průšové čas od času nějaký upgrade vypouštějí do světa...
Asi to někdy zkusím znova, přeci jenom PrusaSlicer od té doby už docela pokročil... I když, já si mezi verzema přetahuju i konfigurace, tak abych třeba už tady neměl nějakou botu...
já tisknu obecně na "default" a jen zřídka narážím na problémy (většinou teda i z průšamentů) a když takhle pátrám, jediný kde jsem si skutečně "musel" s tím nastavením materiálu trochu hráb bylo když jsem tisknul ty čirý prvky ny světla na tříkolku (někde jsem to tu už myslim dával, ale možná bych to mohl nafotit postnout znova sem).
Standard obsahoval dost bublin, což běžne moc nevadí, ale když to chceš čirý tak "stíněj"...
Díky za odkaz. Báječně vysvětleno.
Skutečné nádoby by mě ani nenapadlo tisknout. Ještě dřív než bych vzal do úvahy nezávadnost, ztroskotal bych na tom, že to nejde dát do myčky. To jsem si ostatně vyzkoušel hned u prvního víčka.
Co to máš za med? Každý kvalitní med časem cukernatí, ten první, jarní, celkem rychle. Ten bys tou pumpičkou dostal ze sklenice jen pár dní. Pak by nezbylo, než ho ve vlažné lázni zase rozpustit.
Každý ne, měl jsem párkrát med přímo od včelaře a ten necukernatěl. Med měl stále stejnou konzistenci i po víc jak roce. Moc tomu nerozumím , ale říkal, že ten med je homogenizovaný. On je od začátku stále takový matný, není tekutý, ale dobře se roztírá, ale hlavně neztéká.
Někde sem viděl pojem "pastovaný med". Každopádně med, který neStéká, těžko projde pumpičkou na kečup. Ale na javorový sirup by to mohlo být dobrý.
Homogenizace medu....pro vysvětlení, musel jsem se zeptat našich včelařů :-)
Ahoj Mildo, vzhledem k tomu, na co se homegenizátory prodávají velkovčelařům bych řekl, že je to med vyrobený ze směsi vykoupených medů ve velkoprovozu. Dělá se to pro unifikaci velké šarže, což snižuje náklady na rozbory, kontroly a udržení kvality.
Blbě jsem si to zapamatoval a spletl jsem to, nejde o homogenizaci, ale je to pastovaný med, jak píše xtonda.
Ja teda používám tiskárnu v práci, kde výjimečně vytisknu něco pracovního, občas něco pro kolegy a výjimečně pro sebe. Baví mě to 3d modelovani, ale najít praktické použití je velký problém.
Zaujala mě tiskárna, co používá pro tisk proužky z PET lahvi. Dovedl bych si představit nějaké hrubé výtisky pro hrubé použití venku nebo v průmyslu.
Ale nic jsem kolem toho nezjišťoval.
Mě kolega tisknul malé rohy na řidítka, ale potřebovaly by trochu zpevnit a protože už jsem v důchodu a navíc přestěhovaný, není možnost. Nechtěl by se na to někdo z vás kouknout a trochu to upravit ?
Se zkušenostmi co mám s tištěnými díly, bych rohy netiskl. Bál bych se, že mi při záběru zůstane v ruce. Možná SLS tiskem a z kvalitního materiálu, ale tím o čem tu diskutujem - tiskem z filamentu bych to neřešil.
Ale dej sem obrázek pro představu.
Dovedl bych si představit nějaký "návlek" spešl tvaru, ale pod tím by musel být nosný běžný kovový díl.
hele, máme takové české plastové kulturní dědičství.
Walter- přehazka+přesmyk.
Jaký tisk vy byl vhodný pro replikaci?
Máš nějaký obrázky neco tak něco? Nedovedu si dost dobře představit co máš na mysli...
obrázky:https://aukro.cz/prehazovacka-walter-6974998610
návod, technický popis:
https://sites.google.com/view... (až dole)
https://lh6.googleusercontent.com/Bg...
Wow, netušil jsem že Walter dělal i do cyklistiky...
Asi bych to zkusil z ABSka, to by mohlo fungovat a vydržet (kolega si z toho vytiskl rockring a už s ním párkrát něco chytil a zatím furt drží)
Ale vytisknout si přehazku je zajímavá myšlenka, připomíná mi to toho chlápka co vymejšlel přehazku bez tý povislý napínací kladky :-)
1:25
https://www.youtube.com/watch?v=mtu9b1_jBv0
Historicky jsem někde viděl i tu bednu 3D printů z procesu vývoje, ale teď to nějak nemůžu najít...
Kovové části domácím tiskem rozhodně ne (pořízení výbavy + materiály drahé jak prase i pro malé firmy) a ty plastové páčky by možná šly, ale ohledně standardních používaných materiálů se obávám, že by moc dlouho nevydržely...
Nahradit ty kovové díly plasty si ani netroufám hodnotit jak dlouho by to mohlo držet pohromadě...
bavím se pochopitelně pouze o plastech, pokud si pamatuji byl použit "Delrin" (bez upřesnění)
Kovové díly jsou občas sehnatelné, nedávno mi přišla pod ruku nepoužitá objímka přesmykače.
Máš recht! A já si celou dobu (měl jsem sadu Walter) myslel, že je to plněný PA. Takový našedlý odlesk to mělo ...
přiznám se že nevím co vše se pod značkou delrin vyrábí. (tj např zda neměli i plněný sklem)
Vím, že na paralelogramu přehazovačky bylo možno vidět proudění plastu ve formě
jeden ze zdrojů který Delrin zmiňuje
https://www.veteranforum.cz/photo.php?photo...
a dokonce se prodává i jako filament
https://all3dp.com/2/delrin-3d-printing-filament/
No, zrovna těch 120-150 stupňů pro teplotu podložky by mohl být docela problém pro většinu FDM tiskáren... Ta moje umí max. 100... Průša i3 MK3S+ zvládá 120, a to je její stavebnice 3x dražší než ta moje. Průša Mini+ má taky 100...
Určitě by ale stálo zato to zkusit, třeba to nebude tak kritické.
Podobnou odolnost by mohl mít i Nylon. U něj je zas potřeba vyšší teplota trysky (235-260), kterou taky nezvládají všechny ty levné stroje... Podložka pak 100-130.
EDIT: Ještě koukám na pár lidí ve forech, kde píšou, že ten POM je hodně háklivý na průvan/závany různě teplého vzduchu jako ABS nebo ASA. Takže více než jindy doporučují zakrytou/uzavřenou tiskárnu...
Nylon bych řekl, že bude příliš pružný - aby se pak paralelogram nekroutil.
Pružný nevím, když jsem z toho viděl vytisknuté i ozubené převody pro nějaké prototypy... Trvanlivost toho ale ani netuším.
Jo, právě to vodotelný "proudění" je dost charakteristický pro plnění sklem.
Ten plast ramínek musí být tuhý aby to řadilo přesně a odolný otěru, myslim, že čepy v tom běhaly přímo, bez nějakých vložek. Dorazový šrouby se taky opíraly o plastový výstupky.
Obávám se, že podomácku tištěný díl, byť ze stejného materiálu, bude mít řádově horší vlastnosti než pod tlakem vstřikovaný.
není to teda moje, ale intrnet je kouzelné místo.
Přesto jsem si říkal že se musím podělit, když se blížej ty vánoce :-)
Jj, takovejch vykrajovátek existuje hromada ;-)
Hromada, to jo, ale chtěl jsem najít STL od toho zobrazeného, a to se mi nepodařilo.
Tyhle? ;-)
https://www.thingiverse.com/thing:4657969
https://www.thingiverse.com/thing:4669659
Grrr, zase to nezvládlo celý odkaz...
Normálně zkopíruj každý jednotlivý celý řádek a mělo by to fungovat.
Díky. Já hledal jen gingerbread cutter, takže problém byl zase jen mezi židlí a klávesnicí.
3D tiskárnám vůbec nerozumím, ale vzal jsem si do hlavy, že bych pro nové osvětlení lehokola chtěl pro baterii a řídící obvod krabičku na míru, tak jsem se tu celé odpoledne trápil ve snaze nakreslit svou představu v naději, že zítra ukecám někoho v práci, aby mi to vytisknul... tedy pokud to vůbec dokážu vyexportovat z Blenderu v něčem, co oni otevřou... :-)
Tak schválně, jak moc naivní očekávání o možnostech 3D tiskárny mám? Představa je krabička, která hezky sedne na 60mm rámovou trubku a připevním ji stahovacím páskem, který skrz tu krabičku prochazí...
Jaká cca může být cena materiálu na tuhle krabičku (asi ABS), když má vnější rozměry 140 x 68 x 47 mm ?
Vytisknutelné to je, ale výhodná konstrukce to neni - nemá to žádnou stranu na kterou by to šlo "položit" a vytisknout bez podpor.
Když uděláš "vlez" rovnoběžně s trubkou, bude to lepší.
Teda pro tiskárnu, nevím jak je to pak s aplikací...
Hmmm, to by se mi fakt nelíbilo.
Já rozhodně chci víčko shora. :-)
Tvoje by se asi dobře tisklo, ale pro zapojení drátů bych potřeboval gynekologa... :-)
Ani ne, zapojenou zdířku zasuneš otvorem v patě toho výstupku, zablemtáš tavkou nebo silikonem. Baterku pak zapojíš samcem-protikusem a těleso baterek zasuneš jak párek do rohliku.
Dělal jsem to sáma kurva, o drátech a elektrice vím prdlajz :-)
A víčko shora to má, záleží na montáži :-)
Ještě ten tvůj design můžeš pojmout jako sendvič - dno plus tu objímku trubky jako jeden kus, ohrádku jako druhej kus a víčko jako třetí. Když tam uděláš osazení do kterýho ta ohrádka sedne a do každýho rohu dáš "šroub skrz všechno" kterej to stahne k sobě, mělo by to držet pokupě taky dobře.
Snaž se konstruovat bez převisů, v případě nutnosti převis nech narůstat pod 45° - to se tiskne dobře. Kolmý výstupky do stran se musí podpírat a to dělá různou neplechu...
Připomínky (kreslíval jsem plastové díly- ne pro 3d tiskárnu)
ten první obrázek- nelíbí se mi jen jedna zdrhovačka- bych to udělal na 2, pro jistotu.
ten druhý obrázek- obdélníková díra nad trubkou- to je pro nějaké kabely a pod?
ten třetí obrázek... ty chceš mít ty "uši" vedle trubky plné?
Toho materiálu... To radši udělej duté+ vkládací dno.
Nebo krabička+ uchycovací díl, slepené k sobě vteřiňákem (příp s nějakými zámky do sebe - které pomůžou chytit polohu při lepení.)
dále nevidím panty + zámek víka, ale jedná se o pracovní stav.
Většina 3D tiskáren (resp program zvaný slicer) žere STL, jen si nastav spíš přesnější převod do formátu.
Představa je, že mezi rámovou trubkou a krabičkou bude oboustranná lepící páska, takže by se to hýbat nemělo a stahovací pásek snad bude stačit jeden. On vede skrz prostředek krabičky, protože tam je mezera mezi plošným spojen a krabičkou baterií.
Jo, obdélníkovou dírou půjdou kabely, mělo by to přijít na trubku pod sedlem, takže to bude šikmo a tímhle otvorem se může případná vlhkost dostat ven.
Ony ty 3D tiskárny snad umí větší objemy vyplňovat nějakým šrafováním, což se ale předpokládám nastaví až nějak před tiskem.
Víčko má zatím jenom jednoduché osazení a je na krabičce posazené. Vůbec netuším, jak se počítají tolerance, zda tam při shodných rozměrech s otvorem půjde snadno nebo vůbec? No buď mi s tím někdo poradí nebo výsledek doladím pilníkem.
Původní chuť kreslit otvory pro šroubky mě už nějak přešla... :-)
ad plná část: ano, 3d tisk umí udělat voštinu. (to je ta mřížka) Dělal jsem pár let plastové výlisky, toto je mi prostě proti srsti - promiň. Příp bych to udělal z 2 dílů slepených. Vznikla by ti i plocha z které se bude začínat tisknout.
ad oboustranka: no tak to hodně pevné nervy až budeš potřebovat tu krabičku sundat Můj názor je 2 pásky.
ad šrouby: je to tak lepší, resp spíš místo děr pro šroby je možné používat mosazne "zálisky" - ty tam natavíš pájkou.
https://eshop.sharplayers.cz/p/zavitove-vlozky-m3
(a díru předtisknout se silnějšími stěnami)
díra pro kabely- díky, jasné.
Dobrá děkuji za připomínky.
Až budu řešit další verzi, zamyslím se nad tím.
Ono je taky možné, že mě s tím v práci pošlou do háje, pak možná dojde na krabičku, co jsem kdysi koupil v GME, akorát je zbytečně veliká a špatně se tam připevňuje... :-/
Teď mě ještě vypekl Lumitronix. Já jsem přesvědčen, že když jsem objednával LEDky, tak bylo vše skladem a teprve potom se u Cree XPG3 objevilo, že bude během 14 dnů. Tak jsem dnes poslal dotaz, kdy to odešlou... no prý hned, jakmile to bude skladem - odhad April 2023... srandisti. :-(
Moje zkušenost je, že když to uděláš na modelu na 0, tak to pak nasadit lze a "počítá to zuby" po těch vrstvách. Což je docela příjemnej mírně samodržnej efekt (než se to ochodí).
velký objemy se (automaticky) vyplňujou voštinou, samozřejmě lze nastavit hustotu i styl. Nicméněprávě proto bych si všechny detaily jako díry pro šrouby připravil v modelu - jak tam budeš vrtat, tak se propíchneš do tý voštinový nicoty a to je naprd z mnoha důvodů...
Tak vytisknout krabičku se podařilo a na první pokus mi to přišlo docela dobré.
Na rámovou trubku to celkem pasuje, dovnitř se vešel plošný spoj i baterie. Jako největší nedostatek se zatím jeví poloha otvoru pro kabely, nevzal jsem totiž v potaz, že plošák nesedí přímo na dně krabičky, ale opírá se vývody zapájených součástek (a přibude ještě lepící páska), takže to chtělo otvor výš nebo větší, ale snad tam ty drátky nějak procpu...
díky za info.
ad prostup: v klidu to vem jehlovým pilníkem...
Nojo, ale když díru zvětším a dostanu se tím do dutého prostoru, nebude to něčemu vadit?
Respektive neviděl jsem tisk stěn, ale třeba to víčko v ploše tloušťky 3mm to vyrobilo uvnitř duté, akorát vyšrafované (zvenku to nepoznám, ale viděl jsem to tisknout), takže předpokládám, že ani stěny krabičky nebudou ze souvislého materiálu.
Nebo jestli pak stěnu zase uzavřít třeba tavným lepidlem?
Šlo by ke zvětšení díru použít i hrot pájky? To by materiál předpokládám zůstal na místě a bylo by menší riziko, že něco praskne.
Jo a materiál je prý PLA, jediný, kterého bylo dostatek v tmavé barvě... bohužel svítivě zelená nebyla.
Když si necháš dát kousek toho materiálu z tiskárny, tak ho můžeš v pohodě natavovat třeba trafopájkou, tam, kam to potřebuješ doplnit. Natavíš to tam, hrotem pájky následně uhladíš a třeba ještě pilníčkem to vylepšíš. Já takhle běžně opravuji různé prasklé krabičky. Je to rychlejší, než se to snažit tisknout. Naposledy jsem takhle opravoval pouzdro předního světla na kolo. Krásně to drží, ani to není moc vidět.
Hele a když teď čtu, že PLA je plně biologicky odbouratelný, čeho všeho se mám bát? Předpokládám, že ve vodě se nerozpustí, ale neseřerou mi to třeba mravenci? :-)
Třeba https://help.prusa3d.com/cs/article/pla_2062
;-)
Někde vejš jsem tu dával květináče z PLA, je to už nějakej pátek co jsme je tiskli a držej.
Historicky jsem tu měl na starým držáku satelitu pod oknem hozenej kus zmršenýho tisku, 24/7 vystavenej počasí, slunci a vůbec čemukoli co bylo venku. Před nedávnem to i s držákem shodili zateplovači a když jsem ho dole našel, nebylo na něm znát vůbec nic nebvyklýho.
Mihnul se nám v práci nějakej student, co tvrdil že to na VŠ nějak zkoušeli a prej když to kompostuješ nějakým spešl způsobem tak se to za pár let nechá odbourat/rozložit, nevím přesně jak to prohlásili za hotový, jestli se to rozpustilo do nicoty, nebo se to začalo drobit.
Já jsem z toho udělal nový vodítko řetězu a uvidim, za jak dlouho se to začne rozpadat :-)
Díky, to zní slibně. :-)
Mno, to měknutí už při 60 stupních by mně trochu znervózňovalo... Přeci jenom, nechat to v létě na slunci, je to celé černé...
Hmmm, podnětná připomínka, ale na změnu barvy je trochu pozdě. :-)
No uvidím, v nejhorším se to dá vytisknout znovu z jiného materiálu... a při té příležitosti upravit všechny nedokonalosti, na které do té doby příjdu.
Tak jsem se opět pokoušel nakreslit něco, co mi (doufám) v práci vytisknout na 3D tiskárně.
Tentokrát jsem se pokoušel o něco jednoduchého - podložku. :-)
V ráčně pro slackline jsou vymezovací podložky, které řeší, aby 35mm popruh byl uprostřed 50mm prostoru.
No a jelikož bych si chtěl pořídit delší popruh a využít stejnou ráčnu a ten popruh bude mít jen 25 mm šířku, potřeboval bych širší vymezovací podložky.
Ty se dají normálně koupit https://www.eshop.lajny.cz/kategorie/hardware... ale jednak mi ta cena (plus poštovný) přišlo docela hodně. A hlavně pro výměnu podložek je potřeba ráčnu rozmontovat, což jsem byl varován, že při opakovaném rozebírání tam prasknou závlačky...
Tak jsem přemýšlel, jak moct případně střídat šířku popruhu v ráčně bez jejího rozebírání. A vymyslel jsem to tak, že vymezovací podložky pro 35mm popruh tam zůstanou a k nim případně přidám 2x 5mm podložky pro 25mm popruh.
No a finta je v tom, že tu podložku potřebuju mít ze dvou částí, které se nasadí na osu ráčny a scvaknou dohromady...
A kvízová otázka, bude mi to takhle fungovat? :-)
V principu asi jo, otázka jak přesně to budeš schopný vytisknout.
Osobně se mi nelíbí ten modrej kus - nemá moc plochy k položení na tiskovou podložku a ta spojovací část bude trčet do vzduchu - podpěry a s tím spojená škaredost tisku.
No já ale modrej kus nebudu tisknout. Vytisknu si dva bílé. Ten obrázek jen ukazuje, jak se to zacvaknou do sebe. Jestli jsem něco napopletl, bude to přesně symetrické, abych si mohl nechat vytisknout 5 kusů a měj jeden univerzálně náhradní...
To bych řekl žes něco popletl, protože jak já to vidím, máš jeden díl "spodní" (bílej) a jeden horní (modrej).
Pokud ty díly "řízneš" a spojíš tak abys měl univerzálně "jeden půldíl, co pasuje sám do sebe" tak tím ušetříš modelování, ale pořád ti zbyde jeden konec co se tiskne "do vzduchu"...
A nebo na to koukám uplně blbě a "horní" strana toho dílu NENÍ zaoblená tím pádem kecám blbiny a máš to OK :-D
Moc ti nerozumím, ale modrý díl vznikl z bílého jen rotací a změnou barvy.
Podle mě by měl jít vytisknout bez podpěr. Pominu-li milimetrové zkosení po obvodu, mělo by to celou plochou sedět na podložce.
Tak ještě pár obrázků z různých stran, třeba to bude jasnější. Já zatím věřím, že dvě kopie tohohle dílu do sebe zapadnou a vytvoří jednu podložku. Samozřejmě netuším, jak moc z tuha to do sebe bude pasovat, tam by v nejhorším pomohl pilník, hlavně se to nesmí samo rozkládat, ale rozhodně nic nehodlám řezat...
Jinak výsledná tloušťka podložky má být 5 mm, vnitřní průměr 26mm, vnější 52mm, tak doufám, že když nejtenší část vychází 2.5mm, neměl by to pro tiskárnu snad být problém?
Tiskové vrstvy jsou v řádech desetin milimetru, tam problém nebude. trochu bych se bál, jak si sednou ty "zámečky", zejména na hranách.
To už trochu záleží na nastavení tiskárny, filamentu a tak, může se stát že ty rohy budou vystupovat, nebo v dírách budou naopak zaoblený a nedostaneš to na sebe.
Preventivně bych volil zaoblený tvar, v nejhorším se tomu snáz pomáhá kulatým pilníkem, smirglem nebo tak...
popros tiskaře o silnou stěnu resp plný materiál.
zvaž, žady by tam nečlo udělat "bajonet" resp vlož a posuň zámek... jen na to je tam asi málo materiálu.(2,5mm)
Nějak si ten bajonet ani zámek neumím moc představit, zkus nějaký obrázek nebo podrobnější popis, jak by to vypadalo?
Já předpokládám, že tlak bude působit jen z boku a neměli by to být velké síly, jde "jen" o to, aby se popruh namotával uprostřed ráčny a neutekl k okraji doleva/doprava, prý by se nesymetrické zatížení ráčně nelíbilo...
Elegantní řešení a fungovat nejspíš bude. Jediné, čeho bych se trochu bál, je to, že se ustřihnou ty spojovací kostičky - asi bych do nich udělal dírky skrz a zalepil tam plastové kolíky.
Předpokládám, že v praxi bude vždycky aspoň kousek popruhu namotaný, takže podložky nebudou mít prostor na samovolné rozpojení. Tím pádem klidně můžou jít dohromady s vůlí a nemusí se řešit přesné tolerance.
Tak já jsem hlavně zvědav, zda jsem to nakreslil a ozrcadlil opravdu správně, aby mi to do sebe zapadlo (že jsem se někdo o milimetr neseknul)... :-)
Pokud to nevydrží, můžu udělat v budoucnu další verzi. Zatím počítám, že v ráčně zůstanou ty původní podložky redukující 50mm šířku na 35mm a k nim přidám vytištěné podložky, co prostor ještě o 2x5mm zůží. Alternativou by bylo původní podložky zrušit a vyrobit takové, co rovnou ráčnu zůží z 50 na 25mm (a jiné pro původní 35mm popruh), tam už by byl větší prostor pro nápady, jak dvoudílnou podložku realizovat... :-)
Aby to nebylo tak jednoduché, vzal jsem kalkulačku, začal počítat a nestačil se divit...
Měl jsem v plánu objednat 20m tohohle slackline popruhu https://www.slackshop.cz/cs/polyester/30-eqb... protože je v porovnání s ostatními ještě levný a oproti obchodu, kde jsem slackline set (z kterého chci využít ráčnu) kupoval, tady umí na popruh našít oko, i když je koupený samostatně... a samozřejmě je správně zelený, že jo. ;-)
No a když tenhle popruh má tloušťku 2.3mm, vychází mi, že v ráčně se může namotat 4-5 vrstev než by se popruh zaseknul o okraj. To znamená, že při napínání lze namotat maximálně cca 52cm bez ohledu na vynaložené úsilí.
Tohle číslo je poměrně zásadní, protože popruh má průtažnost o 9% při síle 10kN (tedy při 20m délce o 1.8m). Z toho mi vychází, že protažení o 52cm znamená sílu jen 2.8 kN.
No a po dosazení do dalšího vzorce mi vychází, že při délce lajny 20m a zatížení uprostřed mými cca 80kg bude průvěs přes 1.4m. Tedy abych uprostřed nešel po zemi, musel by být na krajích ukotven minimálně 1.5m nad zemí...
Což je problém, protože v návodu píšou, že se slackline nesmí používat výš než 1m nad zemí... a ani mně by se asi nelíbilo z takové výšky na zem padat... tak zatím nevím, zda si delší slackline budu pořizovat. Přecijen s krátkým popruhem nataženým ve výši kolen vše vypadalo poměrně jednoduše. :-)
Použij druhou pomocnou ráčnu na předepínání. Lainu omotej prusíkem a předepni pomocnou ráčnou nebo jiným kladkostrojem. Lainu ukotvi a dotáhni hlavní ráčnou. Nebo si kup lainu s menším průtahem. Horolezci také mají statická a dynamická lana.
Tak možnosti existují, pro delší vzdálenosti je zřejmě kladkostroj nutností a když se udává, že ráčna je obecně použitelná do 20m, tak už alespoň vím proč... :-)
Ten prusík by moc elegantní nebyl, prý se dají použít dvě ráčny (na každé straně jedna) a tak lze prý napnout až 30m https://www.eshop.lajny.cz/kategorie/slackline... (ovšem nepíšou s jakým reálným průvěsem).
Popruhy s menší průtažností taky existují, akorátže jsou dražší a mají větší tloušťku, tak budu muset spočítat, o kolik bych si ve výsledku pomohl...
dotaz- pokuf se ten popruh vytahuje dodélky v jakém poměru k vytažení do délky se smršťuje tloušťka?
stejné procento nebo víc?
Zajímavá otázka - vůbec netuším. Je pravda, že jsem se nezajímal o to, zda se uvedená tloušťka popruhu při napínání mění, navíc je asi možné, že se popruh nechá trochu stlačit dalšími vrstvami, takže je teoreticky možné, že by se popruhu mohlo do ráčny vejít namotat trošku víc než jsem napočítal.
Na druhou stranu jednotlivé vrstvy namotané na osu ráčny nebudou napnuté stejně - nejvíc napnutá bude vnější vrstva. Navíc popruh se provlékne osou ráčny a pak se současně namotávají oba konce (jak ten napínaný ukotvený ke stromu, tak ten volný zbytek), to si myslím, že uvažovaný efekt dost omezuje...
Tak už to mám vytištěné, oba kusy do sebe pasují, to se povedlo, ovšem slabinu odhalil kolega hned na první pohled, když se mně zeptal, jestli to budu chtít ještě někdy rozdělat?
Takže ano, chtělo to z boku výřez pro šroubovák, kterým by šlo zapáčit a díly od sebe zase rozdělit. Sice jsem počítal, že jde zvenku zatlačit na spojovací kostičky, ale páčit z boku by bylo snazší. Takhle to nemám odvahu secvaknout úplně. :-)
No nevadí, asi to vylepším pilníkem... :-)
Tak jsem se bál zbytečně, funguje to i bez výřezu na šroubovák, stačí jím zatlačit na spojovací kostičky, ten odpor mi připadá tak akorát.
Takhle to vypadá vložené v ráčně (vytištěné jsou ty šedé, bílé jsou původní)...
Teď už jen objednat nový popruh pro slackline...
Tak se zdá, že jsem podcenil síly působící na podložku v ráčně... a nebo očekával od 3D vytisknuté podložky příliš?
Dneska, zřejmě během povolování slackline (to sebou ráčna vždycky pořádně škubne a bohužel neznám způsob, jak ji povolit postupně, jedna podložka praskla, přičemž praskly kousek od sebe oba díly, co podložku tvoří, dalo by se říct, že to prasklo přesně ve stejném místě = podél hrany vystupující kostičky.
Takže otázka pro odborníky - dá se to navrhnout lépe, aby to už neprasklo a přitom podložka zůstala rozebiratelná?
Teoreticky bych mohl trošku zvětšit rozměry, jak tloušťku, protože popruh tam má ještě milimetr vůli, tak by šel zvětšit vnější průměr podložky... ale přemýšlím, zda bych to mohl třeba vylepšit kulatým zámkem místo obdélníkového nebo nějakým žebrováním? Jen mám obavy, jestli to tím spíš nepokazím, protože každý výstupek na jedné straně bude znamenat prohlubeň (méně materiálu) v dosedající ploše...
Jak vypadá zbytek tý ráčny?
"Hřídel" je složená ze dvou kusů a podle lomu tipuju že to není "zlomený" ale "roztržený". Hřídel pravděpodobně nějakým způsobem pracuje (nedrží vnější kruhový tvar za všech okolností)
Vidím dvě (tři) možnosti:
a) zvětšit průměr díry, aby mezi podložkou a hřídelí byla jistá vůle i když bude hřídel pracovat.
b) změnit materiál, TPU nebo jak se to jmenuje umí být docela gumovej - jako podložka to bude fungovat pořád ale menší šance že to praskne
c) kombinace obého :-)
Netuším, co přesně bys chtěl vidět, tak pár fotek hřídele...
Každopádně podložka má na hřídeli citelnou vůli, nechá se docela naklonit všemi směry, byť je pravda, že původní podložky (ty bílé) mají vnitřní díru ještě trošku větší.
To, že by se hřídel během povolení ráčny roztáhnul do šířky si představit neumím, spíš bych čekal, že do toho bokem drbnul rychle uvolněný popruh...
POkud máš pocit že síla nemohla přijít "zevnitř" a hřídel je tuhá dost, můžeš prostě změnit pořadí. Dej svoje tištěný vložky jako vnější a do kontaktu s popruhem co může chytat hrany a trhat za ně při povolování pusť ty původní, jednodílně hladké.
Z těch fotek to vypadá jako vcelku festovní verze, takže máš asi recht a kvedlající osu můžeme vyloučit.
Leč mít na příští verzi díru alespoň stejného rozměru jako původní podložky sotva něčemu uškodí.
Pořadí bych změnit mohl, já to takhle dal primárně protože jsem se bál toho železa, aby mým podložkám neublížilo... :-D
Jenže následně jsem zjistil, že vytištěné podložky potřebuju jako vnitřní, protože mají větší vnější průměr... a tím, že je nový popruh delší, je potřeba ho při napínání namotat citelně více, takže vnější průměr původních podložek by mi už rozhodně nestačil, byť je možné, že popruh v závěrečné fázi už příliš do strany utíkat nebude...
Z jakého materiálu to bylo udělané?
Na další pokus bych zkusil ABS nebo ASA. PA (Nylon ) také bývá celkem dost houževnatý...
Tohle tedy v případě, že to má být celkově tvrdé.
Pokud nevadí jistá pružnost, tak jak píše Sodoma, nějaký z těch tužších TPU.
Průša má i nějaký polykarbonát https://www.prusa3d.com/cs/kategorie/pc... .
Materiál už nevím, já konkrétní požadavek neměl, tak kolega vzal něco, z čeho zrovna tisknul.
Pružnost by určitě nevadila. Smyslem podložek je udržet namotávaný popruh uprostřed osy. V zásadě asi nehraje roli, zda popruh uteče o milimetr vlevo nebo vpravo, ale kdyby utekl hodně do strany, prý by asymetrické zatížení mohlo ráčnu zkřivit...
Právě jsem nainstaloval zadní stojánek na přední nosič Sport Arsenal. Mají ho v každém Sportisimu. Loni jsem cosi ořezával, ale tento je bez úprav, zasunutý na doraz sedí akorát. Horní koncová konzolka se zahodí.
Jen je třeba vytisknout rozpěrky, které nahradí tlustou trubku zadního rámu. Mám tam dvě půlky válečku pr.16/8, L=40. Střelil jsem to od oka, jde to zpřesnit.
Tenhle stojánek ti udrží naložené kolo? Nepadne?
Což stojánku bych celkem věřil, spíš ta montáž na nosič ve mě vzbuzuje otazníky...
To se přece musí při nejmenším houpat, ty nosiče nejsou zase TAK tuhá konstrukce, ne?
Ano, je to takové měkčí, ale mám to otestováno loni 7,5 měsíce. Já v předních malých brašnách vozím jen ložnici a tropiko. Lehoučké.
Nejvíc tomu dává zabrat, když chci stojan zavřít - kopnu do toho a nosič se občas pohne, ale není problém to zase srovnat.
Tak hlavně že ti to funguje...
Mě zaujalo, jsem viděl na videu kdoví kdy, dedikovaný cestovací kolo - optimalizovaný na křižování kontinentů s brašnama. No a měli na tom regulérní dvonohej stojan jak na babetě.
Zásadní výhody prý spočívá v tom, že kolo stojí na jednom z kol (zvolíš zatížením) a stojanu, což ti umožňuje servisovat to druhé.
A samozřejmě se na tom nechá standardně parkovat :-)
Třeba
https://www.obi.cz/stojany-na-jizdni-kola...
Mám doma dva. Jeden nejspíš nerozbaleny. Ani Na jedno kolo se totiž nevešly. :(
tyto "retro" stojánky se totiž podle všeho dají bez problémů nasadit akorát na klasický ocelový prvorepublikový cesťák :)
Překvapivě funkční přípravek k nalisování ložisek do nábojů.
(ty starý jsem brutálně bezohledně vymlátil)
zkoušíš mě. Něco(matice) Ti tam chybí :-)
jinak pochavala, rozumná konstrukce.
Středící špunty do centrovacího stojanu.
Origo se dají koupit asi za 350,- a nebudou odpovídat mým potřebám.
Tyhle by měly zajistit, že je náboj přírubama symetrický, takže otočením kola ve stojanu budu schopen ověřit, že ho nemám naoffsetovaný stranou (zatím jen teoreticky, samozřejmě) bez ohledu na tříkolkovou úpravu náboje či úchyt na kotouč.
Já vím, že to sem moc nepatří, taky hodně tisknu (RC letadla a rozbíjím, zatím třiatřicet), ale teď sháním hnědý igelit, nevíte o něčem?
https://www.google.cz/search?q=hn%C4%9Bd%C3%BD...
https://www.sevt.cz/produkt/pytle-na-odpad-ldpe...
Takhle dopadnete, když mi na dva týdny pučíte koloběžku.
FlexFill TPU 98A, milimetr tloušťky, nápis je o vrstvu zapuštěný a obtažený lakovým fixem pro zvýšení estetiky.
Rozměr se mi povedlo trefit, zástěrka se táhne pár milimetrů nad zemí :-)
Jo a mimochodem, můžu vřele doporučit trysku CHT, na tyhle gumovitý materiály to zdá se pomohlo a i běžnější plasty se s tím dají výrazně uspíšit.
https://www.youtube.com/watch?v=20K4d8jLTq8